späť na zoznam príznakov

Horúce končatiny

Autor: Michal Hrebík
Zdroj foto: Getty images

Horúce končatiny môžu súvisieť s individuálnou termoreguláciou končatín u každého človeka, ale môžu byť aj symptómom pre ochorenie či už cievneho charakteru, lymfatického typu alebo sa môže jednať aj o hormonálnu poruchu napríklad v dôsledku vedľajších účinkov liekov. Veľakrát ide o nedostatok niektorého z vitamínov, prípadne aj o odraz telesnej teploty, v tomto prípade ale badať príliš horúci povrch pokožky nielen na končatinách, ale aj všeobecne na tele.

Pri vyššej horúčke už však býva stav taký, že končatiny sú naopak studené a zvyšok tela je horúci. Horúce ruky môžu signalizovať napríklad problémy s lymfatickým systémom, kedy sa na koniec končatín nedostáva v dôsledku zlej lymfatickej drenáži dostatok lymfy, niekedy dokonca je možné pozorovať aj opuch rúk. Niekedy môžu znamenať horúce ruky aj nadmernú konzumáciu soli, prípadne môže ísť o nedostatok prekrvenia a pohybu horných končatín.

Pri dlhom chodení, státí alebo nadmernom fyzickom zaťažovaní nôh iným štýlom dochádza aj k prehrievaniu dolných končatín, čo môže mať za následok doslova sálanie tepla z nôh. Sú však aj prípady, kedy sú dolné končatiny horúce aj počas pokoja a odpočinku, vtedy môže ísť znova o problém cievneho charakteru, čiže s prekrvením. Niekedy sa vyskytujú horúce dolné končatiny aj pri všeobecnom nedostatku vitamínov, prípadne ak sú v tele problémy hormonálneho typu.

Ak je problém s horúcimi končatinami lymfatického charakteru alebo pri probléme s nedostatočným prekrvením, je možné skúsiť masáž. Či už masáž rúk alebo masáž nôh, aj niekoľko minút jemného masírovania môže pomôcť zobudiť cievny alebo lymfatický systém a problém by mal vymiznúť. Ak sa tak nestane, je možné, že ide aj o vážnejší problém. Veľakrát je teplotnú nestálosť končatín spôsobená aj zápalom žíl, konkrétne žilnou trombózou.

Ide o to, že pri zápale žíl dochádza k spomaleniu prúdenia krvi v žilách a k spomaleniu žilného toku, následne k poškodeniu vnútornej steny žili a k vzniku trombov, čiže zrazenín. Týmto spôsobom bývajú postihnuté najčastejšie dolné končatiny. Vzhľadom na to, že dôjde k spomaleniu prúdenia krvi, dochádza aj k hromadeniu tepla na konci končatín, čiže v tomto prípade sú horúce končatiny typickým príznakom. Ochorenie sa musí riešiť len cez lekára.

Spálová angína, inak nazvaná aj šarlach, sa môže tiež prejavovať horúcimi končatinami. Je to z toho dôvodu, že vznikajú na pokožke vyrážky, ktoré vznikajú v dôsledku poškodzovania jemných ciev. Pri poškodení ciev na končatinách opäť dochádza k poruche normálne krvného toku a aj tu sa vyskytujú ako dôsledok tohto spomalenia horúce končatiny. Aj v tomto prípade je potrebné navštíviť lekára, ktorý nasadí ako liečbu klasické antibiotické farmakologiká.

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Čo je to otrava krvi - sepsa, aké má prejavy a ako prebieha? Čo je to otrava krvi - sepsa, aké má prejavy a ako prebieha?

Sepsa , ktorú verejnosť pozná skôr ako otravu krvi , patrí medzi jeden z najvýznamnejších problémov dnešnej medicíny. Ide o závažnú komplikáciu viacerých chorobných stavov , ktorá...

Rezistencia na antibiotiká: Prečo ich užívať presne? Rezistencia na antibiotiká: Prečo ich užívať presne?

Antibiotiká patria medzi najčastejšie predpisované a používané liečivá vôbec. Slovensko dokonca patrí medzi krajiny s ich najväčšou spotrebou. Ich nadmerné a hlavne nesprávne užívanie...

Naposledy aktualizované 24.08.2015


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.