Chrápanie: Prečo vzniká a aké sú možnosti liečby?

Chrápanie: Prečo vzniká a aké sú možnosti liečby?
Zdroj foto: Getty images

Chrápanie je nežiadúci fenomén, ktorý nastáva kvôli obmedzenej priechodnosti dýchacích ciest. Je to jav, ktorý sa vyskytuje častejšie u mužského pohlavia. Aké sú možné príčiny vzniku chrápania?

Chrápaním trpí približne 30 % populácie. Je nepríjemným problémom pre vedľa spiaceho partnera, no najmä môže znamenať ohrozenie zdravia pre chrápajúceho. So stúpajúcim vekom narastá aj pravdepodobnosť vzniku chrápania.

Príčiny, diagnostika, možnosti liečby, prevencia a mnoho iných informácií sa dočítate v článku.

Chrápanie: čo to je?

Niektoré štatistiky uvádzajú, že pravidelne pri spaní chrápe každý štvrtý človek, pričom každý druhý vydáva tento zvukový fenomén počas spánku príležitostne.

Chrápanie vzniká kvôli obmedzenej priechodnosti horných dýchacích ciest.

Keď sú pri vdychovaní horné dýchacie cesty zúžené, vzduch sa musí pohybovať o niečo rýchlejšie, čím sa súčasne zvýši tlak v krku. Čap i mäkké podnebie následne začne vibrovať.

Dochádza k uvoľneniu horného šijového svalstva hltanu pri nedostatočnej podpore napätia ochabnutých svalov v nosohltane. Intenzita chrápania sa môže meniť v závislosti od toho, do akej miery je obmedzený vzduch v nose, v ústnej dutine alebo v hrdle.

Okrem nepríjemného zvuku je hlavným zdravotným rizikom spánkové apnoe. Je to porucha charakterizovaná opakovaným prerušením dýchania v rámci spánkového cyklu.

Niektoré výskumy poukazujú, že pomerne veľa pacientov s poruchami dýchania v spánku je obéznych. Obezita podporuje vznik porúch dýchania v spánku, znižuje kvalitu spánku a vedie k narušeniu sekrécie hormónov.

S chrápaním je častokrát prepojená obezita, vysoký krvný tlak či cukrovka (diabetes mellitus).

Chrápanie je problémom i ľudí, ktorí majú poklesnuté a mäkké podnebie, prekážku v horných dýchacích cestách, vybočenú nosovú prepážku či nosové polypy a iné.

Dočasné chrápanie môže spôsobiť aj bežná nádcha a opuch horných dýchacích ciest.

V niektorý prípadoch je možné chrápanie eliminovať zmenou životného štýlu, niekedy je však potrebné vyhľadať lekársku pomoc. 

Zúžený priechod vzduchu, vznik vibrácie podnebia a zvukového fenoménu
Zúžený priechod vzduchu, vznik vibrácie podnebia a zvukového fenoménu. Zdroj foto: Getty Images

Zdravotné riziko: spánkové apnoe

Spánkové apnoe vzniká kvôli zúženiu alebo upchatiu horných dýchacích ciest. Taktiež vďaka nesprávnej funkcii dýchacích svalov alebo abnormálnym tvarom podnebia, sánky či čeľuste jedinca.

Spánkové apnoe je opakované prerušenie dýchania v rámci spánku. Najväčším rizikom sú samotné prestávky v dýchaní, ktoré trvajú priemerne 10 až 30 sekúnd. Môžu však trvať i dlhšie.

Prestávky v dýchaní trvajú priemerne 10 až 30 sekúnd, i dlhšie.

Počas spánku sa prestávka v dýchaní zopakuje niekoľkokrát, pričom sa chrápajúci človek počas spánku prebúdza, aby sa mohol nadýchnuť.

Spánkové apnoe vedie k nedostatku kyslíka a následne k možným poruchám mozgových a srdcových funkcií. 

