späť na zoznam príznakov

Paličkové prsty

Autor: Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth
Paličkové prsty
Zdroj foto: Getty images

Ich výskyt má súvislosť s rasou, ale aj s dedičnou predispozíciou. Prečo vznikajú nie je úplne známe. Avšak, vyskytujú sa pri ochoreniach rôznych telových systémov. Napríklad pri chorobách kardiovaskulárneho, respiračného, tráviaceho či endokrinného systému.


Paličkovité prsty, teda Hippokratové prsty alebo pachyakria, sa nazýva taký jav, keď dochádza k rozšíreniu posledných článkov prstov. A to na rukách alebo na nohách. Vznikajú v dôsledku otvorenia cievnych spojok medzi tepnovým a žilovým systémom.

Paličkovité prsty, latinský názov digiti Hippocratici. Pravdepodobne ich prvý popísal Hippokratés.

Ako sa prejavujú hippokratove prsty?

Tvar nechtu prestáva byť sférický a pri jemnom dotyku sa dá pozorovať akési vlnenie nechtu. Tento stav prstov sa nazýva aj pachyakria a ide o príznak väčšinou srdcových, cievnych alebo pľúcnych chorôb. Pričom, príznak sa vyvíja pomerne dlhú dobu.

Žena má paličkovité prsty ako príznak ochorenia, a to fallotovej tetralógie
Príznak ochorenia Fallotova tetralógia Autor fotografie: Herbert L. Fred, MD and Hendrik A. van Dijk

Príznaky typické pre paličkovité prsty:

 • vyhladenie a uvoľnenie nechtového lôžka
 • strata uhla medzi nechtovým lôžkom a kožou
 • zvýšené vypuknutie nechtu
 • zhrubnutie spodnej časti nechtu
 • odlesk svetla na koži a nechte

Pri akých ochoreniach sa vyskytujú?

Paličkovité prsty sa vyskytujú ako sprievodný príznak ochorení rôznych telových systémov. Týka sa to hlavne kardiovaskulárneho, respiračného, ale aj tráviaceho systému. Ich prítomnosť môže byť aj pri iných chorobách.

Kardiovaskulárny systém a paličkovité prsty

V rámci ochorenia a problémov so srdcom sa môžu ako jeden z príznakov v neskoršom štádiu defektu prepážky predsieníkomôr vyskytovať aj paličkovité prsty. Ide o vrodenú srdcovú vadu, keď dochádza vplyvom defektu prepážky medzi pravou a ľavou časťou srdca k miešaniu neokysličenej krvi z pravého srdca okysličenej krvi z ľavého srdca.

Ak má človek aj vysoký krvný tlak, nastáva cyanóza, čiže zmodranie kože. Dochádza k celkovému zhoršeniu príznakov choroby.

Pri Fallotovej tetralógii, čo je komplexná vada srdcaveľkých srdcových ciev, možno pozorovať tiež modré sfarbenie kožepaličkovité prsty. Prítomné sú aj mdlobyproblémy s dýchaním.

Paličkovité prsty ako príznak Eisenmengerovho syndrómu

Paličkovité prsty aj pri Eisenmengerovom syndróme
Autor fotografie: Ann McGrath

Táto choroba sa vyskytuje najmä v detskom veku a dá sa riešiť len chirurgicky. Typické pre chorobu je zúženie pľúcnej tepny, defekt komorovej prepážky, problémy s aortou. Nastáva aj hypertrofia pravej komory srdca. Niekedy je ochorenie sprevádzané aj cievnymi vadami.

Medzi iné príčiny sa zaraďuje:

Respiračné ochorenia s ich výskytom

Podobne pri problémoch s dýchacou sústavou sú prítomné paličkovité prsty a aj namodranie kože. Napríklad pri pľúcnom emfyzéme. Vtedy nastáva deštrukcia pľúcneho tkaniva a vznik tenkostenných cýst naplnených vzduchom.

Pridružujú sa príznaky ako problémy s dýchaním a kašeľ. Ochorenie sa veľakrát nevyskytuje samostatne. Ale aj ako súčasť chronickej obštrukčnej choroby pľúc, prípadne môže byť pľúcny emfyzém sprevádzaný bronchitídou.

Pachyakria je aj súčasťou príznakov a symptómov rakoviny pľúc. Pre tento typ rakoviny je typické chudnutie, kašeľ, únava, niekedy aj vykašliavanie krvibolesti pri nádychu alebo na hrudníku. Najčastejším príznakom je typický fajčiarsky kašeľ, ktorý sa postupne zhoršuje.

Rakovina pľúc je najčastejším nádorovým ochorením. Veľa štúdií ukazuje priamu súvislosť medzi fajčením a vznikom karcinómu. Rakovina sa objavuje pomerne nenápadne a rozvíja sa dlhú dobu.

TIP: Informácie o fajčení a jeho súvislosti s chronickou bronchitídou a inými ochoreniami.

Medzi iné respiračné príčiny patrí:

 • zápal pľúc
 • hnisavé zápaly pľúc, ako napríklad pľúcny absces, empyém
 • komplikovaná tuberkulóza
 • mezoteliom pleury

Tráviaca sústava

Medzi choroby, ktoré sa môžu prejavovať hippokratovými prstami patria, napríklad Crohnova choroba, ulcerózna kolitída a iné malabsorbčné syndrómy. Vyskytujú sa aj pri ochoreniach pečene, a to hlavne pri cirhóze. Samozrejme, každé ochorenie má svoje typické príznaky.

Ostatné príčiny pachyakrie

Paličkovité prsty sa objavujú aj pri viacerých dedičných ochoreniach, napríklad pri Kartagenerovom syndróme. Vtedy sú súčasťou príznakov komplikácie ochorenia pri obštrukčnej reštrikčnej ventilačnej poruche pľúc.

Pri cystickej fibróze, kde sa prejavuje ochorenie v dýchacom a tráviacom systéme, je tiež možné pozorovať pachyakriu. Okrem nej najmä celkové chradnutie organizmu, vlhký kašeľproblémy s dýchaním. Ochorenie je zatiaľ neliečiteľné.

Môžu byť príznakom aj pri:

 • autoimunitné ochorenie štítnej žľazy, a to Graves - Basedowova choroba
 • cievne anomálie
 • familiárne a rasové hippokratové prsty (u africkej populácie)
 • hypertrofická osteoartropatia„„, syndrom Pierre - Marie - Bamberger
 • tymóm
Najčastejšie príčiny paličkovitých prstov zhrnuté v infografike
Súhrn najčastejších príčin

Paličkovité prsty

Paličkovité prsty

Ďalšie zaujímavé zdroje

Autor článku

Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth

Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth

Vyštudoval Strednú zdravotnícku školu v Nitre a bakalárske štúdium Urgentnej zdravotnej starostlivosti na UKF v Nitre. Po škole pracoval dva roky na traumatológii. Od roku 2006 v záchrannej zdravotnej službe. V súčasnej dobe stále pôsobí v oblasti prednemocničnej zdravotnej starostlivosti.

Zatiaľ nebola pridaná žiadna skúsenosť

Paličkové prsty patri medzi príznaky Pohybového aparátu
Ďalšie názvy: pachyakria, paličkovité prsty
V obsahu nájdete:

Naposledy aktualizované 16.01.2019


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.