- dermatologiepropraxi.cz - Onemocnění a patologie nehtů. Dermatologie pro praxi. MUDr. Alena Stumpfová
- healthline.com - Tips to Make Your Nails Grow Faster. Healthline. Debra Sullivan, Ph.D., MSN, R.N., CNE, COI
- solen.cz - Onemocnění a patologie nehtů. Solen. MUDr. Alena Stumpfová
- medicalnewstoday.com - What do your nails say about your health? Medical News Today. Cynthia Cobb, DNP, APRN, WHNP-BC, FAANP
- RESL, Vladimír. Dermatovenerologie: přehled nejdůležitějších znalostí a zkušeností pro bakalářské a magisterské studium nelékařských oborů. V Plzni: Západočeská univerzita, 2014. ISBN 978-80-261-0387-5
Pomalý rast nechtov: čo môže byť príčinou? Ako podporiť rast nechtu?
Pomalý rast nechtov vo väčšine prípadov nemusí signalizovať žiadne vážne ochorenie. Rýchlosť rastu je individuálna a závisí na mnoho vnútorných i vonkajších faktoroch. Aké sú možné príčiny pomalého rastu nechtov? Kedy je vhodné navštíviť lekára?
Príčiny a etiológia pomalého rastu nechtov, diagnostika, liečba, prevencia zdravia nechtov v a mnoho zaujímavých informácií sa dočítate pokračovaním v článku.
Rast nechtov
Nechty na rukách rastú približne 3 milimetre za mesiac, zatiaľ čo nechty na nohách približne 0,5 milimetra za mesiac.
Nechty človeka rastú pomerne pomaly.
Odrastenie celej dĺžky nechtu na ruke môže trvať 6 mesiacov. Pričom odrastenie celej dĺžky nechtu na nohe môže trvať 12 mesiacov.
Najpomalšie rastú nechty na palcoch a malíčkoch nôh.
Dĺžka rastu nechtov je individuálne rozdielna a nemusí ihneď poukazovať na vážne ochorenia.
Na rast nechtov má vplyv množstvo vnútorných i vonkajších faktorov. Príkladom je vek – čím je človek starší, tým rastú nechty o niečo pomalšie.
Na rast nechtu má okrem celkového zdravotného stavu vplyv aj lokálne zdravie nechtu. Rôzne defekty, mechanické poškodenia či ochorenia a infekcie môžu rast nechtu o niečo spomaliť.
Faktory ovplyvňujúce rast nechtov:
- Vek
- Celkový zdravotný stav a diagnózy
- Zdravotný stav nechtov (mykóza, defekty,...)
- Dostatok živín v organizme (vitamíny, minerály, bielkoviny,...)
- Farmakoterapia (užívané lieky a liečivá)
- Životný štýl (strava, stresový faktor)
- Tehotenstvo u ženy
- Ročné obdobie a klíma
- Starostlivosť o nechty
Zdravý necht človeka sa skladá z nechtového matrixu (koreňa), lunuly (polmesiac bledej farby), kutikuly (nechtovej kožičky), nechtového lôžka a nechtovej platničky.
Necht je pomerne tvrdá keratínová doštička pokrývajúca konce prstov rúk i nôh. Nechtový matrix je dôležitá časť tiahnuca sa od koreňa nechtového lôžka až k lunule – tkzvn. bledému polmesiacu. Je práve zodpovedný za tvorbu a rast nechtovej platničky.
Nechtové lôžko uložené pod nechtovú platničkou je bohato cievne zásobené, a preto je sfarbené do ružova.
Príčiny pomalého rastu nechtov
Etiológia pomalého rastu nechtov je pomerne rôznorodá. Úlohu hrajú interné i externé faktory.
V niektorých prípadoch môže byť mierne spomalenie rastu nechtu fyziologické – jedná sa napríklad o obdobie gravidity alebo zimné chladné obdobie v roku.
Počas tehotenstva môžu chýbať telu niektoré živiny, ktoré organizmus práve využíva v iných tkanivách organizmu.
Častým dôvodom je nevhodná životospráva v zmysle nedostatku príjmu živín a nadmerného stresu. Naopak v niektorých prípadoch sa môže jednať o kardiovaskulárne, dermatologické a iné ochorenia.
Nedostatok živín v organizme
Pomalší rast nechtov sa prejavuje najmä pri nedostatku určitých mikroživín. Z minerálov sa jedná primárne o vápnik, zinok, železo a kremík. V rámci vitamínov zase vitamín A, vitamín B komplex a vitamín C.
