späť na zoznam príznakov

Horúce končatiny

Autor: Michal Hrebík

Horúce končatiny môžu súvisieť s individuálnou termoreguláciou končatín u každého človeka, ale môžu byť aj symptómom pre ochorenie či už cievneho charakteru, lymfatického typu alebo sa môže jednať aj o hormonálnu poruchu napríklad v dôsledku vedľajších účinkov liekov. Veľakrát ide o nedostatok niektorého z vitamínov, prípadne aj o odraz telesnej teploty, v tomto prípade ale badať príliš horúci povrch pokožky nielen na končatinách, ale aj všeobecne na tele.

Pri vyššej horúčke už však býva stav taký, že končatiny sú naopak studené a zvyšok tela je horúci. Horúce ruky môžu signalizovať napríklad problémy s lymfatickým systémom, kedy sa na koniec končatín nedostáva v dôsledku zlej lymfatickej drenáži dostatok lymfy, niekedy dokonca je možné pozorovať aj opuch rúk. Niekedy môžu znamenať horúce ruky aj nadmernú konzumáciu soli, prípadne môže ísť o nedostatok prekrvenia a pohybu horných končatín.

Pri dlhom chodení, státí alebo nadmernom fyzickom zaťažovaní nôh iným štýlom dochádza aj k prehrievaniu dolných končatín, čo môže mať za následok doslova sálanie tepla z nôh. Sú však aj prípady, kedy sú dolné končatiny horúce aj počas pokoja a odpočinku, vtedy môže ísť znova o problém cievneho charakteru, čiže s prekrvením. Niekedy sa vyskytujú horúce dolné končatiny aj pri všeobecnom nedostatku vitamínov, prípadne ak sú v tele problémy hormonálneho typu.

Ak je problém s horúcimi končatinami lymfatického charakteru alebo pri probléme s nedostatočným prekrvením, je možné skúsiť masáž. Či už masáž rúk alebo masáž nôh, aj niekoľko minút jemného masírovania môže pomôcť zobudiť cievny alebo lymfatický systém a problém by mal vymiznúť. Ak sa tak nestane, je možné, že ide aj o vážnejší problém. Veľakrát je teplotnú nestálosť končatín spôsobená aj zápalom žíl, konkrétne žilnou trombózou.

Ide o to, že pri zápale žíl dochádza k spomaleniu prúdenia krvi v žilách a k spomaleniu žilného toku, následne k poškodeniu vnútornej steny žili a k vzniku trombov, čiže zrazenín. Týmto spôsobom bývajú postihnuté najčastejšie dolné končatiny. Vzhľadom na to, že dôjde k spomaleniu prúdenia krvi, dochádza aj k hromadeniu tepla na konci končatín, čiže v tomto prípade sú horúce končatiny typickým príznakom. Ochorenie sa musí riešiť len cez lekára.

Spálová angína, inak nazvaná aj šarlach, sa môže tiež prejavovať horúcimi končatinami. Je to z toho dôvodu, že vznikajú na pokožke vyrážky, ktoré vznikajú v dôsledku poškodzovania jemných ciev. Pri poškodení ciev na končatinách opäť dochádza k poruche normálne krvného toku a aj tu sa vyskytujú ako dôsledok tohto spomalenia horúce končatiny. Aj v tomto prípade je potrebné navštíviť lekára, ktorý nasadí ako liečbu klasické antibiotické farmakologiká.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Čo je to otrava krvi - sepsa, aké má prejavy a ako prebieha? Čo je to otrava krvi - sepsa, aké má prejavy a ako prebieha?

Sepsa , ktorú verejnosť pozná skôr ako otravu krvi , patrí medzi jeden z najvýznamnejších problémov dnešnej medicíny. Ide o závažnú komplikáciu viacerých chorobných stavov , ktorá...

Rezistencia na antibiotiká: Prečo ich užívať presne? Rezistencia na antibiotiká: Prečo ich užívať presne?

Antibiotiká patria medzi najčastejšie predpisované a používané liečivá vôbec. Slovensko dokonca patrí medzi krajiny s ich najväčšou spotrebou. Ich nadmerné a hlavne nesprávne užívanie...

Naposledy aktualizované 24.08.2015


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.