späť na zoznam článkov

Kedy je čierna stolica normálna a kedy vyhľadať lekára? Krv v stolici

Autor: Zdravotnícky pracovník Bc. Lucia Sýkorová
Kedy je čierna stolica normálna a kedy vyhľadať lekára? Krv v stolici
Zdroj foto: Getty images

Môže byť prvým príznakom závažného ochorenia ale aj výsledkom nášho stravovania. Čierna stolica (meléna) vzniká konzumáciou niektorých druhov liekov, potravín, výživových doplnkov stravy ale zároveň môže byť jediným ukazovateľom krvácania z horného tráviaceho traktu. Vo všeobecnosti na gastrointestinálne krvácanie zomiera v priemere 8 až 10% ľudí, preto by sme tento varovný príznak nikdy nemali brať na ľahkú váhu a mali by sme pátrať po skutočnej príčine jej vzniku.


Čierna stolica nie je častým fenoménom. Vyskytuje sa ako jeden z príznakov ochorení ale aj ako prejav užívania niektorých doplnkov stravy či liečiv.

Čo je stolica a čo všetko obsahuje?

Stolica je výsledným produktom trávenia.  Až 70% stolice tvorí voda, nestrávené zvyšky potravy, odumreté črevné bunky a samozrejme baktérie. Za normálnych okolností je vplyvom žlčových farbív sfarbená dohneda.

Základy procesu trávenia

Proces trávenia sa začína už v žalúdku (gaster, ventriculus), ktorý má určitú resorbčnú schopnosť. Tu sa vstrebáva určité množstvo vody, soli, niektoré liečivá a alkohol. Potrava sa rytmickými sťahmi žalúdka premiešava, vzniká chýmus (potrava premiešaná zo žalúdočnou šťavou) a postupuje do dvanástnika (duodena), v ktorom sa štiepi väčšina tukov.

Odtiaľ ide do nižších častí tráviaceho traktu. V tenkom čreve (intestinum tenue) sa dokončieva proces štiepenia bielkovín, tukov, mastných kyselín, amyláz, vitamínov a jednoduchých cukrov. V hrubom čreve (intestinum crassum, colon) sa nachádzajú ešte nestrávené zvyšky potravy. Počas asi 6-tich až 12-tich hodín sa z tohto obsahu vstrebáva voda, minerálne látky a cukry. Do obsahu zvyškov potravy sa pridáva hlienovitý sekrét, ktorý stolicu lepí dohromady a týmto sa zahusťuje.

V črevnej sliznici sa nachádza prirodzená črevná mikroflóra. Jej účinkom dochádza k procesu kvasenia a hnilobnému rozkladu. Črevné baktérie kvasia tuky, cukry a celulózu, ktorá je inak pre človeka ťažko stráviteľná. Ako vedľajší produkt kvasenia vznikajú v čreve rôzne plyny.  Ide o vodík, oxid uhličitý a plyn, ktorému ,,vďačíme" za typický zápach výkalov - metán. Hnilobnému rozkladu zase podliehajú bielkoviny. Výsledným produktom je stolica.

Stolica

Vzhľad stolice závisí od viacerých faktorov. Hlavne závisí na druhu potravy, množstva a druhu prijatých tekutín, liekov a doplnkov stravy, životného štýlu (fyzická aktivita), veku, pridružených ochorení a aktuálneho zdravotného ale aj psychického stavu (hnačka pri strese). Odhaľuje nám nielen stav tráviacej sústavy ale veľa vypovedá aj o celkovom zdravotnom stave.

muž držiaci si zadok pri toalete

Na stolici si treba všímať množstvo stolice, ktoré závisí od množstva prijatej potravy. Nemôžeme čakať, že chronicky chorý človek, ktorý takmer neprijíma stravu bude mať pravidelnú stolicu. Pacienti, hlavne starší ľudia a prednostne ležiaci (znížená črevná peristaltika) majú problém zo zápchou (obstipácia).

• Konzistencia stolice závisí od množstva prijatých tekutín a množstva tekutín resorbovaných v tráviacom trakte. Stolica môže mať vodovitú, kašovitú alebo formovanú konzistenciu. Podiel tu majú aj baktérie a iné ochorenia.