Dôsledkom chrápania a apnoe môže byť únava, nekvalitný spánok, vyšší krvný tlak, znížený mentálny výkon a zvýšené riziko vzniku mozgovej príhody.

Spánkové apnoe je delené na:

  • Obštrukčné apnoe je prerušenie ventilácie pri pretrvávajúcom dychovom úsilí. Ide o najbežnejší typ. Vzniká vtedy, keď sa dýchacie cesty človeka zablokujú alebo stlačia, čo spôsobí prerušenie dýchania.
  • Centrálne apnoe je stav, kedy nedochádza k fyzickému blokovaniu dýchacích ciest, ale k poruche nervového systému, ktorý riadi dýchanie.
  • Zmiešané apnoe je kombináciou obštrukčného i centrálneho.

Syndróm spánkového apnoe je definovaný ako prítomnosť prestávok v dýchaní, respektíve plytkých dýchaní počas spánku, ktoré trvajú najmenej 10 sekúnd a opakujú sa viac ako 5-krát za jednu hodinu spánku.

Obštrukčné spánkové apnoe a prietok vzduchu v dýchacích cestách
Obštrukčné spánkové apnoe a prietok vzduchu v dýchacích cestách. Zdroj foto: Getty Images

Príčiny a faktory vzniku chrápania

Vznik chrápanie je podmienený množstvom vnútorných i externých faktorov. Postihuje skôr mužské pohlavie a narastá so stúpajúcim vekom.

Okrem predispozície, anatómie úst a zdravotného stavu, vplývajú na chrápanie aj faktory životosprávy, ako je konzumácia alkoholu, fajčenie či nadmerná telesná hmotnosť. Úlohu hrá i aktuálne nachladnutie alebo alergie.

Rizikové faktory vzniku chrápania:

  • Anatomická predispozícia
  • Zúžené dýchacie cesty
  • Ochorenia ústnej/nosovej dutiny
  • Nachladnutie
  • Alergie a alergické reakcie
  • Stúpajúci vek
  • Mužské pohlavie
  • Nadváha a obezita
  • Konzumácia alkoholu
  • Fajčenie

Nachladnutie - V prípade, že vás netrápi chrápane dlhodobo, môže byť akútnym dôvodom práve respiračné ochorenie. Opuch slizníc a produkcia hlienu spôsobí zúženie dýchacích ciest a zníženie prúdenia vzduchu.

Ochorenie ústnej/nosovej dutiny - Chrápanie môže byť spôsobené aj lokálnymi zmenami a poruchami, ako je skrivenie nosnej prekážky, zväčšenie nosných mandlí, zápalom mandlí alebo nosnými polypmi. Taktiež choroby dýchacích ciest, ako je astma bronchiale či respiračné alergie.

Nadváha a obezita - zväčšené tukové tkanivo v krku tlačí z vrchu na dýchaciu trubicu a dochádza tak k obmedzeniu úplnej priechodnosť vzduchu.

Konzumácia alkoholu - pri konzumácii nadmerného množstva alkoholu, a to najmä krátko pred spaním, sa uvoľňuje krčné svalstvo. Dôsledkom sú zúžené horné dýchacie cesty.

Fajčenie - sliznica fajčiara je o niečo viac opuchnutá resp. zdurená než sliznica nefajčiara. U dlhodobých silných fajčiarov môžu vznikať zápalové procesy a produkcia hlienov, ktoré chrápaniu napomáhajú.

Vyšší vek - proces starnutia je fyziologický, no častokrát sprevádzaný nežiadúcimi prejavmi. Jedným z nich je uvoľnenie a povolenie svalov na krku, ktoré ako aj pri nadváhe, obmedzujú správnu priechodnosť vzduchu.

Chrápanie u detí

Chrápanie u malých detí je spôsobené najmä obštrukčným spánkovým apnoe. Častou príčinou bývajú zväčšené mandle. Krátkodobým chrápaním sa prejavujú rôzne infekčné ochorenia horných dýchacích ciest, ústnej dutiny alebo vedľajších prínosových dutín.

