späť na zoznam chorôb

Žlčníkové kamene

Žlčníkové kamene

Žlčníkové kamene je laický názov pre ochorenie nazvané odborne cholelitiáza. Choroba súvisí už podľa názvu so žlčníkov, čo je dutý orgán napojený anatomicky aj funkciou na pečeň. V žlčníku sa ukladá žlč tvorená v pečeni, pričom keď človek požíva potravu, tak je úlohou práve žlčníka, aby sa stiahol a vypustil časť žlče do tenkého čreva, kde je jej úlohou natrávenie potravy spolu s ďalšími enzýmami. V žlčníku sa ale okrem žlče môžu tvoriť aj spomenuté žlčníkové kamene.


Charakteristika

Tvorba žlčníkových kameňov je veľmi častá najmä u žien vo veku nad 40 rokov, pričom v mnohých prípadoch nemusí človek o tom, že má žlčníkové kamene, ani vedieť, keďže veľa prípadov sa neprejavuje žiadnymi vonkajšími príznakmi. Pohyb kameňov v žlčníku a žlčových cestách je obvykle sprevádzaný bolesťou, pričom tá je najintenzívnejšia, pokiaľ príde až k upchatiu odtoku žlče žlčníkovým kameňom v žlčovode, kedy prejde bolesť až do tzv. koliky.

Pacienta môžu trápiť viaceré druhy žlčníkových kameňov. Najčastejšie sú cholesterolové kamene žltej farby, ale vyskytujú sa aj pigmentové kamene čiernej a hnedej farby a tiež môžu byť v žlčníku aj zmiešané druhy kameňov oboch typov. Samotné žlčníkové kamene zároveň spôsobujú až 90% všetkých prípadov akútneho zápalu žlčníka, ale majú napríklad aj vzťah k vzniku rakoviny žlčníka. Okrem toho upchatie žlčovodu môže spôsobiť aj poškodenie pečene a tiež zápal pankreasu.

Príčiny

Žlčníkové kamene sú najčastejšie tvorené cholesterolom a tak je určite rizikovým faktorom a možnou príčinou vzniku napríklad nadváha, zvýšený cholesterol v krvi a samozrejme strava plná cholesterolu a naopak chudobná na vlákninu. Taktiež aj zvýšený rozpad červených krviniek, kedy sa uvoľňuje bilirubín, môže spôsobiť žlčníkové kamene a to pigmentového typu. Okrem toho medzi rizikové faktory patria aj hladina hormónov, istý vplyv u žien má aj užívanie hormonálnej antikoncepcie.

Príznaky

Obvykle sa nemusia žlčníkové kamene, pokiaľ sa v žlčníku len nachádzajú, prejavovať nijako. Problémy a prípadné príznaky nastanú až pri nejakom pohybe. Pri pohybe kameňov v žlčovodoch človek môže mať nevoľnosti, nechutenstvo do jedla, pociťuje nadúvanie, niekedy je prítomná aj plynatosť a hnačky. Problémom je ale to, ak sa žlčníkový kameň v žlčovodoch zasekne, čo vyúsťuje do žlčníkovej koliky, kedy nastáva intenzívna a záchvatovitá bolesť.

Táto bolesť sa objavuje vpravo pod rebrami a niekedy ju sprevádza aj zažltnutie pokožky, najmä ak ide o dlhodobý stav. Taktiež pri dlhodobom probléme sa zmení aj farba stolice, ktorá je viac svetlejšia. Pokiaľ príde k upchatiu v čreve, dostavujú sa bolesti brucha a zvracanie. Veľmi často spôsobia žlčníkové kamene akútny záchvat pankreasu, ktorý sa tiež prejavuje bolesťami brucha, ale aj nízkym krvným tlakom, zrýchleným tepom a dýchom a bledou pokožkou. Zapáliť sa môžu aj žlčníkové cesty, čo sprevádza horúčka a zimnica.

