späť na zoznam článkov

Svrbenie pokožky v tehotenstve ako nepríjemnosť, ale i možné ohrozenie bábätka

Autor: Zdravotnícky pracovník Bc. Ivona Heczková Autor: Zdravotnícky pracovník Bc. Ivona Heczková
Svrbenie pokožky v tehotenstve ako nepríjemnosť, ale i možné ohrozenie bábätka
Zdroj foto: Getty images

Tehotenstvo je pre mnohé ženy jedným z najkrajších období života. A to i napriek tomu, že je sprevádzané i mnohými nepríjemnosťami. Jednou z nich je i svrbenie pokožky. Príčinou môžu byť neškodné zmeny v tele, ale i vážna porucha.


Viacero žien sa počas tehotenstva sťažuje na svrbenie pokožky. Svrbenie, odborne pruritus, sa najčastejšie objavuje v oblasti rastúceho bruška, ale i kdekoľvek inde na tele. Zbystrieť treba najmä ak je svrbenie neznesiteľné. Môže ísť o vážny príznak.

Bežné príčiny svrbenia pokožky v tehotenstve

Dôvody nepríjemného pocitu svrbenia môžu byť viaceré. Tehotenstvo sprevádza mnohé zmeny. Zvýšené potenie, opuchy či napnutá pokožka, sú bežným javom u tehotných žien. S týmito príčinami svrbivej pokožky sa stretne azda každá tehuľka.

Rast bruška

S rastúcim bábätkom rastie i bruško budúcej mamičky. Spojivové tkanivoväzivové vlákna v koži sa mikroskopicky naťahujú, čo spôsobuje pocit suchostisvrbenia.

Ženy, ktoré počas tehotenstva pribrali vo väčšej miere, sa na svrbenie sťažujú častejšie. Dôvodom je nadmerne napnutá pokožka, ktorá vyvoláva dráždivý pocit napätia a svrbenia.

Potenie

V tehotenstve je samotné potenie nepríjemnou záležitosťou. Pot dráždi pokožku a je vyvolávateľom nepríjemného svrbenia.

Svrbenie, ktoré je spôsobené potom, robí ťažkosti najmä v kožných záhyboch. Tieto miesta sú náchylnejšie na zaparenie a tak i podráždenie. Taktiež je to ideálne miesto pre množenie rôznych baktérií.

Riešením je dodržiavanie hygieny, uprednostnenie oblečenia z prírodného materiálu, ktorý je ľahký, priedušný a umožňuje odparovanie potu.

Alergia

Alergická reakcia je tiež jedna z možností, ktorá môže vyvolať svrbenie. Býva sprevádzaná i kožnými prejavmi. Ide najmä o začervenanie, či drobné vyrážky.

Alergiu nikdy nepodceňujte. Nielen v tehotenstve sa pri výskyte známok alergie poraďte so svojím lekárom, alebo vo vážnejších prípadoch privolajte rýchlu zdravotnú pomoc.

Možno vás zaujmú i články o bolesti podbruška v tehotenstve alebo o prítomnosti bielkovín v moči, počas tehotenstva

Ako si uľaviť od bežného svrbenia pokožky v tehotenstve?

Hoci je svrbenie nepríjemným prejavom, skúste sa vyvarovať prílišnému škriabaniu. Rozškriabané a podráždené miesta sa totiž ľahko stávajú vstupným miestom pre infekciu. To môže predstavovať riziko pre matku i plod.

Krémom, masážou a cvičením proti svrbeniu 

Nepríjemné svrbenie môže zmierniť jemná povrchová masážkrémovanie pokožky. Týmto spôsobom si môžete uľaviť od svrbenia napnutej pokožky a tiež znížite riziko vzniku kožných trhlín, teda striám.

Existujú i špeciálne krémy pre tehotné, ktoré sa ľahko rozotierajú a uľavia od svrbenia. Krém je vhodné rozotierať v oblasti bruška, v smere hodinových ručičiek. Zlepší sa tým i trávenie a podporí fungovanie lymfatického systému.

Veľmi pozitívny vplyv má i fyzické cvičenie. Vďaka nemu sa zlepšuje prekrvenie pokožky. Tak sa zachová jej pružnosť a výrazne uľaví od pocitu svrbenia.

Pokiaľ je svrbenie vyvolané alergiou na pele, je vhodné sa po každej prechádzke osprchovať vodou. Zbavíte sa tak zvyškov peľu. Potrebné je tiež umyť odev a obuv.

Prečítajte si tiež články: Chrípka v tehotenstve a Bolesť hlavy v tehotenstve

Jesť v tehotenstve za dvoch? 

Správnou výživouvyváženou stravou, predíde nielen zdravotným kopmlikáciám, ale i nadmernému priberaniu na váhe. Pokožka sa menej napína a nevyvoláva taký silný pocit svrbenia.

Často sa zvykne hovoriť, že tehotná žena má jesť za dvoch. Tejto babskej rade sa radšej vyvarujte. Do jedálnička zaraďte vyváženú, pestrú a zdravú stravu. Jedlo nech je radšej dva krát tak zdravé, ako by ho malo byť dva krát tak veľa.

