späť na zoznam príznakov

Mastné vlasy

Autor: Michal Hrebík
Mastné vlasy
Zdroj foto: Getty images

Mastné vlasy sa vyskytujú vtedy, ak dochádza k nadprodukcii mazu v mazových žľazách, ktoré sa nachádzajú na pokožke pri korienkoch každého vlasu. Tieto mazové žľazy sú mikroskopické a ich cieľom je ochrániť vlasy pred vysušením, takže produkuje maz, ktorý vlasy premasťuje. Pokiaľ má ale človek na prvý pohľad aj na dotyk mastné vlasy, treba za tým hľadať príčinu, ktorá môže byť spôsobená buď nejakou chorobou, alebo aj vplyvom prostredia.


Choroby s príznakom "mastných vlasov"

Byliny používané na mastné vlasy

Najčastejšie trápia mastné vlasy ženy

Aktivita týchto mazových žliaz veľmi závisí aj od produkcie hormónov, konkrétne ide o hormóny androgény, ktoré sa vyskytujú najmä u mužov, ale v určitej miere aj u žien. Hladinu hormónov ovplyvňujú napríklad aj stresové faktory, čiže aj stres môže zapríčiniť viac mastné vlasy ako obvykle. Rovnako môžu mať mastné vlasy hormóny na svedomí aj v tehotenstve. Na príčine ale môžu byť napríklad aj nadmerná konzumácia alkoholických nápojov, prípadne vplyv smogu a prachu z okolia na vlasy.

Z hľadiska hormonálnej rovnováhy netreba zabúdať ani na hormonálnu antikoncepciu. Práve jej vysadenie môže narušiť predtým daný stav a to sa prejaví na vlasoch. Rovnako aj používanie nevhodných prostriedkov a produktov vlasovej kozmetiky, čo je typické najmä pre ženy, vedie k problémom s vlasmi vrátane ich nadmerného mastenia. Časté česanie, fénovanie horúcim vzduchom a tiež nadmerné vysušovanie pokožky hlavy rovnako patria medzi negatívne faktory.

Vitamíny aj tuky

Rovnako ako v prípade pokožky a nechtov, aj vlasy sú veľakrát barometrom zdravotného stavu jedinca. Nedostatok niektorých látok sa môže prejaviť napríklad lámavosťou vlasov alebo inými problémami s nimi, veľmi často sú však vlasy mastné ak je v tele nedostatok vitamínov, napríklad vitamínu A, vitamínu B alebo vitamínu H. Treba si tiež dať pozor na šampóny, ktoré človek používa, šampóny určené na odstránenie lupín môžu spôsobiť tiež mastné vlasy.

Nadmerná konzumácia bielkovín a tuku rovnako môže spôsobiť väčšie mastenie vlasov. Preto sa mastné vlasy vyskytujú aj u ľudí s obezitou, čo je porucha výživy, ktorá vedie k nahromadeniu tukov v organizme, pričom nastáva nadváha. Organizmus sa snaží vylúčiť nadbytočné tuky a to napríklad cez pokožku a jej póry, čo vedie veľakrát aj k ich zapáleniu. Rovnako sa snaží vylúčiť ich aj prostredníctvom mazových žliaz na hlave, čo vedie práve k výskytu mastných vlasov.

Pozor na infekcie

Starostlivosť o vlasy
Pri suchej pokožke môže prehnané umývanie viac uškodiť, ako pomôcť

Mastné vlasy sa vyskytujú ale aj ako príznak rôznych infekčných ochorení mykotického pôvodu, ktoré spôsobujú huby a plesne. Veľmi dobrým príkladom je kvasinková infekcia, ktorá je spôsobená jednobunkovými hubami - kvasinkami, pričom vlasy môžu byť niekedy dokonca aj suché, ale pokožka je mastná, prípadne naopak, že vlasy sú mastné a pokožka je suchá. Okrem toho je veľmi časté aj padanie vlasov a tvorba lupín, pretože kvasinky postihujú pokožku hlavy.

Medzi problémy, ktoré sa prejavia aj navonok, patrí tiež spomalená činnosť pečene. Tá môže nastať z infekčných aj neinfekčných príčin a prejaví sa napríklad aj zožltnutím pokožky, no tiež problémom s vlasmi. Tráviace a metabolické poruchy vo vnútri organizmu majú rovnako negatívny vplyv na stav vlasov a tiež pokožky. Či už ide o povrchovú kvasinkovú infeckiu alebo o infekcie vo vnútri organizmu, v oboch prípadoch sú problémy s vlasmi len ich následkom a treba primárne riešiť infekcie a nie vlasy.

Lupiny a mastné vlasy pri korienkoch

Aj pri lupinách, čo je tiež kožné ochorenie, sa môžu vyskytovať mastné vlasy, pričom zároveň je pokožka na hlave suchá a svrbí. V tomto prípade môže ísť aj o odraz častého umývania vlasov agresívnymi šampónmi alebo nevhodnými kozmetickými prípravkami, prípadne aj o signál, že v organizme je nedostatok minerálov alebo vitamínov, napríklad vitamínu B, selénu alebo zinku. Pokiaľ sú vlasy mastné dlhodobo, je najlepšie navštíviť dermatológa a s ním sa poradiť ohľadom možnej liečby.

