Krútivé pohyby
Krútivé pohyby, nazvané odborné ako atetoidné pohyby, sú prítomné ako príznaky rôznych porúch hyperkinézy alebo nervových ochorení, veľmi časté sú u detí a vyskytujú sa najmä pri rôznych formách obrny a detskej obrny. Ide o poruchy hybnosti spôsobené nefunkčnosťou nervov a väčšinou sú tieto pohyby pomalé. Je to pomerne závažný príznak ochorení, ktoré si vyžadujú odborné lekárske zásahy a niekedy ide...
Tieto pohyby sú typické pre atetózu, čo je nervová porucha hybnosti spočívajúca v probléme udržať svaly v nehybnej alebo pokojnej pozícii. Pri tejto poruche sa prejavy zmierňujú napríklad počas spánku, avšak zosilňujú sa napríklad pri rozrušení psychického stavu. Pohyby sú pomalé, hadovité a kruhovité, pričom samotná porucha patrí medzi hyperkinézy, čiže poruchy spojené s bazálnymi gangliami a ich spojmi, ktoré zaisťujú držanie tela a hybnosť.
Pacient nevie napríklad udržať prsty alebo aj celú končatinu či svalovú skupinu nejakých svalov v jednej polohe a v kľude, takže sa vyskytujú krútivé pohyby končatín aj celých svalových skupín, čo môže prejsť v niektorých prípadoch aj do ďalších častí tela. Pohyby sú mimovoľné, postihujú niekedy aj jazyk alebo iné časti tela a vznikajú v dôsledku poškodenia časti mozgu, ktorá má na starosti hybnosť a jej kontrolu, tiež pri poškodení bazálnych ganglií.
Veľmi často dochádza k atetoidným pohybom práve u detí, ktorých postihuje atetóza napríklad aj vtedy, ak sa nestihli bazálne ganglie vyvinúť. Rizikovým faktorom pri vzniku tejto poruchy je napríklad aj komplikovaný pôrod. Ak pri pôrode nastal u dieťaťa nedostatok kyslíka, zvyšuje sa riziko, že bude trpieť týmto zdravotným problémom, pre ktorý sú typické práve choreatické pohyby a dystonická dyskynézia a tento stav si vyžaduje odbornú pomoc neurológa.
Krútivé pohyby sú u detí časté v prípade, ak trpia detskou mozgovou obrnou, čo je chronické ochorenie nervového systému, ktoré je charakteristické poruchou centrálnej kontroly hybnosti. Pri dyskinetickej forme ochorenia, ktorá postihuje necelú pätinu pacientov s detskou mozgovou obrnou, sa vyskytujú mimovoľné a pomalé pohyby tohto typu na rukách, nohách, celých končatinách, niekedy môžu postihnúť aj svaly na tvári, čo spôsobuje neprirodzené výrazy.
Aj dospelých ľudí ale môže postihnúť obrna, čiže obmedzenie hybnosti spôsobené poruchou nervového systému a centrálnej kontroly pohybu. Niektorých ľudí postihuje neúplnou formou nazvanou paréza, ale vyskytuje sa aj úplná strata hybnosti nejakej časti tela, nazvaná plégia. Pri atetoidnej forme obrny dochádza niekedy aj ku krútivým a mimovoľným pohybom prstov, častejšie však ide o poruchy celých končatín alebo niektorých častí tela postihnutého človeka.
Choroby s príznakom "Krútivé pohyby"
Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!
Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →