späť na zoznam príznakov

Malinový jazyk: Čo signalizuje a aké nebezpečenstvo skrýva?

Autor: Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth
Malinový jazyk: Čo signalizuje a aké nebezpečenstvo skrýva?
Zdroj foto: Getty images

Sfarbenie jazyka môže naznačovať nejaký problém, ktorý sa odohráva v našom tele. A malinový jazyk je toho príkladom. Okrem signalizácie nedostatku vitamínov B, môže byť znakom pre iné ochorenia. Napríklad aj pre šarlach.


Choroby s príznakom "malinového jazyka"

Malinový jazyk, alebo inak nazývaný aj jahodový jazyk, môže v niektorých prípadoch znamenať nedostatok vitamínov a živín. Ale môže ísť aj o ochorenie vážnejšieho typu. K tomuto sfarbeniu dochádzaj pri streptokokovej angíne.

Okrem jazyka je treba sledovať aj pokožkuiné príznaky, ktoré môžu indikovať, o aký druh zdravotného problému ide. Jazyk sa vo všeobecnosti považuje za zrkadlo zdravotného stavu a je tomu tak aj v tomto prípade.

Jasno červený, čerešňový jazyk, je prítomný pri otrave oxidom uhoľnatým. Okrem sfarbenia jazyka je prítomné sfarbenie nechtových lôžok a pier. Oxid uhoľnatý sa oveľa ľahšie viaže na hemoglobín, ako kyslík. Tento plyn nie je cítiť.

Žena si drží hlavu, má bolesti hlavy
Dôležité je všimnúť si pridružené príznaky, napríklad bolesť hlavy. Zdroj foto: Getty images

Okrem toho sa pridružujú:

  • bolesť hlavy
  • závraty
  • nevoľnosť
  • vracanie
  • únava, spavosť
  • poruchy vedomia
  • kŕče tela
  • sfarbene pier, jazyka a nechtových lôžok pri ťažkých otravách

Nedostatok vitamínov a živín

Väčšinou sfarbenie jazyka na jahodovú alebo malinovú farbu môže zapríčiniť aj nedostatok niektorých živín, minerálovvitamínov v organizme. Typické je to najmä v prípade nedostatku vitamínu B1, ale aj iných zo skupiny vitamínov B, a kyseliny listovej.

Ľudia s týmto problémom majú veľakrát aj vysokú hladinu cukru v krvi. Môžu trpieť únavou alebo problémami s chrbticou. Pričom ich životný štýl zahŕňa zvýšený príjem cukru a naopak, znížený príjem vitamínov.

Hunterova atrofická glositída je tiež jedným prípadom, keď dochádza k začervenaniu jazyka. Toto ochorenie je zapríčinené anémiou, a to na základe nedostatku vitamínu B12. Ale, príčinou môžu byť aj endoparaziti

Sfarbený jazyk aj pri šarlachu

Malinový jazyk pri šarlachu
Malinový jazyk pri šarlachu Autor fotky: Martin Kronawitter

Šarlach sa tiež prejavuje malinovým jazykom.

Priebeh ochorenia závisí aj od toho, ako bol postihnutý človek infikovaný. Jazyk býva postihnutý v prípade, že sa baktérie dostali do tela cez ústnu dutinu.

Šarlach = spála = scarlatina.

Veľmi často sa tak začína šarlach symptómami podobnými ako pri angíne.

Keď dochádza k bolestiam hlavy, brucha, krku, človek má horúčku, zvracia, vyskytuje sa povlak a čapy na mandliach a jazyk má najprv belavý povlak, ktorý sa neskôr odlupujefarba sa zmení na sýto červenú.

Okrem toho je možné nahmatať bolestivé a zväčšené uzliny, ktoré sú tvrdé. Typickým príznakom šarlachu je aj šarlachová vyrážka.

Šarlach sa prejavuje väčšinou ako šarlachová angína práve vtedy, ak sú na začiatku ochorenia príznaky veľmi podobné klasickej angíne a to vrátane jazyka.

Ide o ochorenie bakteriálneho pôvodu. Spôsobuje ju baktéria streptokoka. Väčšinou postihuje deti v predškolskom veku, najmä počas sezóny v zimnej a jarnej časti roka.

Kawasakiho choroba

Jazyk pri Kawasakiho chorobe
Jazyk pri Kawasakiho chorobe Autor fotky: Dong Soo Kim

Na jazyku sa môžu prejaviť aj príznaky pri Kawasakiho ochorenia. Čo je ochorenie tepien, pri ktorom dochádza k ich zápalu a týka sa najmä malých a stredne veľkých tepien. Vo väčšine prípadov trpia chorobou deti vo veku do 4 rokov, prevažne chlapci

Veľmi často bývajú zápalom stien postihnuté najmä koronárne tepny, ktoré majú na starosti výživu srdca. V našich oblastiach a v Európe sa ochorenie vyskytuje len veľmi zriedka a niekedy ho sprevádzajú aj komplikácie.

Tie môžu spôsobiť závažné ochorenia srdca a preto je potrebné chorobu liečiť pod odborným lekárskym dohľadom.

Choroba má symptómy najmä vo forme horúčky, zväčšenia lymfatických uzlín a samozrejme, aj vo forme začervenania jazyka. Na liečbu tohto ochorenia sa podávajú do tela imunoglobulíny. To sú protilátky, ktoré zmierňujú zápaly cievnej steny. Dodávajú sa infúznou formou priamo do krvi.

Infografika uvádza príčiny malinového jazyka a ostatné možné sfarbenia jazyka a ich príčiny
Príčiny malinového jazyka. Iné možné farby a ich príčiny

Video o jahodovom jazyku

Video o jahodovom jazyku

Ďalšie zaujímavé zdroje

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth

Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth

Vyštudoval Strednú zdravotnícku školu v Nitre a bakalárske štúdium Urgentnej zdravotnej starostlivosti na UKF v Nitre. Po škole pracoval dva roky na traumatológii. Od roku 2006 v záchrannej zdravotnej službe. V súčasnej dobe stále pôsobí v oblasti prednemocničnej zdravotnej starostlivosti

Zatiaľ nebola pridaná žiadna skúsenosť

Malinový jazyk: Čo signalizuje a aké nebezpečenstvo skrýva? patri medzi príznaky Uší, nosa a ústnej dutiny
Ďalšie názvy: jahodový jazyk
V obsahu nájdete:

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Parazity, vši či iné choroby v našich školách a škôlkach? Parazity, vši či iné choroby v našich školách a škôlkach?

Začiatok školského roka je za nami a malí škôlkari i školáci si musia zvyknúť nielen na školský režim či školské povinnosti. Ich organizmus a imunita sa musí vysporiadať s rôznymi...

Naposledy aktualizované 18.02.2021


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.