Zimomrivosť
Zimomrivosť súvisí najčastejšie s termoreguláciou, pričom v podstate ide o pocit zimy v dôsledku zlej tolerancie chladu alebo nižších teplôt. Tento pocit zimy, pokiaľ nie je sprevádzaný triaškou alebo horúčkami, nie je príznakom žiadneho vážneho ochorenia infekčného typu, ako je to napríklad pri zimnici, ale môže mať tiež niektoré chorobné príčiny a pôvod v nejakom ochorení. Vo väčšine prípadov ale nie...
Vďaka individuálnej termoregulácii nie je teda problém nájsť ľudí, ktorým nie je príliš veľké teplo ani počas veľkých letných horúčav a naopak v zime sa potrebujú viac obliecť alebo si nastaviť vykurovanie v interiéry na vyššiu úroveň. Z tohto hľadiska nie je nutné tento stav riešiť, pretože ide o prirodzenú termoreguláciu v organizme každého človeka. Zimomrivosť viac trápi napríklad ženy, pretože nemajú toľko svalstva, aby mohlo kontrakciami produkovať teplo.
Navyše, tepelné mechanizmy sa obvykle vedia po určitej dobe prispôsobiť okoliu. Znamená to napríklad, že ak niekto príde do extrémne teplého prostredia, na úvod sa síce potí, ale neskôr sa organizmu teplote okolia prispôsobí a nie je to už problém. Podobne to funguje aj so zimou, kedy napríklad pri sprchovaní studenou vodou si telo zvykne, krv v cievach viac prúdi a dostaví sa pocit tepla. Niekedy môže byť na vine väčšej zimomrivosti napríklad aj nízky tlak.
Na pocit tepla alebo naopak zimy má vplyv aj hladina hormónov. Napríklad pri hypotyreóze dochádza k nedostatku hormónov v dôsledku poruchy štítnej žľazy, ktorá neprodukuje dostatočne veľa hormónov. Človek tak trpí zimomrivosťou a dochádza k celkovému spomaleniu organizmu a procesov v ňom. Typické sú únava, nadmerná spavosť, vyčerpanie a tiež spomalený metabolizmus. Hypotyreóza môže mať viacero príčin a veľakrát súvisí s autoimunitnými poruchami.
Poruchy s termoreguláciou majú aj ľudia s chudokrvnosťou, čiže anémiou. Ide o ochorenie červených krviniek, kedy sa zníži hladina hemoglobínu, čo je krvné farbivo viažúce na seba kyslík a to ovplyvňuje následne aj zníženie počtu červených krviniek. Typickým príznakom anémie je celková bledosť organizmu, nadmerná únava a celková letargia. Človek môže mať v dôsledku nedostatočného prekrvenia a okysličenia organizmu aj problémy s termoreguláciou.
Častokrát súvisí zimomrivosť aj s nedostatkom živín a celkovou nízkou telesnou hmotnosťou. Nejde len o objem svalstva, ale priam až o podvýživu, ktorá je charakteristická pre viaceré poruchy výživy, ako napríklad anorexia alebo bulímia, ktoré sa vyznačujú abnormálnym znížením príjmu potravy v dôsledku dosiahnutia chudnutia a nízkej hmotnosti. V každom prípade, netreba zimomrivosť hneď preceňovať, ale na druhú stranu, ak sú prítomné aj iné príznaky, môže ísť o chorobný symptóm.
Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!
Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →