späť na zoznam príznakov

Štikútka

Autor: Michal Hrebík
Štikútka
Zdroj foto: Getty images

Štikútka alebo čkanie je stav, ktorý stretne človeka aj viackrát za život a je úplne bežný u niektorých ľudí dosť často. Odborne sa tento stav nazýva singultus a je spôsobený záchvatmi kŕčovitých sťahov bránice, ktoré sú vyvolané buď reflexívnym nervovým dráždením bránice, prípadne ide o priame dráždenie dýchacieho centra v mozgu rôznymi podnetmi. Zvuk, ktorý je pre čkanie typický, vzniká prudkým nasatím vzduchu do pľúc s uzavretím hlasiviek. Ak je ale štikútanie časté, treba pre to hľadať príčinu.


Choroby s príznakom "štikútky"

Čo spôsobuje čkanie

Čkanie, čiže náhle a spontánne sťahy bránice, väčšinou vzniká akútne a pokiaľ sa ho chce človek zbaviť, obvykle sa odporúča napiť sa dostatočného množstva vody alebo skúsiť na určitú krátku chvíľu zadržať dych. Niekedy pomôže zmena polohy tela, u niekoho pohyb, u niekoho zas kľud. U niektorých ľudí ale zaberie len dýchanie do sáčku aspoň na niekoľko minút. Pokiaľ však trvá štikútka dlhšiu dobu, môže spôsobiť viaceré závažné zhoršenia zdravotného stavu.

Pri čkaní dlhšom ako 24 hodín je potrebné preto čo najskôr vyhľadať lekára. Takto dlhotrvajúce čkanie totiž môže spôsobiť napríklad rozvrat metabolizmu v organizme, akútnu dehydratáciu a tiež vedie k zvýšenému katabolizmu v organizme. Pri katabolizme sa tvoria napríklad koncové látky a produkty, ktoré sú pre organizmus nadbytočné, neužitočné alebo priamo nebezpečné. Pri nadmernom štikútaní tak dochádza aj k ich nadmernej tvorbe priamo v tele.

Aké môžu byť príčiny

Štikútka sa vyskytuje niekedy po operáciach ako tzv. pooperačná štikútka, kedy sa do tela zavádza nanogastrická sonda. V prípade, kedy nie je možné sa štikútky inak zbaviť, je možné použiť niektoré druhy tabletiek napríklad proti epilepsii, prípadne človek trpiaci čkaním inhaluje kyslík a oxid uhličitý. Vzhľadom na fyziologický proces, ktorý počas čkania nastáva, čiže sťahy bránice, je akákoľvek dlhodobejšia štikútka veľmi vyčerpávajúca a vysilujúca.

Niekedy môže byť štikútka aj príznakom nevoľnosti alebo pocitov na zvracanie, dokonca ich aj priamo môže vyvolávať. Napríklad pri zápale pankreas dochádza pri akútnej pankreatitíde k nadmernému čkaniu, ktoré je spojené tiež s nevoľnosťami, pocitmi na zvracanie, niekedy aj samotným zvracaním a tiež ťažkou vyčerpanosťou. Toto ochorenie sa ale najviac prejavuje bolesťami v nadbrušku a zrýchleným dýchaním, ktoré môže byť teda niekedy prerušované čkaním.

Pálenie záhy
Niekedy môže nadmerná štikútka súvisieť aj s pálením záhy

Podráždenie sliznice, zápaly aj nádory

Za príliš častým čkaním a štikútaním môže byť aj podráždenie tráviacej sústavy, najmä jej hornej časti. Zo srdca smeruje totiž do brušnej dudiny aorta, ktorá prechádza cez bránicu, podobne ako pažerák. Tam, kde dochádza k tesnému kontaktu pažeráka a bránice, môže napríklad uviaznuť strava, ktorú sa snaží pažerák prirodzene posunúť smerom do žalúdka. To tlačí zároveň na bránicu a dochádza tak k efektu, ktorý sa prejavuje práve ako bežná štikútka.

Druhou častou situáciou sú rôzne zápaly, napríklad zápal pažeráka zvaný odborne ezofagitída, prípadne dokonca aj zápal pohrudnice. Zápal pažeárka je ale oveľa častejší a vyskytuje sa najmä u dospelých vo vyššom veku, ktorý mali aj predtým problémy s pažerákom alebo žalúdkom. Menej častejšie sú priamo nádory na pažeráku, ktoré by sa prejavovali príliš častou štikútkou, avšak ani toto ochorenie nie je možné vylúčiť - pri nádoroch sa však vyskytujú aj závažnejšie príznaky.

