späť na zoznam článkov

Aký je rozdiel medzi nadváhou a obezitou?

Autor: Zdravotnícky pracovník Bc. Radoslav Pleško
Aký je rozdiel medzi nadváhou a obezitou?
Zdroj foto: Getty images

Nadváha a obezita trápia mnohých. Obidve spôsobujú veľké zdravotné komplikácie. Znepokojujúci je fakt, že netrápia len dospelú populáciu, ale čoraz viac sa tento problém týka aj detí a dospievajúcich. Ak sa ho daný človek nesnaží riešiť, je to chyba. 


Zlá životospráva, sedavé zamestnanie, málo pohybu alebo zlé stravovacie návyky. Je mnoho faktorov, ktoré stoja v pozadí nadváhy a neskôr obezity. Nie všetci si za to môžu sami, ale pokúsiť sa riešiť tento problém stojí za to.

Čo je nadváha a čo obezita?

Rozdiel medzi nadváhou a obezitou nie je veľký. Dalo by sa povedať, že je to rozdiel pár kilogramov. Koľko? To je individuálne a záleží to od výšky a váhy jedinca. Obe sa dajú určiť indexom telesnej hmotnosti (body-mass-index, BMI).

Nadváha

Je definovaná ako predstupeň obezity. Teda nadváha predchádza obezitu. Často býva označovaná ako jej prvý stupeň. Tým pádom predstavuje zvýšené riziko narušenia zdravia.

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) je pre rôzne populácie našej planéty definovaná indexom BMI nasledovne:

 • pre európsku populáciu v rozmedzí 25 až 30
 • pre pacifickú a ázijskú v rozmedzí 23 až 25

U európskej populácii je hodnota BMI nad 30 považovaná už za obezitu.

Používajú sa aj rôzne orientačné ukazovatele. Napríklad obvod pása, pomer obvodu pása k bokom alebo hrúbka kožnej riasy.

Chcete vedieť ako na tom ste? Prečítajte si článok o výpočte BMI.

Za nadváhu sa považuje obvod pása nad 94 cm u mužov a nad 80 cm u žien. Ak je tento obvod viac ako 102 cm u mužov a 88 cm u žien, považuje sa to už za obezitu.

Príčiny nadváhy

Príčiny nadváhy môžu byť rôzne. Nie v každom prípade si za ňu môže sám postihnutý. Mnohé z nich však môže človek ovplyvniť a pokúsiť sa o zmenu. Môžeme ich rozdeliť do týchto skupín:

 • hormonálne vplyvy
 • zlé stravovacie návyky
 • psychické vplyvy
 • užívanie niektorých liekov
 • poruchy metabolizmu
 • genetika
 • malý výdaj energie oproti energetickému príjmu

Obezita

Je definovaná ako nadmerné ukladanie energetických zásob v podobe tuku. Príčiny sú rôzne. Najčastejšie k nej dochádza ak je príjem energie vyšší ako jej výdaj. Kombinuje sa pri tom viacero faktorov.

Už spomenutý väčší energetický príjem, nedostatok pohybu, dedičné a psychické vplyvy. Nemalý podiel na nej má spôsob výživy v detstve.

O obezite v detstve alebo v mladom veku si prečítajte v našom článku.

Druhy obezity uvádzame v tabuľke.

Druh obezity Príčina vzniku
Primárna
 • nerovnováha medzi príjmom a výdajom energie
 • nadmerný príjem potravy
Sekundárna
 • zapríčinená iným ochorením

Rozoznávame takzvaný androidný alebo mužský typ obezity. Vtedy sa tuk rozkladá v oblasti trupu a brucha. Prichádza pri ňom k zmnoženiu vnútorného tuku v brušnej dutine. Tento je metabolicky vysoko aktívny. Produkuje hormóny, ktoré spôsobujú ďalší nárast obezity.

Iný typ sa nazýva gonoidný alebo ženský typ s hromadením tuku v oblasti bokov. Mužský androidný typ obezity je nebezpečnejší.

Stupne obezity a ich rizikovosť podľa BMI uvádzame v nasledujúcej tabuľke.

