späť na zoznam príznakov

Pocit ťažkosti

Zatiaľ nebola pridaná žiadna skúsenosť

Pocit ťažkosti patri medzi príznaky Tráviacej sústavy
Ďalšie názvy: pocit sýtosti
V obsahu nájdete:


Choroby s príznakom "pocit ťažkosti"

Pocit ťažkosti súvisí najmä s pocitom plnosti žalúdka a pocitom nasýtenia či prejedenia. Veľakrát môže byť pocit ťažkosti v žalúdku vyvolaný aj ako sekundárny príznak, napríklad pri kinetóze alebo pri zdravotných problémoch srdca a cievneho systému, vo väčšine prípadov má ale tento symptóm súvis s tráviacou sústavou. Niekedy je prirodzený, napríklad po ťažko stráviteľných alebo tučných jedlách s veľkým obsahom tukov, inokedy je príznakom nejakého ochorenia.

V stenách žalúdka sú receptory, ktoré reagujú na roztiahnutie týchto stien a podľa toho regulujú aj pocity hladu. V žalúdka sa prijatá potrava mení na tekutejšiu tráveninu, ktorá sa cez dolný žalúdočný zvierač dostáva do tenkého čreva, kde sa spracováva. Napríklad pri zápche sa pocit plnosti dostavuje vtedy, ak má človek problém s natrávením potravy do hrubého čreva a neskôr jej vyprázdnením cez stolicu. Prítomné sú aj nadúvanie a tiež plynatosť.

Aj problémy s dráždivým trakčníkom alebo dráždivým črevom môžu spôsobiť pocity plnosti a ťažkosti, ale typickejšími príznakmi sú najmä opakované ranné stolice, škvŕkanie v bruchu a časté hnačky. Ochorenie je funkčného charakteru, čiže nejde o organickú poruchu, pričom ide o ochorenie hrubého čreva. Človek má nepríjemné pocity, niekedy aj nadúvanie a pocity nedokonalého vyprázdnenia, pričom vo väčšine prípadov sú tieto problémy spôsobené stravou a stresom.

Steatózu pečene, čiže stučnenie a stukovatenie pečene, tiež sprevádzajú pocity ťažkosti a plnosti, ale najmä bolesti brucha, nadúvanie, pocity na zvracanie a poruchy vyprázdňovania. Toto ochorenie pečene patrí medzi metabolické poruchy a v tkanivách pečene prichádza k zmenám, ktoré narušujú jej funkčnosť. Najčastejšie na vplyv choroby majú vplyv nadmerná konzumácia alkoholu, ale tiež obezita a nadmerný príjem tukov, mastných kyselín a niekedy aj sacharidov.

Problémy s plnosťou žalúdka sú typické najviac pre rôzne ochorenia žalúdka. Napríklad pri gastritíde, čo je zápalové ochorenie alebo podráždenie sliznice a výstelky žalúdka, dochádza nielen k pocitom ťažkosti, ale aj k bolesti v nadbrušku, zníženej chuti do jedla a tiež niekedy aj k nevoľnosti a pocitu na zvracanie. Môže ísť buď o akútnu gastritídu spôsobenú napríklad jednorázovým požitím dráždivého jedla, prípadne o chronickú formu, ktorá je niekedy aj asymptotická.

Bolesti brucha a pocit sýtosti je možné pozorovať aj pri niektorých vredových ochoreniach v tráviacej sústave, napríklad pri žalúdočných vredoch alebo vredoch na dvanástorníku. Väčšinou týmito problémami trpia muži a podstatou je narušenie vnútornej sliznice žalúdka alebo dvanástorníku. U dvanástorníkového vredu sa bolesti prejavujú nalačno a zmiernia sa po najedení, u žalúdočných vredov je to naopak a podráždenie vzniká najmä po najedení.

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

redaktor

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Ako sa prejavuje otrava hubami a čo treba robiť? Ako sa prejavuje otrava hubami a čo treba robiť?

Otrava hubami sa zaraďuje medzi najfrekventovanejšie typy otráv vôbec. Najčastejšie sa s ňou stretávame počas sezóny zberu a to od apríla až do novembra. 

Syndróm nepokojných nôh: Ako ho zvládať? Syndróm nepokojných nôh: Ako ho zvládať?

Máte nutkanie neustále pohybovať nohami pre pocit dyskomfortu ? Prináša vám tento pohyb len dočasnú úľavu? Stupňuje sa nepohodlie v čase pokoja, hlavne v noci? Možno trpíte syndrómom...

Depresia v tehotenstve. Čo ju u budúcich mamičiek spôsobuje? Depresia v tehotenstve. Čo ju u budúcich mamičiek spôsobuje?

Krásne, bacuľaté a šťastné - to je idylický obraz v súvislosti s tehotenstvom. Skutočnosť sa ale od tejto skreslenej predstavy v mnohom líši. Rôzne vplyvy spôsobujú časté zmeny nálad...

Zápcha v tehotenstve často znepríjemní čakanie na vytúžené bábätko Zápcha v tehotenstve často znepríjemní čakanie na vytúžené bábätko

Tehotenstvo zo sebou prináša emócie radosti i očakávania. Avšak mnoho pocitov, ktoré sprevádzajú tehotenstvo, nie sú celkom príjemné. Veľa žien prekvapí v tehotenstve i zápcha. Ako ju...

Syndróm vyhorenia. Máte ho aj vy? Urobte si online test Syndróm vyhorenia. Máte ho aj vy? Urobte si online test

O vyhorení človeka sa hovorilo už v dávnej minulosti ako o stave vyčerpanosti tela a duše. Pojem syndróm vyhorenia alebo ak chcete aj burnout syndróm bol prvý krát popísaný a...

Naposledy aktualizované 24.08.2015


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.