späť na zoznam článkov

Petechie ako prejav bezvýznamných až smrteľných ochorení?

Autor: Zdravotnícky pracovník Bc. Lucia Sýkorová
Petechie ako prejav bezvýznamných až smrteľných ochorení?
Zdroj foto: Getty images

Vznikajú mechanicky tlakom alebo úderom na kožu. Ale môžu byť sprievodným javom mnohých ochorení a krvácavých stavov a neraz indikátorom správnej diagnózy.


Petéchie na koži môžu byť prejavom širokej škály ochorení. Takisto vznikajú aj mechanickým tlakom či dráždením pokožky.

Vyskytujú sa ako sprievodný jav rôznych patologických procesov u dospelých a rovnako tak aj u detí. Odstrániť sa dajú len správnou liečbou primárneho ochorenia.

Následok mechanického tlaku alebo úderu? Avšak, bývajú sprievodným javom mnohých ochorení a krvácavých stavov. Spôsobiť ich môžu rovnako tak chemické látky a lieky.

Reč je o petechiách alebo o takzvaných petechiálnych krvácaniach.

Sú to drobné bodkovité cievne (vlásočnicové) krvácania.
Vznikajú najčastejšie v podkoží na rôznych častiach tela, ale aj na slizniciach a vnútorných orgánoch.

Čo sú to petechie a ako vznikajú?

Petechie nie sú ochorením. Sú však príznakom, ktorý nám indikuje veľmi široké spektrum chorôb. Petechiálne hemorágie (krvácanie) je vlastne krvácanie z najdrobnejších ciev v ľudskom organizme - vlásočníc (kapilár). Ide o veľmi tenké cievky, ktorých stena môže byť poškodená aj lokálnym tlakom bez nutnosti iného ochorenia.

Po poškodení steny kapiláry či už mechanicky alebo chorobným stavom, tá praská a dochádza k miernemu krvácaniu do podkožia, slizníc ale aj orgánov.

Toto krvácanie nebýva závažné, no celkový stav pacienta a vývoj závisí od vyvolávajúcej príčiny, ktorou môže byť aj smrteľné ochorenie napríklad leukémia.

Petechiálne krvácanie na koži sa prejavuje ako lokálne začervenanie, niekedy s nádychom až do purpurova - odtiaľ názov purpura. Pri pohľade bližšie vidíme drobné bodkovité krvácania.

Petechie sa môžu objaviť ako samostatný fliačik ale môžu postihovať aj väčšie plochy kože.

V článku sú uvedené mechanické príčiny vzniku petechií a najčastejšie stavy z rôznych medicínskych odborov, ktoré sa prejavujú aj pétechiálnym krvácaním a inými druhmi krvácania súbežne.

Petéchie, drobné krvné podliatiny vo veľkosti špendlíkovej hlavičky na koži ako prejav ochorenia alebo po poranení
Koža s drobnými krvnými podliatinami ako špendlíková hlavička - prejav ochorenia či následok úrazu. Zdroj foto: Getty images

Mechanický vznik petechiálneho krvácania

Mechanické kapilárne krvácanie vzniká pomerne ľahko. Mechanickým tlakom - pretlakom (stlačením, úderom, kopnutím) alebo podtlakom (sanie, cucflek) sa narušia jemné cievne steny a dôjde ku krvácaniu do podkožia. Ide o častý dej, ktorý môžeme pozorovať bežne.

Súdnopatologický význam majú v kriminalistike, kde sú dôkazom násilných trestných činov ako sú údery pri napadnutí, spútanie zápästí, tlak vyvíjaný na ústa s cieľom umlčať alebo pri škrtení.

Infekčné ochorenia

cieva s krvnými bunkami erytrocytmi a bakteriálnymi bunkamo, ktoré sa nachádzajú v krvnom riečisku
Krvné bunky napadnuté baktériami. Zdroj: Thinkstock photo

Infekčná meningitída a encefalitída

Patria medzi neuroinfekcie, ktorých vyvolávateľom sú mikroorganizmi, najčastejšie sa jedná o baktérie a vírusy.

Encefalitída je zápalové ochorenie mozgu . Infekt mozgových blán sa nazýva meningitída. Infekcia môže postihovať súčasne mozog aj jeho obaly. V takomto prípade hovoríme o meningoecefalitíde.

