späť na zoznam príznakov

Znížená hladina kyseliny listovej

Autor: Michal Hrebík
Zdroj foto: Getty images

Choroby s príznakom "znížená hladina kyseliny listovej"

Byliny používané na znížená hladina kyseliny listovej

Znížená hladina kyseliny listovej môže byť príznakom vážnejšieho ochorenia krvi v organizme, ale zároveň sama o sebe spôsobuje aj iné zdravotné komplikácie. Kyselina listová je vlastne vitamín B9, takže sa hovorí o zníženej hladine vitamínu B9 a tento vitamín je dôležitý v organizme vo viacerých metabolických procesoch. Jeho nedostatok v organizme sa prejavuje zvýšeným rizikom vzniku viacerých ochorení, či už tráviacej alebo pohybovej sústavy.

Zníženie hladiny tohto vitamínu môže byť spôsobené napríklad problémami so vstrebávaním živín v tráviacom trakte, takže to môže byť symptómom aj ochorenia čriev, ale tiež ide vo väčšine prípadov najmä o nedostatok príjmu tohto vitamínu v jeho prirodzene forme v zelenine, napríklad v špenáte, listovej zelenine, šošovici, špargli, hlávkovom šaláte, brokolici alebo hrášku. Dlhodobo znížená hladina kyseliny listovej ale môže indikovať aj rôzne choroby.

Napríklad u žien môže byť toto zníženie necharakteristickým príznakom rakoviny krčka maternice, typické je zníženie hladiny pri anémii, čo je vážne krvné ochorenie, ale napríklad zníženie hladiny je rizikovým faktorom pre vznik srdcového infarktu, rakoviny pľúc, rakoviny hrubého čreva alebo rakoviny konečníka. Vitamín B9 sa podieľa na metabolizme, stimuluje aj tvorbu žalúdočnej kyseliny, podporuje aj funkcie žalúdka, čriev a zlepšuje aj funkcie pečene.

Nedostatok a znížená hladina kyseliny listovej môžu spôsobiť rôzne reprodukčné problémy, poruchy vstrebávania v črevách, typickými príznakmi je aj hnačka, slabosť, nespavosť, búšenie srdca a bolesti hlavy. Počas tehotenstva je zvýšené riziko potratu najmä počas prvých dvoch týždňov, ale aj riziko predčasného pôrodu, nízkej pôrodnej hmotnosti bábätka a môže vzniknúť aj riziko veľmi vážnych defektov neurálnej trubice, čo je embryonálny základ miechy a mozgu.

Defektom neurálnej trubice je charakteristické ochorenie Spina Biffida, čo je vrodená chyba spôsobená zníženou hladinou kyseliny listovej v organizme budúcej matky, ktorá sa prenesie na novorodenca. Vplyvom choroby sa neuzavrie chrbtica novorodenca pri jeho vývoj, takže ide o vývojovú anomáliu. Porucha uzatvorenia neurálnej rúry nastáva už počas 3. alebo 4. embryonálneho týždňa. Niekedy sú následky len mierne, ale môže prísť aj k rázštepu chrbtice.

Najčastejšie je znížená hladina kyseliny listovej charakteristická pre anémiu, kedy ide o ochorenie červených krviniek, ktoré nemajú dostatok hemoglobínu, čo je červené krvné farbivo, ktoré na seba viaže kyslík. Ochoreniu sa hovorí aj chudokrvnosť a v prípade nedostatku kyseliny listovej ide o tzv. makrocytárnu formu anémie. Červené krvinky sú veľké a nevyzreté z dôvodu narušenej syntézy DNA a nemôžu tak naplno plniť svoju funkciu v krvnom obehu.

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Zatiaľ nebola pridaná žiadna skúsenosť

Znížená hladina kyseliny listovej patri medzi príznaky Tráviacej sústavy
Ďalšie názvy: znížená hladina vitamínu B9
V obsahu nájdete:

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Ste chudokrvní? Príčinou nemusí byť len strava Ste chudokrvní? Príčinou nemusí byť len strava

Anémia, alebo anemický syndróm patrí medzi časté chorobné stavy. Väčšina príčin chudokrvnosti predstavuje nedostatok živín potrebných pre tvorbu červených krviniek, či krvného farbiva....

V tehotenstve dajte pozor na chudokrvnosť. Aké má príčiny, príznaky? V tehotenstve dajte pozor na chudokrvnosť. Aké má príčiny, príznaky?

Tehotenstvo predstavuje určitú záťaž pre celý organizmus. Srdce i pľúca už nepracujú len pre jedno telo. Zvyšuje sa objem krvi, ktorá sa musí postarať i o potreby nenarodeného dieťaťa. S...

Rakovina hrubého čreva a diéta Rakovina hrubého čreva a diéta

Rakovina hrubého čreva a konečníka je veľmi závažné ochorenie so zdĺhavou a často neúspešnou liečbou. U viac ako polovice prípadov sa končí fatálne. Život s ňou tiež nie je...

Čo môže znamenať točenie hlavy v tehotenstve? Čo môže znamenať točenie hlavy v tehotenstve?

Každá nastávajúca mamička si musí prejsť mnohými nepríjemnými zmenami. Okrem nevoľnosti a únave, sa často tehotné ženy sťažujú i na točenie hlavy. Tento častý príznak môže mať viacero...

Afty naše každodenné - môžu byť u detí, aj v tehotenstve Afty naše každodenné - môžu byť u detí, aj v tehotenstve

Afty sú nepríjemné, zapálené pľuzgieriky, ktoré sa vyskytujú na sliznici ústnej dutiny. Tieto bolestivé vriedky môžu potrápiť najmä deti a tehotné ženy. Prečo je tomu tak? Môžu byť...

Naposledy aktualizované 24.08.2015


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.