Dôležitý je taktiež vitamín D i E. Významný je vitamín B7 – biotín.
V rámci výživy nechtov je potrebný aj dostatok makroživiny bielkoviny v strave. Kolagén a keratín sú bielkoviny, ktoré hrajú významnú úlohu pri raste a kvalite nechtov i vlasov.
Pri nedostatku proteínov v strave je možné spozorovať zhoršenú kvalitu vlasov, pokožky i nechtov.
Keratín je bielkovina, vyskytujúca sa u ľudí najmä vo vlasoch, pokožke, nechtoch a v menšom množstve v iných tkanivách. Kolagén je bielkovina, ktorá sa nachádza v koži, vlasoch, nechtoch, pohybovom aparáte a spojivových tkanivách.
Ľudský organizmus prijaté bielkoviny rozkladá na jednotlivé aminokyseliny, ktoré sú posielané do cieľových tkanív a vytvárajú konkrétnu bielkovinu, ktorú telo potrebuje.
Proteíny sú tak základným stavebným prvkom tkanív a preto je ich dostatočný príjem dôležitý.
Zaujímavé informácie tiež v článku:
Ako prospievajú bielkoviny k zdraviu pokožky? + Čo obsahuje bielkoviny?
Nevhodný životný štýl a starostlivosť o nechty
Pomalý rast nechtov môže byť výsledkom častého chronického stresu. Výživa nechtovej platničky je tak narušená v dôsledku cievneho i nervového preťaženia. Stresový faktor sa dokáže prejaviť nielen na nechtoch, no i na vlasoch či pokožke.
Nezdravá životospráva sa spája s nedostatočne vyváženým a plnohodnotným jedálničkom. Pri malom príjme vitamínov, minerálov a bielkovín v strave, je možné daný deficit spozorovať práve na kožných derivátoch.
Starostlivosť o nechty hrá v raste tiež určitú úlohu. Potrebná je hygiena rúk, pravidelné jemné strihanie, opilovanie ostrých hrán a teda prevencia mechanického poškodenia (odlomenie, odtrhnutie, štiepenie).
Vhodná je občasná hydratácia a výživa prostredníctvom vhodných nedráždivých kozmetických výrobkov.
Častým dôvodom narušenia nechtu je mechanické poškodenie (ohrýzanie nechtov, neprimeraná manikúra, mikro-trauma, úraz pri športe či práci a iné).
Lokálne ochorenie nechtu
Častým dôvodom pre zmenu sfarbenia a štruktúry nechtu je práve plesňové/hubové a bakteriálne ochorenie nechtu.
Mykotické ochorenie sa vyskytuje najmä na nechtoch na nohe, nakoľko teplo a vlhko v topánke je ideálnym prostredím pre plesne. Kvasinky zase postihujú najmä nechty na rukách.
Najčastejším ochorením nechtov je onychomykóza, ktorú spôsobujú najmä huby parazitujúce na nechtovom keratíne. Za vznikom stoja kvasinky, dermatofyty alebo mikromycety.
Pri týchto mykotických ochoreniach môžu byť nechty mäkké, sfarbené, zhrubnuté a deformované.
Zliezanie nechtu, zrohovatené nechty, zmena sfarbenia, prítomnosť farebných fľakov a iné patologické prejavy je potrebné konzultovať s dermatovenerológom.
Kardiovaskulárne ochorenia
Pomalý rast nechtov je možné spozorovať u pacientov s niektorými srdcovocievnymi chorobami. Primárne sa jedná o ischemickú chorobu dolných končatín (ICHDK), ktorá sa vyskytuje najmä u starších ľudí.
Periférne artériové ochorenie: Aké má príčiny a príznaky? + Prevencia
Podstatou tejto choroby je ateroskleróza, a teda ukladanie tuku do stien tepien, čo následne vedie k zúženiu prietoku krvi.
Dôsledkom je bolesť nôh, nervo-svalové problémy, zhoršenie stavu kože i nechtov. Svalstvo končatín je slabšie, koža je suchšia a nechty rastú pomalšie s tendenciou lámavosti a krehkosti.
Ďalej iné ochorenia, ktoré spôsobujú nedostatočnú cirkuláciu krvi v dolných či horných končatinách. Taktiež anémia (chudokrvnosť).