Diagnostika

 • V prípade bolesti v pravom podrebrí alebo bolesti brucha je možné podľa priebehu ďalších príznakov zistiť, že ide o problém so žlčníkom, avšak podozrenie na túto diagnózu je potrebné preukázať
 • Najčastejšie sa robí vyšetrenie ultrazvukom alebo pomocou CT brucha, kedy je možné jasne vidieť žlčníkové kamene
 • Taktiež väčšia bolestivosť na pohmat na pravej strane pod rebrami môže pomôcť lokalizovať problém so žlčníkom. Vykonávajú sa tiež krvné testy na zvýšený cholesterol a tiež testy moču

Vznik, prejavy a liečba žlčníkových kameňov

Vznik, prejavy a liečba žlčníkových kameňov

Priebeh

Žlčníkové kamene vznikajú buď z nadbytku cholesterolu alebo bilirubínu, pričom ide o dlhodobejší proces. Najčastejšie sa na úvod neprejavujú žiadnymi symptómami, problémy ale môžu nastať ak sa tieto kamene dostávajú cez žlčovody do čreva. Môže prísť jednak k narušovaniu stien žlčníka a žlčovodov, taktiež niekedy aj k upchatiu žlčovodov alebo k upchatiu čreva, čo sú už stavy, kedy sú typické najčastejšie bolesti v danej oblasti, ale aj niektoré celkové príznaky. Tieto stavy treba riešiť, pretože môžu priamo ohroziť aj život.

Žlčníkové kamene a strava

Veľmi veľký vplyv na priebeh cholelitiázy a jej prejavy má najmä celková životospráva a stravovanie. V praxi to znamená, že niektoré potraviny sú vyslovene škodlivé a zhoršujú tak prejavy choroby, ako aj riziká pre jej vznik. No nielen samotné potraviny, ale napríklad aj duševný stav môže ochorenie zhoršiť. Štatisticky trpia viac žlčníkovými kameňmi ľudia, ktorí majú stresujúci životný štýl, častejšie sú pod psychickým tlakom a častejšie sa hnevajú, čo spôsobuje problémy so žlčou.

Dôležité je v rámci stravovania vynechávať jedlá s vysokým obsahom tuku a cholesterolu. To v praxi znamená, že by ste mali napríklad vylúčiť vyprážané jedlá, mastné klobásy, vajíčka na tvrdo, údeniny, bravčové mäso a iné mastné jedlá. Taktiež alkohol a fajčenie neprospieva žlčníku, podobne ako aj iným orgánom v tele človeka. Veľkým rizikom pre problémy je tiež obezita a nadváha, takže v rámci úpravy životosprávy by sa mali ľudia s vysokou hmotnosťou zamerať aj na jej redukciu.

Strava by mala byť pestrá a obsahovať aj dostatok zeleniny a ovocia. Dôležité je aj neprejadať sa, pravidelne poctivo raňajkovať, vylúčiť z jedálnička koncentrovaný tuk a cukor, kysnuté jedlá, príliš korenené jedlá, príliš veľa soli a naopak dodržiavať pravidelný pitný režim. Ten by mal v ideálnom prípade tvoriť prísun čistej vody bez prísad. Hoci je nadváha a obezita rizikom, treba sa však tiež vyvarovať nadmernej diéte a príliš rýchlemu chudnutiu, pretože hrozí tzv. jojo efekt. Samozrejme, postupnou zmenou životného štýlu a jedálnička je možné dosiahnuť tiež žiadanú úpravu hmotnosti.

Čo nejesť a čo jesť, ak Vás trápia žlčníkové kamene?

Pre každého s týmto problémom by mala byť prioritou správna diéta na žlčníkové kamene. Nasledujúca tabuľka ukazuje, ktoré potraviny, látky alebo jedlá by ste mali zo svojho stravovania, jedálnička a životosprávy vylúčiť a ktoré naopak skôr pomáhajú alebo ktoré môžete vo svojom stravovacom režime ponechať.

Potravina/jedlo/látka Vhodné pri žlčníkových kameňoch?
Červené mäso, údeniny, vnútornosti Nie
Surové ryby a rybacie konzervy v tuku Nie
Smotana, tučné mliečne výrobky, vajcia Nie
Čokoláda a sladkosti Nie
Alkohol, fajčenie, vyprážané a fritované jedlá Nie
Jablká, hrušky, jablkové pyré, hruškové pyré Áno
Stredne zrelé banány Áno
Čierna reďkovka, varená cvikla, zelený hrášok Áno
Varená ryža, zemiakové pyré bez tuku Áno
Chcete sa dozvedieť ako sa lieči žlčníkové kamene?

