späť na zoznam článkov

Zápal, bolesť či svrbenie ucha v lete? Z vody, prievanu i klimatizácie

Autor: Zdravotnícky pracovník Bc. Radoslav Pleško
Zápal, bolesť či svrbenie ucha v lete? Z vody, prievanu i klimatizácie
Zdroj foto: Getty images

Nastupujúce letné počasie nás často láka k vode. Málokto odolá nutkaniu trochu sa schladiť v jazerách, či kúpaliskách. Niekedy si však z takéhoto osvieženia prinesie aj neželaný darček v podobe zápalu ucha. V článku si priblížime, čo ho spôsobuje a ako sa lieči?


Príznaky ako bolesť ucha alebo ušnice, najmä pri ich zatlačení, výtok z uchaporucha sluchu sú základnými symptómami pri zápaloch ucha.

Pozrime sa spolu na všetky letné problémy:
Naše zdravie v lete - slnko, teplo, úrazy a ochorenia

Zápal ucha - otitída

Odborne sa zápal ucha nazýva otitída. Rozdeľuje sa na zápal stredného ucha – otitis media a zápal vonkajšieho ucha – otitis externa.

Zápal stredného ucha

Zápal stredného ucha úzko súvisí s ochorením horných dýchacích ciest. Je to spôsobené ich anatómiou a funkčnosťou. Často býva ich pridruženým ochorením. Najčastejšie sa vyskytuje pri zápale hltana a nádche.

U detí býva sluchová trubica ešte krátka, takže zápal stredného ucha je často spojený práve s obdobím detstva, ale nevyhýba sa ani dospelým. Je definovaný, ako akútne vzniknuté príznaky spojené so zápalom a prítomnosťou tekutiny v strednom uchu.

Až 90% detí prekoná zápal stredného ucha v období do 6-ich rokov.

Priebeh ochorenia nebýva rovnaký a to najmä v rôznych vekových kategóriách. U malých detí do 1 roku sú v popredí najmä celkové príznaky ako:

 • horúčka
 • nechutenstvo
 • zvracanie
 • pokles hmotnosti

Bolesť v uchu dávajú deti najavo plačom. Tá spôsobuje aj ich nespavosť. Primárne ju vyvolá vírus, ku ktorému sa pridá bakteriálna infekcia.

Pri typickom priebehu sú u dospelých výrazné príznaky a zápal stredného ucha sa ľahko diagnostikuje.

Po akútnom zápale hltana, alebo často už počas neho, prichádza k zväčšujúcej sa bolesti ucha a môže byť aj porucha sluchu na strane postihnutia. Zvukovod býva naplnený hnisavou tekutinou.

Zápal stredného ucha, ktorý sa vyskytne v dospelom veku, býva niekedy recidivujúci – opakujúci sa zápal z detstva, o ktorom postihnutý ani nemusel vedieť.

Pri jeho prejavení, keďže je pridruženým ochorením zápalu horných dýchacích ciest, sa musí súčasne myslieť aj na ich liečbu. Ak by bola nesprávna, mohol by tento zápal prejsť do chronického a vážne poškodiť sluch postihnutého.

Prečítajte si tiež: Článok o zápale stredného ucha na Zdravotéke.

Zápal vonkajšieho ucha alebo plavecké ucho

Zápal vonkajšieho ucha alebo zvukovodu máva vonkajšie aj vnútorné faktory.

Medzi vonkajšie patria:

 • macerácia kože – teda jej rozmočenie tekutinou, v lete najmä vodou z bazénov a vodných nádrží, alebo priamo zápalovou tekutinou
 • mechanické poškodenie kože
 • chemické poškodenie kože

Ich vplyvom sa znižuje pružnosť kože vo vonkajšom zvukovode. To má za následok zníženie funkcie mazových žliazok, ktoré sa v ňom nachádzajú. Tým poklesne produkcia mastných kyselín, ktoré sú súčasťou ušného mazu a slúžia ako prevencia pred mikroorganizmami.

Jeho ochranná funkcia sa teda zníži a zvukovod bude náchylnejší na infekcie.

Rovnako pri častom vymývaní zvukovodu mydlom alebo šampónom sa ušný maz vyplavuje a nemôže teda plniť svoj význam. Koža sa stáva suchou a na jej povrchu sa ľahko usadia neželané baktérie. Veľkou záťažou býva aj prašné prostredie a nadmerná vlhkosť.

Výrazne infekčné prostredie, ktoré má veľký a častý vplyv na zápal vonkajšieho ucha je voda v bazénoch. Predovšetkým termálna, ktorá obsahuje chlór a baktérie rodu Pseudomonas aeruginosa.

Výsledkom je častá externá otitídazápal ucha, nazývaný aj plavecké ucho a to najmä v lete. Postihuje všetky vekové kategórie.

Deti sú však na toto ochorenie náchylnejšie, vzhľadom na ich dlhší pobyt vo vode a s tým spojené aktivity.

Pri nich je zvýšené riziko, že sa voda dostane do zvukovodu a udrží sa tam dlhšiu dobu. To je možné vďaka jeho anatomickému tvaru, ktorý sa od svojej polovice do vnútra k ušnému bubienku zvažuje mierne smerom nadol.

Dve deti sa kúpu vo vode. Majú slnečné okuliare s ružovým rámom. Sú v plávacích kolesá.
Zápal ucha postihuje najmä deti. Foto: Thinkstock

Zápal ucha býva spôsobený často aj zbytočným a nadmerným mechanickým čistením vonkajších zvukovodovodstraňovaní ušného mazu.

Nesprávne používanie vatových kozmetických tyčiniek zabraňuje samočistiacemu procesu ucha. Maz sa tyčinkou natlačí až na ušný bubienok, kde zaschne a pôsobí, ako cudzie teleso.

Prichádza k podráždeniu pokožky vo zvukovode a vzniku zápalu.

Ďalej, častým faktorom vzniku je prievan a prechladnutie. Dopomáhajú otvorené okná, i počas jazdy autom, klimatizácia či ventilároty.

Medzi vnútorné faktory vzniku zápalu ucha, patria najmä stavy vedúce k oslabeniu organizmu. Sú to rôzne akútne alebo chronické ochorenia:

 • cukrovka znížená
 • hladina vitamínov
 • časté fyzické preťaženie
 • časté vystavenie stresovým situáciám

Príznaky zápalu vonkajšieho ucha

Všetko sa to väčšinou začína svrbením vo zvukovode. Väčšinou sa však tomu nepripisuje veľký význam. Už samotné svrbenie, je však nízkym stupňom bolesti. Tá sa postupom času zvýrazňuje a postihnutý zistí, že uľavovanie si, škriabaním sa v uchu už nestačí.

Často sa na to používajú už spomenuté kozmetické tyčinky, čo priebeh ochorenia ešte viac zhoršuje. Bolesť je lokalizovaná v oblasti vonkajšieho zvukovodu a zvýrazňuje sa potiahnutím ušného laloku, alebo tlakom na ušnú chrupku v mieste, kde vyúsťuje zvukovod, takzvaný tragus. Intenzívna býva najmä v noci.

Pridružuje sa porucha sluchu. Tá je spôsobená opuchom zvukovoduzápalovou tekutinou, ktorá sa v ňom nachádza. Ak sa dlhší čas neodstraňovala, môže nepríjemne zapáchať. Zvukovod môže byť opuchnutý do takej miery, že sa nedá poriadne vyšetriť.

Bolesť sa môže zväčšovať, ak sa zápal začal šíriť na chrupku alebo okosticu. Zápal zvukovodu býva často spojený so zväčšením  príslušných lymfatických uzlínbolesťou v oblasti za ušnicou.

Symptómy vonkajšieho zápalu ucha bývajú rôzne. Medzi najčastejšie patria:

 • bolesť v oblasti zvukovodu
 • svrbenie, tlak či iné nepríjemné pocity v oblasti ucha
 • výtok z ucha
 • porucha sluchu
 • opuch v oblasti zvukovodu a/alebo ušnice
 • zvýšená telesná teplota
 • zväčšené príslušné lymfatické uzliny

V tabuľke sú uvedené rozdiely medzi zápalom vonkajšieho a stredného ucha

Zápal vonkajšieho ucha Zápal stredného ucha
 • svrbenie ucha
 • pocit zaľahnutia v uchu
 • bolesť intenzívna v okolí zvukovodu
 • opuch zvukovodu
 • hnisavý výtok z ucha
 • bolesť pri potiahnutí za ušnicu
 • opuch priľahlých lymfatických uzlín
 • silná bolesť a pichanie v uchu zosilňujúce sa kašľaním alebo prehĺtaním
 • bolesť sa zvýrazňuje najmä v noci
 • zvýšená telesná teplota
 • schvátenosť
 • nechuť do jedla
 • hnis v uchu za bubienkom, ktorý ak sa neuvoľní, tak spôsobuje bolesť
 • pridružený býva často aj zápal horných dýchacích ciest

Formy akútneho zápalu ucha

 Akútny zápal zvukovodu má rôzne podoby.

Ohraničený zápal vonkajšieho ucha - jedná sa o ohraničený zápal vonkajšieho zvukovodu, nachádzajúci sa  v niektorej jeho časti.

Difúzny zápal vonkajšieho ucha - prenikajúci zápal, ktorý postihuje celý zvukovod. Napáda kožu zvukovodu aj hlbšie v jeho kostenej časti. Môže byť bakteriálny ale aj mykotický. Z príznakov sa vyskytujú:

 • bolesť, ktorá nemusí byť intenzívna
 • opuch
 • porucha sluchu
 • vytekajúci hnis, ktorý spôsobuje rozleptanie a zápal kože aj na ušnici

Na rozdiel od zápalu stredného ucha u postihnutých nepretrváva zvýšená telesná teplota.

