späť na zoznam príznakov

Zväčšenie srdca: Pre chorobné príčiny či pre šport? (Kardiomegália)

Autor: Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth
Zväčšenie srdca: Pre chorobné príčiny či pre šport? (Kardiomegália)
Zdroj foto: Getty images

U športovca je to normálny stav, keď si srdce zvyklo na zvýšenú potrebu prekrvenia svalov a organizmu. Iný prípad je, ak je príčina ochorenie. Môže ísť o problém so srdcovo - cievnym, respiračným systémom. Zväčšenie srdca nastáva aj v prípade alkoholizmu alebo po infekciách.


Zväčšenie srdca, odborne sa nazýva aj kardiomegália, je frekventovanou súčasťou kardiomyopatie. Zapríčiňujú ju srdcovo - cievne, respiračné ochorenia, ale aj ochorenia tráviaceho traktu, vírusy.

V niektorých prípadoch je srdce zväčšené fyziologicky, teda prirodzene. Je to dôsledok adaptácie na dlhodobú a zvýšenú fyzickú záťaž. 

Rozdelenie kardiomyopatií 

Kardiomyopatia označuje poškodenie srdcového svalu a rozdeľuje sa na primárnu a sekundárnu.

Pričom, primárna kardiomyopatia vzniká na základe neznámej príčiny, naopak sekundárna má známu príčinu. Toto rozdelenie uvádza WHO, čiže svetová zdravotnícka organizácia.

RTG snímka hrudníka, srdce-zväčšenie
RTG: hrudník s obrazom srdca. Foto: Thinkstock photos

Iné rozdelenie delí kardiomyopatiu na:

 • hypertrofickú, keď nastáva neadekvátne zväčšenie srdcového svalu a je porušená diastola, teda plnenie srdca krvou
 • dilatačnú, čiže zväčšenie komôr s ich systolickou dysfunkciou, teda poruchou sťahovania jednej či oboch komôr
 • restrikčnú, keď nastáva ťažká porucha funkcie plnenia srdca, čiže diastoly
 • arytmogénnu dyspláziu pravej komory srdca, ide o postupné nahradzovanie srdcového svalu tukom a väzivom
Chcete sa dozvedieť viac? Čítajte tiež: Kardiomyopatia.

 

Aké sú príznaky zväčšenia srdca?

Ak je kardiomegália v menšom rozsahu nemá na funkciu srdca významný vplyvnemusí sa prejaviť navonok. A to hlavne v pokoji. Prejavuje sa pri vyššej fyzickej námahe.

Inak je to v prípade, ak zväčšenie zasahuje do funkcie srdca, ako pumpy. Vtedy sa príznaky môžu objaviť už pri minimálnej námahe alebo aj v pokoji.

Príznaky, ktoré sa vyskytujú pri zväčšení srdca:

 • únava
 • slabosť
 • opuchy dolných končatín, neskôr aj celého tela
 • priberanie hmotnosti, zväčšenie obvodu pása, pre opuch
 • zhoršené dýchanie, zadýchavanie sa pri činnosti, rozprávaní, ale aj v pokoji
 • búšenie srdca, poruchy srdcového rytmu
 • bolesť na hrudníku

 

Ako sa diagnostikuje?

Pri diagnostike sa používajú hlavne zobrazovacie metódy, a to je RTG, následne ECHO, čo je vlastne ultrazvukové, inak aj SONO vyšetrenie. Čiastočne sa pri zisťovaní podieľa aj EKG

Samozrejme, významnú úlohu hrá aj anamnéza. Z nej sa lekár dozvedá informácie o únave, slabosti a sťaženom dýchaní pri námahe alebo v pokoji. V niektorých prípadoch sa využíva MRI, ale aj endomyokardiálna biopsia.

 

Čo spôsobuje zväčšenie srdca?

Model srdce, kardiovaskulárny systém, respiračný a tráviaci systém
Príčina zväčšenia srdca môže byť v rozličných telových systémoch. Foto: Thinkstock photos

Samotné zväčšenie srdca vzniká na základe vyvolávajúcej príčiny. Dôvodov môže byť niekoľko. Príkladom je alkoholizmus, vysoký krvný tlak, rôzne vírusové ochorenia, zápal srdcového svalu, pľúcna embólia a iné pľúcne ochorenia.

TIP: Viac informácií o pľúcnej embólii.

Zväčšenie srdca je prítomné ako charakteristický príznak pri hypertrofickej kardiomyopatii. Ide o primárne ochorenie srdcovej svaloviny, ktoré sprevádza tiež porucha srdcovej funkcie a zníženie schopnosti kontrakcie alebo dilatácie myokardu.