Prejavuje sa vysokými horúčkami, celkovou slabosťou, únavou, apatiou, poruchami vedomia, silnými bolesťami hlavy, úporným zvracaním, svetloplachosťou, meningeálnym dráždením (stuhnutosť šije).

Bakteriálne formy vzniku ochorenia spôsobujú petechiálne krvácanie ako následok septického stavu. Môže sa vyvinúť diseminovaná intravaskulárna koagulopatia - DIC (viď. nižšie).

Petechie najčastejšie nachádzame na trupe v okolí pupka. Ide o závažný príznak hlavne u detí, ktorý nám indikuje spolu s ostatnými príznakmi možnú meningokokovú infekciu. Samozrejme nachádzame ich aj na končatinách a iných častiach tela.

Infekčná endokarditída

Endokarditída je zápal endokardu - vnútornej výstelky srdca. Postihuje aj srdcové chlopne. Neraz sa baktéria na chlopniach uchytí primárne a následkom toho vzniká sekundárne aj zápal endokardu. Vzhľadom na lokalizáciu zápalu je jasné, že ide o závažné ochorenie, ktoré môže spôsobiť poruchu srdcovej činnosti, arytmie až srdcovú zástavu.

Prejavy sú typické chrípkové ako pri ostatných infekciách. Nástup ochorenia začína horúčkou, zimnicou, celkovou slabosťou, únavou.

Baktérie sa rýchlo rozšíria do krvného obehu za vzniku septického stavu s možnými poruchami vedomia. Ako to už pri septických stavoch býva, vznikajú drobné podkožné krvácania.

Infekčná mononukleóza

V 80 až 90% prípadoch je vyvolávateľom humánny EB-vírus (Ebsteina-Barrovej vírus). Ide o druh herpetického vírusu. Môžu ju však vyvolať aj adenovírusy, toxoplasma gondii či HIV-vírus. Výskyt je celosvetový a typický pre detský vek.

Ochorenie sa nemusí manifestovať, prípadne sa môže prejaviť nešpecifickými chrípkovými príznakmi. Typický klinický obraz zahŕňa slabosť, malátnosť, horúčku, bolesti hrdla, masívny povlak na mandliach a v ústnej dutine ako pri angíne s drobným krvácaním na podnebí ale aj v podkoží, zväčšenie regionálnych uzlín.

Vyskytuje sa zväčšenie sleziny a pečene, opuchy viečok a tváre.

Fulminantná hepatitída

Fulminantná hepatitída typu B je zriedkavým typom vírusovej hepatitídy (zápalové ochorenie pečene). Tvorí asi 0,1 až 1% všetkých vírusových hepatitíd a prebieha súčasne s hepatitídou typu B. Ide o závažné ochorenie s veľmi rýchlym a dramatickým priebehom, ktoré vedie k masívnej nekróze pečene a k zlyhaniu pečeňových funkcií.

Vyznačuje sa vysokou mortalitou. Prebieha veľmi rýchlo a v období pár týždňov vedie k zlyhaniu pečene. Prejavuje sa ako hepatálna encefalopatia vzniknutá v priebehu akútnej hepatitídy.

Začiatok ochorenia je typický ako pre iné infekcie subfebrilitami, slabosťou, malátnosťou, zníženou fyzickou aktivitou a únavou. Pečeňové poruchy sa javia neskôr ako poruchy trávenia, zväčšenie pečene a sleziny, ikterus (žlté sfarbenie kože), subikterus (žlté sfarbenie sklér), opuchy, krvácanie do podkožia, poruchy vedomia, hepatálna (pečeňová) kóma až smrť.

Hemolyticko-uremický syndróm

Patrí medzi najčastejšie príčiny akútneho zlyhania obličiek v detskom veku. Vyvolávateľom je v 90% Escherichia coli v tráviacom trakte. V popredí ochorenia je hemolytická anémia, trombocytopénia s následným zlyhaním obličiek.

Prejavuje sa vrátane príznakov akútneho renálneho zlyhania aj neurologickými ťažkosťami ako sú kŕče vo svaloch, kardiálnymi ťažkosťami napríklad poruchami srdcovej činnosti so zvýšeným rizikom vzniku infarktu. Poškodeniu sa nevyhnú ani pľúca, pečeň či pankreas.

Pacient je slabý, malátny, má teploty a krvácavé prejavy na koži v dôsledku oslabenia ciev a hemolýzy.

Cudzokrajné infekčné ochorenia

komár z profilu s bielym pozadím
Komár - prenášač rôznych ochorení. Zdroj: Thinkstock photo

Hemoragická horúčka Dengue

Je to vírusové ochorenie patriace medzi hemoragické horúčky. Názov pochádza zo španielčiny a v preklade znamená neprirodzenosť, podľa neprirodzeného držania tela chorého.

Pôvodcom ochorenia je flavivírus z čeľade Flavioviridae (RNA vírusy). Prenášajú ho komáre Aedes aegypt alebo Aedes Albopictus (pozri aj žltá zimnica).

Pôvodne sa vyskytoval len v Afrike, neskôr sa dostal do Ázie a pár prípadov pochádza aj z Ameriky.

V prevažnej miere sa prejavuje len mierne s príznakmi podobnými chrípke. V ťažších prípadoch sa začína vysokými teplotami viac ako 40°C, zimnicou, bolesťami hlavy, svalov, kĺbov, menej často zvracaním.

Prechodne dochádza k ústupu ťažkostí s následnou recidívou teplôt a vznikom petechiálnych krvácaní na koži až rozsiahlym exantémom s makulo-papulomatóznymi vyrážkami.

Hemoragická horúčka Hanta s renálnym syndrómom

Pôvodcom ochorenia je Hanta – vírus z čeľade Bunyviridae (RNA vírusy). Prameňom nákazy sú hlodavce. Ide o zoonózu a prenáša sa priamym kontaktom so stolicou, močom, slinami nakazeného zvieraťa, zriedkavo pohryzením. Ochorenie sa vyskytuje v Európe, na Sibíri, Balkáne a v Severnej Amerike.

Prejavuje sa horúčkou, bolesťami hlavy, zvracaním, slabosťou, únavou, zvýšenou spavosťou. V závažnejších prípadoch sú prítomné príznaky ako vysoké teploty a hemoragické príznaky ako krvácanie z nosa a ďasien, petechie na koži (v niektorých prípadoch môžu krvácavé stavy chýbať).

V najťažších prípadoch možno pozorovať obraz akútneho obličkového zlyhávania, s bolesťami v krížovej oblasti silnej intenzity vysoké teploty a hemoragické príznaky ako krv v moči a rozvoj šokového stavu.

Mor (pestis)

Takzvaná čierna smrť sa vyskytovala prevažne v minulosti. Toto vážne ochorenie vyhubilo veľký počet ľudí. Pôvodcom ochorenia je baktéria Yersinia pestis. Zdrojom nákazy sú potkany, z ktorých sa infekcia dostáva na blchy prisatej na týchto hlodavcoch.

Človek sa môže nakaziť poštipnutím touto blchou.

Vstupná brána je miesto poštípania blchou alebo dýchacie cesty. V mieste vstupu infekcie sú lokálne zmeny bunkového poškodenia kože, krvných a lymfatických uzlín. Po krátke inkubačnej dobe nastupuje únava, slabosť, vysoké horúčky, triaška, bolesti hlavy, svalov, brucha.

V popredí je enormne zrýchlená akcia srdca. Sú zväčšené a hnisavo zapálené lymfatické uzliny v podpazuší a v inguinách. Na koži sa objavujú bodkovité krvácania a hnisavé zápaly praskajú pričom sa  vytvárajú veľké mokvajúce rany s tmavým sekrétom.

Krvné ochorenia

mikroskopicky zväčšená cieva s viditeľnými krvnými bunkami a s prítomnosťou mikroorganizmov v krvnom riečisku
Prierez krvnou cievou s mikroorganizmami. Zdroj: Thinkstock photo

Hemofília

Najznámejším krvácavým stavom je hemofília. Hovoríme o vrodenom ochorení s poruchou tvorby koagulačného faktora VIII. (hemofília typu A) a IX  (hemofília typu B) v krvi rôzneho stupňa.

Tento faktor je nevyhnutný pre normálnu krvnú zrážanlivosť a jeho chýbanie vedie k závažným komplikáciám, pri ktorých môže chorý vykrvácať.

