späť na zoznam príznakov

Ovisnutý kútik úst

Autor: Michal Hrebík

Choroby s príznakom "ovisnutý kútik úst"

Ovisnutý kútik úst môže mať viacero príčin, pričom najčastejšie ide o poruchu nervov spôsobenú či už lokálnym alebo iným nervovým ochorením. V dôsledku narušenia štruktúry nervových vlákien, ktoré inervujú mimické svaly na tvári, dochádza tiež k strate kontroly nad mimikou, čiže postihnutý človek s takto narušenými nervami sa nemôže usmiať ani ohýbať kútiky úst. Niekedy môže byť príčina priamo v menších nervových vláknach umiestnených na tvári.

Viaceré infekčné ochorenia centrálnej nervovej sústavy a mozgu znemožňujú ovládanie mimických svalov, takže aj svalov úst a z toho môžu prameniť problémy s ovisnutými kútikmi úst. V prípade niektorých ochorení sú aj väčšie nervové problémy, ktoré postihujú viaceré nervy inervujúce mimické svaly na tvári. Pokiaľ ovisnutý kútik úst sprevádzajú aj iné symptómy, môže ísť o rôzne cievne či nervové problémy alebo infekčné ochorenia svalov.

Najčastejšie je ovisnutý kútik úst príznakom nervového ochorenia, ktoré postihuje napríklad mozog. V prípade cievnej mozgovej príhody, čo je akútne ochorenie, dochádza napríklad k poškodeniu mozgu v dôsledku nedostatku kyslíka. Ten je spôsobený buď prerušením okysličenej krvi, ak sa vytvorí v cieve, ktorá privádza krv do mozgu, krvná zrazenina, prípadne v dôsledku krvácania do mozgu. V najhoršom prípade hrozí postihnutému človeku ochrnutie.

Pri diabetickej neuropatii dochádza tiež k postihnutiu nervov a to buď znížením ich citlivosti, bolesťou alebo aj problémom so štruktúrou a samotnou funkciou nervov. Najčastejšou formou diabetickej neuropatii je periférna neuropatia, ktorá postihuje periférne nervy, najčastejšie na končatinách. Môžu byť ale postihnuté aj nervy na tvári, napríklad okohybné nervy, kedy padá viečko, prípadne lícne nervy, pri ktorých dochádza k ovisnutiu jedného kútika úst a k strate mimiky.

Pri rakovine ústnej dutiny sa môže tiež v niektorých prípadoch vyskytnúť ovisnutý kútik úst, častejšie sú však problémy s prehĺtaním, rečou alebo s bolestivosťou. Hoci nádory priamo v ústnej dutine nie sú až tak rozšírené v porovnaní s inými formami rakoviny, postihujú najčastejšie mužov vo veku nad 40 rokov. Niekedy sa vyskytujú rakovinové nádory aj na perách, najmä na vnútornej strane, prípadne iné nádory, ktoré majú vplyv tiež na tvar úst.

Infekčné ochorenie, ktoré postihuje nervovú sústavu, ale tiež aj kĺby, srdce či kožu je lymská borelióza. Je spôsobená baktériou Borrelia burgdorferi a na človeka sa najčastejšie prenesie cez infikovaného kliešťa. V pokročilejšom štádiu boreliózy prichádza napríklad k zápalu mozgových blán, čo spôsobuje obrnu a parézu lícneho nervu. Pokiaľ tento nerv stratí funkčnosť, dochádza napríklad na jednej strane tváre k poklesu viečka a tiež aj k poklesu kútika úst.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Bolesť hlavy: Niekedy je neškodná, ale kedy značí závažný problém? Bolesť hlavy: Niekedy je neškodná, ale kedy značí závažný problém?

Bolesť hlavy patrí medzi najčastejšie zdravotné problémy postihujúce populáciu sveta. Býva nezávažná. Naopak, je súčasťou iného ochorenia, ktoré môže ohroziť zdravie a život človeka.

Ako včas rozpoznať srdcový infarkt a cievnu mozgovú príhodu? Boj o život + Infografiky Ako včas rozpoznať srdcový infarkt a cievnu mozgovú príhodu? Boj o život + Infografiky

Infarkt srdcového svalu a cievna mozgová príhoda patria medzi časté ochorenia a príčiny náhleho úmrtia. Ich včasné rozpoznanie môže zachrániť zdravie a život.

Aký vplyv má zdravá stredomorská diéta na zdravie človeka a chudnutie? Aký vplyv má zdravá stredomorská diéta na zdravie človeka a chudnutie?

Je vplyv takzvanej stredomorskej diéty na zdravie človeka naozaj taký veľký? Bola podrobená rôznym vedeckým výskumom. Pomáha pri civilizačných ochoreniach alebo chudnutí. Z čoho...

Naposledy aktualizované 24.08.2015


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.