späť na zoznam príznakov

Začervenaný penis

Autor: Michal Hrebík
Zdroj foto: Getty images

Choroby s príznakom "začervenaný penis"

Začervenaný penis sa najčastejšie vyskytuje pri rôznych zápalových ochoreniach a môže ísť len o dočasný stav. Niekedy je to aj symptóm pre niektoré pohlavne prenosné infekčné choroby, pričom v tomto prípade je určite nutná návšteva lekára, ktorý vie presne stanoviť diagnózu a začať liečbu, vo väčšine prípadov spočívajúcu v podávaní antibiotík. Začervenanie penisu môže mať niekedy aj prostú príčinu ohľadom príliš tesnej spodnej bielizne, ktorá zle odvádza vlhkosť.

Niekedy sa okrem začervenania vyskytujú aj prípady mierneho opuchnutia alebo vytvorenia drobných červených fliačikov a to je práve príklad zaparenia genitálií v nevhodnej a príliš tesnej spodnej bielizni. Niekedy môže ísť aj o alergický typ reakcie na mechanické či chemické dráždenie, napríklad na prací prášok. Začervenaný penis teda môže mať infekčnú aj neinfekčnú príčinu a pokiaľ má človek podozrenie na infekciu, mal by rozhodne vyhľadať lekárske ošetrenie.

Začervenaný penis môže byť príznakom aj sexuálne prenosného pohlavného ochorenia zvaného kvapavka. Kvapavka patrí medzi najčastejšie sexuálne choroby a je baktériového charakteru vyvolaná baktériou Neisseria gonorrhoeae. Prejavuje sa hnisavým výtokom z močovej trubice a bolesťou pri močení, čo sú charakteristické symptómy, pričom sa prenáša takmer výhradne len intímnym kontaktom. Najčastejšie dochádza k zápalu močopohlavného ústrojenstva.

Problémy so začervenaním penisu vyvoláva aj kvasinková infekcia, ktorá je spôsobená hubami. Pokiaľ totiž kandidóza, ako sa toto ochorenie odborne volá, postihne pohlavné orgány, objavia sa príznaky obvykle u mužov neskôr ako u žien a sú v menšej miere. Typické je okrem začervenania penisu aj pálenie v oblasti predkožky a tiež bolesti semenníkov. Veľakrát môže kvasinková infekcia postihnúť aj močové cesty, či už močových mechúr alebo trubicu.

Začervenaný penis je typický aj pre zápaly žaluďa a predkožky. Ide o balanitídu alebo balanopostitídu. Takýto zápal môže mať akútnu a chronickú formu. Akútna forma začína pomerne rýchlo začervenaním a svrbením či už na žaludi alebo na vnútornej strane predkožky a neskôr sa rozšíri aj ďalej. Výraznejší je aj opuch predkožky a dochádza k dráždeniu. Pokiaľ príde aj k funkčnej poruche predkožky, je potrebné čo najskôr vyhľadať lekára, inak hrozí trvalé poškodenie.

Pri chronických zápaloch môže byť príčinou nevyvážená bakteriálna flóra ale aj kvasinky, niekedy môže ísť aj o alergický či iný dráždivý pôvod. Začervenaný penis môže byť príznakom aj niektorých atrofických zmien na pohlavnom orgáne, prípadne v dôsledku komplikácie oparu alebo cukrovky. V každom prípade, pokiaľ sú so začervenaním spojené aj iné symptómy, prípadne ak je príliš nepríjemné, je vždy lepšie prekonať ostych a ísť za lekárom.

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Čo hrozí pri striedaní sexuálnych partnerov, alebo aké pohlavne prenosné ochorenia poznáme Čo hrozí pri striedaní sexuálnych partnerov, alebo aké pohlavne prenosné ochorenia poznáme

Ochorenia, ktoré sa prenášajú pohlavným stykom sa nazývajú sexuálne prenosné ochorenia (Sexually transmitted diseases - STDs). Prenos z osoby na osobu počas pohlavného styku,...

Naposledy aktualizované 26.09.2018


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov
Sex - Gusto 22.02.2018 01:31

Mal som nechránený sex s kamarátkou a o deň má začal svrbieť žaluď... Umyl som sa a prešlo to... A 3tyzdne som mal opäť sex na chvíľku bez ochrany ale potom som si dal kondóm a o týžden aj pol má začal páliť žaluď a je začervenany ... Môže to byť slabou hygienou ? Ako mám postupovať ďakujem

gigolo 10.02.2019 16:44

mal by si prestat sukat kamosky

Miki 05.11.2019 06:29

Striedal som v30 ke až teraz na 50 ku mám následky