Okrem dlhšieho krvácania pre poruchu krvnej zrážanlivosti, dochádza u hemofilikov pri poranení a poškodení cievnej steny aj k spontánnym krvácavým stavom. Sú u nich časté krvácania z nosa, ďasien, močenie krvi,  petechiálne krvácania do podkožia až hematómy po tele bez zjavnej príčiny.

Von Willebrandova choroba (vWD)

Ide o najbežnejší typ krvácavého ochorenia vôbec. Ľudia trpiaci týmto ochorením majú nedostatok takzvaného von Willebrandovho faktora (vWD-faktor). Ten je zodpovedný spolu s trombocytmi za správnu zrážanlivosť krvi. vWD- faktor pomáha zaceliť krvácajúcu cievu, v ktorej následne trombocyty tvoria zátku – chrastu.

Niektorí z nás ani nemusia vedieť, že týmto ochorením trpia. Ochorenie má tri stupne, pričom prvé dva stupne sa prejavujú len veľmi mierne. Najčastejšie sú to petechiálne krvácania do kože, prípadne závažnejšie krvácanie pri poranení.

Tretí stupeň je vážnejší, kedy chorý zvykne krvácať do kože či svalov bez zrejmého mechanizmu.

Trombocytopénia, trombocytopatia a trombocytopenická purpura

Pojem idiopatická  trombocytopénia (ITP) znamená znížený počet trombocytov (krvných doštičiek) v krvi. Nedostatok trombocytov je priamo zodpovedný za krvácania na rôznych miestach. Najčastejšie sú to petéchiehematómy.

Krvácania zo slizníc (nos, ďasno). Niekedy je diagnostikovaná náhodne napríklad pri nadmernom krvácaní po vytrhnutí zuba. Podobné ťažkosti spôsobuje aj trombocytopatia, pri ktorej dochádza k nadmernému krvácaniu z dôvodu poruchy funkcie trombocytov na základe inej vnútornej poruchy či ochorenia.

Trombocytopenická purpura (TTP) alebo aj Moschcowitzov syndróm je závažná forma, ktorá v porovnaní s ITP má závažný priebeh a nepriaznivú prognózu. Pri tomto ochorení dochádza k poškodeniu vnútornej výstelky ciev a nadmernému patologickému rozpadu trombocytov. To má za následok nadbytok Willebrandovho faktora s tvorbou mikrotrombov.

Začiatok ochorenia je náhly a prudký. Dochádza k hemolytickej anémii čo má za následok, že pacient je v úvode slabý s vysokými horúčkami, bývajú prítomné poruchy vedomia, kŕčová aktivita svalov, bolesti hlavy, na koži sa objavujú bodkovité krvácania z nadmerného rozpadu červených krviniek a pacient neraz zomiera na zlyhanie obličiek či krvácanie do niektorého zo životne dôležitých orgánov ako napríklad do mozgu.

Diseminovaná intravaskulárna koagulopatia (DIC)

Ide o veľmi závažné ochorenie, kedy sa zvyšuje aktivita trombocytov. Následkom zvýšenej koagulačnej aktivity vzniká v periférnych cievach mikrotrombóza.

Pacient je ohrozený obštrukciou (upchatím) týchto ciev, ich neprekrvením a nekrózou. Veľmi rýchlo dochádza k vyčerpaniu koagulačných faktorov, stav sa paradoxne zvrtne a vzniká nedostatok trombocytov s prejavmi krvácania.

Hemoragické diatézu sú závažným stavom. Pacient krváca takmer odvšadiaľ. Krv sa nachádza v stolici (meléna), vo zvratkoch (hemateméza), v moči (hematúria) ale aj v podkoží tvorbou petechií a nezastaviteľným krvácaním z rán.

Leukémia

Leukémia, ochorenie, ktoré naháňa hrôzu patrí medzi zhubné ochorenia krvi. Patofyziologickým mechanizmom leukémie je množenie a hromadenie nezrelých foriem leukocytov (biele krvinky) v kostnej dreni. Ich nadbytočné množstvo bráni procesu normálnej krvotvorby.

Pacienti sú takmer od začiatku bledý, unavený, spavý, majú nechuť do jedenia, strácajú na hmotnosti a veľmi ľahko sa zadýchajú. Veľmi výrazným sprievodným symptómom sú krvácania. Leukemici majú často po tele petechie, modriny a rovnako tak u nich možno pozorovať krvácanie z nosa.