Iné ochorenia organizmu
U pacientov so slabými imunitným systémom a autoimunitnými ochoreniami je bežná zmena stavu nechtov i vlasov. Možná je prítomnosť slabých lámavých nechtov s deformáciou či zmenou zafarbenia.
Problémy s pomalým rastom nechtov môžu nastať aj pri metabolických a endokrinných ochoreniach, ako je napríklad hypotyreóza, kedy štítna žľaza produkuje nedostatok potrebných hormónov.
Deficit hormónov môže mať za následok zníženie kvality nechtov.
Problém s kvalitou nechtov sa môže vyskytnúť i u Diabetes mellitus (cukrovka), hypofunkcii štítnej žľazy, hormonálnej nerovnováhe či reumatoídnej artritíde.
Lámavé slabé nechty môžu byť prejavom gastrointestinálneho ochorenia, porúch trávenia a vstrebávania živín do organizmu.
Prítomnosť silnej baktérie (infekcie) v tele, ktorá napáda rôzne tkanivá organizmu dokáže taktiež spomaliť rast a nechtov.
Diagnostika a liečba pomalého rastu nechtov
Liečba pomalého rastu nechtov závisí od etiológie a teda presnej príčiny vzniku. Oblasťou nechtov a kožných derivátov sa zaoberá dermatovenerológ (kožný lekár).
Pri vyšetrení môže lekár vykonať biopsiu (ster, odškrabanie) nechtu pre mykologický rozbor na vylúčenie či určenie prítomnosti infekcie.
Pri mykotickom ochorení nechtu je pacientovi indikovaná anti-mykotická lokálna masť. Prípadne i celkové perorálne antimykotiká.
Ak sa jedná o dôsledok nedostatku živín (vitamínov, minerálov či proteínov) v organizme, je potrebná úprava jedálnička.
Možná je i suplementácia výživových doplnkov pre podporu zdravia nechtov. Vo väčšine sú spojené ako doplnky pre zdravie vlasov, nechtov a pokožky.
Hlavná je však plnohodnotná vyvážená strava. V rámci zdravia nechtov dôležitý príjem bielkovín, zinku, selénu, vitamínu B i C.
Pre podporu kvality nechtu je možné siahnuť po podporujúcich lokálnych liečivách či kozmetických doplnkoch (masť, krém, lak).
Niektoré kozmetické prípravky obsahujú výživné látky a proteíny, ktoré stimulujú nechtovú platničku. Je však vhodná konzultácia s lekárom, a to najmä v prípade infekcie nechtov.
Terapia pomalého rastu nechtov v dôsledku závažnejších ochorení spočíva v liečbe daného ochorenia. U ischemickej choroby dolných končatín sa jedná napríklad o farmakoterapiu na zrážanlivosť krvi, krvný tlak a iné.
Pri ochoreniach iných vnútorných systémov je pacient poslaný na príslušné oddelenie.
Kedy navštíviť lekára?
Výrazne pomalý rast nechtov nie je vhodné prehliadať. Nemusí sa jednať o žiadny vážny zdravotný problém, no či už za zmenou rastu nechtov stojí životospráva, lokálna alebo celková porucha, je vhodná diagnostika lekára.
Navštívte kožného lekára pri zmene štruktúry nechtov, ktoré sú akútne alebo pretrvávajú dlhšiu dobu.
Pokiaľ pociťujete aj iné celkové telesné príznaky, je vhodné navštíviť všeobecného lekára, ktorý vás následne pošle na príslušné oddelenie.
Prevencia zdravých nechtov:
- Plnohodnotná nutrične vyvážená strava
- Dostatok zinku, selénu, kremíku, vápnika i železa
- Dostatok vitamínu A, C, D, E a B komplex
- Dostatočný príjem bielkovín v strave
- Pravidelná šetrná manikúra a pedikúra
- Dezinfekcia použitého kozmetického náradia
- Hygiena ako prevencia vzniku infekcií
- Obmedzenie dráždivých kozmetických prípravkov a lepidiel
- Obmedzenie prípravkov s obsahom acetónu
- Používanie podkladového laku pred lakovaním
- Podpora a výživa nechtu overenými prípravkami
- Neodkladanie návštevy kožného lekára
- Ochrana pred rizikovou manuálnou činnosťou
Choroby s príznakom "Pomalého rastu nechtov"
Zaujímavé zdroje informácií
Súvisiace
Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!
Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →