späť na zoznam príznakov

Uhry

Autor: Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth
Uhry
Zdroj foto: Getty images

Uhry, ako ich všetci poznáme, nie sú len kozmetický problém. Za ich výskytom je viacero príčin. Najčastejšie sa tvoria na tvári a to hlavne na nose. Ale ani iné časti tela nie sú výnimkou. Avšak okrem vizuálnej stránky treba dať pozor na komplikáciu zvanú zápal.


Choroby s príznakom "uhrov"

Uhry, odborne nazývané aj komedóny, sú najčastejšie príznakom rôznych kožných ochorení. Najlepším príkladom je akné. Môže ale ísť aj o odraz hormonálnej hladiny v organizme. Vyskytujú sa u ľudí, ktorí užívajú anabolické steroidy ako sú napríklad niektorí kulturisti.

Niekedy je možné komedóny nájsť aj u ľudí užívajúcich amfetamíny, barbituráty a androgény. Tie tiež ovplyvňujú hormonálne reakcie v organizme. V každom prípade by sa mali uhry liečiť čo najskôr.

Čo je príčinu vzniku uhrov?

Vznik a výskyt uhrov pri kožných problémoch a ochoreniach má v podstate dve príčiny. Prvou je, že sa na pokožke vyskytuje priveľa mazu a ten upcháva póry, vďaka čomu vznikajú uhrovité ložiská.

Druhou možnou príčinou je rýchle rohovatenie pokožky. Pokiaľ sa uhry nezačnú včas liečiť, môžu sa zapáliť a transformovať na vyrážky. Okrem toho vylučujú aj mastné kyseliny dráždiace tkanivo. Veľmi dôležité je aj pravidelné čistenie tváre.

Typickým obdobím je puberta

akné žena s lupou
V puberte je najčastejším ochorením práve akné

Uhry sú v typické najmä v puberte ako súčasť ochorenia zvaného akné. Súvisia jednak s genetickou dispozíciou, zvýšenou hladinou hormónov, prípadne v zotrvávaní mazu v mazových žľazách, ale môže ísť aj o rôzne bakteriálne či kvasinkové infekcie.

Postihuje až 90 % dospievajúcich

Akné ako také je ochorenie kože, ktoré je charakteristické zápalovým procesom prebiehajúcim v upchatom vývode mazovej žľazy. Vplyvom hormónov sa najmä na tvári upchávajú vývody mazových žliaz.

Aká je súvislosť hormónov s uhrami?

Na upchávaní sa podieľajú androgény, ktoré sa tvoria v nadobličkách a mužských pohlavných žľazách. Práve preto sa objavuje akné častejšie u mužov ako u žien. Vďaka týmto hormónom dochádza k upchatiu mazovej žľazy z dôvodu nadmernej produkcie mazu.

Okrem toho sa pleť viac mastí, čo tiež neprospieva jej stavu a kondícii. Okrem toho sa v mazových kanáloch hromadia baktérie, vznikne tu imunitná reakcia a z toho rezultuje zápal.Infografika príčiny vzniku uhrov a akné

Najčastejšie na tvári a nose

Najčastejšie je možné uhry spozorovať na tvári, kde je najväčšia hustota mazových žliaz. Odborne sa miesta s najvyšším obsahom mazových žliaz nazývajú seboroické oblasti. Možno ste už počuli výraz seborea.

Pričom na tvári je to najmä oblasť na nose a na čele. Ale veľká hustota tvorby uhorv je aj mimo tváre. Napríklad na ramenách, horných častiach hrudníka a tiež aj na chrbte.

Uhry a starostlivosť o pleť

muž si čistí pleť s vatovým tampónom
Zanedbať by ju nemali ani páni

Veľmi dôležitá je aj hygiena, pretože ak sa už uhry vytvoria, veľmi veľký vplyv na ich ďalší priebeh majú baktérie či kvasinky na povrchu kože. Práve preto býva zápal horší u ľudí, ktorí tak nedbajú na čistotu pokožky na týchto miestach.

Veľký problém je aj odstránenie samotných komedónov. Známe je vytláčanie, ale to má svoje nevýhody. Hlavne v tom, že ak sa nevykoná správne alebo sa nepodarí, príde k zatlačeniu uhra ešte hlbšie do kože a môže vzniknúť zápal a vyrážka. Aj z toho dôvodu je lepšie nechať starostlivosť na odborníka.

Preto je najlepšie pokožku nechať v parnom kúpeli, kedy zmäkne a tak sa z nej lepšie odstránia nečistoty a tiež aj uhry. Dôležité je vykonávať túto starostlivosť pravidelne. Najlepšie je po odstránení uhru aplikovať na postihnuté miesto špeciálnu masť.

Video o komedónoch

Video o komedónoch

Ďalšie zaujímavé zdroje

Autor článku

Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth

Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth

Vyštudoval Strednú zdravotnícku školu v Nitre a bakalárske štúdium Urgentnej zdravotnej starostlivosti na UKF v Nitre. Po škole pracoval dva roky na traumatológii. Od roku 2006 v záchrannej zdravotnej službe. V súčasnej dobe stále pôsobí v oblasti prednemocničnej zdravotnej starostlivosti.

Zatiaľ nebola pridaná žiadna skúsenosť

Uhry patri medzi príznaky Kože, nechtov a vlasov
Ďalšie názvy: komedóny
V obsahu nájdete:

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Akné: Vyrážky v puberte i v dospelosti? (+ ako sa zbaviť akné) Akné: Vyrážky v puberte i v dospelosti? (+ ako sa zbaviť akné)

Vyrážky, akné či iné nepríjemné prejavy na pokožke, znamenajú estetický, zdravotný a často i psychický problém.  Dopláca na to súkromná aj pracovná oblasť. V snahe zamaskovať a prekryť...

Naposledy aktualizované 16.01.2019


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.