Kedy predstavuje svrbenie v tehotenstve vážny problém?

Pokiaľ začína byť svrbenie neznesiteľné, treba zbystriť. Dôvodom môže byť takzvaná intrahepatálna cholestáza. Hoci matke nehrozí žiadne nebezpečenstvo, pre dieťa môže byť predzvesťou určitého rizikaohrozenia.

Intrahepatálna cholestáza v tehotenstve je ochorenie, ktorého vznik doteraz nebol celkom objasnený. Pravdepodobne súvisí s pôsobením hormónov estrogénu a progestorónu na pečeňové bunky. Nastáva porucha funkcie pečene a žlčníka, kedy sa do krvi vylučujú žlčové kyseliny. Vyznačuje sa silným svrbenímvysokými hladinami žlčových kyselín v krvi. 

Pri akýchkoľvek nezvyčajných ťažkostiach kontaktujte svojho lekára. Môže sa totiž tiež jednať i o iné ochorenia v tehotenstve, ako napríklad infekčný zápal pečene, vírusové infekcie, toxické poškodenie pečene, preeklampsia, či HELLP syndróm.

Asi u 10% pacientiek sa prejaví slabé zažltnutie pokožky. Typickým príznakom je svrbenie na dlaniach a chodidlách, no objaviť sa môže na iných miestach tela. Podráždenie sa zhoršuje najmä na večer.

Pokožka prvotne nebýva začervenaná a neprejavuje ani iné zmeny na koži. Až následkom silného škriabania sa vyskytuje začervenanie, podráždenie alebo iné poranenia.

Nepríjemné svrbenie a podráždenie pokožky často vedie až k poruche spánku, únave a psychickému vyčerpaniu.

Tehotná žena nie je ohrozená ani pečeňovým zlyhaním, ani inak na živote. Po pôrode spontánne dochádza k ústupu ťažkostí i náprave laboratórnych výsledkov.

Pre plod sú tu však určité riziká. Žlčové kyseliny totiž prechádzajú placentou a na plod pôsobia toxicky. Čím vyššie sú hladiny žlčových kyselín, tým je riziko pre plod väčšie.

U tehotných sú hladiny žlčových kyselín prirodzene zvýšené. Za normu sa považuje do 11 mikromol/l. Za vysoko rizikové sa považuje koncentrácia žlčových kyselín nad 40 mikromol/l.

Možné príčiny svrbenia v tehotenstve:

bežné príčiny svrbenia pokožky
  • rast bruška
  • napnutá pokožka
  • zvýšené potenie

svrbenie sa dá zmierniť použitím krémov, cvičením a podobne

vážne dôvody svrbenia pokožky
  • alergia
  • intrahepatálna cholestáza
svrbenie sa stáva neznesiteľné, nutná odborná pomoc

Čo hrozí bábätku pri intrahepatálnej cholestáze

Jednou z možných rizík je, že dieťa vdýchne mekónium. Mekónium, hovorí sa mu i smolka, je názov pre prvú stolicu bábätka. Je tmavo - zelenej farby a obsahuje plodovú vodu, hlien, odumreté kožné bunky a podobne. Teda všetko, čo mohlo dieťa prehltnúť počas života v maternici. Za normálnych okolností sa mekónium vylúči, niekedy v prvých dňoch života bábätka.

Zvýšená koncentrácia žlčových kyselín, počas tehotenstva, spôsobuje zvýšený pohyb čriev plodu. Ich obsah sa môže dostať do plodovej vody, ktorú zakalí. Hovoríme o takzvanej zakalenej, alebo zelenej plodovej vode

Bábätko sa za normálnych okolností po prvýkrát nadýchnemimo plodovej vody, po pôrode hlavičky. Sú však situácie, kedy je dieťa nútené nadýchnuť sa skôr. Mekónium v plodovej vode je tak rizikom, že ho bábätko vdýchne. Môže sa tak stať ešte pred pôrodom, alebo počas neho.

Prítomnosť mekónia v plodovej vode nemusí hneď znamenať, že ho dieťa vdýchne. Predstavuje však vážne riziko.

Mekónium môže spôsobiť tiež akútne stiahnutie pupočníkovej žily, čo vedie k nedostatku kyslíka pre plod.

Ďalšou hrozbou je vplyv žlčových kyselín na srdce bábätka. Tieto kyseliny môžu spôsobiť poruchy srdcového rytmu a tým vnútromaternicové odumretie plodu.

V dôsledku všetkých týchto, i iných komplikácií, hrozí predčasný pôrod, či syndróm dychovej nedostatočnosti.

Prečítajte si tiež o iných vážnych komplikáciách v tehotenstve, ako je napríklad preeklampsia.

Liečba intrahepatálnej cholestázy v tehotenstve

Liečebné postupy sa odvíjajú od veku ploduhladiny žlčových kyselín. Dôležité je dosiahnuť zníženie hladiny žlčových kyselín tak, aby možné priblížiť sa k termínu pôrodu a znížiť tak riziko pre plod.

