späť na zoznam príznakov

Zaľahnutie a tlak v ušiach: Môže mať vážne príčiny?

Autor: Bc. Lukáš Tóth , Zdravotnícky pracovník
Zaľahnutie a tlak v ušiach: Môže mať vážne príčiny?
Zdroj foto: Getty images

Sluch je dôležitou súčasťou vnímania okolia. Informuje nás o tom, čo sa v našej blízkosti deje. Niekedy dochádza k jeho poruchám. Jednou z nich je aj zaľahntie. Môže byť krátkodobé alebo dlhodobé. Vzniká následkom zápalu, ale má aj iné príčiny.


Zaľahnutie v ušiach je prirodzené napríklad ak človek prekonáva za krátky čas veľkú nadmorskú výšku, pričom ide o dôsledok nevyrovnaných tlakov medzi dutinou stredného ucha a okolím.

V dôsledku zmeny tlaku okolia, ktorá prebehla veľmi rýchlo, tak nastane problém a pocit zaľahnutia v uchu. Na druhej strane tento pocit rýchlo pominie.

Chvíľkové zaľahnutie ucha sa dá vyriešiť aj prehltnutím, zívaním alebo prežúvaním. Príde vtedy k vyrovnaniu tlaku medzi nosohltanom a stredným uchom. Zaľahnutie ustúpi.

Podobne aj po zaplavení ucha vodou pri kúpaní. Nastáva krátkodobé a chvíľkové zaľahnutie v ušiach. Pokiaľ ide ale o dlhodobejší stav, môže ísť aj o príznak nejakého ochorenia.

žena si čistí ucho vatovou tyčinkou
Dôležitá je správna hygiena, ale pozor na poškodenie bubienka. Foto: Thinkstock photos

Niektorí ľudia majú genetický predpoklad na zvýšenú tvorbu ušného mazu. V prípade ak vytvorí zátku, dochádza k zaľahnutiu v ušiach. Dôležitá je pravideľná hygiena.

Zaľahnutie v uchu po čistení má za následok nesprávna technika hygieny. Kedy následkom hlbokého prieniku vatovej tyčinky, dochádza k porušeniu bubienka.

Problém je v uchu

Najčastejšie ale dochádza k zaľahnutiu v ušiach v dôsledku zápalov priamo v nich. Častý je zápal vonkajšieho ucha a zápal zvukovodu. Je vyvolaný najčastejšie kožnou infekciou v tejto oblasti, či už plesňovou, bakteriálnou alebo vírusovou.

Pri tomto zápale je typická aj bolesť v postihnutom uchu, ktoré býva častejšie len jedno a nie obe naraz a človek môže spozorovať aj výtok z ucha. V niektorých prípadoch môže byť aj teplota, ale nie je to príliš časté.

Naopak otitída, čiže zápal stredného ucha, sa prejavuje aj zvýšenou teplotou. Tento zápal môže mať akútnu aj chronickú podobu a zaľahnutie v ušiach je dlhodobé. Pričom bolesť je aj v pulzujúcej forme.

Zaujímavé informácie: O zápale stredného ucha na Zdravotéke.

Obvykle býva tento typ zápalu obojstranný a postihuje obe uši. Najmä ak je vyvolaný nejakým ochorením respiračného systému. Ako to často býva v detskom veku, kedy je ich častou komplikáciou.

V letnom období sa vyskytuje zaľahnutie v ušiach následkom prievanu. Kedy nesprávnou technikou vetrania dochádza k tomuto problému.

Môže byť aj pri alergii

Zaľahnutie môže vzniknúť aj na podklade alergie. Či už ide o klasickú alergiu alebo o sennú nádchu. Obe alergie môžu byť sprevádzané zaľahnutím v uchu, niekedy sa dokonca vytvorí aj zápal.

3 zaujímavé články na Zdravotéke:
Alergia
Anafylaktický šok
Senná nádcha 

Horné dýchacie cesty a zaľahnutie v uchu

žena si fúka nos papierovou tyčinkou, má nádchu
Komplikácia pri zápaloch horných dýchacích ciest a nádche. Foto: Thinkstock photos

Zaľahnuté uši sú typické aj pre viaceré ochorenia horných dýchacích ciest, napríklad pri nádche. Charakteristicky sa prejavuje celkovou únavou, zvýšenou telesnou teplotou, plným nosom a aj bolesťou hlavy a zaľahnutím v ušiach.