Výskyt chrápania tak súvisí v prekážkach fyziologického prúdenia vzduchu. S vyliečením zápalu pominie aj príznak chrápania. Pokiaľ však napriek vyliečeniu ochorenia chrápanie pretrváva, je vhodné navštíviť lekára - pediatra.

Chrápanie v tehotenstve

Aj keď je chrápanie prítomné skôr u mužov, úplne sa nevyhýba ani ženám. Chrápanie môže nastať v období tehotenstva, kedy sa ženám všeobecne znižuje kvalita spánku. Spanie na bruchu nie je možné, a tak niektoré ženy zaspia v polohe na chrbte.

Chrápanie môže byť spôsobené opuchmi tela, ktoré sú výrazné najmä v poslednej fáze gravidity.

Ak je však chrápanie príliš časté a dochádza k spánkovému apnoe, je potrebné poradiť sa s lekárom.

Diagnostika chrápania

Lekár vyšetrí pohľadom a pohmatom ústnu dutinu, hrdlo a okolité lymfatické uzliny. Pacient býva preposlaný na ORL - otorinolaryngologické oddelenie (ušno-nosno-krčné).

ORL návšteva zahŕňa vyšetrenie nosa, nosohltana, podnebia, mandlí, koreňa jazyka i hrtana. Hodnotí sa i stav dutín nosa.

Hodnotí sa pozícia jazyka a mäkkého podnebia. V rámci endoskopického vyšetrenia je možné zistiť funkciu svalov mäkkého podnebia. Výsledkom vyšetrení je určenie miesta a dôvod obštrukcie horných dýchacích ciest.

Najdôležitejšie je tak ORL a endoskopické vyšetrenie na odhalenie prekážky v horných dýchacích cestách. Na zobrazenie dolných dýchacích ciest môže lekár indikovať röntgen, CT alebo magnetickú rezonanciu.

Polysomnografia je vyšetrenie, ktoré pacient podstupuje za spánku. Lekár skúma rôzne telesné aktivity a funkcie v priebehu spánku pacienta. Počas spánku zaznamenávajú srdcovú frekvenciu, rýchlosť dýchania, hladiny kyslíka v krvi pacienta a iné. Slúži na rozšírenú diagnostiku nielen chrápania ale i rôznych spánkových porúch.

ORL- zobrazovacie vyšetrenie ústnej dutiny a krku
ORL- zobrazovacie vyšetrenie ústnej dutiny a krku. Zdroj foto: Getty Images

Možnosti liečby

Konkrétny liečebný plán sa môže líšiť a závisí od presnej príčiny vzniku chrápania.

Liečbu možno rozdeliť na konzervatívnu a operačnú.

Konzervatívna zahŕňa najmä úpravu životosprávy, spánkové návyky, zdravotné pomôcky a úpravu prostredia. Operačná zahŕňa zákrok, ktorého podstatou je odstránenie prekážky v horných dýchacích cestách.

Konzervatívna liečba

Základom je zdravý životný štýl, nutrične vyvážená strava a dostatok pohybovej aktivity. Dôležitá je regulácia telesnej hmotnostiDodržujte základy spánkovej hygieny a chodievajte spať približne v rovnakom čase.

Vhodné je spanie na boku. Spánok na chrbte vyvoláva chrápanie a preto je potrebné zmeniť polohu. Ak ste doteraz spávali na chrbte, ktoré často vyvoláva chrápanie, zmeňte počiatočnú polohu.

Spite s mierne vyšším vankúšom pod hlavou, ktorý umiestni hlavu vyššie, ako telo. Znižuje sa tlak na dýchacie cesty.

Ak je v miestnosti suchý vzduch, bude sliznica dýchacích ciest vysušená a to prispieva k chrápaniu. Je tak vhodný zvlhčovač vzduchu. Poriadne pred spaním miestnosť vyvetrajte.

