späť na zoznam príznakov

Krvácanie z nosa

Autor: Michal Hrebík
Krvácanie z nosa
Zdroj foto: Getty images

Krvácanie z nosa, inak nazvané aj epistaxa, nemusí hneď znamenať vážnejšiu chorobu alebo zdravotný problém, ale dôležité je aj to, či sú prítomné iné príznaky a či nedochádza ku krvácaniu nosa opakovane. Niekedy je príčinou krátkodobo vysoký krvný tlak, inokedy aj chrípka, senná nádcha alebo iné podráždenie sliznice nosa v dôsledku nejakého infekčného a zápalového ochorenia horných dýchacích ciest alebo dutiny, kedy príznak pominie spolu s chorobou.


Ľahké aj vážnejšie príčiny

V nosnej dutine sa nachádza pomerne zložitý systém žíl a kapilár, ktoré majú za účelom nielen prekrvenie, ale aj ohrievanie vdýchnutého vzduchu cez nos. Tento systém sa nachádza v sliznici ale aj na nosnej prepážke a je pomerne náchylný na krvácanie aj pri menšom podráždení alebo narušení, čo má za následok krvácanie z nosa aj v prípade, ak nejde o vážnu príčinu. Napríklad pri častom smrkaní dochádza k podráždeniu, čo vedie tiež ku krvácaniu z nosa.

Krvácanie z nosa sa môže vyskytnúť aj ako následok nejakého poranenia alebo traumy. Pri tom môže prísť buď k mechanickému poškodeniu cievneho systému priamo v oblasti nosných kanálov, alebo ako následok iného poranenia na tele, v dôsledku ktorého napríklad stúpne krvný tlak a príde ku krvácaniu nielen z nosa, ale niekedy napríklad aj z uší a z iných oblastí, kde sú tenké cievy. Za častejším krvácaním môže byť ale aj toxikománia a dlhodobé nadmerné užívanie alkoholu.

Vyskytovať sa môže u detí aj u dospelých

Opakované krvácanie už môže naznačiť väčšie problémy, napríklad môže ísť o vysoký krvný tlak, alebo o problém prílišnej krehkosti kapilár. To sa môže prejavovať napríklad krvácaním z jednej kapiláry, kedy krv vyteká formou tenkej čiary z nosa. Aj ľudia s problémami zrážanlivosti krvi, prípadne ak nemajú dostatok krvných doštičiek, sú viac náchylnejší na častejšie krvácanie z nosa. Preto je toto krvácanie príznakom leukémie, ale aj koarktácie aorty, čo sa musí okamžite riešiť.

Aj v prípade aterosklerózy dochádza k pomerne častému krvácaniu v dôsledku narušenia stien ciev a žíl prítomných v nosovej dutine. Veľakrát môže krvácanie vyvolať aj alergia a alergická reakcia, pričom v tomto prípade je sliznica veľmi náchylná na opakované krvácanie až do času, kedy sa človek vzdiali z dosahu alergénu. Vrodené krvácanie a problémy s častým krvácaním sa prejavujú nielen krvácaním z nosa, ale aj z úst a podobne a môže sa vyskytnúť už v detstve.

Suchý nos
Za krvácaním z nosa môže byť aj vysušená sliznica

Môžu za to tabletky alebo tečie krv ak pri nádche?

Užívanie liekov na riedenie krvi alebo nadmerné požívanie alkoholu môže tiež vyprovokovať väčšiu krvácavosť z nosných dutín, pričom v tomto prípade pomôže najmä prestať užívať dané lieky, ak sa to dá a samozrejme tiež zmeniť svoju životosprávu a nekonzumovať alkohol. Veľmi často sa vyskytuje krvácanie z nosa v období zimných mesiacov alebo na jar či na jeseň, pri tomto krvácaní ide najmä o súvislosť s respiračnými ochoreniami horných dýchacích ciest.

Vážnejšou príčinou je krvácanie v dôsledku nádorových ochorení či už v oblasti hlavy alebo ústnej či nosovej dutiny. V tomto prípade môžu byť prítomné aj bolesti v okolí postihnutých miest a nevoľnosť. Aj pri extrémne vysušenej sliznici môže nastať samovoľné porušenie cievneho systému, preto sa neodporúča udržovať napríklad v miestnostiach príliš suchý vzduch. V prípade častého krvácania z nosa alebo prítomnosti iných zdravotných komplikácii je už nevyhnuté vyhľadať lekára.

Krv z nosa v tehotenstve

Tehotenstvo je obdobie, ktoré je charakteristické tým, že viaceré symptómy a prejavy u žien sú v ňom intenzívnejšie ako inokedy. Počas tehotenstva sa vyskytuje častejšie aj krvácanie z nosa a to najmä v dôsledku prebytku objemu krvi v dôsledku nárastu hladiny niektorých hormónov. Ak sa k tomu pridá opuch a suchosť sliznice v nose, problém môže byť na svete. Podobne, ako v prípade, že mierne zvýšený tlak v jemných nosných cievach spustí z času na čas menšie krvácanie.

Ak ide len o občasný príznak, nemusí to byť vážnejší problém. Najčastejšie treba hľadať príčinu aj v nádche, infekcii prínosových dutín a v zime vo veľmi suchom vzduchu v okolí. Zároveň ale netreba podceniť tento príznak vtedy, ak k nemu dochádza častejšie - na mieste je potom pravidelná kontrola tlaku, ale aj diagnostika zrážanlivosti krvi. Krvácanie sa najčastejšie vyskytuje počas gravidity v 4. až 6. mesiaci, čiže v druhom trimestri. Po tomto období by malo ustúpiť.

Krvácanie z alergie
Alergie môžu tiež spôsobiť krvácanie z nosa

Ďalšie choroby a syndrómy

Medzi ďalšie problémy, kedy sa môže vyskytnúť krvácanie z nosa, patria napríklad infekcia v nosnej dutine alebo okolitých dutinách - vtedy môže byť spojená s krvácaním aj bolesť hlavy, najmä v noci, výskyt rôznych cievnych a iných nádorov, najčastejšie hemangiómov alebo patologické rozšírenie drobných cievok. Niekedy môže nastať krvácanie ako reakcia na agresívne kortikoidné spreje do nosa, prípadne ako reakcia na teplo alebo prílišný chlad (to sa deje najmä ráno).

Za krvácaním môžu byť nielen lokálne, ale aj systémové dôvody:

  • ochorenia pečenie a niektoré srdcové choroby spôsobujú problémy so zrážanlivosťou krvi, čo sa prejavuje častejším krvácaním z nosa alebo pri drobných poraneniach
  • niektoré hematologické choroby, napríklad leukémia alebo trombocytopénia sú tiež typické krvou z nosa
  • viacero druhov liekov môže u ľudí vyvolať krvácanie, napríklad heparín, acylpyrín a antikoagulačné liečivá
  • krvácaním sa prejavujú aj horúčkovité ochorenia, virózy, vaskulitídy a nedostatok vápnika v tele

Ako na zastavenie krvácania z nosa

Na rozdiel od iných príznakov, v prípade krvácania z nosa je potrebné konať okamžite a snažiť sa toto krvácanie zastaviť bez ohľadu na príčinu - strata krvi totiž môže ohroziť vnútornú rovnováhu organizmu. Pozor ale na mnoho mýtov, ktoré sa so zastavením krvácania spájajú - napríklad nesmie sa zakláňať hlava dozadu, nesmie sa silno fúkať nos a to ani po zastavení krvácania a hneď po ňom je potrebné nasadiť kľudový režim, kde sa človek vyhne nadmernej námahe.

Prvá pomoc môže vyzerať aj nasledovne:

Čo robiť pri krvácaní z nosa

Ak sa vyskytne krvácanie jednorázovo, stačí ho zastaviť a pozorovať, či sa neobjavia iné príznaky, ktoré by si vyžadovali odbornejšie vyšetrenie. Sú však situácie, kedy je nutné navštíviť lekára. Ide napríklad o prípady častého krvácania, ak je podozrenie, že za krvácaním je cudzí predmet v nose, ak sa tvoria na pokožke dlhodobo veľmi ľahko modriny, ak je podozrenie, že krvácanie mohli spôsobiť nejaké novo-užívané lieky, prípadne ak sa vyskytli horúčky alebo bolesti hlavy a nosných dutín.

Prvá pomoc pri krvácaní z nosa

Prvá pomoc pri krvácaní z nosa

Ďalšie zaujímavé zdroje

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Zatiaľ nebola pridaná žiadna skúsenosť

Krvácanie z nosa patri medzi príznaky Uší, nosa a ústnej dutiny
Ďalšie názvy: epistaxa
V obsahu nájdete:

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Čo všetko vieme o účinkoch vitamínu C? Môže nás ešte niečím prekvapiť? Čo všetko vieme o účinkoch vitamínu C? Môže nás ešte niečím prekvapiť?

Vitamín C plní v našom organizme množstvo dôležitých funkcií. A ľudské telo je odkázané na jeho pravidelný prísun potravinami.

13. týždeň tehotenstva (TT): Aká je veľkosť dieťaťa? + Zdravá strava ako dôležitá súčasť 13. týždeň tehotenstva (TT): Aká je veľkosť dieťaťa? + Zdravá strava ako dôležitá súčasť

Len nedávno ste sa dozvedeli, že ste tehotná a už ste v 13. týždni tehotenstva. U plodu začína obdobie rýchleho rastu a u vás začína vykúkať bruško, ktoré sa bude zaobľovať. 

23. týždeň tehotenstva: Nastáva rýchly rast plodu? (23. TT) 23. týždeň tehotenstva: Nastáva rýchly rast plodu? (23. TT)

Dieťatko rastie a vy stále viac cítite jeho pohyby. O pár týždňov sa vám bude pohybovať celé vaše bruško pri akrobatických kúskoch vášho dieťatka, ktoré si bude nacvičovať svoje pohyby a...

26. týždeň tehotenstva (26.TT): Začína u plodu vývoj reflexov? 26. týždeň tehotenstva (26.TT): Začína u plodu vývoj reflexov?

Objavujú sa u vás pocit emócií radosti a očakávania z príchodu bábätka? Aj keď je plod už úplné vyvinutý, stále potrebuje čas na správny vývoj pľúc a mozgu počas vnútromaternicového...

27. týždeň tehotenstva (27. TT): Má už plod svoj rytmus spánku? 27. týždeň tehotenstva (27. TT): Má už plod svoj rytmus spánku?

Končíte 6. mesiac tehotenstva, druhý trimester a prichádza posledný tretí trimester. Vaše dieťatko rastie a priberá v brušku, dáva vám o sebe vedieť svojimi pohybmi, ktoré sú niekedy aj...

Naposledy aktualizované 09.09.2021


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.