späť na zoznam príznakov

Krvácanie

Autor: Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth Krvácanie
Zdroj foto: Getty images

Krv koluje v cievach a jej hlavnou úlohou je prenos kyslíka po tele. Ten je dôležitý pre mozgové bunky, srdce a ostatné bunky, tkanivá a orgány. Okrem kyslíka transportuje aj iné zložky.


Krv je charakteristicky sfarbená. Pri narušení kože, tkanív, slizníc či ciev dochádza ku krvácaniu. To je príznakom nie len úrazu, ale aj mnohých ochorení. 

Krvácanie môže byť vonkajšie alebo vnútorné.

Vonkajšie krvácanie je viditeľné a nastáva pri narušení štruktúry ciev alebo žíl, pričom krv vyteká von z organizmu. Najčastejšie je následkom rán (tržné, rezné, sečné, bodné, strelné).

Vnútorné krvácanie je nebezpečné v tom, že nie je navonok viditeľné. Krv sa dostáva zo žíl, ciev alebo tepien do telesných dutín, do dutých orgánov, do prostredia medzi nimi. Je následkom tupého poranenia, ale aj poranenia prenikajúceho do organizmu. Krvácanie môže byť aj následkom rôznych ochorení.

Nižšia intenzita krvácania

Najmenej nebezpečné je krvácanie z malých kapilár a žíl. To sú tie najtenšie a jemné cievy v tele. Krvácanie je obvykle len mierne a nezávažné, nastáva pri odreninách a drobných povrchových poraneniach.

Krvácanie z malých žíl tak isto nebýva závažné. Krv je zvyčajne tmavšej farby a voľne vyteká. Ovšem orientácia krvácania podľa farby nie je vždy smerodajná. Farbu krvi ovplyvňuje viacero faktorov.

Vyššia intenzita krvácania

Najhoršie je krvácanie z tepien a spletí väčších žíl. Tepny sú hrubé cievy, krv v nich cirkuluje pod vyšším tlakom. Väčšinou je svetlejšej farby (pre vyššiu saturáciu, nasýtenie hemoglobínu kyslíkom). Krv vyteká intenzívne, môže aj striekať.

Pri krvácaní z väčších žíl a ich spletí je taktiež intenzita krvácania vyššia. Krv v žilách síce nepulzuje a tlak v nich je nižší, ale to nebráni vyššej intenzite. Nebýva prítomné striekanie. Krv môže byť tmavšia (pre nižšie nasýtenie krvi kyslíkom).

Farba a odtieň krvi

Krvácanie sa odborne nazýva aj hemoragia. Ako už bolo napísané krv môže byť v rôznych odtieňoch a farbách. Určenie či ide o krvácanie z tepny alebo žily nemusí byť jednoznačné na základe odtieňu. Záleží to však od viacerých faktorov a tu sú napríklad:

 • súvis s postihnutím dýchania a cirkulácie (poruchy dýchania a obehu)
  krv, červená farba, červená krvinky
  Hemoglobín tvorí 35% červenej krvinky a farbí ju do červena
 • pri krvácaní z vyšších častí tráviaceho traktu je tmavšia, až čierna, čo je spôsobené jej natrávením (odborne meléna)
 • čierna je prítomná v stolici po 12 - 72 hodinách od začiatku krvácania
 • krvácanie z nižších častí hrubého čreva alebo rekta je červená (enteroragia a je bledšia, jasnejšia)
 • pri vracaní krvi zo žalúdka je jej farba hrdzavohnedá
 • pri krvácaní z väčších ciev je homogénna teda jednoliata (následne vytvárajú zrazeniny)
 • pri krvácaní do pľúc je spenená, aj pri pľúcnom opuchu býva prítomná spenená krv

Vonkajšie krvácanie je viditeľné hneď alebo v krátkom časovom úseku po prekrvácaní odevu. Tento rozpoznávací prvok chýba u krvácania vnútorného. Často je jeho prvým prejavom šok. Pri jeho neskorej fáze môžu byť následky fatálne.

Krvácanie pri úrazoch ale aj ochoreniach

Pri niektorých ochoreniach, napríklad zápalových ochoreniach dutín či hornej časti dýchacej sústavy, dochádza aj ku krvácaniu z úst alebo krvácaniu z nosa. Pri krvácaní možno myslieť aj na nádor.

Vonkajšie krvácanie je nebezpečné aj pre ľudí s poruchou zrážanlivosti krvi, prípadne s poruchou funkcie krvných doštičiek na zacelenie rany. Ide teda napríklad o hemofíliu, čo je porucha zrážania krvi, ktorá sa prejavuje aj zvýšenou krvácavosťou.

Krv a tráviaci trakt

Krv môže byť prítomná aj pri niektorých ochoreniach tráviaceho traktu. Pri vredovej chorobe, pri zápaloch, divertikulitíde. Rovnako aj pri onkologických ochoreniach. Krv je prítomná vo zvratkoch, stolici. Môže sa vyskytnúť masívne vracanie krvi. Rovnako ja masívne krvácanie z konečníka.

V oblasti konečníka sa vyskytuje napríklad pri hemeroidoch, kedy nastáva prasknutie bolestivých uzlov, kde bola krv nahromadená. Zrazená krv, ktorá nemohla zo žíl v oblasti konečníka odísť, sa tu nahromadila a pri zvýšení tlaku na tieto cievy jednoducho uzol praskne. 

