späť na zoznam príznakov

Kýchanie

Autor: Michal Hrebík
Kýchanie
Zdroj foto: Getty images

Kýchanie je sprievodným znakom väčšiny ochorení respiračného systému, pri ktorých dochádza k podráždeniu nosovej sliznici. Ide o reflex, ktorého cieľom je udržať priechodnosť nosovej dutiny pomocou silného výdychu z nosa, ktorý sprevádza klasické kýchnutie. Nastáva pri podráždení špeciálnych receptorov v nosnej dutine nahromadením hlienu z nosa alebo v prípade výskytu rôznych častíc, pričom kýchnutie môže byť sprevádzané aj výtokom hlienu z nosa, kedy nastane uvoľnenie nosných dutín.


Kýchanie a nádcha spolu súvisia

Typickým ochorením je nádcha, čo je priamo zápal nosovej sliznice vírusového pôvodu. Nádcha sa prejavuje najmä smrkaním a plným nosom, bolesťami hlavy z toho vyplývajúcimi a tiež aj zvýšenou telesnou teplotou, avšak nie ešte horúčkou. Ochorenie má vírusový pôvod, pričom vírus napadne nosnú sliznicu, tá sa vplyvom zápalu viac prekrví a dochádza k tvorbe hlienu a výtoku z nosa. Infekcia sa môže dostať aj do nosohltanu a ochorenie sprevádza aj kýchanie.

Kýchanie je súčasťou symptómov aj sennej nádchy, čo je ochorenie alergického typu, pri ktorom človek reaguje na prach, peľové častice, roztoče, zvieraciu srsť alebo niektoré zložky potravín. Táto alergia je prítomná celoročne, nielen počas letného obdobia, kedy sa najčastejšie jedná o alergické reakcie na seno alebo rastlinné peľové častice. Okrem kýchania sa prejavuje aj svrbením v oku, začervenaním očných spojiviek a tiež plným nosom a častým smrkaním.

Časté kýchanie znamená aj nachladnutie

Najčastejšie je nadmerné a opakujúce sa kýchanie spojené s prechladnutím. Vtedy je sliznica nosu prekrvená, človeka sprevádza smrkanie a nadmerná tvorba hlienu v dôsledku infekčného ochorenia alebo respiračného vírusového ochorenia. Veľakrát môže ísť aj o príznak alergických reakcií, hoci tie sa prejavujú aj inak. Kýchanie môže byť vyvolané aj okolitými podnetmi, napríklad výraznou prašnosťou prostredia alebo aj nadmerným užívaním kvapiek do nosa.

Kýchanie sa vyskytuje napríklad pri zápale dutín, najmä pri zápale vedľajších dutín nosných a pri zápale nosných dutín. Tu je prítomný aj plný nos a časté smrkanie, únava, bolesti hlavy a niekedy aj v krku. Môže ísť o vírusové aj bakteriálne zápalové ochorenia, ktoré spôsobujú jednak nádchu, prípadne aj iné zápalové ochorenia v dutinách. Veľakrát sú zápaly dutín sprevádzané aj rôznymi inými respiračnými ochoreniami, prípadne prechladnutím a bolesťami v krku.

Pozor na alergie

Kýchanie a alergia
Častou príčinou kýchania býva aj alergia

Kýchaním sa však prejavujú nielen ochorenia klasického typu, ale napríklad aj alergie. Alergiou sa označuje precitlivenosť organizmu na niektoré alergény, čo sú príčiny a spúšťače precitlivených reakcií organizmu. Ide najmä o imunopatologické reakcie, kedy imunitný systém človeka reaguje aj na také podnety a okolnosti z vonkajšieho prostredia, ktoré zdravie človeka neohrozujú. Príznakmi sú aj plný nos, časté smrkanie, zvýšené slzenie, niekedy aj hnačka.

Kýchanie môže prísť napríklad ako následok zdurenia nosnej sliznice, čomu sa hovorí aj tzv. alergická nádcha, ale aj následkom priameho podráždenia receptorov nosnej sliznice. Ide totiž o reflex, ktorého cieľom je udržanie priechodnosti nosnej dutiny na základe podnetu, ktorý býva v prípade alergie vyhodnotený príliš silno. Najčastejšie sa alergie týkajú peľu, prachu, roztočov alebo iných drobných čiastočiek nachádzajúcich sa vo vzduchu a po opustení kontaminovaného priestoru ustúpi aj kýchanie.

Kýchanie u novorodenca a bábätka

U novorodenca môže byť za kýchaním v prvých dňoch po narodení snaha uvoľniť z dýchacích ciest zvyšky plodovej vody. U bábätka v neskoršom období za tým môže byť ale napríklad aj príčina typická pre dospelých, napríklad alergia, nádcha, prechladnutie alebo iný druh podráždenia nosovej sliznice. V prípade respiračných ochorení je možné pozorovať u dieťaťa aj nekľud, nervozitu, podráždenosť, problémy s dýchaním a samozrejme aj tečúci nos. Tu pomôže najmä odsávačka.

Kým väčšie deti vedia už aj samy od seba rodičom objasniť, čo konkrétne ich trápi, tie najmenšie sú odkázané len na ich všímavosť. Netreba zabúdať ani na to, že napríklad po odsávaní hlienov z nosných ciest je dôležité následne sliznicu nosa ošetriť a zvlhčiť. Ak použijete rodič kvapky do nosa, najvhodnejšie spreje sú so slanou vodou, pretože neštípu, neškodia a nedráždia sliznicu nosa tak, ako ostatné. Tiež treba dbať na dostatočnú vlhkosť v izbe a to najmä pri bábätkách.

Kýchanie počas tehotenstva
Tehotenská nádcha sa môže objaviť v prvom trimestri

Čo robiť v tehotenstve

Počas tehotenstva môžu nastať dva stavy. Prvý je vážnejší a ide najmä o to, ak by bolo kýchanie úporné a nepretržité. Vtedy môže prísť k ovplyvneniu plodu, najmä preto, že môžu nastávať v tele otrasy, zmeny tlaku bránice a zmeny tlaku brušných svalov. Oveľa častejšie je ale len občasné kýchanie, napríklad v dôsledku alergie, ktorá sa dá riešiť aj prostriedkami povolenými v gravidite. Druhým častým stavom je tzv. tehotenská nádcha, kedy dochádza aj k upchatiu nosa a kašľu.

O nej treba vedieť nasledovné:

  • tehotenská nádcha je spôsobená zvýšením objemu krvi v dôsledku zmeny v hladine hormónov
  • trvá zvyčajne 6 týždňov a najviac sa vyskytuje v prvom trimestri tehotenstva
  • samotná nádcha nie je priamo nebezpečná pre bábätko, avšak zvyšuje únavu a spôsobuje nespavosť
  • liečba nebýva vždy úspešná, takže cieľom je skôr zmierniť príznaky a to cez prípravky s obsahom morskej soli, antihistaminiká alebo nosné kvapky, všetko však treba konzultovať s lekárom

Liečba? Najprv treba zistiť príčinu

Kýchanie je každodennou súčasťou života človeka a nemusí ísť v zásade o problém, ktorý treba vždy liečiť. Zadržiavať kýchanie je naopak nezdravé a ide o pomerne prirodzený obranný ľudský reflex dýchacieho centra. Ak sa nejedná o vážnu intoxikáciu, prudkú alergickú reakciu alebo o symptóm súvisiaci s respiračnými problémami, nie je treba kýchanie riešiť s osobitnou pozornosť. Pokiaľ však ide o infekčnú nádchu, alergickú nádchu alebo zápal dutín, je už treba už lekársku starostlivosť.

Tu je niekoľko faktov týkajúcich sa kýchania:

Čo vedieť o kýchaní

Čo sa týka potlačovania kýchania, vzduch vydýchnutý kýchnutím môže dosahovať krátkodobo rýchlosť až 150 kilometrov za hodinu a prípadné potlačenie tohto vzduchu môže spôsobiť poškodenie slizníc alebo v extrémnom prípade aj pretrhnutie ušného bubienka. Ak človek potláča kýchanie počas infekcie, môže prísť namiesto vypudenia baktérií či vírusov smerom von k ich prenosu do vedľajších dutín alebo ucha a to nadväzujúce zápaly. Kýchanie je teda prirodzený prejav ľudského organizmu.

Prečo človek kýcha?

Prečo človek kýcha?

Ďalšie zaujímavé zdroje

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Peľová sezóna útočí: Alergia na peľ, prejavy, liečba? Peľový kalendár Peľová sezóna útočí: Alergia na peľ, prejavy, liečba? Peľový kalendár

S koncom zimy a príchodom jari sa otepľuje a všetko na okolí dostáva zelený nádych. Kvitnúca príroda je nádherná, ale nesie so sebou aj negatíva. Tých by sa mali obávať hlavne...

Ako odlíšiť prechladnutie od važnejších respiračných infekcií? Ako odlíšiť prechladnutie od važnejších respiračných infekcií?

Žijeme v časoch, keď každé obyčajné prechladnutie vzbudzuje v ľuďoch obavy a strach. Vedomosť o základných prejavoch a rozdieloch najčastejších ochorení dýchacích ciest je tým správnym...

Koronavírus vs. chrípka: Čo nás  ohrozuje viac? Koronavírus vs. chrípka: Čo nás ohrozuje viac?

Ľudia sú vydesení z nového koronavírusu. Obávajú sa nakazenia ako nikdy predtým. Prečo sme sa doteraz žiadneho ochorenia toľko neobávali? Môže za to nie len samotné ochorenie, ale...

Je váš škôlkar často chorý? Ako posilniť imunitu detí? Je váš škôlkar často chorý? Ako posilniť imunitu detí?

Nástup dieťaťa do škôlky býva začiatkom častej chorobnosti. Prečo je to tak a ako sa dá tomu zabrániť?

Ako sa chrániť pred novým koronavírusom COVID-19? Prinášame 8 efektívnych zásad a opatrení Ako sa chrániť pred novým koronavírusom COVID-19? Prinášame 8 efektívnych zásad a opatrení

Koronavírus COVID-19 sa šíri „rýchlosťou svetla”. Vakcína zatiaľ neexistuje, a napriek opatreniam zo strany vlád jednotlivých štátov, zdravotníckych organizácií a individuálnym...

Naposledy aktualizované 06.11.2020


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.