Byliny

Ako pestovať Šalviu lekársku? Čo to je, účinky a jej využitie

Ako pestovať Šalviu lekársku? Čo to je, účinky a jej využitie

Šalvia lekárska je trvácna teplomilná bylina, považovaná za liečivú pre svoje blahodarné účinky na organizmus. Používa sa nielen v podobe čajov, odvarov, ale aj v kozmetike a v gastronómii. Aké sú jej účinky a ako sa o ňu starať, sa môžete dočítať v článku. 
Arnika horská

Arnika horská

Arnika horská patrí medzi trvalé byliny z čeľade hviezdicovité a je na Slovensku chránená a veľmi sa tu vo voľnej prírode nevyskytuje. Najčastejšie sa teda na našom trhu objavuje dovozom z divorastúcich rastlín z Rakúska alebo Talianska, pričom využiť sa pri rôznych zdravotných problémoch dá celá rastlina - kvety, vňať, podzemok aj koreň. Bylinka má veľmi široké vnútorné aj vonkajšie použitie, avšak treba používať iba naozaj pár kvapiek, pretože inak hrozí podráždenie.
Ashwagandha: Čo to je, aké má účinky na zdravie? + Ako ju užívať

Ashwagandha: Čo to je, aké má účinky na zdravie? + Ako ju užívať

Ashwagandha je bylina prezývaná ja ako Indický šafrán. Je jednou z najznámejších bylín tradičného prírodného liečiteľstva. Svoju popularitu nadobudla vďaka priaznivým vplyvom na zdravie a plodnosť mužov. Aké sú jej zdravotné účinky na organizmus? Kto by sa jej mal naopak vyhnúť?
Bedrovník anízový

Bedrovník anízový

Bedrovník anízový je bylina patriaca do čeľade mrkvovitých, pričom ľudovo je známa skôr ako aníz, aj keď pod týmto pojmom existuje niekoľko príbuzných druhov. Tento druh pravdepodobne pochádza geograficky z oblasti Orientu a v Európe sa začal pestovať až neskôr. Bylinu poznalo veľmi dobre už aj staré čínske a indické lekárstvo, v Európe sa začal viac spomínať od 8. až 12. storočia. Zaujímavosťou je, že bežne v prírode divoko rastúci aníz obvykle nenájdete, takže najlepšie je si ho dopestovať.
Benedikt lekársky

Benedikt lekársky

Benedikt lekársky patrí medzi veľmi známe byliny a v minulosti bol považovaný za univerzálny liek, tzv. všeliek. Jeho použitie je známe už od 16. storočia a viaceré jeho liečivé účinky poznajú ľudia prakticky po celom svete, hoci sa pestuje aj na ozdobné účely. Má viacero zaujímavých ľudových názvov, napríklad horký bodliak, zajačie oko alebo ostropes, pôvodne pochádza z oblasti Stredomoria, Malej a Prednej Ázii, Sýrii, Iránu a Kavkazu, ale dnes sa pestuje už aj v Európe, Afrike, Severnej aj Južnej Amerike.
Ďatelina lúčna: Zaujímavosti o účinkoch prírodnej sily na zdravie

Ďatelina lúčna: Zaujímavosti o účinkoch prírodnej sily na zdravie

Aj vy sa pri prechádzke lúkou snažíte natrafiť na šťastie v podobe štvorlístka? Ďatelina vám okrem šťastia dokáže priniesť oveľa viac. Táto jednoduchá a nenáročná rastlinka nachádzala využitie už u našich predkov. V súčasnosti je v oblasti zdravia cenená hlavne kvôli vysokému obsahu biologicky účinných fytoestrogénov.
Divozel veľkokvetý

Divozel veľkokvetý

Divozel veľkokvetý je dvojročná bylina, ktorá dorastá niekedy až do výšky 2 metrov a je typická veľkými žltými kvetmi. Obvykle je možné nájsť rásť divozel popri cestách, na okraji lúk, pri kamenistých stráňach, prípadne popri viniciach a cestách a už v antike poznali ľudia jeho liečivé účinky, najmä v rámci respiračných problémov. Obsahuje viaceré prospešné látky, napríklad triesloviny, saponíny, silicu, sacharidy, horčiny alebo flavonoidy a najčastejšie sa využívajú jeho listy a kvety.
Maca peruánska: Poznáte liek Inkov? Aké má účinky a benefity?

Maca peruánska: Poznáte liek Inkov? Aké má účinky a benefity?

Poznáte starobylú liečivú bylinu zo srdca juhoamerických veľhôr? Dodá Vám energiu v chladných mesiacoch či pomôže znížiť únavu a stres. Liek Inkov na zlepšenie sexuálnych funkcií. Čítajte ďalej o kráľovnej peruánskych Ánd a dozviete sa viac o tejto superpotravine.