späť na zoznam článkov

Záhadná šiesta choroba detí

Autor: Zdravotnícky pracovník Bc. Lucia Sýkorová
Záhadná šiesta choroba detí
Zdroj foto: Getty images

Šiesta choroba - názov naháňajúci zimomriavky po tele. Postihuje našich najmenších a spôsobuje u nich vysoké horúčky s vyrážkami na koži. V detských kolektívoch býva príčinou epidémií a dočasnej izolácie dieťaťa v domácom prostredí. Neskúsený rodič ale neraz aj lekár si ju môžu ľahko zameniť s inou bakteriálnou infekciou. Preto býva neraz nesprávne zdiagnostikovaná a liečená. Je treba sa skutočne obávať? Čo je vlastne šiesta choroba a prečo vzniká? 


Šiesta choroba je pomerne časté ochorenie typické pre detský vek. Postihuje zväčša deti do 3rokov života. Prejavuje sa teplotami, vyrážkami, niekedy sa môže pridružiť aj zvýšená sekrécia z nosa.

Najčastejšie sa objavuje v čase prerezávania zúbkov, pri ktorých stúpa teplota a imunita dieťatka sa znižuje. Vtedy je vo všeobecnosti náchylnejšie na ochorenia a teda aj na šiestu chorobu.

Čo je to šiesta choroba?

Šiesta choroba (exanthema subitum, roseola infantum) je vírusové ochorenie spôsobené DNA vírusom, presnejšie ľudským herpetickým vírusom (Human Herpes Virus). Konkrétne je to HHV 6 (70%), z čoho je odvodený aj názov. Sporadicky to môže byť aj HHV 7 (asi 10%).

Ide o rovnakú skupinu vírusov ako vírus herpes simplex alebo herpes zoster vírus, ktoré spôsobujú herpes na pere či pásový opar.

Ako sa môže Vaše dieťa nakaziť?

Ochorenie sa veľmi rýchlo šíri medzi deťmi a to hlavne v kolektívnych zariadeniach ako sú škôlky či detské tábory. K nákaze dochádza kvapôčkovou infekciou, slinami, sekrétmi (z nosa).

Vírus HHV 6 sa však dokázal aj v materskom mlieku, čiže prenos je možný aj z matky na dieťa. Takisto bol prítomný v moči a pošvovom sekréte.

Inkubačná doba sa pohybuje od 5 do 12 dní. Ochorenie pretrváva dva dni až jeden týždeň.

Zaujímavé: Po prekonaní šiestej choroby herpetický vírus doživotne zostáva v organizme, rovnako ako je to pri ovčích kiahňach. Zároveň sa vytvára prirodzená celoživotná imunita. Aktívna imunizácia v podobe vakcíny neexistuje.

Izolácia dieťaťa v domácom prostredí

Pod pojmom izolácia si netreba hneď predstaviť prísne karanténne opatrenia. Ide len o dočasné separovanie chorého dieťaťa z kolektívu aj v jeho záujme ale aj v záujme ostatných zdravých detí. Liečba vírusových ochorení vyžaduje pokoj a zároveň sa zamedzí nakazeniu ostatných detí.

Ako čo najjednoduchšie rozpoznať príznaky

Nie je to pravidlo, ale šiesta choroba sa najčastejšie objavuje v období prerezávania sa prvých zúbkov. Zub bábätka sa vyvíja už počas vnútromaternicového vývoja. K prerezávaniu prvých párov však dochádza medzi šiestym až ôsmym mesiacom. Dieťatko má opuchnuté ďasná, svrbia ho, bolia, je mrzuté, nepokojné a dochádza k výstupu teplôt.

nepokojné dojča s prerezaným spodným párom zúbkov a ruky matky mu držia hlavičku
Šiesta choroba sa spravidla objavuje v období prerezávania sa prvých zúbkov. Foto: Thinkstock

Počas tohto obdobia je náchylnejšie na rôzne ochorenia. Imunita je nižšia a šiesta choroba útočí. Zväčša sa začína prudkým výstupom teplôt dosahujúcich až 40°C. Horúčka v priebehu virózy kolíše a končí sa na druhý až piaty deň. Ojedinele sa vyskytuje aj ako jediný prejav bez prítomnosti iných symptómov alebo bez prítomnosti typického výsevu, čo sťažuje diagnostiku.

