Žlčníkové kamene je laický názov pre ochorenie nazvané odborne cholelitiáza. Choroba súvisí už podľa názvu so žlčníkov, čo je dutý orgán napojený anatomicky aj funkciou na pečeň. V žlčníku sa ukladá žlč tvorená v pečeni, pričom keď človek požíva potravu, tak je úlohou práve žlčníka, aby sa stiahol a vypustil časť žlče do tenkého čreva, kde je jej úlohou natrávenie potravy spolu s ďalšími enzýmami. V žlčníku sa ale okrem žlče môžu tvoriť aj spomenuté žlčníkové kamene.
Príznaky Žlčníkových kameňov
- Bolesť v pravom boku
- Bolesť v pravom nadbrušku
- Nevoľnosť
- Plynatosť
- Nervozita
- Nekľud
- Zrýchlené dýchanie
- Nažltlá koža
- Nadúvanie
- Bledosť
- Zrýchlený tep
- Zvýšená telesná teplota
- Horúčka
- Bolesť vystreľujúca pod pravú lopatku
- Nechutenstvo do jedla
- Zvracanie
- Nízky krvný tlak
- Zimnica
Bylinky na Žlčníkové kamene
Charakteristika
Tvorba žlčníkových kameňov je veľmi častá najmä u žien vo veku nad 40 rokov, pričom v mnohých prípadoch nemusí človek o tom, že má žlčníkové kamene, ani vedieť, keďže veľa prípadov sa neprejavuje žiadnymi vonkajšími príznakmi. Pohyb kameňov v žlčníku a žlčových cestách je obvykle sprevádzaný bolesťou, pričom tá je najintenzívnejšia, pokiaľ príde až k upchatiu odtoku žlče žlčníkovým kameňom v žlčovode, kedy prejde bolesť až do tzv. koliky.
Pacienta môžu trápiť viaceré druhy žlčníkových kameňov. Najčastejšie sú cholesterolové kamene žltej farby, ale vyskytujú sa aj pigmentové kamene čiernej a hnedej farby a tiež môžu byť v žlčníku aj zmiešané druhy kameňov oboch typov. Samotné žlčníkové kamene zároveň spôsobujú až 90% všetkých prípadov akútneho zápalu žlčníka, ale majú napríklad aj vzťah k vzniku rakoviny žlčníka. Okrem toho upchatie žlčovodu môže spôsobiť aj poškodenie pečene a tiež zápal pankreasu.
Príčiny
Žlčníkové kamene sú najčastejšie tvorené cholesterolom a tak je určite rizikovým faktorom a možnou príčinou vzniku napríklad nadváha, zvýšený cholesterol v krvi a samozrejme strava plná cholesterolu a naopak chudobná na vlákninu. Taktiež aj zvýšený rozpad červených krviniek, kedy sa uvoľňuje bilirubín, môže spôsobiť žlčníkové kamene a to pigmentového typu. Okrem toho medzi rizikové faktory patria aj hladina hormónov, istý vplyv u žien má aj užívanie hormonálnej antikoncepcie.
Príznaky
Obvykle sa nemusia žlčníkové kamene, pokiaľ sa v žlčníku len nachádzajú, prejavovať nijako. Problémy a prípadné príznaky nastanú až pri nejakom pohybe. Pri pohybe kameňov v žlčovodoch človek môže mať nevoľnosti, nechutenstvo do jedla, pociťuje nadúvanie, niekedy je prítomná aj plynatosť a hnačky. Problémom je ale to, ak sa žlčníkový kameň v žlčovodoch zasekne, čo vyúsťuje do žlčníkovej koliky, kedy nastáva intenzívna a záchvatovitá bolesť.
Táto bolesť sa objavuje vpravo pod rebrami a niekedy ju sprevádza aj zažltnutie pokožky, najmä ak ide o dlhodobý stav. Taktiež pri dlhodobom probléme sa zmení aj farba stolice, ktorá je viac svetlejšia. Pokiaľ príde k upchatiu v čreve, dostavujú sa bolesti brucha a zvracanie. Veľmi často spôsobia žlčníkové kamene akútny záchvat pankreasu, ktorý sa tiež prejavuje bolesťami brucha, ale aj nízkym krvným tlakom, zrýchleným tepom a dýchom a bledou pokožkou. Zapáliť sa môžu aj žlčníkové cesty, čo sprevádza horúčka a zimnica.
