Psychomotorická retardácia

Psychomotorická retardácia je telesné a mentálne postihnutie, ktoré je vrodené a môže vzniknúť z rôznych príčin. Pokiaľ napríklad matka počas tehotenstva mala vážne infekčné ochorenie, ako syfilis alebo AIDS, prípadne nadmerne užívala alkohol a drogy, môže jej novo narodené dieťa trpieť touto poruchou. V niektorých prípadoch sa ale faktory nedajú ovplyvniť priamo a môžu sa vyskytnúť počas pôrodu, prípadne sa na...

Psychomotorická retardácia je telesné a mentálne postihnutie, ktoré je vrodené a môže vzniknúť z rôznych príčin. Pokiaľ napríklad matka počas tehotenstva mala vážne infekčné ochorenie, ako syfilis alebo AIDS, prípadne nadmerne užívala alkohol a drogy, môže jej novo narodené dieťa trpieť touto poruchou. V niektorých prípadoch sa ale faktory nedajú ovplyvniť priamo a môžu sa vyskytnúť počas pôrodu, prípadne sa na ne príde až neskoro, keď sa už dieťa narodí.

Napríklad môže byť takáto retardácia spôsobená aj zníženou funkciou štítnej žľazy u matky počas tehotenstva, prípadne za to môže samotný pôrod, pokiaľ bol komplikovaný. Psychomotorická retardácia je prítomná aj pri viacerých chromozómových, vývojových a genetických odchýlkach u čerstvo narodených detí. Taktiež pri niektorých duševných a afektívnych poruchách je možné pozorovať jej príznaky, aj keď v zmenšenej alebo obmedzenej miere.

Táto mentálna retardácia môže mať ľahkú, strednú a ťažkú formu a pri každej chorobe alebo vade môže byť táto forma iná a je aj veľmi individuálna. Ľahšie postihnutia sú napríklad pri Aspergovom syndróme, čo je druh autistickej poruchy, ktorý sa vyznačuje plachosťou, pohybovou neobratnosťou a problémami s abstraktným myslením. Títo ľudia sú niekedy spoločenskí, ale nevnímajú mimoverbálne prejavy. Tiež pri bipolárnej poruche je takáto retardácia častá.

vrodenej toxoplazmóze sa prejavuje vrodená psychomotorická retardácia, ale tiež aj rôzne poruchy vedomia, poruchy sluchu a môže prísť aj k škúleniu v dôsledku porúch zraku. Toxoplazmóza ako taká je parazitárne ochorenie, ktoré sa v latentnej forme prejavuje takmer až u tretiny populácie a závažnejšie prejavy nastávajú u ľudí so slabou imunitou. Pôvodcom ochorenia je parazit Toxoplasma Gondii, ktorá sa môže na dieťa preniesť priamo od matky.

Mentálna retardácia, čo je iný názov pre tento príznak, je prítomná aj pri detskej mozgovej obrne, čo je ochorenie nervového pôvodu, ktoré napáda centrálnu nervovú sústavu a mozog a prejavuje sa najmä poruchou centrálnej kontroly hybnosti. Pri niektorých vrodených vývojových vadách, ako napríklad typicky pri Downovom syndróme, je tiež prítomná retardácia. Najčastejšou príčinou ochorenia je zlý počet chromozómov 21. radu, ktoré sú tri namiesto dvoch.

Viaceré dedičné choroby sa tiež prejavujú psychomotorickou retardáciou. Ide napríklad o fenylketonúriu, čo je dedičná porucha metabolizmu aromatických kyselín, kedy sa fenylalanín nepremieňa na tyrozín. Pokiaľ sa ale dodržuje diéta, toto ochorenie vôbec nemusí u dieťaťa vypuknúť. Dedičnou chorobou je tiež Edwardsov syndróm, pri ktorom tiež dochádza k poruchám v počte chromozómov a novorodenec s týmto syndrómom trpí aj srdečnými vadami.

fzdieľaj na Facebooku
Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!

Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →

Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.

Odporúčané