späť na zoznam príznakov

Zvýšená hladina vápnika v krvi

Autor: Michal Hrebík

Choroby s príznakom "zvýšená hladina vápnika v krvi"

Zvýšená hladina vápnika v krvi je stav, ktorý sa prejavuje navonok napríklad nevoľnosťou, pomerne častým zvracaním, nadmerným močením a tiež svalovou slabosťou a únavou. Ide vždy o chorobný príznak, ktorý môže mať pôvod v rôznych typoch ochorení a porúch, či už ide o narušenie funkcií prištítnych teliesok, rôzne nádorové ochorenia alebo o stavy spôsobené intoxikáciou alebo predávkovaním liekmi. V miernej podobe však nemusí ísť o chorobný symptóm.

Veľakrát môže byť hyperkalcémia, ako sa tento stav nazýva, aj asymptotická, čiže sa neprejaví navonok a človek o nej nevie. Niekedy k nej môže prísť aj v dôsledku nadmerného vylučovania vápnika z kostí, prípadne v dôsledku zvýšenej absorbcie vápnika v črevách alebo naopak v dôsledku zníženej sekrécie vápnika v obličkách. Rizikom je aj vysoký vek, kedy je tento stav častejší, ale samozrejme sú aj výnimky, napríklad pri Pagetovej chorobe, ktorá postihuje mladších ľudí.

Táto choroba sa tiež prejavuje zvýšením hladiny vápnika v krvi a ide o kostné ochorenie, pri ktorom dochádza k poruchám remodelácie kostí a následná resorbcia vápnika z kostí. Toto ochorenie môže postihovať len jednu kosť a vtedy sa hovorí o monostotickej forme, ale častejšie postihne Pagetova choroba viac kostí a ide o polyostotickú formu. Najčastejie sú postihnuté chrbtica, panva alebo lebka. Liečba prebieha medikamentózne, prípadne chirurgickou korekciou

Niekedy za zvýšenú hladinu vápnika v krvi môže aj nadmerná produkcia hormónov prištítnych teliesok, ktoré hodnoty vápnika v organizme kontrolujú, prípadne ide o nadmerný príjem vitamínu D, ktorý sa podieľa na regulácii absorpcie vápnika. Aj sakroidóza, čo je pomerne vzácne multisystémové ochorenie, sa môže takto prejavovať. Táto choroba tiež postihuje ľudí v mladšom veku a dochádza pri nej k postihnutiu kostí, nervov, srdca, sleziny alebo pečene.

Hyperklacémia sprevádza aj viaceré nádorové ochorenia, ktoré buď postihujú priamo kosti alebo v dôsledku nádoru vznikajú hormóny spôsobujúce rednutie kostí. Príkladom prvého typu je napríklad mnohopočetný myelóm, čo je ochorenie plazmatických buniek v kostnej dreni, pri ktorom dochádza k extrémnemu nárastu týchto buniek. V dôsledku tohto stavu prichádza k uvoľňovaniu vápnika z kostí do krvi na základe zániku pôvodného kostného tkaniva.

Hladinu vápnika v krvnej plazme a ovplyvňovanie rednutia kostí na diaľku majú však nádory, ktoré sa nachádzajú napríklad v obličkách. Veľakrát na základe tohto stavu dochádza pri tomto ochorení aj k vzniku patologických zlomenín, keďže kosti rednú, vápnik sa uvoľňuje do krvi, čiže je zvýšená hladina vápnika v krvi a kosti sú tak náchylnejšie na zlomenie a poškodenie aj pri bežných nerizikových činnostiach. Hladina vápnika je pri tejto chorobe dokonca extrémne vysoká.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Zatiaľ nebola pridaná žiadna skúsenosť

Zvýšená hladina vápnika v krvi patri medzi príznaky Kardiovaskulárneho a lymfatického systému
Ďalšie názvy: hyperkalcémia
V obsahu nájdete:

Naposledy aktualizované 24.08.2015


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.