späť na zoznam príznakov

Bolesť pri kojení

Autor: Michal Hrebík

Choroby s príznakom "bolesť pri kojení"

Bolesť pri kojení môže byť spôsobená najmä zvýšenou tvorbou mlieka po pôrode, pričom kojenec nedokáže všetko vyprodukované mlieko z prsníka odobrať a to tam zostáva. Môže tak prísť napríklad k upchatiu mliekovodu, čo môže sprevádzať bolestivé kojenie a bolesti počas dojčenia. Horším prípadom je ak sa zapáli prsná žľaza, pričom tento stav už vyžaduje aj odborný lekársky zásah. Okrem toho sú bradavky veľmi citlivé počas kojenia, viac ako obvykle.

Po pôrode nastáva doba kojenia, pričom mlieko sa dostáva do prsníkov cez prsné žľazy. Za produkciu mlieka je zodpovedný hormón prolaktín, ktorý reguluje a ovplyvňuje tvorbu mlieka, pričom objem je závislý aj od doby menštruácie, samotného kojenia a tiež pravidelným intervalom kojenia. Veľakrát sa stane, že po pôrode je tvorba mlieka u žien zvýšená viac, ako dokáže dieťa spotrebovať a dochádza k bolestivej laktácii z nadbytku mlieka.

Okrem toho je veľakrát aj zvýšená citlivosť prsnej bradavky, čo môže tiež spôsobiť bolesť pri kojení. Dráždenie bradavky je spôsobené v neskoršom veku dieťaťa tým, že mu už rastú prvé mliečne zuby, čo po prisatí na bradavku a prsník pôsobí bolestivo až nepríjemne. V prípade, že je bolesť pri dojčení spôsobená nadbytočnou laktáciou, je možné farmakologicky upraviť užívaním látok tvorbu mlieka a to užívaním takých liekov, ktoré majú opačný efekt ako prolaktín.

V súvislosti s nadbytočnou produkciou mlieka sa môžu mliekovody aj upchať a to práve z toho dôvodu, že kojenec nevypije všetko mlieko z prsníka. Buď sa na bradavku nesprávne pricicia alebo nedokáže vytiahnuť všetko mlieko z prsníka. V tomto prípade nastáva hromadenie mlieka, to sa zahustí, mineralizuje a upchá vývod mliekovodu. Mlieko tak nemôže vytekať von z prsníka a vytvorí sa hrčka, ktorá je bolestivá a môže nastúpiť aj zvýšená teplota.

Obvykle ale do dvoch dní táto hrčka zmizne, pretože mlieko sa vstrebe. Pokiaľ však počas dojčenia v dôsledku nesprávnej polohy začnú vznikať menšie ranky na prsníkoch, môže sa upchatie žliaz zmeniť aj na zápal a to tak, že cez tieto menšie ranky sa dostanú baktérie do mliekovodov a tam spôsobia zápal. Okrem bolestivosti sa prejavuje aj horúčkou a vzniká tak mastitída. V tomto prípade je potrebný zásah gynekológa, ktorý predpíše na zápal antibiotiká.

Okrem mastitídy môžu vzniknúť v prsníkoch a mliekovodoch aj iné typy zápalov a infekcií, prípadne môžu byť prsné žľazy napadnuté aj rôznymi plesňami alebo parazitmi. Z tohto dôvodu je treba, ak bolesť pri kojení neustupuje ani po dvoch dňoch, navštíviť gynekologickú ambulanciu pre ďalšie vyšetrenie a poradiť sa s odborníkom ohľadom možnej terapie. Na prvý pohľad nevinný príznak totiž môže byť symptóm vážnejšieho zdravotného problému.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Bolesť nie je choroba, ale chorobný prejav. Kedy ju zvládnete bez pomoci lekára? Bolesť nie je choroba, ale chorobný prejav. Kedy ju zvládnete bez pomoci lekára?

Každý z nás sa už vo svojom živote stretol s bolesťou. A určite nie len raz. Nepríjemný pocit obmedzujúci naše denné fungovanie, pri ktorom sme začali čoraz častejšie siahať do domácej...

Naposledy aktualizované 24.08.2015


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov
Lea Márová 18.12.2019 19:15

bolest pri kojeni neznesitelna ... vobec sme is nemohli najst svoju polohu a akusi suhru a potom som si na radu kamosky klikla na chattyclass.sk a na prednasku - bolestive dojcenie a tam som dostala tip na lieky akymi to utlmit a ake polohy skusit na dojcenie aby to nebolelo tak moc a slo to