späť na zoznam príznakov

Ryhy pod nechtami

Autor: Michal Hrebík

Ryhy pod nechtami obvykle nemusia bez iných príznakov znamenať žiadne vážne ochorenie alebo problém. Vo väčšine prípadov môže ísť napríklad o nejakú reakciu na nedostatok látok alebo živín v organizme, prípadne ich zlé trávenie a vstrebávanie do čreva a následne ďalej do tela. Veľakrát stav nechtov odzrkadluje stav látkovej výmeny a metabolizmu v organizme a môže byť aj dobrým zdrojom informácií o celkovej funkčnosti tráviacej sústavy a orgánov.

Okrem rýh, ktoré môžu vznikať pod nechtami, sa môžu ako signál problémov v organizme objaviť aj rôzne škvrny. V prípade objavenia čiernych škvŕn môže ísť o problém s pigmentáciou kože, v zriedkavom počte prípadov napríklad o jeden zo symptómov pre nádorové ochorenie pigmentových buniek na pokožke. Škvrny iných farieb môžu byť zas príznakom pre plesňové ochorenie, ktoré si vyžaduje určite odborný zásah dermatológa.

Žlté škvrny na nechtoch, prípadne žlté sfarbenie nechtov bez ohľadu na prítomnosť rýh je typické tiež pre rôzne plesňové ochorenia z plesní, ktorým sa dobre darí vo vlhkom prostredí, ale postihuje napríklad aj fajčiarov. Zdravý človek by mal mať hladké nechty bez rýh ale aj bez prasklín, ktoré môže zapríčiniť napríklad zvýšenú lámavosť nechtov. To je signálom tiež pre nedostatok vitamínov či živín v organizmu a naznačuje to aj zlé stravovanie a životosprávu.

Zmodranie nechtov je zas signálom poruchy krvného obehu, prípadne nedostatočného zásobenia organizmu kyslíkom, čo môže byť spôsobené aj poruchou funkcie pľúc. V tomto prípade je nevyhnutné okamžite vyhľadať lekársku pomoc, pričom veľakrát ide doslova o minúty, najmä pokiaľ sa začnú pridružovať aj iné symptómy, ako napríklad ťažké dýchanie, zmodranie pokožky a strata vedomia, čo sú jasné príznaky akútneho ohrozenia života.

Ryhy pod nechtami vznikajú aj na základe drobného mechanického a fyziologického poranenia alebo poškodenia štruktúry nechtu. Môže ísť o jeho narazenie o tupý predmet, prípadne o iný úraz, kedy bol na necht vyvinutý veľký tlak alebo ťah. V tomto prípade ide len o prirodzenú reakciu a veľakrát sa objavuje okrem rýh aj poškodenie okolitého lôžka nechtu, nezriedka aj krvácavosť pod necht. Ak je bolesť alebo stav nechtu príliš vážny, je lepšie navštíviť aj lekára.

Veľmi vzácnym ochorením, ktoré sa prejavuje ryhami alebo škrabancami pod nechtom, je aj infekčná endokarditída. Pokiaľ sa však nelieči, končí smrťou. Ide o zápalové ochorenie spôsobené baktériami, prípadne plesňami alebo chlaýmdiami, ktoré napadnú vnútornú výstelku srdca, čiže endokard a vznikne tak ložisko, z ktorého sa nebezpečné organizmy šíria do celého tela. Tu sú samozrejme ale prítomné aj oveľa typickej príznaky, ako teplota, únava, bledosť a zimnica.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Parazitická pleseň, kandidóza: Kožná pleseň môže škodiť orgánom? Parazitická pleseň, kandidóza: Kožná pleseň môže škodiť orgánom?

Všade prítomná pleseň trápi dospelých ale aj deti, už od novorodeneckého obdobia. Plesňové ochorenia bývajú banálne aj vážne. Medzi tie najčastejšie sa vyskytujúce patria plesne na...

Naposledy aktualizované 24.08.2015


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.