Svrbenie pokožky hlavy: Ako efektívne bojovať a zbaviť sa svrbenia hlavy?

Svrbenie pokožky hlavy: Ako efektívne bojovať a zbaviť sa svrbenia hlavy?
Zdroj foto: Getty images

Je za ním nesprávna hygiena, či alergia? Alebo len nezávažné podráždenie pokožky? Lupiny, lupienka, ale aj iné ochorenia, ako je napríklad zápal kože. A nie len u detí to môže byť aj voš.

Svrbenie pokožky hlavy môže mať mnoho príčin. Od jednorazového podráždenia vlasovými kozmetickými prípravkami až po príznak nejakého ochorenia kože či vlasov.

Vo väčšine prípadov je svrbenie pokožky len reakciou na nejaký dráždivý vplyv. Ako je napríklad podráždenie kozmetickými prípravkami, a to lak na vlasy, gél na vlasy alebo šampón na vlasy.

Za týmto problémom môže byť aj alergická reakcia. V prípade použitia nového hygienického alebo kozmetického prostriedku.

Prípadne môže ísť o reakciu na teplotné extrémy a náhle zmeny teploty. Človek sa pohybuje hlavne v zime medzi vonkajším prostredím, kde je mráz a vnútorným, ktoré je príliš vykúrené.

Rozdiel medzi jednorazovým a chronických svrbením pokožky hlavy

Jednorazové svrbenie pokožky hlavy je často spôsobené vonkajšími faktormi, ako reakcia na nový šampón, zmenou počasia. Tieto prípady sú obvykle krátkodobé a po odstránení dráždivých faktorov svrbenie vymizne. 

Chronické svrbenie pokožky hlavy je často znakom pretrvávajúceho zdravotného problému, ako sú kožné ochorenia (ekzém, lupienka, seboroická dermatitída), alergia, infekcia.

Chronické svrbenie vyžaduje odbornú diagnózu a prístup k liečbe. Liečebné postupy pri chronickej forme môžu byť zdĺhavejšie a liečba môže zahŕňať topické lieky, orálne antihistaminiká, alebo aj dokonca liečbu svetlom.

Najčastejšie príčiny svrbenia pokožky hlavy

  • Suchá pokožka hlavy
  • Alergická reakcia
  • Lupiny
  • Kožné ochorenia
  • Parazitické ochorenia
  • Hubové infekcie
  • Nadbytočná produkcia mazu (seborea)
  • Stres a psychologické faktory

Riešenie týchto problémov zahŕňa identifikáciuodstránenie príčiny svrbenia, požívanie liečebných šampónov, či produktov, zmeny v starostlivosti o vlasy, v niektorých prípadoch zmeny v stravovaní a životnom štýle.

V prípade pretrvávania, alebo intenzívneho svrbenia je nutné svrbenie konzultovať s lekárom, pre určenie správne diagnózy a liečby

Žena s lupinami a svrbiacou pokožkou hlavy. Zdroj foto: Canva
Žena s lupinami a svrbiacou pokožkou hlavy. Zdroj foto: Canva

Ako je na tom hygiena?

Svrbenie pokožky na hlave môže mať na svedomí aj znížená úroveň hygieny. A iným prípadom je nedostatočné opláchnutie šampónu, ale aj znížená hydratácia vlasov. Taktiež časté umývanie vlasov a používanie agresívnych vlasových šampónov.

Lupiny

Najčastejšie sa svrbenie pokožky hlavy spája s lupinami. Lupiny sú vlastne šupinky odumretej kože, ktorých je ale abnormálne množstvo. Koža sa po celej svojej ploche odlupuje pravidelne v rámci svojej regenerácie.

Človek si to všimne v prípade, že je týchto šupín teda lupín, je nadmerný počet. Veľakrát je to príznak suchej kožemastných vlasov. Typické je svrbenie pokožky hlavy. Lupiny môžu signalizovať napríklad aj nedostatok minerálov a vitamínov, napríklad vitamínu B, selénu, zinku.