Cievne ochorenia

rozvetvená krvná cieva vlásočnica
Rozvetvené, kapilárne, cievne riečisko. Zdroj: Thinkstock photo

Vaskulitída (zápal krvných ciev)

Systémové zápalové ochorenie cievnej steny nazývame vaskulitída. Môže postihovať  cievy v ktorejkoľvek časti a v ktoromkoľvek orgáne.

Zápalový proces na cieve vedie k jej zhrubnutiu, zúženiu priechodnosti s častými trombózami (tvorbou krvných zrazenín) a tvorbou nekróz (odumretie tkaniva).

Na niektorých miestach dochádza k jej patologickému rozšírenie, ktoré nazývame aneuryzma  (vydutie cievnej steny).

Existuje viacero typov vaskulitíd. Postihujú všetky typy ciev v ľudskom tele (tepny, žily, vlásočnice). Zápalový proces oslabuje cievu a tá často praská s následným krvácaním.

Pri postihnutí najmenších cievok – vlásočníc (kapiláry), tie krvácajú do kože a podkožia, čomu hovoríme kapilárne alebo aj petechiálne (bodkovité) krvácanie.

Schönleinova – Henochova purpura

Schönleinova – Henochova purpura patrí medzi vaskulitídy. Ide o veľmi raritné, málo sa vyskytujúce ochorenie typické pre detský vek. Príčina doposiaľ nebola zistená. Isté je len to, že nie je dedičná.

Predpokladá sa, že za jej vyvolávateľom sú mikroorganizmy (vírusy, baktérie), ktoré postihujú horné dýchacie cesty a sú u detí oveľa častejšie ako u dospelých.

Zaraďujeme ju medzi systémové vaskulitídy. Postihuje kapiláry (vlásočnice) v koži, obličkách a črevách. Zápal vlásočníc spôsobuje ich ruptúru (prasknutie), čo sa na koži prejavuje drobnými kapilárnymi krvácaniami do podkožia.

Zjavujú sa na koži ako málo nápadné, bodkovité krvácania. Postupne sa sfarbujú do tmavo červena až purpurova a začínajú splývať do väčších plôch. Vyzerajú ako hematóm (modrina) a môžeme ich pozorovať kdekoľvek na tele no najčastejšie sú to dolné končatiny.

Ochorenia imunitného systému

mikroskopické znázornenie buniek nervovej sústavy neurónov
Autoimúnne choroby, na obrázku neuróny. Zdroj: Thinkstock photo

Lupus erythematodes

Veľmi nebezpečným autoimúnnym ochorením je lupus erythematodes. Je to ochorenie, pri ktorom vlastný imunitný systém napáda orgány a tkanivá tela.

Spúšťačom môžu byť genetické faktory, poruchy imunity, infekcie, hormonálne vplyvy, lieky, toxíny, chemikálie a iné. Vyskytuje sa v značnej prevahe u žien oproti mužom je to 9:1.

Lupus sa typickým exantémom v tvare motýľa na tvári obojstranne v okolí lícnych kostí, pod očnými jamkami, ktorý má významnú diagnostickú hodnotu.

Toto závažné ochorenie postihuje všetky orgány a tkanivá vrátane krvných ciev, ktoré oslabuje s následnou ruptúrou a krvácaním. Kapilárne krvácanie sa prejavuje petechiami.

Zaujímavé informácie v článku: Systémový lupus erythematosus.

Ochorenia pečene

priesvitný model človek s viditeľnou tráviacov sústavou vpravo a ľudská pečeň vľavo
Anatomické umiestnenie heparu (pečene). Zdroj: Thinkstock photo

Cirhóza pečene /alkoholová hepatopatia

Častým ochorením aj u nás je cirhóza pečene. Príčiny sú rôzne no najčastejším vyvolávajúcim faktorom v našich podmienkach je alkohol, potom lieky a ochorenia ako napríklad vírusová hepatitída.

Pečeňová cirhóza je chronické difúzne ochorenie pečene, pričom jej bunky (hepatocyty) sú poškodené pod vplyvom vyvolávajúcej príčiny, začínajú nekrotizovať (odumierať) a dochádza k jej deštrukcii až celkovej prestavbe nahradením odumretých častí väzivom za súčasnej poruchy funkcie.

