späť na zoznam príznakov

Hnisavý výtok z oka

Autor: Michal Hrebík
Zdroj foto: Getty images

Choroby s príznakom "hnisavý výtok z oka"

Hnisavý výtok z oka môže byť príznakom pre niektorý zo zápalov oka, či už ide o zápal spojivky, rohovky, vnútroočné zápaly, prípadne o zápaly v okolí oka, ktoré môžu viesť aj k jačmennému alebo vlčiemu zrnu, pokiaľ sa vytvorí vred na viečku alebo niekde v okolí niektorej zo žliaz oka. Zápal slzných kanálikov rozhodne netreba podceniť a už pri prvom spozorovaní výtoku z oka je lepšie navštíviť oftalmológa, pretože komplikácie bývajú veľmi nepríjemné.

Veľmi častý je zápal očných spojiviek. Tu je príznakom silne začervenalý, vodnatý, hlienovitý a hnisavý výtok z oka, pričom príčinou môžu byť napríklad alergie, vírusová infekcia, poleptanie alebo iné poranenie spojivky. Alergická príčina zápalu môže byť až skoro v 40 percentách prípadov, takže je treba vyvarovať sa aj alergénom, čiže podnetom, ktoré môžu vyvolať takúto reakciu oka. Okrem toho môže nastať aj opuch spojiviek a mihalníc, čo je časté u detí.

Hnisavý výtok môže byť aj príznakom pri zápale rohovky, čo je spôsobené buď vírusovou alebo bakteriálnou infekciou. Na rohovke sa vytvára defekt, ktorý jednak zhoršuje ostrosť zraku, ale pokiaľ je zápal neliečený, môže nastať až strata zraku. Na rohovke sa môžu vyskytovať aj drobné vriedky, častá je aj bolesť. Veľmi časté zápaly rohovky sa vyskytujú aj u ľudí, ktorí nosia kontaktné šošovky a nedostatočne sa venujú ich hygiene alebo ich nosia aj po odporúčanej dobe.

Nebezpečné sú aj vnútroočné zápaly, napríklad zápal dúhovky, ktorý je vyvolaný buď vírusovou, alebo bakteriálnou či plesňovou infekciou. Zápal cievovky a sietnice môže byť tiež vyvolaná parazitárnou infekciou, pričom v prípade vnútroočných zápalov hrozí, že sa infekcie dostanú aj do iných štruktúr oka a to vrátane vonkajších obalov, pričom tento stav sa nazýva odborne panoftalmitída. Ochorenie je bolestivé, spôsobuje stratu ostrosti zraku a musí sa lekársky liečiť.

Hnisavým výtokom sa prejavujú aj zápaly napríklad slzných a mazových žliaz. Ide napríklad o akútne zápaly v dôsledku ktorých sa vytvorí hnisavé ložisko a vred a to buď ako jačmenné zrno alebo vlčie zrno. Kým jačmenné zrno postihuje vlasové vačky rias na viečku, vlčie zrno postihuje mazové žľazy, ktoré dodávajú maz pre viečko, aby mohlo sa bez väčších problémov zatvárať a otvárať, čo spôsobuje mrkanie. Oba tieto zápaly sú bolestivé a sprevádzané začervenaním kože.

U novorodencov môže vzniknúť v dôsledku nepriechodnosti slzných žliaz aj zápal slzníka, čo sa prejavuje navonok aj vlhším okom, následne však už hnisavou sekréciou z oka. V každom prípade, či už ide o alergickú reakciu, zápal alebo problém s ochoreniami slzných a mazových žliaz, je najlepšie čo najskôr vyhľadať odborné ošetrenie u očného lekára ktorý vie správne stanoviť príčinu a naordinovať liečbu, v prípade potreby vykonať aj zákrok napríklad pri vredoch.

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Ako vplýva klimatizácia na naše zdravie? Môže škodiť? Ako vplýva klimatizácia na naše zdravie? Môže škodiť?

Klimatizácia má slúžiť na zvýšenie komfortu v práci, doma či počas cestovania. Pri nesprávnom používaní a zanedbanej údržbe má negatívny vplyv na zdravie. Je pôvodcom chorôb dýchacieho,...

Ako sa prenáša kvapavka Ako sa prenáša kvapavka

Kvapavka je vysoko nákazlivé pohlavne prenosné ochorenie. K prenosu teda dochádza pohlavným stykom. Avšak, nákaza neprebieha iba vaginálnym stykom, ale aj análnym alebo orálnym. To, či...

Bolesť očí môže potrápiť najmä v lete Bolesť očí môže potrápiť najmä v lete

Bolesť očí nás vo zvýšenej miere postihuje práve v lete a počas dovolenky. A nie náhodou. Je tu totiž množstvo faktorov, ktoré vplývajú na vznik podráždenia a bolesti tohto zmyslového...

Naposledy aktualizované 24.08.2015


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov
Neustupujuci zapal spojivky na pravom oku - Benjamin 11.11.2019 16:07

Už od stredy minulého týždňa pociťujem zapal spojiviek, bol som na vyšetrení, kde mi prezreli oči mikroskopom a predpísal ATB oftaquix. Kým ľavé oko už dávno prešlo, žiaľ o pravom oku to nie je možné povedať. Neustále pociťujem pocit vody v oblasti spojivky alebo také šklbanie a neprechádza to, som z toho už zúfalý a mám obavu že to bude už natrvalo. Oko ani spojovka sa pri tom nezdá nejak zapalena