Nádchu spôsobujú častejšie vírusy, či už adenovírusy alebo rinovírusy. Dochádza aj k podráždeniu nosovej sliznici. Častou komplikáciou dlhodobej nádchy je aj zápal v strednom uchu.

Neobvyklý nie je ani zápal prínosových dutín. Kedy je zvýšené riziko komplikácie zápalu stredného ucha a tým prítomný príznak zaľahnutia. Často je príčinou jeho nedostatočné preliečenie.

Medzi problémy s hornými dýchacími cestami, pri ktorých sa vyskytuje tiež zaľahnutie v ušiach, patrí aj zápal nosohltanu. Pre ten je typický suchý kašeľ, plný nos, zvýšená telesná teplota a bolesti v krku.

Práve dlhodobé zaľahnutie je typické pre zápal nosohltanu. Keďže dochádza k zdureniu sliznice a tým aj k uzavretiu Eustachovej trubice, kým zápal neustane. Ten môže byť vírusového, aj bakteriálneho pôvodu a lieči sa symptomaticky alebo antibiotikami.

Tubotympanický katar rovnako spôsobuje zaľahnutie v ušiach. Okrem toho sa vyzančuje pocitom tlaku v ušiach. Počuteľná je ozvena vlastného hlasu, ale aj prítomnosť iných zvukov, napríklad pri kašľaní, prežúvaní.

Tieto ťažkosti spôsobuje zhustenie tekutiny stredného ucha, niekedy až do želatínovej konzistencie. Tá obmedzuje pohyblivosť sluchových kostičiek a bubienka.

Nádor alebo zdurená mandľa

Pri dlhodobých ťažkostiach je treba zvýšiť pozornosť. Hlavne ak nie sú prítomné príznaky prechladnutia, či nádchy. Zaľahnutie môže byť následkom nádoru v nosohltane.

Aj zväčšená nosohltanová mandľa býva dôsledkom zaľahnutia v uchu. A to práve následkom zápalu. Veľa ráz sa vyskytuje táto komplikácia v detskom veku.

Točenie hlavy a nízky tlak ako príčina

kruhovo rozmazané stromy ako znak závratov
Točí sa s vami svet? Máte zaľahnuté v ušiach? Možno máte aj nízky tlak. Foto: Thinkstock photos

Niekedy sa spolu so zaľahnutím v ušiach objaví aj točenie hlavy. V tom prípade sa jedná pravdepodobne o meniérovu chorobu. Čo je ochorenie vnútorného ucha.

Aj problém s krčnou chrbticou v niektorých prípadoch vyvolá zaľahnutie v uchu. Bolesť vyžaruje do hlavy, oblasti uší. Prítomné bývajú aj závraty, porucha rovnováhy. Rovnako je to aj v prípade vertiga.

Točí sa vám svet? Čítajte o závratoch v magazíne.

Ak trpíte na nízky tlak krvi, možno ste sa už stretli s pocitom točenia hlavy, mdlobou, zahmlievaním pred očami a tak isto aj s krátkodobým zaľahnutím v ušiach. Tieto ťažkosti spôsobuje znížené prekrvenie mozgu, ktoré sa pri nízkom tlaku vyskytuje.

Čeľustno-sánkový kĺb a jeho porucha patrí k jednej z mnoha príčin zaľahnutia v uchu. Okrem neho sa vyskytuje aj bolesť pri uchu, zhoršená žuvaním, ranná stuhlosť žuvacích svalov.

Každopádne, ak človek má zaľahnuté v ušiach dlhšiu dobu alebo ak cíti v ušiach aj bolesti, mal by určite čo najskôr zájsť za lekárom. Odborné vyšetrenie poskytne ORL lekár.