Stupeň obezity BMI index Riziko komplikácií
podvýživa menej ako 18,5 nízke, ale v tomto prípade je iné riziko ohrozenia zdravia
normálna hmotnosť 18,5 až 24,9 nie je zvýšené
nadváha 25 až 29,9 mierne zvýšené
1. stupeň obezity 30 až 34,9 stredne zvýšené
2. stupeň obezity 35 až 39,9 vysoké
3. stupeň obezity 40 a viac vysoké

Podľa veľkosti obvodu pása je zvýšené riziko u mužov s obvodom pása 94 cm a žien 80 cm.

Veľmi zvýšené je toto riziko u mužov s pásom 102 cm a viac a u žien 88 cm a viac.

Obezita je jedno z najrozšírenejších ochorení a jeho výskyt prudko stúpa.

V roku 1975 bolo v USA obéznych menej ako 15% populácie. V roku 2000 to bolo asi 30% a predpokladá sa, že v roku 2025 to bude asi polovica obyvateľov.

Vznik obezity

Primárnym je väčší prijem energie ako jej výdaj. Tým sa nahromaďuje tukové tkanivo, ktoré pozostáva vo zväčšení objemu tukových buniek, takzvaných adipocytov.

Kovové posuvné meradlo meria hrúbku sendviču. Sendvič je prekrojený a naplnenýuhorkami, červenou paprikou, salámom a nastrúhaným syrom.
Dôležité je znížiť príjem stravy. Foto: Thinkstock

Tukové tkanivo plní okrem úlohy zásobárne energie, tepelnej izolácie a mechanickej ochrany organizmu aj úlohu sekrécie hormónov. Za normálnych podmienok slúži aj ako ochrana pred nárastom hladiny iných tukových buniek, takzvaných lipidov v krvi po najedení a teda aj ich ukladaní na nežiaducich miestach.

Pri obezite však adipocyty, ktoré sú preplnené tukom nie sú schopné vstrebať lipidy v krvi. Tak začnú produkovať látky, ktoré spôsobujú vznik cukrovky 2. typu alebo aterosklerózy.

Svoj vplyv na vznik obezity majú aj genetické faktory. Človek vo svojej podstate nie je nastavený na boj s hojnosťou potravy, ale na boj s jej nedostatkom. Bez prebytku v príjme potravy je prírastok hmotnosti nemožný aj pri obmedzenom pohybe.

Príčiny obezity

Poznáme rôzne príčiny vzniku obezity:

 • Prebytok stravy a jej nevhodné zloženie - prebytok cukrov a tukov
 • Málo pohybu - sedavý spôsob života, neochota hýbať sa viac než je potreba
 • Metabolické faktory - nízky výdaj energie v pokoji, intenzita metabolizmu v organizme
 • Psychické príčiny - lenivosť, bulímia, kompenzácia nudy alebo stresu zvýšeným príjmom potravy
 • Prostredie a jeho vplyv - stravovacie návyky blízkych osôb a preberanie životného štýlu
 • Endokrinné ochorenia a vplyv hormónov - napríklad znížená funkcia štítnej žľazy alebo hormonálne výkyvy počas tehotenstva
 • Lieky - veľký vplyv majú hormonálne prípravky, inzulín a iné lieky proti cukrovke
 • Vrodené ochorenia - spôsobujúce obezitu sú veľmi zriedkavé

Diagnostika obezity

Na jej stanovenie postačí pohľad lekára. K stanoveniu stupňa závažnosti je potrebné podrobnejšie vyšetrenie.

Jej základom je výpočet indexu BMI. Tento však nič nehovorí o podiele hmotnosti tuku a svalovej hmoty. Preto sa meria aj pás alebo pomer pásu k bokom pacienta. Ďalej potrebné zisťovať množstvo podkožného tuku.

V telocvični cvičí po stojačky päť ľudí. Jeden muž a štyry ženy. Sú športovo oblečení, sú otočení chrbtom k veľkému zrkadlu.Stena je zelená a koberec na podlahe je sivej farby.
Pravidelná fyzická aktivita je nevyhnutnosť. Foto: Thinkstock

Kompletné vyšetrenie vrátane biochemického vyšetrenia krvi a lipidov v nej určí prípadnú prítomnosť ochorení zapríčinených obezitou.

Niekedy treba vyšetrenie u endokrinológa alebo špecialistu na metabolické poruchy.

Primárna obezita, ktorá nie je spôsobená iným ochorením zahrňuje 95 až 98% prípadov.

Liečenie obezity

Najzákladnejším pravidlom pri liečbe obezity je zníženie energetického príjmu a zvýšenie pohybovej aktivity.