Vhodné je si pred spaním uvoľniť dýchacie cesty. Tento účinok má teplá sprcha, naparovanie či difuzér miestnosti. Možno využiť účinok aromaterapie vo forme bylinných olejov.

Prípravky proti chrápaniu môžu mať rôznu formu. Bežné sú spreje a kvapky, ktoré sa aplikujú lokálne. Vyvolávajú prekrvenie a zvlhčenie povrchov tkanív. Obsahujú najmä výťažky z bylín. Existujú i nosné klipy, ktoré uvoľňujú dýchacie cesty.

V rámci liečby môže lekár odporučiť špeciálnu masku na spanie. Maska udržuje v dýchacích cestách stály pretlak, vzduch a zabraňuje spánkovému apnoe. Prístroj však nepracuje úplne v tichosti a je potrebné využívať ho každú noc.

Odborne sa tento typ liečby nazýva ako kontinuálne pretlakové dýchanie (skratka CPAP). Prístrojovú masku indikuje lekár.

Nočná maska proti chrápaniu a spánkovému apnoe
Nočná maska proti chrápaniu a spánkovému apnoe. Zdroj foto: Getty Images

Operačná liečba

Operácia je riešením liečby chrápania v prípade, že konzervatívna terapia nemala požadovaný efekt. Korektívne chirurgické postupy sú častokrát trvalé riešenia a slúžia na odstránenie určitej anatomickej prekážky.

Jedná sa o chirurgickú a laserovú operáciu oblasti nosa alebo úst/krku. Pri nepriechodnosti nosa je využívaná septoplastika alebo resekcia nosných polypov. Krčné mandle možno odstrániť klasickou operáciou tonzilektomiou a nosnú mandľu adenotomiou.

Metóda za pomoci laseru je nazývaná Uvulopalatofaryngoplastika. Pri zákroku je odstránená časť mäkkého podnebia. Dôjde tak k vystuženiu častí, ktoré chrápanie spôsobujú. Princípom operácie je rozšíriť priestor v oblasti mäkkého podnebia, podnebných mandlí a podnebných oblúkov.

Vizualizácia laserovej operácie podnebia a spriechodnenie prietoku vzduchu
Vizualizácia laserovej operácie podnebia a spriechodnenie prietoku vzduchu. Zdroj foto: Getty Images

Prevencia vzniku chrápania

Miernym prípadom chrápania bez anatomickej prekážky je možné predchádzať zmenami životného štýlu.

Regulácia zdravej telesnej hmotnosti, dostatok pohybovej aktivity, vyvážený plnohodnotný jedálniček, spánková hygiena a vhodné spánkové návyky (spanie na boku, vyšší vankúš), vyhýbanie sa alkohol a fajčeniu, a to obzvlášť pred spaním.

V prípade ochorenia či prekážky v horných dýchacích cestách je potrebná návšteva lekára. Prevenciou je starostlivosť a hygiena o ústnu dutinu, liečenie respiračných ochoreníalergií v počiatku či prekrytie dutín pred príliš chladným počasím.

fzdieľaj na Facebooku

Zaujímavé zdroje informácií

  • solen.sk - Diferenciálna diagnostika chrápania u detí. prof. MUDr. Janka Jakubíková, CSc.
  • medicalnewstoday.com - What you need to know about sleep apnea. Medical News Today. Kathleen Davis, FNP
  • solen.cz - Syndrom obstrukční spánkové apnoe. MUDr. Milada Hobzová
  • HAHN, Aleš. Otorinolaryngologie a foniatrie v současné praxi. 2., doplněné a aktualizované vydání. Praha: Grada Publishing, [2019?]. ISBN 978-80-271-0572-4
  • healthline.com - 15 Remedies That May Stop Snoring. Raj Dasgupta, MD
Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!

Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →

Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.

Odporúčané