• Farba stolice odhaľuje mnohé ochorenie nielen orgánov podieľajúcich sa na trávení. Stolica má za normálnych okolností hnedú farbu. Pri ochoreniach pečene býva výrazne bledá (cholická), pri infekciách napríklad salmonelových je jej sfarbenie dozelena, pri krvácaní z vyšších partií tráviaceho traktu a iných krvácaniach vidíme čiernu stolicu.

• Vyprázdňovanie stolice sa nazýva defekácia a jej častosť je individuálna. Normálne by sme mali mať stolicu 1-2X za 2dni až 2-3X za týždeň. Pokiaľ má niekto stolicu pravidelne častejšie nejde o patologický dej. Ak pravidelne defekujete 1X do týždňa a menej treba myslieť, že dôvodom je nejaký chorobný proces (celiakia). Ostražití by sme mali byť ak sa výrazne zmení jej frekventovanosť od doterajšej normy.

Zápach je v prvom rade indikátorom množstva črevných baktérií, hnilobných procesov ale aj chorobných procesov v tele (celiakia, infekcie, m.Crohn). Čím zapáchajúcejšia je stolica, tým nezdravšia je nami prijatá strava. Pri dlhšej konzumácii ovocia a zeleniny sa zápach zmierňuje.

V stolici môžeme nájsť aj rôzne prímesi. Najčastejšie je to prímes čerstvej krvi napríklad pri hemoroidoch alebo poraneniach análneho otvoru či koncovej časti čreva. Pri niektorých patologických procesoch sa v nej objavuje aj prímes hlienu (zápcha, celiakia, divertikulititída, m.Crohn, ulcerózna kolitída, bakteriálne príčiny). Obsahuje aj zvyšky nestrávených jedál (šupky z jadierok, hrozna, papriky a iné). U malých detí neraz nájdeme v stolici nestrávený, prehltnutý predmet (korálka, časť nejakej hračky).

TIP: Stolica - čo by sme o nej mali vedieť?

Najčastejšie príčiny čierneho sfarbenia stolice

Čierna stolica svojou farbou pripomína decht, väčšinou je mazľavá ale môže mať aj normálnu konzistenciu, pričom sa mení len jej farba. V prípade, že ju spôsobuje krvácanie z horných častí tráviacej sústavy, zvykne nepríjemne zapáchať. Ak je príčinou strava, tak zápach je normálny ako bežne.

Čierna stolica novorodencov

Mamičky, ktoré už mali bábätko určite vedia, že čierna stolica u novorodencov je úplne normálna. Nazýva sa smolka (meconium). Je to čierna, mazľavá až dozelena sfarbená stolica, skôr kašovitej konzistencie. Keďže črevo novorodenca neobsahuje prítomnosť baktérií je táto stolica bez zápachu.

Na jej vzhľade sa podieľajú všetky látky, ktoré plod - novorodenec prehltol počas svojho ,,pobytu" v maternici. Ide hlavne o prehltnutie plodovej vody, drobných črevných a kožných epitélií, žlčového farbiva (bilirubínu), hlienu a lanuga. Plodová voda sa cez črevo plodu opätovne vstrebáva do krvi a je vylučovaná močom.

Je to prvá stolica novorodenca a v niektorých prípadoch môže pár dní pretrvávať. Pokiaľ čierna stolica pretrváva alebo sa objaví v dojčeneckom či batolivom veku, ide o patologický jav a treba vyhľadať neonatológa prípadne pediatra.

Potraviny sfarbujúce stolicu dočierna

Stolica môže nadobudnúť čierne sfarbenie aj pri konzumácii nadmerného množstva niektorých potravín. Ide hlavne o potraviny, ktoré obsahujú vysoký podiel farbív. Farbivá sú buď prírodne v niektorých druhoch ovocia či zeleniny alebo syntetické (polotovary).

 • červená repa
 • čučoriedky
 • sladké drievko
 • špenát
 • červené víno

Lieky a výživové doplnky

 • železo (Fe)
 • carbosorb (čierne uhlie)
 • morské riasy (ako súčasť detoxikačnej kúry)

Ochorenia tráviacej sústavy

Čierna stolica (meléna) je známkou krvácania z gastrointestinálneho traktu. Konkrétnejšie z jeho vyšších partií. Je to vlastne natrávená krv, ktorá má nepríjemný zápach. Pri krvácaniach z nižších partií tráviaceho traktu sa meléna nevyskytuje, v stolici sa nachádza prímes čerstvej krvi, ktorá sa vzhľadom na lokalizáciu svojho zdroja ešte nestihla natráviť.