Zmeniť len účes niekedy nemusí pomôcť. Ak vás trápia súčasne mastné vlasy aj lupiny, môže ísť napríklad o problém s potravinami s vysokým obsahom cukru. Netreba zabúdať ani na pitný režim, napríklad príjem nesladenej vody v objeme aspoň 1,5 litra denne. Možno to znie paradoxne, ale nedostatok vody spôsobuje totiž nielen suché vlasy, ale aj príliš mastné. Dôležité je tiež zaradiť do jedálnička dostatok ovocia a zeleniny, keďže to, čo človek konzumuje, vplýva nielen na vnútro, ale aj vonkajšok organizmu.

Dlhé vlasy
Dlhé vlasy sa mastia viac viditeľne

Príčina nie je vždy chorobná, niekedy ide o prirodzený stav

Mastné vlasy, niekedy aj s lupinami, nemusia mať vždy chorobnú príčinu. Napríklad v dôsledku nedostatočnej hygieny vzniká na pokožke hlavy nadmerná produkcia mazu, čo sa môže prejaviť už po jednom dni. Rovnako nadmerná činnosť mazových žliaz môže byť aj prejavom organizmu dostať pokožku do rovnováhy v prípade dlhodobo suchej kože na hlave. Práve preto sa môžu vyskytovať súčasne tak lupiny, ako aj mastné vlasy, keďže oba príznaky súvisia s týmito extrémami.

Vlasy samy o sebe žiaden maz neprodukujú a nemôžu sa mastiť samovoľne. Skôr ide o:

  • dôsledok toho, že sa snažia "absorbovať" prebytočný maz na hlave z pokožky
  • u rovných a dlhých vlasov je ich mastnosť viditeľnejšia, pretože maz sa postupne presúva od korienkom až po končeky dlhšiu dobu
  • súvis aj s akné, pretože ak má niekto často zapálené mazové žľazy na pokožke tvári, veľmi pravdepodobne bude mať problém aj s mastnotou na hlave

Rady, ako tento príznak zmierniť

Existuje viacero spôsobov, ako si poradiť s mastnými vlasmi. Napríklad šampón, maska či zábal vedia pomôcť nielen na mastné vlasy, ale napríklad aj na lupiny. Získať ich môžete z lekárne, prípadne si ich spraviť aj doma, napríklad citrón je veľmi populárnym prostriedkom. Rýchlo mastné vlasy, ktoré prenasledujú človeka každý deň, by mali byť dôvodom aj na niektoré preventívne opatrenia.

Tu sú niektoré domáce rady a recepty, ktoré môžu pomôcť a pôsobiť aj preventívne:

Ako na mastné vlasy

Mierne rozdielny prístup by mal mať človek, čo má príliš mastnú a človek, čo má má príliš suchú pokožku na hlave. V prvom prípade sa lepšie umývať vlasy každý deň a to len špeciálnymi šampónmi pre tento typ kože, ktoré obsahujú napríklad výťažky z mäty. V druhom prípade sa naopak neodporúča umývať vlasy každý deň. Príliš časté umývanie totiž vedie k vysušeniu pokožky a na to reaguje telo prirodzene vyššou produkciou mazu, čo naopak problém ešte zhorší.

Rýchla pomoc na mastné vlasy pre ženy

Rýchla pomoc na mastné vlasy pre ženy

Ďalšie zaujímavé zdroje

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Nočné potenie z tepla či z ochorenia? Príčiny návalov tepla Nočné potenie z tepla či z ochorenia? Príčiny návalov tepla

Potenie samotné nebýva vždy príjemné. Pre náš organizmus má však dôležitý význam. Ak sa vyskytuje aj počas spánku, môže mať viacero príčin.

Bhringaraja: Prírodne na rast vlasov? Ayurvedou proti vypadávaniu Bhringaraja: Prírodne na rast vlasov? Ayurvedou proti vypadávaniu

Máte problém s vypadávaním vlasov a nové nie a nie rásť? Kvôli neustupujúcemu rednutiu vám presvitá pokožka hlavy, ktorú ste nútení zakrývať? Je to tak zlé, že ste začali zvažovať...

Domáce recepty proti vypadávaniu vlasov: Čo použiť na jeho zastavenie? Domáce recepty proti vypadávaniu vlasov: Čo použiť na jeho zastavenie?

Padajú Vám vlasy viac ako je bežné a už ste skúsili takmer všetky dostupné vlasové prípravky? Nezúfajte! 

Lupiny vo vlasoch. Sú príčinou mastné vlasy alebo treba hľadať problém niekde inde? Lupiny vo vlasoch. Sú príčinou mastné vlasy alebo treba hľadať problém niekde inde?

Hovorí sa, že vlasy sú korunou krásy. Každý z nás by chcel vyzerať dobre a preto často navštevujeme kadernícke salóny. Estetická stránka je pre dnešný život ľudí veľmi dôležitá. Neraz je...

Naposledy aktualizované 20.10.2020


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov
kvetova voda pomaha - Nina5 25.06.2019 10:05

nepomohol mi sampon a to som ich vyskusala asi tridsat, ale hydrolat oman bio-bachovky zabral okamzite a to hlavne pokozku hlavy poriesil

Lea 30.03.2018 23:12

druhy den po umyti neskutocne mastne vlasy aj ked boli den pred tým v gumicke

Čo mi pomohlo

žihľavové výluhy, vaječný bielok a k umývaniu som použila šampón z notina ducray argeal a bol perfektný