Vírusový zápal vonkajšieho ucha - najčastejšie sa vyskytuje pri chrípkovej epidémii, ale vyvolávajú ho aj herpetické vírusy. Postihnutí majú intenzívnu bolesť ucha a miernu poruchu sluchu. Vo vonkajšom zvukovode sa tvoria pľuzgiere naplnené krvou, ktoré sa chirurgicky rozrežú a príznaky sa zmiernia.

Malígny zápal vonkajšieho ucha – môže sa vyskytovať u pacientov s porušenou imunitou, s ťažkou formou cukrovky, alebo u onkologických pacientov liečených chemoterapiou.

Zápal sa na začiatku prejavuje ako akútny zápal vonkajšieho ucha, ktorý prechádza do chronického zápalu. Neskôr začne ničiť kosť zvukovodu a môže spôsobiť ochrnutie tvárového nervu.

Mykotický zápal vonkajšieho ucha – vyskytuje sa u ľudí, ktorí sa dlhšie zdržujú vo vlhkom prostredí. Je spôsobovaný rôznymi hubamiplesňami. Na koži zvukovodu sa vyskytujú povlaky, ktoré sú zafarbené podľa druhu plesne od žltej až po zelenočiernu. Vyskytuje sa svrbenie zvukovoduzhoršenie sluchu.

Liečba zápalu vonkajšieho ucha

Liečba záleží od pôvodcu zápalu.

Ak bol zápal vyvolaný baktériami, tak sa pristupuje ku každodennej lokálnej liečbe pomocou prostriedkov, vyvolávajúcich zmenu kyslosti prostredia. Teda tie, ktoré menia prostredie zvukovodu na kyslé:

 • 3% - ný roztok kyseliny bórovej s alkoholom
 • Burrowov roztok
 • výplachy chloramínom

Lokálne sa môžu aplikovať roztoky širokospektrálnych antibiotík, ak zápal neustupuje podávajú sa podľa výsledkov krvných testov antibiotiká aj systémovo.

Mykotické zápaly sa liečia denným čistením a odsávaním obsahu zvukovodu. Aplikujú sa antimykotické roztoky, alebo sa podávajú antimykotiká systémovo. Okrem pravidelného ošetrenia si liečba týchto zápalov vyžaduje ďalšie pokračovanie, aspoň 2 týždne po vymiznutí príznakov. Lokálne sa podávajú antimykotiká, aby sa zabránilo návratu ochorenia.

Zápaly vyvolané herpetickým vírusom sa liečia pomocou antivirotík, vitamínov skupiny B a kortikosteroidov.

Keďže sú všetky zápaly vonkajšieho ucha sprevádzané nepríjemnou bolesťou pristupuje sa v ich liečbe aj k podávaniu liekov proti bolestianalgetík.

Krátke video o plaveckom uchu.

Krátke video o plaveckom uchu.

Naposledy aktualizované 22.09.2020

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Zdravotnícky pracovník Bc. Radoslav Pleško

Zdravotnícky pracovník Bc. Radoslav Pleško

Vyštudoval bakalárske štúdium Urgentnej zdravotnej starostlivosti na UKF v Nitre. Od roku 2006 pracuje v záchrannej zdravotnej službe. Je kondičným trénerom 2. stupňa

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Chrípka v tehotenstve. Je nebezpečná a ako sa lieči? Chrípka v tehotenstve. Je nebezpečná a ako sa lieči?

Nastalo obdobie zvýšeného výskytu ochorení dýchacích ciest. Medzi najčastejšie sezónne ochorenie patrí aj chrípka.

Chrípka u detí: Ako jej predchádzať, aký má priebeh a ako sa lieči? Chrípka u detí: Ako jej predchádzať, aký má priebeh a ako sa lieči?

September, deti začali chodiť do škôlok, škôl. Schladilo sa počasie, prichádza obdobie nachladnutí. Medzi každoročné sezónne ochorenie patrí aj chrípka.

Zábal účinne pomôže znížiť horúčku. Viete, ako ho robiť správne? Zábal účinne pomôže znížiť horúčku. Viete, ako ho robiť správne?

Horúčka najmä u detí dokáže rodičov poriadne znepokojiť. Zvýšená teplota nie je sama o sebe chorobou, ale príznakom. Ak však prekročí určité hranice, je dobré vedieť si s ňou poradiť....

Šarlach, scarlatína a jeho typické príznaky: Ako ho spoznať včas? Šarlach, scarlatína a jeho typické príznaky: Ako ho spoznať včas?

Šarlach patrí k najčastejším bakteriálnym ochoreniam, ktoré postihuje najmä deti vo veku od 3 do 10 rokov. Prejavuje sa najmä exantémom – kožným výsevom, ale aj horúčkou, zimnicou, či...

Angína miluje teplo. Ako sa s ňou vysporiadať počas letných dní? Angína miluje teplo. Ako sa s ňou vysporiadať počas letných dní?

Hnisavá angína alebo bakteriálny zápal mandlí či laicky „zápal hrdla” sa vyskytuje v lete veľmi často. Nepríjemné škriabanie v krku, bolesť hrdla pri prehĺtaní, zmena farby hlasu,...


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.