Liečba

Ďalšie zaujímavé zdroje

Naposledy aktualizované 01.08.2016

Lieky na žlčníkové kamene bez predpisu

FEBICHOL CPS 100MG 1X50 KS (BLISTER) NOVENTIS S.R.O. FEBICHOL CPS 100MG 1X50 KS (BLISTER)

Liek sa užíva pri tráviacich ťažkostiach (bolesti v nadbrušku, nadúvanie), pri dlhodobých ochoreniach žlčníka a žlčových ciest, pečene a zápaloch...

ROWACHOL CPS 50 (LIEK.) Megafyt Pharma ROWACHOL CPS 50 (LIEK.)

Rowachol zvyšuje vylučovanie žlče, uvoľňuje kŕče v oblasti žlčníka a žlčových ciest, znížením hromadenia žlče zvyšuje látkovú výmenu v pečeni....

Isochol 400mg Zentiva Isochol 400mg

Vhodný doplnok pri problémoch so žlčníkom, najmä žlčníkových kameňoch alebo po operáciách žlčníka. 

ROWACHOL GTT 1 X 10 ML Megafyt Pharma ROWACHOL GTT 1 X 10 ML

ROWACHOL sa odporúča na liečbu pečeňovo - žlčníkových ochorení a na rozpúšťanie žlčových kameňov. Tiež je vhodný ako doplnok liečby cukrovky.

CHOLAGOL GTT POR 1X10ML IVAX Pharmaceuticals CHOLAGOL GTT POR 1X10ML

Liek sa užíva ako doplnok liečby pri žlčníkových kameňoch, pri chronickom zápale žlčníka, pri stavoch po operáciách žlčových ciest s tráviacimi...

Ukázať všetky lieky na žlčníkové kamene bez predpisu

Všetky lieky

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

redaktor

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Vláknina ako prevencia i liek. Koľko jej denne potrebujeme? Vláknina ako prevencia i liek. Koľko jej denne potrebujeme?

Vláknina je jedna z dôležitých zložiek potravy, ktorá sa v priebehu niekoľkých rokov zvykla vytrácať z našej stravy. Pôvodne ju človek prijímal omnoho viac. Pre jej blahodárne účinky sa...

Zoznam nemocníc liečiacich chorobu

 • Bratislavský kraj
  • Univerzitná nemocnica Bratislava - Staré Mesto

   Mickiewiczova 13, 81369 Bratislava

   Telefón - ústredňa: 02 57290 111

   Predchádzajúci názov: FNsP Bratislava - Fakultná nemocnica s poliklinikou Bratislava

   • Doc. MUDr. Ľudovít Lukáč, PhD.
    Adresa: Gastroenterologická ambulancia, Mickiewiczova 13, 81107 Bratislava
    deň oddo
    Pondelok  08:00 14:00 
    Utorok 08:00 14:00 
    Streda 08:00 14:00 
    Štvrtok 08:00 14:00 
    Piatok 08:00 14:00 
   • MUDr. Elena Černáková
    Adresa: Gastroenterologická ambulancia, Mickiewiczova 13, 81107 Bratislava
    deň oddo poznámka
    Utorok 13:00 15:00  objednaní 
   • MUDr. Vyskočil
    Adresa: Hepatologická ambulancia, Mickiewiczova 13, 81107 Bratislava
    deň oddo
    Štvrtok 08:00 10:00 
 • Trnavský kraj
  • Univerzitná nemocnica Bratislava - Staré Mesto

   Mickiewiczova 13, 81369 Bratislava

   Telefón - ústredňa: 02 57290 111

   Predchádzajúci názov: FNsP Bratislava - Fakultná nemocnica s poliklinikou Bratislava

   • Doc. MUDr. Ľudovít Lukáč, PhD.
    Adresa: Gastroenterologická ambulancia, Mickiewiczova 13, 81107 Bratislava
    deň oddo
    Pondelok  08:00 14:00 
    Utorok 08:00 14:00 
    Streda 08:00 14:00 
    Štvrtok 08:00 14:00 
    Piatok 08:00 14:00 
   • MUDr. Elena Černáková
    Adresa: Gastroenterologická ambulancia, Mickiewiczova 13, 81107 Bratislava
    deň oddo poznámka
    Utorok 13:00 15:00  objednaní 
   • MUDr. Vyskočil
    Adresa: Hepatologická ambulancia, Mickiewiczova 13, 81107 Bratislava
    deň oddo
    Štvrtok 08:00 10:00 
 • Trenčiansky kraj
  • NsP Handlová - Nemocnica Handlová, 2. súkromná nemocnica

   SNP 26, 97251 Handlová

   Web: http://www.nemha.sk
   Telefón - ústredňa: 046 / 5475010

   Alergologické a imunologické ambulancie (1)

   • MUDr. Ladislav Miština
    Adresa: Gastroenterologická ambulancia, SNP 26, 97251 Handlová
    deň oddo
    Utorok 07:00 15:00 
    Štvrtok 07:00 15:00 
 • Nitriansky kraj
  • Všeobecná nemocnica Šaľa

   Nemocničná 1, 92719 Šaľa

   Telefón - ústredňa: 031 7730 320

   Návštevné hodiny - lôžkové oddelenie:
   pondelok - piatok 15:00 - 17:00
   sobota, nedeľa, sviatky 14:00 - 16:00

   • GEAŠ, s.r.o.
    deň oddo poznámka
    Pondelok  07:00 15:30  riadna ordinácia včítane objednaných 
    Streda 07:00 15:30  riadna ord. do 10:00, potom kolonoskopie 
    Piatok 07:00 15:30  riadna ordinácia včítane objednaných 
 • Žilinský kraj
  • NsP Čadca - Kysucká nemocnica s poliklinikou Čadca

   Palárikova 2311, 02216 Čadca

   Web: http://www.nspcadca.sk/
   Telefón - ústredňa: 041 4604 111

   Alergologické a imunologické ambulancie (1)

   • MUDr. Ivana Mačugová
    Adresa: Gastroenterologická ambulancia, Paláriková 2311, 02216 Čadca
    deň oddo
    Pondelok  07:00 15:00 
    Utorok 07:00 15:00 
    Streda 07:00 15:00 
    Štvrtok 07:00 15:00 
    Piatok 07:00 15:00 
 • Banskobystrický kraj
  • NsP Revúca - Revúcka medicínsko- humanitná n.o.

   Litovelská 25, 05001 Revúca

   Web: http://www.nsprevuca.sk/
   Telefón - ústredňa: 058 4833 333

   Anesteziologické ambulancie a intenzívna medicína (1)

   • MUDr. Ján Sucháč
    Adresa: Gastroenterologická ambulancia, Litovelská 25, 05001 Revúca
    deň oddo
    Pondelok  11:00 13:00 
    Utorok 08:00 14:00 
    Streda 11:00 13:00 
    Štvrtok 08:00 14:00 
    Piatok 11:00 13:00 
 • Prešovský kraj
  • NsP Svidník - Nemocnica armádneho generála L. Svobodu Svidník, n.o.

   ul. MUDr. Pribulu 412/4, 08901 Svidník

   Web: http://www.nspsk.sk/
   Telefón - ústredňa: 054 7860 111

   Návštevné hodiny - lôžkové oddelenie:
   Informácie o návštevných hodinách nájdete tu

   • MUDr. Pavol Oláh
    Adresa: Gastroenterologická ambulancia, MUDr. Pribulu 412/4, 08901 Svidník
    deň oddo
    Pondelok  09:00 10:00 
    Utorok 09:00 10:00 
    Streda 09:00 10:00 
    Štvrtok 09:00 10:00 
    Piatok 09:00 10:00 
 • Košický kraj
  • NsP Trebišov - Nemocnica s poliklinikou Trebišov, a.s.

   SNP 1079/76, 07501 Trebišov

   Web: http://www.nsptv.sk/
   Telefón - ústredňa: 056 6660 111

   Dialyzačné strediská (1)

   • MUDr. Michal Giba
    Adresa: Gastromedical,s.r.o., SNP 1079/76, 07501 Trebišov
    deň oddo poznámka
    Pondelok  07:00 15:00  USG+endoskopie 
    Utorok 07:00 15:00  USG+ambulancia 
    Streda 07:00 15:00  USG+endoskopie 
    Štvrtok 07:00 15:00  USG+ambulancia 
    Piatok 07:00 14:00  USG+endoskopie 

Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.