K liečbe intrahepatálnej cholestázy sa používa najmä kyselina ursodeoxycholová. Jej podávanie je bezpečné pre matku i nenarodené dieťa. K liečbe je tiež možné pridať i iné liečebné látky, ako napríklad S-adenosyl-L-metionin.

Podávanie liečiv na ochranu pečene, alebo diétne opatrenia, nie sú nutné. Zlyhanie pečene, budúcej mamičke, nehrozí a ako sme už spomínali, po pôrode sa stav úplne napraví.

Ľahká forma intrahepatálnej cholestázy

Za ľahkú formu sa považuje koncentrácia hladiny celkových žlčových kyselín medzi 20 až 40 mikromol/l. Liečba sa zahajuje prostredníctvom kyseliny ursodeoxycholovej. Doporučene sa fyzický kľudšetriaci režim. Tehotné pacientky sa sledujú ambulantne, väčšinou v týždenných intervaloch.

Plod je taktiež pravidelne sledovaný a kontrolovaný. Pri tejto ľahkej forme sa zväčša nevyskytujú komplikácie. Preto sa zväčša neukončuje tehotenstvo pred 38 týždňom gravidity. V závislosti od stavu pacientkylaboratórnych hodnotách sa pôrod vyvolá najneskôr v termíne pôrodu.

Závažná forma intrahepatálnej cholestázy

O závažnú formu ide ak hodnoty celkových žlčových kyselín sú nad 40 mikromol/l. Podávajú sa vyššie dávky kyseliny ursodeoxycholovej, ku ktorej sa pridávajú i iné potrebné liečivá.

Pacientky sú hospitalizovanésledované. Hladina žlčových kyselín sa kontroluje zväčša 2 x týždenne. Plod je taktiež pravidelne sledovaný ultrazvukom.

Pri závažnej forme, sa s dĺžkou trvania tehotenstva zvyšuje i riziko vzniku komplikácií. Tehotenstvo sa preto odporúča ukončiť po 37 týždni. V niektorých prípadoch je možné zvážiť i skoršie ukončenie.

Ďalšie zaujímavé zdroje:

Naposledy aktualizované 28.01.2019

Autor článku

Zdravotnícky pracovník Bc. Ivona Heczková

Zdravotnícky pracovník Bc. Ivona Heczková

Vyštudovala strednú zdravotnícku školu v Považskej Bystrici a Urgentnú zdravotnú starostlivosť v Nitre. Po dobu jedného roka pracovala vo Fakultnej nemocnici v Nitre na jednotke intenzívnej starostlivosti a Klinike anestéziológie a intenzívnej medicíny. Od roku 2009 pôsobí v oblasti urgentnej medicíny ako zdravotnícky záchranár. Kratšiu dobu i ako medicínsky supervízor.

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Aký respirátor je účinný proti koronavírusu / COVID-19? Je potrebná ochrana FFP1, FFP2 či FFP3? Alebo postačuje maska? Aký respirátor je účinný proti koronavírusu / COVID-19? Je potrebná ochrana FFP1, FFP2 či FFP3? Alebo postačuje maska?

SARS-CoV-2 sa prenáša kvapôčkovou infekciou. Z infikovaného človeka do zdravého organizmu preniká dýchacími cestami v podobe drobných kvapôčok. Aký respirátor nás dokáže ochrániť?

Nový koronavírus: COVID-19 na Slovensku (priebežne aktualizované informácie + 23 nových prípadov) Nový koronavírus: COVID-19 na Slovensku (priebežne aktualizované informácie + 23 nových prípadov)

Nový koronavírus sa šíri a nevyhlo sa mu ani Slovensko. Ako ide čas...

Koronavírus COVID-19: Kedy bude nová účinná vakcína? Aké lieky sa používajú teraz? Koronavírus COVID-19: Kedy bude nová účinná vakcína? Aké lieky sa používajú teraz?

O vytvorenie vakcíny účinnej proti novému koronavírusu COVID-19 sa snažili početné tímy vedcov a výskumníkov na celom svete. Cieľom bolo nie len vytvorenie očkovacej látky, ale...

Ako dlho prežije nový koronavírus na plaste, papieri či na mobile, iných povrchoch a vo vzduchu? Ako dlho prežije nový koronavírus na plaste, papieri či na mobile, iných povrchoch a vo vzduchu?

Vieme, ako dlho prežije nový koronavírus na rozličných povrchoch? Môžeme sa nakaziť jediným dotykom o kontaminovaný predmet? (+ infografika)

Aký je priebeh ochorenia pri Koronavíruse COVID-19? Plus typické a menej časté príznaky Aký je priebeh ochorenia pri Koronavíruse COVID-19? Plus typické a menej časté príznaky

Nový koronavírus spôsobuje respiračné ochorenie COVID-19. Poznáme jeho typické príznaky, možné scenáre priebehu i dobu liečby.


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov
Eww 30.04.2019 14:14

ja som sa kremovala protopanom a svrbenie prestalo skoro hned