V srdci príde k zväčšeniu komorovej prepážky medzi pravou ľavou komorou srdca. Niekedy toto ochorenie prebieha bez viditeľných symptómov, ako napríklad bolesti na hrudi, čo je nebezpečné, keďže neliečené vedie aj k smrti.

Kardiovaskulárne príčiny

Najčastejšie dochádza k zväčšeniu ľavej srdcovej komory, menej často pravej komory. Pričom ide o reakciu srdcovej svaloviny na tlakové alebo objemové preťaženie srdca. Tento stav je symptómom rôznych srdcovo - cievnych ochorení, v hlavnom zastúpení je ateroskleróza a vysoký krvný tlak.

Hypertrofia, je teda prítomná aj v dôsledku zvýšeného krvného tlaku. To je zároveň jedna z najčastejších kardiovaskulárnych chorôb modernej populácie u nás. Vysoký krvný tlak je sprevádzaný aj nepríjemnými bolesťami hlavy a nadmernou únavou, návalmi tepla.

Samozrejme, aj v prípade, ak dochádza k zmenám aterosklerotického typu. Zároveň, okrem hypertenzie, sa neúmerne zvyšuje zaťaženie ľavej srdcovej komory. V dôsledku čoho dochádza k hypertrofii tejto časti srdca.

Zväčšenie ľavej komory srdca je prítomné aj v dôsledku problémov s aortou, napríklad pri zúženej aortálnej chlopne, zúžení samotnej aorty alebo pri nedostatočnom uzatváraní aortálnej či dvojcípej chlopne.

Postihnutie priamo srdcovej steny dochádza pri ochorení, ktoré má názov endomyokardiálna fibróza. Keď je funkčné tkanivo nahradené afunkčným.

Ostatné príčiny sú aj:

 • ischemická choroba srdca
 • infarkt srdcového svalu
 • anémia
 • vrodené srdcové chyby
 • myokarditída
 • perikarditída a perikardiálny výpotok
Zaujímavé informácie: Články na Zdravotéke o infarkte myokardu a ischemickej chorobe srdca.

 

Pľúcna príčina

Naopak, pravá srdcová komora býva zväčšená pri vysokom tlaku v pľúcnom riečišti. Pri zúžení pulmonálnej chlopne alebo v dôsledku nedostatočnosti trojcípej chlopne. Pravá časť srdca je zároveň citlivejšia aj na objemové preťaženie srdca krvou.

Príklady týchto ochorení sú:

 • pľúcna fibróza
 • sarkoidóza
 • rakovina
 • emfyzém
 • CHOCHP, teda chronická obštrukčná choroba pľúc

 

Ostatné príčiny zväčšenia srdca

K zväčšeniu srdca môže prísť aj pri hemochromatóze. Je vyvolaná nadmerným ukladaním železa do tkanív vo forme hemosiderínu a ferritínu. Táto choroba môže byť získaná alebo vrodená a prejavuje sa jednak zvýšením koncentrácie železa v krvi.

Medzi iné príznaky patrí aj nadmerná únava a tiež hyperpigmentácia. Ochorenie sa najčastejšie lieči podávaním špeciálnych preparátov, ktoré sú schopné naviazať na seba železo a znemožniť vstrebávanie v čreve.

Iným príkladom, keď je za zväčšením srdca nežiadúce ukladanie je amyloidóza. Je to stav, keď sa amyloid, čo je produkt niektorých proteínov, ukladá do rôznych orgánov. A rovnako to môže byť aj do srdca.

Starší muž má ruky na hrudníku v tvare srdca, má šťastný výraz tváre
Niektorým príčinám vzniku sa dá predchádzať. Foto: Thinkstock photos

Problémy so zväčšenou časťou srdca môžu mať pôvod aj v tráviacej sústave. Napríklad pri alkoholizme dochádza k problémom s pečeňou. A hlavnou príčinou je cirhóza pečene a portálna hypertenzia.

Alkoholizmus negatívne a priamo pôsobí na kardiovaskulárny systém a srdcový sval ako taký. Je častou príčinou toxickej kardiomyopatie. Poškodenie zanecháva na srdcovo - cievnom systéme, na tráviacom trakte, pravdaže, aj na nervovom systéme, a teda priamo na mozgu.

Medzi iných toxických vyvolávateľov patria aj drogy. A to hlavne dlhodobé zneužívanie kokaínu, cracku. Ale aj zneužívanie ostatných návykových látok a niektorých liekov.

Podobne obezita je komplikáciou a príčinou viacerých kardiovaskulárnych ochorení. Dokonca je aj rizikovým faktorom pre aterosklerotické zmeny ciev, ktoré tiež zapríčiňujú hypertrofiu srdca.

Dilatačná kardiopatia vzniká na základe iných chorôb, ako sú napríklad rôzne vírusové ochorenia, aj pri bakteriálnom ochorení, ako je napríklad lymská borelióza. Ale aj pri zníženej imunite, ako je to napríklad v prípade HIV.

