Zvýšená hladina vápnika v krvi

Zvýšená hladina vápnika v krvi je stav, ktorý sa prejavuje navonok napríklad nevoľnosťou, pomerne častým zvracaním, nadmerným močením a tiež svalovou slabosťou a únavou. Ide vždy o chorobný príznak, ktorý môže mať pôvod v rôznych typoch ochorení a porúch, či už ide o narušenie funkcií prištítnych teliesok, rôzne nádorové ochorenia alebo o stavy spôsobené intoxikáciou alebo predávkovaním liekmi. V miernej podobe však nemusí ísť...

Zvýšená hladina vápnika v krvi je stav, ktorý sa prejavuje navonok napríklad nevoľnosťou, pomerne častým zvracaním, nadmerným močením a tiež svalovou slabosťou a únavou. Ide vždy o chorobný príznak, ktorý môže mať pôvod v rôznych typoch ochorení a porúch, či už ide o narušenie funkcií prištítnych teliesok, rôzne nádorové ochorenia alebo o stavy spôsobené intoxikáciou alebo predávkovaním liekmi. V miernej podobe však nemusí ísť o chorobný symptóm.

Veľakrát môže byť hyperkalcémia, ako sa tento stav nazýva, aj asymptotická, čiže sa neprejaví navonok a človek o nej nevie. Niekedy k nej môže prísť aj v dôsledku nadmerného vylučovania vápnika z kostí, prípadne v dôsledku zvýšenej absorbcie vápnika v črevách alebo naopak v dôsledku zníženej sekrécie vápnika v obličkách. Rizikom je aj vysoký vek, kedy je tento stav častejší, ale samozrejme sú aj výnimky, napríklad pri Pagetovej chorobe, ktorá postihuje mladších ľudí.

Táto choroba sa tiež prejavuje zvýšením hladiny vápnika v krvi a ide o kostné ochorenie, pri ktorom dochádza k poruchám remodelácie kostí a následná resorbcia vápnika z kostí. Toto ochorenie môže postihovať len jednu kosť a vtedy sa hovorí o monostotickej forme, ale častejšie postihne Pagetova choroba viac kostí a ide o polyostotickú formu. Najčastejie sú postihnuté chrbtica, panva alebo lebka. Liečba prebieha medikamentózne, prípadne chirurgickou korekciou

Niekedy za zvýšenú hladinu vápnika v krvi môže aj nadmerná produkcia hormónov prištítnych teliesok, ktoré hodnoty vápnika v organizme kontrolujú, prípadne ide o nadmerný príjem vitamínu D, ktorý sa podieľa na regulácii absorpcie vápnika. Aj sakroidóza, čo je pomerne vzácne multisystémové ochorenie, sa môže takto prejavovať. Táto choroba tiež postihuje ľudí v mladšom veku a dochádza pri nej k postihnutiu kostí, nervov, srdca, sleziny alebo pečene.

Hyperklacémia sprevádza aj viaceré nádorové ochorenia, ktoré buď postihujú priamo kosti alebo v dôsledku nádoru vznikajú hormóny spôsobujúce rednutie kostí. Príkladom prvého typu je napríklad mnohopočetný myelóm, čo je ochorenie plazmatických buniek v kostnej dreni, pri ktorom dochádza k extrémnemu nárastu týchto buniek. V dôsledku tohto stavu prichádza k uvoľňovaniu vápnika z kostí do krvi na základe zániku pôvodného kostného tkaniva.

Hladinu vápnika v krvnej plazme a ovplyvňovanie rednutia kostí na diaľku majú však nádory, ktoré sa nachádzajú napríklad v obličkách. Veľakrát na základe tohto stavu dochádza pri tomto ochorení aj k vzniku patologických zlomenín, keďže kosti rednú, vápnik sa uvoľňuje do krvi, čiže je zvýšená hladina vápnika v krvi a kosti sú tak náchylnejšie na zlomenie a poškodenie aj pri bežných nerizikových činnostiach. Hladina vápnika je pri tejto chorobe dokonca extrémne vysoká.

fzdieľaj na Facebooku
Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!

Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →

Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.

Odporúčané