Skrytá forma krvácania je častá pri rôznych menej závažných aj závažných ochoreniach. Preto sa vyšetruje prítomnosť na skryté, odborne nazývané okultné, krvácanie. Aj v prípade crohnovej choroby alebo ulceróznej kolitídy nastávajú tieto stavy.

Nadmerné krvácanie majú aj ľudia s celiakiou, keďže majú tiež poruchy zrážania krvi. Tie vznikajú aj pri ochoreniach pečene. Kedy sa môže vyskytnúť krvácanie aj v iných častiach organizmu.

U žien nie len pri menštruácii

tehotná žena stojí pred strmom jeseň
Pri krvácaní počas tehotenstva je potrebné vyšetrenie

U žien býva abnormálne menštuačné krvácanie. Vážnejšou formou je krvácanie pri mimomaternicovom tehotenstve alebo pri potrate. Rovnako sa môžu takto preukázať aj zápalové ochorenia pohlavnej sústavy ženy. Krvácanie sprevádza aj prasknutie cysty

Tehotné ženy sa boja krvácania. Čo je prirodzené, ale nie vždy znamená krvácanie počas tehotenstva potrat. Potrebné je gynekologické vyšetrenie. Krvácanieje častým príznakom začiatku pôrodu, preto sa netreba spoliehať len na odtok plodovej vody. Aj v tomto prípade je vhodné vyšetrenie.

Vnútrolebečné krvácanie

Pri krvácavej cievnej mozgovej príhode je prítomné krvácanie do mozgu. Okrem toho býva následkom úrazu hlavy. Tento stav je nebezpečný hlavne pre útlak mozgu v lebke. Nakoľko krv nemá kde odtekať a zvyšuje vnútrolebečný tlak.

Infografika o krvácaní, jeho najčastejších príčnách, rozdelenie na vonkajšie a vnútorné, plus pravidlo 5 Z pri krvácaní

Krvácanie po liekoch

Na opatrnosť treba myslieť pri liekoch ako sú deriváty kyseliny acetylosalicylovej alebo nesteroidných antireumatikách. Krvácanie zo žalúdka vedia vyvolať už po jednej tabletke. Na toto si musia dať pozor ľudia so žalúdočnými ťažkosťami.

Inou skupinou sú lieky, ktorých hlavná úloha je práve zabránenie zrážania krvi.

Používajú sa pri rôznych srdcovo - cievnych ochoreniach. Pri zlom nastavení týchto liekov alebo pri predávkovaní vzniká krvácanie.

Pri iných zápaloch alebo autoimunitných ochoreniach dochádza k praskaniu ciev, následne nastáva krvácanie do okolitého priestoru a tkaniva. Krvácavé stavy či už po úrazoch alebo pre ochorenia sú životunebezpečné a treba ihneď vyhľadať odborné ošetrenie.

Prvá pomoc pri krvácaní po úraze

Prvá pomoc pri krvácaní po úraze

Ďalšie zaujímavé zdroje

Autor článku

Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth

Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth

Vyštudoval Strednú zdravotnícku školu v Nitre a bakalárske štúdium Urgentnej zdravotnej starostlivosti na UKF v Nitre. Po škole pracoval dva roky na traumatológii. Od roku 2006 v záchrannej zdravotnej službe. V súčasnej dobe stále pôsobí v oblasti prednemocničnej zdravotnej starostlivosti.

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Otrava alkoholom, vracanie a ostatné príznaky, aká je prvá pomoc? Otrava alkoholom, vracanie a ostatné príznaky, aká je prvá pomoc?

Alkoholizmus a otravy alkoholom nie sú až tak ojedinelým fenoménom. Alkoholizmus je „metlou ľudstva” a častou príčinou spoločenských konfliktov. Je číslom jeden medzi všetkými...

Mám hemoroidy? Čo sú to hemoroidy, ich príčiny, príznaky i liečba Mám hemoroidy? Čo sú to hemoroidy, ich príčiny, príznaky i liečba

Sú malé a nenápadné no napriek tomu môžu spôsobovať svojmu nositeľovi ťažkosti. Reč je o hemoroidoch , rozšírených žilách v oblasti konečníka a análneho (ritného) otvoru - ľudovo...

Deti a najčastejšie letné úrazy, ktoré im hrozia. Poznáte ich? Deti a najčastejšie letné úrazy, ktoré im hrozia. Poznáte ich?

Prázdniny a leto je bezpochybne obdobie rôznych detských aktivít. Nie len školopovinným deťom začína najkrajšie obdobie roka. Detský smiech a zábava sa však ľahko môže premeniť na plač a...

Aká diéta a potraviny sú vhodné pri žalúdočných vredoch? Aká diéta a potraviny sú vhodné pri žalúdočných vredoch?

Žalúdočné vredy bolia, spôsobujú nevoľnosť či vyvolávajú pálenie záhy. Nebezpečné sú v prípade, že prasknú. Vtedy ohrozujú pacienta vykrvácaním. Vznikajú pri poškodení sliznice...

Ako zistiť problém s pečeňou? Pozor, odhalia ho tieto príznaky Ako zistiť problém s pečeňou? Pozor, odhalia ho tieto príznaky

Pečeň zohráva v našom tele významnú úlohu. Je to životne dôležitý orgán , ktorý je vrátane transplantácie od mŕtveho darcu nenahraditeľný .  Zlyhávanie pečene predstavuje vždy...

Naposledy aktualizované 03.02.2019


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.