Charakteristickejší pre toto ochorenie je exantém (výsev), ktorý začína po odznení teplôt. Pretrváva niekoľko hodín až dva dni. Typicky sa objavuje na hrudníku a trupe a postupuje na končatiny. Na tvári úplne chýba. Exantém je makulopapulózny ružovej až červenej farby (bez prítomnosti pľuzgierov). Je plošný, generalizovaný, nebolestivý a nesvrbí. K svrbeniu môže dôjsť keď si dieťa fliačky rozškriabe.

Počas ochorenia je dieťatko nervóznejšie, podráždené, často plače, nespolupracuje. Tento stav sa strieda so spavosťou z vyčerpania, únavy a vysilenosti v súvislosti s horúčkami. Prítomné môže byť aj potenie ako reakcia na vyššie teploty, triaška a zimnica ako kompenzačný mechanizmus horúčky, respiračné ťažkosti ako napríklad kašeľ, ľahká laryngitída a zvýšená sekrécia z nosa. Objavuje sa aj zväčšenie regionálnych, lymfatických uzlín (na krku).

Popri ostaných príznakoch pozorujeme taktiež nechuť do jedla. Dieťatko môže zopár krát prehnať. Úporné hnačky spojené s dehydratáciou sa však nevyskytujú.

Priebeh ochorenia možné komplikácie

Priebeh ochorenia nebýva komplikovaný. Dramatickejšia je reakcia mamičiek (hlavne ak sa jedná o ich prvé dieťa) a strach, keď ich dieťaťu náhle a nečakane, z plného zdravia vystúpia teploty okolo 40°C. Horúčkovitý stav nepredchádzajú žiadne varovné príznaky. Matky to nečakajú a prirodzene, že sa zľaknú.

Šiesta choroba rýchlo príde a pomerne v krátkom čase aj spontánne odchádza. Vo väčšine prípadov má nekomplikovaný priebeh bez trvalých a vážnych následkov. Komplikácie popísané nižšie s výnimkou febrilných kŕčov sa takmer nevyskytujú.

 1. Febrilné kŕče spôsobené teplotou sú častou komplikáciou nielen šiestej choroby ale všetkých horúčkových stavov. Vyskytuje sa u detí do 6rokov. Prejavuje sa náhlou stratou vedomia, tonicko klonickými kŕčmi a zväčša spontánnou úpravou stavu. Niekedy úprava nastáva po znížení teploty. Stav trvá niekoľko sekúnd až minút.
 2. Zápal mozgu a mozgových blán je závažnou komplikáciou, ktorá nie je až tak častá. Ide o závažný stav kedy je vírusovou infekciou napadnutý mozog alebo jeho obaly. Prejavuje sa okrem príznakov šiestej choroby aj intenzívnymi bolesťami hlavy, svetloplachosťou, stuhnutosťou šije, nevoľnosťou a zvracaním. Vyžaduje sa hospitalizácia dieťatka na infekčnom oddelení prípadne detskej jednotke intenzívnej starostlivosti.
 3. Hepatitída alebo laicky žltačka je infekčné, zápalové ochorenie pečene. v konečnom dôsledku môže spôsobiť deštrukciu pečeňových buniek - hepatocytov až zlyhanie pečene a smrť.

Kľúčová je diagnostika

Nie len laikom ale aj lekárom sa stáva, že na šiestu chorobu nemyslia, neurobia potrebné vyšetrenia a štandardne pri vysokých teplotách nasadia antibiotiká. Tento postup je absolútne nesprávny a antibiotická liečba dieťatku nepomôže.

Pozor: Veľmi často je roseola zamieňaná s kiahňami, osýpkami, ružienkou a inými detskými chorobami, ktoré sa typicky manifestujú vysokými teplotami a výsevom na tele. Pri týchto ochoreniach je v rámci oddiferencovania potrebné vedieť ako vyzerajú rôzne exantémy, kde vznikajú, kam sa šíria a samozrejme aj sprievodné príznaky.

Neskorší vznik vyrážok je následne chybne pripisovaný antibiotikám. Je považovaný za alergickú reakciu. V niektorých prípadoch je dokonca predpísaná liečba proti alergii.

Priama izolácia vírusu

Vo vzorkách biologického materiálu (krv, moč, sliny ...) je možné priamo dokázať prítomnosť herpetického vírusu. Ide o citlivú laboratórnu metódu prostredníctvom prístrojov. Súčasťou je imunofluorescenčný test ako dôkaz imunologickej reakcie organizmu.

Metóda ELISA

Elisa v skratke znamená enzyme linked immuno sorbent assay a je to analytická metóda slúžiaca na stanovenie prítomnosti protilátok proti vírusom v sére. Takisto sa dokazuje prítomnosť vírusových enzýmov.

Je možné dieťatko ochrániť?

Špecifické preventívne opatrenia proti roseole nie sú. Dá sa povedať, že si ňou prejde každé dieťa. Zlepšiť priebeh ochorenia však môže dobrá imunita, ktorú bábätko získava z materského mlieka - colostra. Má tam všetky živiny potrebné pre správne fungovanie malého človiečika.

Veľkou chybou je kŕmenie umelými náhradami mlieka aj napriek tomu, že matke sa mlieko tvorí v dostatočnom množstve. Pripravuje tak svoje vlastné dieťa o plnohodnotnú stravu.

V prípade že sa v kolektívnom zariadení vyskytla epidémia roseoly, je vhodné dieťatko počas jej trvania chrániť v domácom prostredí. Nemenej dôležité sú aj správne hygienické návyky.

Liečba šiestej choroby

Liečba nebýva náročná ani komplikovaná. Najpodstatnejšia je správna diagnostika, aby nedošlo k nesprávnej liečbe antibiotikami, čo sa stáva pomerne často. Dôvodom je podobnosť príznakov s inými ochoreniami a nedostatočné vyšetrenie lekárom - pediatrom.

Špecifická terapia, prevencia a ani očkovacia látka, ktorá by zaručila imunitu neexistuje. Liečia sa len príznaky ochorenia ako teplota či bolesť, čím sa zlepšuje celkový priebeh a urýchľuje uzdravenie.

 • znižovanie teploty - antipyretiká
 • znižovanie teploty - sprcha, zábaly
 • liečba bolesti - analgetiká
 • liečba febrilných kŕčov - benzodiazepíny
 • rehydratácia - tekutiny
 • náhrada minerálov - tekutiny, zdravá strava
 • dostatok vitamínov
 • pokoj na lôžku, spánok
 • dostatočné vetranie

Šiesta choroba v dospelosti?

Detské ochorenie môže postihnúť aj dospelých. Nakazenie dospelého jedinca šiestov chorobou je skôr zriedkavé ale nie nemožné. Príznaky ochorenia klinicky pripomínajú skôr zápal hrdla alebo infekčnú mononukleózu. V popredí sú teploty, zväčšené regionálne, lymfatické uzliny a bolesť v hrdle. Diagnostika a liečba je rovnaká ako u detí. 

Tehuľky a dojčiace mamičky

U gravidných žien sa na rozdiel od piatej choroby nepreukázal negatívny dopad. Podľa posledných dostupných poznatkov šiesta choroba neohrozuje plod ešte nenarodeného dieťaťa.

Obozretnejšie by mali byť choré dojčiace matky, keďže vírus bol izolovaný aj z materského mlieka. Preto je vhodné dočasne prerušiť kojenie počas prepuknutého ochorenia u matky.

Otestujte sa:

1. Čo je to šiesta choroba detí?

2. Aké sú základné prejavy šiestej choroby?

3. Čo sa stane po prekonaní ochorenia?

4. Kde by sa malo choré dieťa zdržiavať?

5. Kedy najčastejšie u bábätka vypukne toto ochorenie?

6. Ako vyzerá výsev pri šiestej chorobe?

7. Aký býva zväčša priebeh ochorenia?

8. Aká je najčastejšia komplikácia?

9. S akými ochoreniami sa šiesta choroba najčastejšie zamieňa?

10. Aká je správna liečba?

Gratulujem, odpovedal/a ste správne na všetkých 10 otázok :-) Excelentný výsledok.

Gratulujem, odpovedal/a ste správne na 9 z 10 otázok. Skvelý výsledok.

Gratulujem, odpovedal/a ste správne na 8 z 10 otázok. Výborný výsledok.

Gratulujem, odpovedal/a ste správne na 7 z 10 otázok. Dobrý výsledok.

Gratulujem, odpovedal/a ste správne na 6 z 10 otázok. Celkom dobrý výsledok.

Odpovedal/a ste správne na polovicu otázok. Priemerný výsledok. Nabudúce to bude lepšie.

Odpovedal/a ste správne na 4 z 10 otázok. Nedostatočný výsledok. Nabudúce to bude lepšie.

Odpovedal/a ste správne na 3 z 10 otázok. Nedostatočný výsledok. Nabudúce to bude lepšie.

Získal/a ste iba 2 správne odpovede z 10. Nečítal/a ste pozorne. Zlý výsledok.

Máte iba jednu správnu odpoveď :-( Nečítal/a ste pozorne. Veľmi zlý výsledok.

Všetky Vaše odpovede boli bohužiaľ nesprávne :-( Nečítal/a ste pozorne. Máte ten najhorší výsledok.

Naposledy aktualizované 24.10.2018

Autor článku

Zdravotnícky pracovník Bc. Lucia Sýkorová

Zdravotnícky pracovník Bc. Lucia Sýkorová

Vyštudovala som Strednú zdravotnícku školu a UKF v odbore urgentná medicína. Od roku 2008 som pracovala 10 rokov v Záchrannej zdravotnej službe na pozícii zdravotnícky záchranár. Neodkladnej prednemocničnej starostlivosti a urgentným stavom sa venujem doteraz ako Operátor záchrannej zdravotnej služby na linke tiesňového volania 155.

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 na Slovensku ku dňu 3. 7. 2020 Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 na Slovensku ku dňu 3. 7. 2020

Koronavírus je kmeň vírusu prenášajúci sa kvapôčkovou infekciou a spôsobuje ochorenie COVID-19. Prvý raz koronavírus indentifikovali na konci roka 2019 v Číne.

Koronavírus COVID-19: Počet nakazených a počet úmrtí Slovensko a svet (Aktuálne štatistiky 3. 7. 2020) Koronavírus COVID-19: Počet nakazených a počet úmrtí Slovensko a svet (Aktuálne štatistiky 3. 7. 2020)

Koronavírus zasiahol do životov obyvateľov Slovenska, ale aj iných svetových krajín. Celosvetovo sú nakazené tisíce ľudí, mnohí vírusu aj podľahli.

Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 vo svete, Taliansku a Česku ku dňu 3. 7. 2020 Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 vo svete, Taliansku a Česku ku dňu 3. 7. 2020

Po prvý raz bol koronavírus identifikovaný v Číne. Vedci neskôr zistili, že pochádza z nakazeného zvieraťa, ktoré skonzumoval človek.

Úpal, úžeh, leto, slnko, teplo, zdravie. Poznáte, rozdiel a príznaky? Úpal, úžeh, leto, slnko, teplo, zdravie. Poznáte, rozdiel a príznaky?

Slovo úpal nám rezonuje v ušiach hlavne počas letných dní. Teplo a slnko dokáže vyčerpať dieťa, dospelého, tehotnú ženu či seniora. Ak je horúčavy a slnenia príliš, zanechá to následky...

Letné chrípky a prechladnutia u detí. Viete, ako sa im vyhnúť? Letné chrípky a prechladnutia u detí. Viete, ako sa im vyhnúť?

Hoci leto nie je typickým obdobím chrípok a prechladnutí, často sa mu práve vtedy nevyhneme. Zmena prázdnin či dovolenky na sústavnú starostlivosť o malých pacientov nie je príjemná pre...


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.