Prejavuje sa poruchami trávenia, stolice, menštruácie, opuchmi, nočným močením, zväčšením pečene, brucha, žltým sfarbením kože a pavúčikovými névami na koži.  Neskôr v štádiu dekompenzácie sa pridružuje únava, slabosť, vyčerpanosť, spomalené reakcie, bolesť chrbta a kĺbov, chudnutie, ascites, paličkové prsty, biele nechty, vyhladený jazyk.

Prítomné sú aj krvácavé stavy takzvané hemoragické diatézy prejavujúce sa krvácaním nosa, ďasien, zo žalúdka, z pažerákových varixov, petechiálnym krvácaním do podkožia až tvorbou hematómov.

Hepatálna encefalopatia

Vplyvom rozvinutého ochorenia pečene ako napríklad cirhózy ale aj jej iných ochorení, sa môže vyvinúť hepatálna encefaloptia. Ide o poškodenie mozgu amoniakom, ktorý sa nachádza v portálnom, pečeňovom obehu pri poruche detoxikačnej funkcie pečene.

Porušením centrálnej nervovej sústavy sa do popredia dostávajú neuropsychiatrické poruchy. Prejavujú sa častými zmenami nálad, roztržitosťou, emočnou nestabilitou, poruchami intelektových schopností, agresivitou, halucináciami, únavou, nadmernou spavosťou. Prítomná býva hemoragická diatéza rovnako ako pri pečeňovej cirhóze so vznikom petechií až hematómov.

Podkožné krvácania zapríčinené liekmi

Antiagregačné lieky - sú lieky, ktoré priamo ovplyvňuje zloženie krvi tým, že blokujú aktivitu trombocytov, čiže majú antitrombotický účinok. Používajú sa na prevenciu náhlych stavov v kardiológii, neurológii ale aj iných medicínskych odboroch.

Znižujú riziko vzniku akútneho infarktu myokardu, cievnej mozgovej príhody, pľúcnej embólii alebo embolizácii do dolných končatín u rizikových pacientov. Vo zvýšenom množstve hrozia krvácavé stavy (petechie, modriny, krv v moči, episatxa, meléna ...)

Najznámejším liekom v tejto skupine je kyselina acetylsalicylová (acilpyrin, anopyrin). Na antiagregačný účinok týchto dostupných liekov by mal myslieť každý, kto ich bežne používa na liečbu bolesti či teploty. V minulosti sa používali proti horúčke pravidelne, dnes sa to neodporúča.

Ďalšími preparátmi sú Triklopidín, Prasugrel, Clopidogrel, Tikagrelor a iné.

Petechiálne krvácania sa však objavili aj pri užívaní niektorých druhov analgetík, kortikosteroidov, steroidov aj antidepresív.

Nedostatok vitamínu C

Vitamín C - je dôležitý pre ľudský organizmus hlavne jeho pozitívnym účinkom na imunitný systém, napomáha pri rýchlejšej regenerácii organizmu, urýchľuje hojenie rán, priaznivo pôsobí na zuby, kosti a chrupavky. Napomáha pri vstrebávaní železa. Telo si ho samé nevie vytvoriť, preto si ho musíme dopĺňať zo stravy.

Jeho nedostatok vedie k poruchám imunity, častým infekciám a zápalom,  pomalšiemu metabolizmu, problémom zo zubami a kosťami, chudokrvnosťou, a krvácaniam. Dnes už veľmi raritné ochorenie z nedostatku vitamínu C sa nazýva skorbut.

Skorbut sa vyznačuje chudokrvnosťou, ktorá vedie k celkovej slabosti, bolestiam kĺbov a svalov a krvácaniam najčastejšie petechiálnym, krvácaniam z ďasien a zubov.

 

Otestujte sa

1. Čo sú to petechie?

2. Sú petechie ochorením?

3. Sú petechie ochorením?

4. Môžu vzniknúť tlakom na kožu?

5. Spôsobuje ich aj nedostatok vitamínov?

6. Ako sa nazýva nedostatok vitamínu C ?

7. Pri užití ktorých liekov ich môžeme pozorovať?

8. Kde ich najčastejšie vidíme pri zápale mozgových blán?

9. Sú jedným z príznakov cudzokrajných, infekčných ochorení?

10. Je potrebné vyhľadať lekársku pomoc?

Gratulujem, odpovedal/a ste správne na všetkých 10 otázok :-) Excelentný výsledok.