žena má vo vlasatej časti hlavy psoriázu, časť hlavy záhlavie
Psoriáza vo vlasatej časti hlavy. Foto: Thinkstock photos

Seboroická dermatitída

Seborea patrí k ochoreniam kože, ktoré často postihuje pokožku hlavy. Spôsobuje šupinaté škvrny, zápal pokožky, lupiny a najmä svrbenie. Seborea má tendenciu vzplanúť so stresom, pri zmene ročného obdobia a pri dlhodobej únave. 

Pri seboroickej dermatitíde sa môže stretnúť aj s názvami lupiny, seboroický ekzém, či seboroická psoriáza. 

Lupienka

Svrbenie pokožky hlavy je typické aj pre lupienku, odborne psoriázu. Kožné ochorenie sa prejavuje po celej koži, prakticky kdekoľvek. Lupiny sú veľakrát aj dôsledkom prenosu lupienky práve do oblasti hlavy a vlasov.

Pri lupienke však možno na pokožke pozorovať zápalovézačervenané ložiská, niekedy aj šupiny. Okrem kože niekedy postihuje aj kĺby a to približne v 10 - 20 % prípadov. Tento typ sa odborne nazýva psoriatická artritida.

Za svrbením môže byť aj mykóza

Medzi ochorenia kože patria aj rôzne mykózy, čiže ochorenia spôsobené plesňami a hubami. Tie napádajú nielen kožu, ale aj nechty a napríklad aj vlasy.

Mykózy sa tak prejavujú nielen svrbením pokožky hlavy, ale aj celého tela, podľa toho, ktorú časť kože napadnú. Prítomné je aj začervenanie a vlasy sú nadmerne lámavé. Spoločne sa prejavuje svrbenie pokožky hlavy a vypadávanie vlasov.

Najčastejším typom mykózy je dermatofytóza, ktorú spôsobujú dermatofyty, ktoré sa živia zrohovatenými kožnými bunkami. Infekciu vyvoláva pleseň, ktorá sa prenesie zo zvieraťa na človeka. A to napríklad zo psa alebo mačky. 

Problém je, ak sa táto choroba nelieči včas. Časom postihuje čoraz viac a viac pokožky tela a následne je jej liečenie o to dlhšie a náročnejšie.

Vši a svrbenie hlavy

Svrbenie pokožky hlavy je typické aj pre rôzne parazitárne infekčné choroby, príkladom je voš. Typicky sa objavujú vši u detí s nízkou hygienou. Prenos je jednoduchý a prispieva mu kolektívna hra, napríklad v škôlkach a v školách.

Príznaky vši:

  • pohľadom dokázaná voš a hnidy
  • svrbenie, pálenie vlasatej časti hlavy
  • začervenanie pokožky
  • zvýšená teplota pri pridruženej infekcii podráždenej kože
  • celkový nepokoj
  • nervozita
  • porucha pozornosti
  • porucha spánku až nespavosť

Ochorenie nie je komplikované na liečbu, trvá obvykle do dvoch týždňov, avšak je potrebná neustála aplikácia či už šampónu alebo spreju v pravidelných intervaloch a tiež pravidelné a dôsledné vyčesávanie vší.

