späť na zoznam príznakov

Bolestivá polúcia

Autor: Michal Hrebík
Zdroj foto: Getty images

Choroby s príznakom "bolestivá polúcia"

Bolestivá polúcia alebo inak povedané aj bolestivý nočný výron semena väčšinou znamená zápalové ochorenie či už v prostate, prípadne v močovej trubici, močovom mechúry alebo inú infekčnú chorobu. U niektorých mužov sa môže takýmto spôsobom prejavovať aj kvapavka, čo je pohlavne prenosné nákazlivé a infekčné ochorenie, ktoré sa prenáša pri nechránenom styku. Vo väčšine prípadov postihuje bolestivá polúcia najmä mladších a dospievajúcich mužov.

Polúcia ako taká je mimovoľný výron semena u mužov počas spánku. Prichádza počas noci v období puberty, kedy chlapci dospievajú a dozrievajú na plnohodnotných mužov. V tomto období sa začína u nich aj prvé obdobie masturbácie, pričom pokiaľ na istú dobu prestanú s masturbáciou, ktorá je pre telo bežná, objavuje sa erekcia aj počas noci a tá vyústi do mimovoľného a samovoľného výronu semena, podobne ako pri masturbovaní počas dňa.

Pre veľa mladých je to prekvapivé, vzhľadom na to, že počas noci len spali a zobudia sa s výronom ráno, pričom sú si vedomí, že nijako svoj pohlavný úd nedráždili. Ešte väčšmi to ale môže byť prekvapivé vtedy, ak sa počas polúcie vyskytnú aj bolesti. Tie súvisia napríklad s infekciou pôvodne v močových cestách, prípadne môže ísť o prejav a symptóm aj iných zápalových ochorení. Pri chlapcoch, ktorí už mali nechránený sexuálny styk, sa môže jednať aj o kvapavku.

Často krát sa vyskytuje napríklad prostatitída, čiže zápal prostaty. Prostata je predstojná žľaza, pri ktorej sa vyskytuje tupá bolesť v rozkroku, bolesť pri močení, celkovo tlak a bolesť aj v močovom mechúre a bolestivá je samotná ejakulácia, čiže aj polúcia. Veľakrát môže za zápal prostaty pôvodne infekcia alebo zápal močovej trubice alebo močového mechúra, ktorý je bakteriálneho pôvodu a baktérie infikujú aj ďalšie oblasti močových ciest, čo spôsobuje bolesť.

Pokiaľ sa liečba ochorenia pri akútnej forme v mladom veku zanedbá, môže to neskôr viesť ku komplikáciam. S nimi je spojená chronická prostatitída, ktorá sa vyskytuje v staršom veku u mužov vo veku nad 50 rokov, pričom tu je už bolestivosť prítomná pravidelne. Z tohto dôvodu je lepšie hneď ako sa objaví bolestivý nočný výron semena, navštíviť radšej urológa, ktorý naindikuje antibiotickú a protizápalovú liečbu, čím sa infekcia z tela odstráni a bolesť pominie.

Rovnako môže veľakrát za bolesť pri ejakulácii aj polúcii pohlavne prenosné infekčné ochorenie zvané kvapavka. Pôvodcom ochorenia je baktéria Neisseria gonorrhoeae, ktorá sa prenáša takmer vždy intímnym kontaktom, len výnimočne aj iným spôsobom. Pri kvapavke je prítomná bolesť aj pri močení, tiež pálenie pri močení, začervenaný penis a väčšinou aj hnisavý výtok z močovej trubice. Pri tomto ochorení je nutné okamžite navštíviť urológa.

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Zatiaľ nebola pridaná žiadna skúsenosť

Bolestivá polúcia patri medzi príznaky Bolestí
Ďalšie názvy: bolestivý nočný výron semena
V obsahu nájdete:

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Čo spôsobuje chronickú panvovú bolesť a ako sa lieči? Čo spôsobuje chronickú panvovú bolesť a ako sa lieči?

Samotná bolesť panvového dna spôsobuje ťažkosti pri močení alebo pohlavnom styku. Je spôsobená rôznymi súvislosťami porúch v tejto oblasti. Zahrnuté sú ako syndróm chronickej panvovej...

Ako čo najskôr spoznať rakovinu prostaty a aké sú možnosti jej liečby? Ako čo najskôr spoznať rakovinu prostaty a aké sú možnosti jej liečby?

Je druhým najčastejším zhubným nádorom v Európe i vo svete a najčastejšie sa vyskytujúcim nádorom u mužov . Asi 95% chorých sa dožíva 5 rokov a asi polovica z nich zomiera. 

Pohlavné choroby v lete, nebezpečie sexturizmu Pohlavné choroby v lete, nebezpečie sexturizmu

Ľudia v lete cestujú za oddychom, iní radi spoznávajú nové krajiny alebo navštevujú rôzne pamiatky. Prahnú po poznaní neznámych kultúr, ich spôsobu života a nie len to. Túžba zažiť niečo...

Naposledy aktualizované 24.08.2015


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.