Zväčšenie srdca môže súvisieť aj s inými ochoreniami, ako sú napríklad:

Vzniká aj pri dlhodobom zaťažovaní srdca zvýšenou fyzickou aktivitou, ako je to napríklad v prípade športovcov. Srdce sa fyziologicky adaptuje a mení podľa dlhodobých požiadaviek na vyšší prísun krvi do svalov a orgánov.

Tento proces zahŕňa zväčšenie veľkosti srdca, zväčšujú sa jeho dutiny, hlavne ľavá srdcová komora. Zhrubne jej stena. Zvýši sa objem a aj celková hmotnosť srdca. Avšak, tieto rozmery sú stále vo fyziologickom rozpätí.

Opakom je tehotenská kardiomyopatia. Tento vzácny stav postihuje približne jednu z 15 000 tehotných. Môže sa prejaviť srdcovým zlyhávaním v období okolo pôrodu a vyskytuje sa spolu s preeklampsiou.

Infografika uvádza hlavné informácie o zväčšenom srdci
Stručné informácie k zväčšeniu srdca

Video o hypertrofickej kariomyopatii

Video o hypertrofickej kariomyopatii

Ďalšie zaujímavé zdroje

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth

Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth

Stredná zdravotnícka škola v Nitre mi dala základ pre uplatnenie sa v oblasti zdravia a chorôb. Vďaka nej som 2 roky pracoval na traumatologickej klinike a ambulancii vo FN Nitra. Od roku 2006 som bol zamestnaný v záchrannej zdravotnej službe, kde som zotrval do roku 2017. Bakalárske štúdium som absolvoval na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre v odbore urgentná zdravotná starostlivosť. Bakalársky titul mi umožnil pokračovať v poslaní zdravotníckeho záchranára. Medzičasom som získal miesto na tiesňovej linke 155. V prednemocničnej zdravotnej starostlivosti tak pôsobím do dnešnej doby. Záujem o človeka, zdravie a aj samotné choroby som mal už v detstve, čo mi dalo predpoklad venovať sa tejto téme i v dospelosti. Štúdium a získavanie nových informácií v praxi mi poskytlo skvelý podklad pre písanie odborných textov a to v podobe článkov, ktorým porozumejú i bežní ľudia. Moja záľuba v portáli Zdravotéka má tak pevné základy v rokoch praxe aj v osobnom záujme. Podobne ma zaujíma i zdravá strava, výživa a celkovo zdravý životný štýl. Svoj voľný čas vypĺňam rodinou a športom

Čítajte 1 skúsenosť užívateľov s Zväčšením srdca

Zväčšenie srdca: Pre chorobné príčiny či pre šport? (Kardiomegália) patri medzi príznaky Kardiovaskulárneho a lymfatického systému
Ďalšie názvy: Kardiomegália, hypertrofia srdca, hypertrofia myokardu, dilatácia srdca
V obsahu nájdete:

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Čo je to nočná hypertenzia? Ako zvyšuje riziko zdravotných komplikácií Čo je to nočná hypertenzia? Ako zvyšuje riziko zdravotných komplikácií

Vysoký krvný tlak zapríčiňuje rôzne zdravotné komplikácie. Zistilo sa, že nočná hypertenzia to ešte zhoršuje.

Čo je to maskovaná hypertenzia? Normálny krvný tlak u lekára, ale... Čo je to maskovaná hypertenzia? Normálny krvný tlak u lekára, ale...

Maskovaný vysoký krvný tlak je možnou príčinou neliečenia hypertenznej choroby. Meranie u lekára preukáže normálnu hodnoty tlaku krvi. Avšak, realita je iná.

Ako na prevenciu kardiovaskulárnych ochorení? Ako na prevenciu kardiovaskulárnych ochorení?

Srdcovo cievnym ochoreniam patrí prvá priečka v chorobnosti a úmrtnosti. Na Slovensku, tak i celosvetovo. Spoznajte snami účinnú prevenciu.

Naposledy aktualizované 29.06.2021


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov
Rongen - Jozef 22.01.2018 11:14

Mám hraničné srdce. Tak je napísané v náleze z rongenového vyšetrenia na predoperačné vyšetrenie. Už dlhší čas som slabý sem tam mám tlak na hrudi, pribral som v páse. Mám respiračný problém hypersenzitívnu pneumonitídu. Možno z toto vznikol tento stav. Ale až teraz, veď túto chorobu mám už 8 rokov. Myslím si však že príčinou môže byť aj užívanie tabletiek na potenciu, Winer, Xanas, Cialis.

Čo mi pomohlo

Je to dnešný nález. Skúsim rady lekárov. Potom napíšem.