Preventívne opatrenia

  • Používajte šetrné šampónykondicionéry bez obsahu agresívnych chemikálií, sulfátovparabénov, alebo vyberajte produkty určené pre citlivú pokožku
  • Pravidelne si umývajte vlasy aby sa udržala pokožka hlavy čistá, ale vyhnite sa príliš častému umývaniu vlasov. Príliš časte umývanie vlasov, pokožku vysušuje a zvyšuje svrbenie
  • Celkový životný štýlstrava môžu ovplyvňovať svrbenie pokožky hlavy
  • Zdravo sa stravujte - strava s obsahom minerálov a vitamínov podporuje zdravie pokožky hlavy
  • Psychologický vplyv medzi ktoré patrí aj stres, či úzkosť vplývajú tiež na svrbenie. Pri neustálom svrbení môže človek zažívať nepríjemné pocity, obavy z verejného vnímania a môžu sa cítiť samo izolovaný zo strachu z možnej nákazy alebo pohľadov okolia
  • Dostatočná hydratácia – dostatočný príjem tekutín udrží vašu pokožku hydratovanú aj z vnútra
  • Udržujte pokožku hlavy a vlasov hydratovanú – na udržanie hydratácie môžete použiť hydratačné masky, oleje, ktoré udržia pokožku hlavy v dobrej kondícii
  • Limitovanie tepla na vlasy - obmedzte používanie sušiča na vlasy, kulmy a žehličky aby ste zbytočne nevysušoval pokožku hlavy
  • Vyhnite sa tesným účesom – dlhodobé nosenie tesných účesov, tesného stiahnutia vlasov v gumičke môžu poškodiť nielen vlasy ale i pokožku hlavy

Tieto opatrenia môžu pomôcť predchádzať svrbeniu pokožky hlavy tým, že podporujú jej celkové zdravie

Domáce recepty a liečba: Ako sa zbaviť svrbenia pokožky hlavy

Na svrbenie pokožky hlavy vám môžu pomôcť aj domáce recepty z bylín. 

Upokojujúci účinok má napríklad levanduľa, nechtík lekársky a harmanček, ktoré upokojujú a zmierňujú svrbenie

Rozmarín má protizápalový a antimikrobiálny účinok pomáhajúci pri svrbený pokožky hlavy a lupinách.

Používa sa tak, že niekoľko kvapiek rozmarínového oleja vmasírujete priamo do pokožky hlavy. Masírovaním stimuluje krvný obeh v pokožke. Potom si šampónom zmyte olej.

Výsledok sa začne prejavovať približne po mesiaci a plný účinok po približne po štyroch mesiacoch. 

Levanduľa má podobný účinok ako rozmarín. Účinkuje protizápalovo, antisepticky a antimikrobiálne. Podporuje krvný obeh v pokožke hlavy, posilňuje rast vlasov. Pomáha upokojiť a liečiť podráždenú pokožku, i infekciu.

Aloe vera upokojuje podráždenú pokožku, má upokojujúce a protizápalové vlastnosti, ktoré pomáhajú najmä pri seboroickej dermatitíde.

Mäta prieporná má antifungálne a protizápalové vlastnosti, čím upokojuje svrbenie a prípadný zápal v pokožke. 

Jablčný ocot účinkuje protiplesňovo a antibakteriálne. Ako výplach po umytí vlasov môžete použiť zriedený jablčný ocot. 

Čajovníkový olej pomáha na liečbu lupín a mykóz. Stačí pridať do šampónu niekoľko kvapiek z čajovníkového oleja. 

Kokosový olej ma hydratačné a antifungálne vlastnosti. Pred umytím vlasov ho naneste na vlasy a pokožku, jemne vmasírujte a nechajte účinkovať niekoľko minút. 

Odporúčanie:  používajte šampón bez sulfátov a chemikálií, ktoré môžu dráždiť pokožku hlavy

Pri domácej liečbe je potrebné pristupovať opatrne a v prípade závažných príznakov alebo ak domáca liečba neprinesie úľavu je nevyhnutné vyhľadať lekársku pomoc

Bylinné výplachy a masky na vlasy

Rozmarínový výplach – do horúcej vody pridajte listy rozmarínu a nechajte vylúhovať. Opláchnite ním vlasy a pokožku hlavy.

Rozmarínová voda stimuluje nielen rast vlasov, ale môže pomôcť na ukľudnenie svrbiacej pokožky hlavy a tvorbe lupín.

Levanduľový výplach – odvar z levanduli pomáha zmierniť svrbenie a podráždenie pokožky hlavy. 

Výplach z nechtíka lekárskeho pomáha upokojiť podráždenú pokožku hlavy. 