Diéta

Primárnou a zásadnou vecou je úprava stravy na celoživotné obdobie. Krátkodobé diéty nemajú žiadny zmysel. Po úprave váhy sa všetko vráti späť, ak človek nezostane pri upravených stravovacích návykoch. Treba dodržiavať pravidelnosť v jedle, vyváženosť energie a sacharidov počas celého dňa. Ďalej je dôležité znížiť obsah tukov a zvýšiť množstvo vlákniny, vitamínov a minerálov v strave.

Zvýšenie pohybovej aktivity 

Je to veľmi dôležitý faktor, ktorý podporuje úpravu stravy. Má nemalý vplyv na zlepšenie celkového zdravotného stavu pacienta a nie len na zredukovanie jeho hmotnosti. Fyzická záťaž by mala trvať nie menej ako 45 minút aspoň 3 krát týždenne, intenzitou 50 až 75% anaeróbnej kapacity. Do pohybovej aktivity sa môžu započítavať aj každodenné činnosti ako chodenie peši, chodenie po schodoch a nie výťahom a podobne.

Medikamentózna liečba

Používajú sa najmä lieky zmenšujúce chuť do jedla, takzvané anorektiká. Iná skupina liekov spôsobuje znižovanie vstrebávania živín z tráviaceho systému. Tieto lieky však spôsobujú pacientom tráviace ťažkosti.

Chirurgická liečba

Je väčšinou indikovaná pre najťažších pacientov. Spočíva v zmenšení objemu žalúdka. Ďalej sa používajú operácie, ktoré vyradia s funkčnosti časť tráviaceho traktu.

Obezita je ochorenie, ktoré spôsobuje mnohé komplikácie. Delia sa na mechanické a metabolické. Medzi mechanické patria:

 • poruchy pohybového ústrojenstva (poškodenie kľbov, chrbtice a medzistavcových platničiek)
 • sťaženie dýchania
 • kožné ochorenia
 • horšie hojenie rán

 Z metabolických komplikácií vyplývajú najmä kardiovaskulárne komplikácie obezity:

Vzniknutá rezistencia na inzulín spôsobuje cukrovku 2. typu.

Naposledy aktualizované 16.01.2020

Autor článku

Zdravotnícky pracovník Bc. Radoslav Pleško

Zdravotnícky pracovník Bc. Radoslav Pleško

Vyštudoval bakalárske štúdium Urgentnej zdravotnej starostlivosti na UKF v Nitre. Od roku 2006 pracuje v záchrannej zdravotnej službe. Je kondičným trénerom 2. stupňa.

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 na Slovensku ku dňu 5. 8. 2020 Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 na Slovensku ku dňu 5. 8. 2020

Koronavírus je kmeň vírusu prenášajúci sa kvapôčkovou infekciou a spôsobuje ochorenie COVID-19. Prvý raz koronavírus indentifikovali na konci roka 2019 v Číne.

Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 vo svete, Taliansku a Česku ku dňu 5. 8. 2020 Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 vo svete, Taliansku a Česku ku dňu 5. 8. 2020

Po prvý raz bol koronavírus identifikovaný v Číne. Vedci neskôr zistili, že pochádza z nakazeného zvieraťa, ktoré skonzumoval človek.

Koronavírus COVID-19: Počet nakazených a počet úmrtí Slovensko a svet (Aktuálne štatistiky 5. 8. 2020) Koronavírus COVID-19: Počet nakazených a počet úmrtí Slovensko a svet (Aktuálne štatistiky 5. 8. 2020)

Koronavírus zasiahol do životov obyvateľov Slovenska, ale aj iných svetových krajín. Celosvetovo sú nakazené tisíce ľudí, mnohí vírusu aj podľahli.

Pomáha domáca liečba a bylinky na zápal pľúc? Pomáha domáca liečba a bylinky na zápal pľúc?

Zápal pľúc je závažné ochorenie bez ohľadu na príčinu jeho vzniku. Jeho liečba by sa nemala podceňovať. V rámci prevencie a doplnenia terapie sú vhodnou alternatívou byliny a bylinné...

Čo je to fitness a ako sa udržať v dobrej kondícii? Čo je to fitness a ako sa udržať v dobrej kondícii?

Buď fit! Staré známe heslo z čias dávno minulých. Nachádza však uplatnenie aj v dnešnej dobe. Čo fitness vlastne znamená?


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.