Pažerákové varixy sú rozšírenia pažerákových žíl. Na príčine ich vzniku je najčastejšie portálna (pečeňová) hypertenzia pri ochoreniach pečene ako napríklad cirhóza pečene, nádor na pečeni, alkoholová hepatopatia. Alkoholizmus v našich podmienkach najčastejšie vedie k vzniku tohto ochorenia. Krvácanie z pažerákových varixov je veľmi nebezpečný stav, pretože pri prasknutí pažerákovej cievy hrozí masívne, ťažko zastaviteľné krvácanie aj v nemocničnom prostredí. Vyznačujú sa vysokou mortalitou. Pokiaľ pacient prežil, prehltnutá krv sa natrávi a vylúči stolicou v typickom čiernom sfarbení.

Najčastejšou chorobnou príčinou melény je krvácanie z gastro - duodenálneho vredu. Gastro-duodenálny vred je vredové ochorenie sliznice žalúdka alebo dvanástnika. Vzniká ako následok erozívneho procesu na ich sliznici vplyvom nezdravej stravy, užívania veľkého množstva liekov, abúzom alkoholu ale je vyvolané aj baktériami (Helicobacter pylori). Následkom prasknutia vredu chorý masívne zvracia čerstvú krv (hemateméza). Zvyšná, nevyvrátená krv postupuje ďalšími časťami čreva, až sa vylúči stolicou.

Medzi ochorenia, ktoré môžu spôsobiť krvácanie zo žalúdka patrí aj rakovina žalúdka. Zhubný nádor (ale aj nezhubný) svojím tlakom a prerastaním môže spôsobiť nahlodanie krvnej cievy a jej ruptúra. perforovaná cieva krváca, čo sa prejavuje podobne ako pri žalúdočných a dvanástnikových vredoch, zvracaním krvi a silnými bolesťami v epigastriu (oblasť žalúdka).

Zápalové procesy a vznik ulcerácií (vredov) alebo nádorov sa môže objaviť aj na tenkom čreve. Väčšinou sa jedná o malé vriedky a lokálny zápalový proces, ktorý nespôsobuje masívne krvácanie. Takéto krvácanie sa prejavuje len nálezom hemoglobínu v stolici a hovoríme mu okultné (skryté) krvácanie. Pri náleze hemoglobínu v stolici sa ďalšími diagnostickými metódami pátra po zdroji (rakovina tenkého alebo hrubého čreva). Nádor v oblasti tenkého čreva môže rovnako ako akýkoľvek iný nádor v tele poškodiť cievu s následným krvácaním.

Iné ochorenie a krvácavé stavy, ktoré môžu spôsobiť melénu

 • lupus erythematosus
 • infekčná mononukleóza
 • hemofília
 • diseminovaná intravaskulárna koagilopatia (DIC)
 • hemolytická choroba novorodenca
 • hemolytická anémia
 • trombocytopénia
 • trombocytopatia
 • trombocytopenická purpura
 • von Willebrandova choroba
 • leukémia
 • nádorové ochorenia
 • hemoragické horúčky

Rada na záver

animované usmievajúce sa hnedé hovienko s očami

Treba si pamätať, že čierna stolica nie vždy znamená krvácanie z gastrointestinálneho traktu. Jej sfarbenie ovplyvňujú zložky potravy. Ak ste mali jednu čiernu stolicu a tá ďalšia bola v poriadku, nemáte žiadne ťažkosti, pravdepodobne bolo jej sfarbenie podmienené potravou.

Meléna zapríčinená krvácaním sa spravidla opakuje, zapácha a je sprevádzaná aj inými ťažkosťami podľa toho, ktoré ochoreniu ju vyvolalo. Najčastejšie sprievodné príznaky sú napríklad bolesti (vred, nádor), iné krvácavé prejavy (lupus erythematosus), slabosť, malátnosť, únava, znížená fyzická aktivita (anémia, leukémia), dýchavičnosť (anémie), teploty (bakteriálne infekcie, hemoragické horúčky) a iné.

Pri asymptomatickom priebehu ochorenia, ktoré vyvolalo melénu a tá pretrváva sa skôr či neskôr objavia príznaky zapríčinené krvnými stratami (slabosť, malátnosť, únava, spavosť, závrate, bledosť, potenie, nízky krvný tlak, zvýšená srdcová aktivita, pocit na odpadnutie, kolaps, zahmlievanie sa pred očami, neskôr dezorientáciou, poruchami vedomia až príznakmi šoku a iné ...).