Maska na vlasy pri svrbení pokožky hlavy

Maska z aloe vera – gél z aloe vera aplikujte priamo na pokožku hlavy, nechajte niekoľko minút pôsobiť a následne zmyte šampónom. Môže vám pomôcť upokojiť svrbenie a hydratovať pokožku

Maska z kokosového a čajovníkového oleja. Zmiešajte kokosový olej s pár kvapkami čajovníkového oleja ktorý aplikujte na pokožku hlavy, nechajte hodinu pôsobiť a potom umyte.

Maska z avokáda – roztlačené avokádo na kašu aplikujte na pokožku hlavy, nechajte pôsobiť a zmyte. Avokádo je s vysokým obsahom vitamínov a mastných kyselín, ktoré pomáhajú hydratovať a upokojiť pokožku hlavy.

Pri používaný bylinných výplachov a masiek je dôležité pozorovať, ako vaša pokožka reaguje. V prípade alergickej reakcie, alebo podráždenia okamžite ich používanie prerušte. V prípade pretrvávajúcich problémov je vhodná konzultácia s dermatológom.

Kedy vyhľadať lekára ?

  • Ak svrbenie neustupuje aj po vyskúšaní domácich liečebných metód
  • Ak je svrbenie sprevádzané viditeľnými zmenami na pokožke hlavy ako sú červené škvrny, vyrážky, ak pokožka vyzerá infikovane, napríklad s prítomnými hnisavými vyrážkami
  • Ak sú prítomné známky infekcie pokožky hlavy, hlavne u detí
  • Ak spolu so svrbením zažívate aj nadmerné vypadávanie vlasov
  • Pri prítomných iných príznakov ako únava, chudnutie, zväčšené lymfatické uzliny
  • Pri podozrení že je svrbenie hlavy spôsobene alergickou reakciou na nejaký produkt, potravinu a úľavu neprináša ani domáca liečba
  • Ak je svrbenie veľmi intenzívne a bráni vám v bežnom fungovaní lebo spánku

V týchto prípadoch môže byť svrbenie pokožky hlavy signálom závažného zdravotného stavu ako napríklad kožne ochorenie (ekzém, psoriáza), alergické reakcie, infekcie, či systémové ochorenia. Lekár vám určí presnú diagnózu a odporučí adekvátnu liečbu.

Muž s kožným ochorením vo vlasovej časti hlavy
Muž s kožným ochorením vo vlasovej časti hlavy. Zdroj foto: Canva

Najčastejšie otázky ohľadom svrbenia pokožky hlavy

Pýtate sa...

Ako môžem doma liečiť svrbenie pokožky hlavy ?

 - Používajte šampóny a kondicionéry určené pri citlivú pokožku hlavy, aplikujte prírodné oleje alebo aleo vera na upokojenie pokožky. Pokožku hlavy udržiavajte hydratovanú.

Kedy by som mal vyhľadať lekára pre svrbenie pokožky hlavy?

- Ak svrbenie pretrváva, ak je sprevádzané vyrážkou, nadmerným vypadávaním vlasov, alebo inými príznakmi, ktoré naznačujú alergickú reakciu alebo závažný zdravotný problém.

Môže strava ovplyvniť svrbenie pokožky hlavy?

- Vyvážená strava bohatá na minerály a vitamíny môže pomôcť. U niektorých ľudí môžu určité potraviny vyvolať alergické reakcie ktoré spôsobujú svrbenie

Ako môžem predchádzať svrbeniu pokožky hlavy?

- Používajte jemné vlasové produkty, bez sulfátov a parabénov, pravidelne si umývajte vlasy, udržujte pokožku hlavy hydratovanú, a vyhýbajte sa známym alergénom

Infografika znázorňuje domáce rady na boj proti lupinám
Domáce rady na boj proti lupinám a osvieženie pokožky hlavy
fzdieľaj na Facebooku

Zaujímavé zdroje informácií

Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!

Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →

Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.

Odporúčané