U dospelých aj u detí

Čkanie môže nastať napríklad aj pri fajčení alebo nadmernom požívaní alkoholických nápojov. Kým dospelí berú štikútku ako súčasť života, veľa mamičiek prekvapí čkanie novorodencov. Štikútka bábätka sa môže zdať na úvod milým prejavom, ale netreba zabúdať ani na to, že aj u novorodenca je štikútanie prejavom reakcií organizmu. Hneď po pôrode je čkanie u novorodenca častejšie, postupne ale mizne smerom k tomu, ako sa stane novorodenec dojčaťom a batoľatom.

U novorodenca je štikútanie spôsobené flexibilitou žalúdka priamo pri príjme potravy, následkom čoho dochádza k podráždeniu bránice, ktorá reaguje stiahnutím. Najčastejšie nastávajú takéto situácie počas dojčenia či pitia z fľaše, ale v podstate hocikedy, kedy príde k nasatiu a prehltnutiu vzduchu, takže napríklad aj pri nadmernom vzrušení. Neskôr vo vyššom veku už trápi deti a mládež štikútanie z podobných dôvodov ako je to u dospelých, najčastejšie kvôli refluxu.

Štikútka u dieťaťaŠtikútka v tehotenstve

Čkanie v tehotenstve býva pomerne bežnou záležitosťou a je to najmä dôsledok oslabenia zvierača nachádzajúceho sa v žalúdku, ktorý zabraňuje prieniku žalúdočných štiav naspäť do pažeráka. Bežne sa tento stav označuje ako reflux, pričom počas tehotenstva je viacero žien na tento stav náchylnejších. Následkom toho je aj pálenie záhy a z tohoto dôvodu dochádza k častejšiemu štikútaniu. Riešením môže byť upraviť jedálniček a stravovanie tak, aby bolo riziko pálenia záhy čo najmenšie.

V gravidite môže nastať aj iná zaujímavá situácia a to čkanie bábätka v brušku:

  • ide o prirodzený pohyb a stav, dieťa si takto "nacvičuje" u matky viacero fyziologických činností, napríklad aj dýchanie, sanie, grimasy a podobne
  • štikútanie sa môže začať už v druhom mesiaci tehotenstva
  • podľa viacerých vedeckých názorov ide o pozostatok sacieho reflexu, ktorý u človeka zostal dodnes
  • najčastejšie je štikútanie spôsobené tým, že dieťa preltne plodovú vodu
  • nedá sa s tým nič robiť, nepomôžu žiadne "zaručené rady", štikútanie musí prejsť samé od seba

Časté čkanie a ako ho zastaviť

Častá príčina štikútky u väčšiny ľudí mimo chorobného stavu a môže ísť napríklad o rýchle jedenie (vtedy sa objavuje po jedle) alebo pitie, kedy človek prehltne s jedlom či nápojom aj veľa vzduchu. Takéto množstvo vzduchu následne spôsobí reakciu v podobe kŕču bránice a stiahnutia hlasivky. Vo výnimočných a vzácnych prípadoch môže byť štikútka spojená aj s únavou, stresom, nedostatočným trávením alebo príliš korenistým či osoleným jedlom, ktoré človek zjedol.

Bežne používané recepty, ako zastaviť štikútanie, ukazuje nasledujúca infografika:

Ako na štikútkuOdborná lekárska liečba musí nastať práve v prípade, že sú prítomné aj iné symptómy poukazujúce na vážnejšiu chorobu, prípadne vtedy, ak človek čká dlhodobo bez zjavného dôvodu. Mimoriadne vzácnou a extrémnou situáciou je čkanie viac ako niekoľko hodín. Vzhľadom na to, že za istých okolností môže byť nadmerné čkanie aj prejavom či dôsledkom mozgových nádorov, mozgových príhod, infarktu myokardu, zápalu pečene, zápalu žlčníka alebo žalúdočných vredov, netreba ho brať na príliš ľahkú váhu.

Čo všetko môže byť za štikútkou

Čo všetko môže byť za štikútkou

Ďalšie zaujímavé zdroje

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Zatiaľ nebola pridaná žiadna skúsenosť

Štikútka patri medzi príznaky Dýchacej sústavy
Ďalšie názvy: singultus, čkanie
V obsahu nájdete:

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Alkoholizmus: Dokázané účinky alkoholu na naše telo Alkoholizmus: Dokázané účinky alkoholu na naše telo

Príjemný pocit opojenia z alkoholu, ktorý v malom množstve zlepšuje náladu, sebavedomie, či sociabilitu, je lákavý, no zároveň predstavuje len malý krôčik k vzniku závislosti na...

Štikútka u novorodenca je celkom prirodzená Štikútka u novorodenca je celkom prirodzená

Štikútka (singultus) alebo čkanie je reflexne vyvolaná prudká a rýchla kontrakcia bránice . Je to podráždenie frénického a vágového nervu smerujúce do dýchacieho centra a odtiaľ cez...

Naposledy aktualizované 29.11.2016


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.