 

Otestujte sa

1. Čo je to stolica?

2. Vyprázdňovanie sa nazýva:

3. V črevnej sliznici sú prítomné:

4. K čomu dochádza v črevách?

5. Plyn vzniknutý počas trávenia sa nazýva:

6. Ako hovoríme čiernej stolici?

7. Čiernu stolicu pozorujeme ak:

8. Môže mať meléna aj iné príčiny?

9. Ak je v stolici čerstvá krv, tak:

10. Ako hovoríme čiernej stolici novorodencov?

Gratulujem, odpovedal/a ste správne na všetkých 10 otázok :-) Excelentný výsledok.

Gratulujem, odpovedal/a ste správne na 9 z 10 otázok. Skvelý výsledok.

Gratulujem, odpovedal/a ste správne na 8 z 10 otázok. Výborný výsledok.

Gratulujem, odpovedal/a ste správne na 7 z 10 otázok. Dobrý výsledok.

Gratulujem, odpovedal/a ste správne na 6 z 10 otázok. Celkom dobrý výsledok.

Odpovedal/a ste správne na polovicu otázok. Priemerný výsledok. Nabudúce to bude lepšie.

Odpovedal/a ste správne na 4 z 10 otázok. Nedostatočný výsledok. Nabudúce to bude lepšie.

Odpovedal/a ste správne na 3 z 10 otázok. Nedostatočný výsledok. Nečital/a ste pozorne.

Ziskal/a ste iba 2 správne odpovede z 10. Nečítal/a ste pozorne. Zlý výsledok.

Máte iba jednu správnu odpoveď :-( Nečítal/a ste pozorne. Veľmi zlý výsledok.

Všetky Vaše odpovede boli bohužiaľ nesprávne :-( Nečítal/a ste pozorne. Máte ten najhorší výsledok.

Naposledy aktualizované 29.11.2021

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Zdravotnícky pracovník Bc. Lucia Sýkorová

Zdravotnícky pracovník Bc. Lucia Sýkorová

Vyštudovala som Strednú zdravotnícku školu a UKF v odbore urgentná medicína. Od roku 2008 som pracovala 10 rokov v Záchrannej zdravotnej službe na pozícii zdravotnícky záchranár. Neodkladnej prednemocničnej starostlivosti a urgentným stavom sa venujem doteraz ako Operátor záchrannej zdravotnej služby na linke tiesňového volania 155

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Helicobacter pylori ako zákerný nepriateľ: Ako sa prenáša a prejavuje? Helicobacter pylori ako zákerný nepriateľ: Ako sa prenáša a prejavuje?

Helicobcter pylori je baktéria s celosvetovým výskytom. Ako sa prenáša a aké má táto zákerná infekcia príznaky či liečbu? Prečo je nebezpečná?

Čo je otrava jedlom a choroba špinavých rúk? (+ príznaky a prvá pomoc) Čo je otrava jedlom a choroba špinavých rúk? (+ príznaky a prvá pomoc)

I bežná činnosť ako je príprava jedla a jeho konzumácia dokáže poriadne otráviť. Všade prítomné baktérie, vírusy a parazity čakajú na svoju príležitosť množiť sa a spôsobovať problémy....

Čo je otrava hubami, ako sa prejavuje? Opatrenia a postup prvej pomoci Čo je otrava hubami, ako sa prejavuje? Opatrenia a postup prvej pomoci

Otrava hubami sa zaraďuje medzi najfrekventovanejšie typy otráv vôbec. Najčastejšie sa s ňou stretávame počas sezóny zberu a to od apríla až do novembra. 

Zastavené vetry: Problém dospelých, detí i tehotných žien? Zastavené vetry: Problém dospelých, detí i tehotných žien?

Bolesť brucha, nafúknutie, nepríjemné pocity v podbrušku sú tiež signálom zastavených vetrov.

Otrava alkoholom, vracanie a ostatné príznaky, aká je prvá pomoc? Otrava alkoholom, vracanie a ostatné príznaky, aká je prvá pomoc?

Alkoholizmus a otravy alkoholom nie sú až tak ojedinelým fenoménom. Alkoholizmus je „metlou ľudstva” a častou príčinou spoločenských konfliktov. Je číslom jeden medzi všetkými...


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.