Diagnostika
- V prípade bolesti v pravom podrebrí alebo bolesti brucha je možné podľa priebehu ďalších príznakov zistiť, že ide o problém so žlčníkom, avšak podozrenie na túto diagnózu je potrebné preukázať
- Najčastejšie sa robí vyšetrenie ultrazvukom alebo pomocou CT brucha, kedy je možné jasne vidieť žlčníkové kamene
- Taktiež väčšia bolestivosť na pohmat na pravej strane pod rebrami môže pomôcť lokalizovať problém so žlčníkom. Vykonávajú sa tiež krvné testy na zvýšený cholesterol a tiež testy moču
Vznik, prejavy a liečba žlčníkových kameňov
Vznik, prejavy a liečba žlčníkových kameňov
Priebeh
Žlčníkové kamene vznikajú buď z nadbytku cholesterolu alebo bilirubínu, pričom ide o dlhodobejší proces. Najčastejšie sa na úvod neprejavujú žiadnymi symptómami, problémy ale môžu nastať ak sa tieto kamene dostávajú cez žlčovody do čreva. Môže prísť jednak k narušovaniu stien žlčníka a žlčovodov, taktiež niekedy aj k upchatiu žlčovodov alebo k upchatiu čreva, čo sú už stavy, kedy sú typické najčastejšie bolesti v danej oblasti, ale aj niektoré celkové príznaky. Tieto stavy treba riešiť, pretože môžu priamo ohroziť aj život.
Žlčníkové kamene a strava
Veľmi veľký vplyv na priebeh cholelitiázy a jej prejavy má najmä celková životospráva a stravovanie. V praxi to znamená, že niektoré potraviny sú vyslovene škodlivé a zhoršujú tak prejavy choroby, ako aj riziká pre jej vznik. No nielen samotné potraviny, ale napríklad aj duševný stav môže ochorenie zhoršiť. Štatisticky trpia viac žlčníkovými kameňmi ľudia, ktorí majú stresujúci životný štýl, častejšie sú pod psychickým tlakom a častejšie sa hnevajú, čo spôsobuje problémy so žlčou.
Dôležité je v rámci stravovania vynechávať jedlá s vysokým obsahom tuku a cholesterolu. To v praxi znamená, že by ste mali napríklad vylúčiť vyprážané jedlá, mastné klobásy, vajíčka na tvrdo, údeniny, bravčové mäso a iné mastné jedlá. Taktiež alkohol a fajčenie neprospieva žlčníku, podobne ako aj iným orgánom v tele človeka. Veľkým rizikom pre problémy je tiež obezita a nadváha, takže v rámci úpravy životosprávy by sa mali ľudia s vysokou hmotnosťou zamerať aj na jej redukciu.
Strava by mala byť pestrá a obsahovať aj dostatok zeleniny a ovocia. Dôležité je aj neprejadať sa, pravidelne poctivo raňajkovať, vylúčiť z jedálnička koncentrovaný tuk a cukor, kysnuté jedlá, príliš korenené jedlá, príliš veľa soli a naopak dodržiavať pravidelný pitný režim. Ten by mal v ideálnom prípade tvoriť prísun čistej vody bez prísad. Hoci je nadváha a obezita rizikom, treba sa však tiež vyvarovať nadmernej diéte a príliš rýchlemu chudnutiu, pretože hrozí tzv. jojo efekt. Samozrejme, postupnou zmenou životného štýlu a jedálnička je možné dosiahnuť tiež žiadanú úpravu hmotnosti.
Čo nejesť a čo jesť, ak Vás trápia žlčníkové kamene?
Pre každého s týmto problémom by mala byť prioritou správna diéta na žlčníkové kamene. Nasledujúca tabuľka ukazuje, ktoré potraviny, látky alebo jedlá by ste mali zo svojho stravovania, jedálnička a životosprávy vylúčiť a ktoré naopak skôr pomáhajú alebo ktoré môžete vo svojom stravovacom režime ponechať.
Potravina/jedlo/látka | Vhodné pri žlčníkových kameňoch? |
Červené mäso, údeniny, vnútornosti | Nie |
Surové ryby a rybacie konzervy v tuku | Nie |
Smotana, tučné mliečne výrobky, vajcia | Nie |
Čokoláda a sladkosti | Nie |
Alkohol, fajčenie, vyprážané a fritované jedlá | Nie |
Jablká, hrušky, jablkové pyré, hruškové pyré | Áno |
Stredne zrelé banány | Áno |
Čierna reďkovka, varená cvikla, zelený hrášok | Áno |
Varená ryža, zemiakové pyré bez tuku | Áno |