Gratulujem, odpovedal/a ste správne na 9 z 10 otázok. Skvelý výsledok.

Gratulujem, odpovedal/a ste správne na 8 z 10 otázok. Výborný výsledok.

Gratulujem, odpovedal/a ste správne na 7 z 10 otázok. Dobrý výsledok.

Gratulujem, odpovedal/a ste správne na 6 z 10 otázok. Celkom dobrý výsledok.

Odpovedal/a ste správne na polovicu otázok. Priemerný výsledok. Nabudúce to bude lepšie.

Odpovedal/a ste správne na 4 z 10 otázok. Nedostatočný výsledok. Nabudúce to bude lepšie.

Odpovedal/a ste správne na 3 z 10 otázok. Nedostatočný výsledok. Nabudúce to bude lepšie.

Získal/a ste iba 2 správne odpovede z 10. Nečítal/a ste pozorne. Zlý výsledok.

Máte iba jednu správnu odpoveď :-( Nečital/a ste pozorne. Veľmi zlý výsledok.

Všetky Vaše odpovede boli bohužiaľ nesprávne :-( Nečítal/a ste pozorne. Máte ten najhorší výsledok.

Naposledy aktualizované 29.11.2021

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Zdravotnícky pracovník Bc. Lucia Sýkorová

Zdravotnícky pracovník Bc. Lucia Sýkorová

Vyštudovala som Strednú zdravotnícku školu a UKF v odbore urgentná medicína. Od roku 2008 som pracovala 10 rokov v Záchrannej zdravotnej službe na pozícii zdravotnícky záchranár. Neodkladnej prednemocničnej starostlivosti a urgentným stavom sa venujem doteraz ako Operátor záchrannej zdravotnej služby na linke tiesňového volania 155

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Koronavírus COVID-19: Počet nakazených a počet úmrtí Slovensko a svet (Aktuálne štatistiky 30. 11. 2021) Koronavírus COVID-19: Počet nakazených a počet úmrtí Slovensko a svet (Aktuálne štatistiky 30. 11. 2021)

Koronavírus zasiahol do životov obyvateľov Slovenska, ale aj iných svetových krajín. Celosvetovo sú nakazené tisíce ľudí, mnohí vírusu aj podľahli.

Koronavírus COVID-19: Počet nakazených Slovensko, vždy aktuálne štatistiky 30. 11. 2021 Koronavírus COVID-19: Počet nakazených Slovensko, vždy aktuálne štatistiky 30. 11. 2021

Tu nájdete vždy aktuálny počet nových pozitívne testovaných osôb prostredníctvom PCR testov na Slovensku.

Tretia vlna koronavírusu covid-19 na Slovensku: Opatrenia a aktuálne informácie k 30. 11. 2021 Tretia vlna koronavírusu covid-19 na Slovensku: Opatrenia a aktuálne informácie k 30. 11. 2021

Pozrite si s nami aktuálne nariadenie a platné opatrenia na zamedzenie šírenia koronavírusu na Slovensku.

Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 vo svete, Taliansku a Česku ku dňu 30. 11. 2021 Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 vo svete, Taliansku a Česku ku dňu 30. 11. 2021

Prinášame vám vždy aktuálne a priebežné správy o dianí okolo pandémie koronavírusu COVID-19 vo svete, deň po dni.

Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 na Slovensku ku dňu 30. 11. 2021 Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 na Slovensku ku dňu 30. 11. 2021

Nový koronavírus COVID-19 sa stále šíri na Slovensku aj vo svete. Pozrite sa s nami na aktuálne dianie v súvislosti s koronavírusom u nás.


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov
Petechie - Eva 03.04.2019 21:37

Mam petechie, na koženom mi povedali ze to sú originál petechie a mam poškodenú cievnu stenu.. Na hematologii mi povedali ze to petechie niesu, mam ísť stále male červené až fialové bodky po celom tele keď som chorá, keď beriem lieky, keď si dám pohár vina, keď som rodila bola som ko grahamovy rožok.. A keď mi nič není mm ich stále len okolo pupka..