Infografika znázorňuje, ako vyrovnať tlak v strednom uchu pri zaľahnutí, napríklad zívaním, žuvaním, cmúľaním a pitím vody
Čo robiť v prípade zaľahnutia v uchu

Video o príčine zaľahnutia v uchu

Video o príčine zaľahnutia v uchu

Ďalšie zaujímavé zdroje

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Bc. Lukáš Tóth

Bc. Lukáš Tóth

Zdravotnícky pracovník

Stredná zdravotnícka škola v Nitre mi dala základ pre uplatnenie sa v oblasti zdravia a chorôb. Vďaka nej som 2 roky pracoval na traumatologickej klinike a ambulancii vo FN Nitra. Od roku 2006 som bol zamestnaný v záchrannej zdravotnej službe, kde som zotrval do roku 2017. Bakalárske štúdium som absolvoval na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre v odbore urgentná zdravotná starostlivosť. Bakalársky titul mi umožnil pokračovať v poslaní zdravotníckeho záchranára. Medzičasom som získal miesto na tiesňovej linke 155. V prednemocničnej zdravotnej starostlivosti tak pôsobím do dnešnej doby. Záujem o človeka, zdravie a aj samotné choroby som mal už v detstve, čo mi dalo predpoklad venovať sa tejto téme i v dospelosti. Štúdium a získavanie nových informácií v praxi mi poskytlo skvelý podklad pre písanie odborných textov a to v podobe článkov, ktorým porozumejú i bežní ľudia. Moja záľuba v portáli Zdravotéka má tak pevné základy v rokoch praxe aj v osobnom záujme. Podobne ma zaujíma i zdravá strava, výživa a celkovo zdravý životný štýl. Svoj voľný čas vypĺňam rodinou a športom

Čítajte 2 skúsenosti užívateľov s Zaľahnutím v ušiach

Zaľahnutie a tlak v ušiach: Môže mať vážne príčiny? patri medzi príznaky Uší, nosa a ústnej dutiny
V obsahu nájdete:

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Aké sú typické príznaky pre vysoký krvný tlak? Aké sú typické príznaky pre vysoký krvný tlak?

Vysoký krvný tlak je ochorenie, ktoré vás môže sprevádzať životom bez povšimnutia. V tomto je ukrytá jeho nebezpečnosť. Rizikom je hlavne vypuknutie komplikácií, ktoré môžu ohroziť...

Ako odlíšiť prechladnutie od važnejších respiračných infekcií? Ako odlíšiť prechladnutie od važnejších respiračných infekcií?

Žijeme v časoch, keď každé obyčajné prechladnutie vzbudzuje v ľuďoch obavy a strach. Vedomosť o základných prejavoch a rozdieloch najčastejších ochorení dýchacích ciest je tým správnym...

Správna liečba angíny u detí? Aké má príčiny a príznaky? Správna liečba angíny u detí? Aké má príčiny a príznaky?

Angína ako ju poznáme je častým ochorením sprevádzaným bolesťami hrdla, problémom s prehĺtaním a vysokými teplotami.

Toto musíte vidieť! Overené rady: Ako zvládnuť jesennú depresiu? Toto musíte vidieť! Overené rady: Ako zvládnuť jesennú depresiu?

Príchod jesene so sebou prináša mnohé zmeny vplývajúce na organizmus človeka . Koniec leta, prechod do zimného, sychravého počasia s nižšími teplotami, zmena letného času na zimný,...

Zápal, bolesť či svrbenie ucha v lete? Z vody, prievanu i klimatizácie Zápal, bolesť či svrbenie ucha v lete? Z vody, prievanu i klimatizácie

Nastupujúce letné počasie nás často láka k vode. Málokto odolá nutkaniu trochu sa schladiť v jazerách, či kúpaliskách. Niekedy si však z takéhoto osvieženia prinesie aj neželaný darček v...

Naposledy aktualizované 01.03.2021


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov
Tehotenstvo a zaľahnutie v ušiach - Lenka 28.05.2021 07:20

Zaľahnutie v ušiach trápi viaceré mamičky v tehotenstve. V článku sa to žiaľ nespomína. Osobne s tým mám skúsenosť už tretie tehotenstvo, no tu mi to začína už v 12. Týždni. Je to veľmi obmedzujúce a nepríjemné, hlavne počas šoférovania. Zvykne mi zaľahnúť veľmi veľa krát za deň. Nepočítam to.

Čo mi pomohlo

Veľmi dobre pomôže predklon, treba však dať pozor kde a kedy sa predklánate

Neznama hudba v usiach - Marek 07.01.2021 21:54

Ja mam inu skusenost.dlhsiu dobu mi slabo huci v usiach.ale dnes ked bolo uplne ticho pocul som slabucku hudbu.hladal som zdroj no nic.potom som si zatkal usi a nejake radio hra namiesto toho hucania..nezartujem.zvazujem ci v istych pripadoch ludske telo nemoze fungovat ako akasi antena alebo co. Zvlastne