Alchemilka obyčajná: bylinka určená nielen ženám. Aké má účinky a prečo jej venovať pozornosť?

Alchemilka obyčajná: bylinka určená nielen ženám. Aké má účinky a prečo jej venovať pozornosť?
Zdroj foto: Canva

Ak vás zaujímali niekedy otázky o tom, čo je to Alchemilka a na čo sa využíva – možno sa nám ich podarí zodpovedať v tomto článku.

Charakteristika

Alchemilka obyčajná, latinsky Alchemilla vulgaris, je bylina obdivovaná nielen pre svoju estetiku, ale najmä pre jej liečivé vlastnosti. Alchemilka je už od dávnej minulosti cenná pre svoje liečebné účinky a má svoje nezastupiteľné miesto v tradičnej medicíne. Pochádza z čeľade ružovité (Rosaceae).

V posledných rokoch sa stala predmetom zvýšeného záujmu, a to najmä vďaka svojej schopnosti ponúknuť úľavu a podporu ženám pri rôznych „ženských“ problémoch.

Prirodzene sa vyskytuje v Európe, Ázii a Severnej Amerike. Preferuje vlhké prostredie, ako sú lúky a lesy.

Táto rastlina sa vyznačuje svojou krásou, ale aj širokým spektrom využitia. Jej prínos pre medicínu a potenciál v modernom zdravotníctve ju činia obľúbenou medzi bylinkármi, ale aj medzi tými, ktorí hľadajú prírodné spôsoby, ako podporiť zdravie.

V anglickom jazyku sa označuje ako - alchemilla - Lady's Mantle

Alchemilka a pohľady na časti rastliny, kvety, listy, stonku - koláž
Alchemilka a jej časti v bližšom pohľade. Zdroj foto: Canva

Charakteristika a opis Alchemilky obyčajnej

Medzi jej charakteristické rysy patria určite zelené, pílovité okraje listov, ktoré zachytávajú kvapky rosy. Alchemilka má drobné, žlté či zelené kvety, vďaka ktorým je v kombinácii s listami veľmi ľahko rozpoznateľná.

Pôvod, história a prirodzený výskyt v prírode

Alchemilka upútala pozornosť už v dávnych časoch, predovšetkým vďaka svojim výnimočným vlastnostiam, ktoré ocenili už stredovekí alchymisti. Verili, že kvapky rosy, zhromažďujúce sa na listoch alchemilky, majú magické a liečivé účinky.

Jej historický význam a prirodzený výskyt v prírode podčiarkujú jej univerzálnu hodnotu. Rovnako aj prispievanie k biodiverzite a aj kultúrnemu dedičstvu.

Skúsenosti s využitím v ľudovom liečiteľstve

Alchemilka je veľmi významná v liečiteľstve, hlavne pre svoje protizápalové, antioxidačné a hojivé účinky, vďaka obsahu trieslovín, flavonoidov a taktiež organických kyselín.

Je obzvlášť užitočná pri liečbe problémov súvisiacich so ženským reprodukčným systémom, ako sú napríklad menštruačné kŕče, či symptómy spojené s menopauzou.

Tradične sa využívala predovšetkým pre svoje benefity pre ženské zdravie, vrátane úľavy pri menštruačných a predmenštruačných ťažkostiach, ako aj pri podpore prirodzeného pôrodného procesu.

Ľudové liečiteľstvo si ju cenilo aj za jej schopnosť liečiť rôzne malé rany, ale aj zápaly vďaka protizápalovým a aj hojivým vlastnostiam tejto bylinky.

Používala sa aj na zmiernenie tráviacich problémov, ako sú hnačka a taktiež zápaly žalúdka, kde jej pozitívne účinky pomáhali upokojiť podráždený tráviaci trakt.

Skúsenosti tiež ukazujú, že Alchemilka môže byť využívaná aj vo forme kúpeľov na liečbu kožných ochorení a na zmiernenie bolestí. Stala sa dôležitou súčasťou mnohých bylinkových zmesí a receptov, ktoré sa odovzdávali z generácie na generáciu.

Aj keď moderná veda začína potvrdzovať mnohé z týchto použití, je dôležité pristupovať k ľudovým metódam s rešpektom a s k aktuálnym vedeckým poznaním.

Najdôležitejšie účinné látky obsiahnuté v rastline

Alchemilka obyčajná je skutočne bohatým zdrojom mnohých účinných látok, ktoré zohrávajú kľúčovú rolu v jej rozsiahlych liečivých vlastnostiach, a taktiež terapeutickom využití.

Tu sú niektoré z primárnych zdravotných prínosov tejto bylinky:

  • pre vysoké množstvo trieslovín – najmä tanínu, ktoré majú sťahujúce účinky; ak sa z odvar z alchemilky používa zvonku – na omývanie – triesloviny pomáhajú pri liečbe kožných problémov a podporujú hojenie rán a vredov,
  • ďalej obsahuje aj vysoké množstvá horčín, ktoré sú dôležité pre správne trávenie a vylučovanie tráviacich štiav,
  • táto rastlina je tiež bohatá na flavonoidy, ktoré posilňujú imunitu, chránia bunky pred poškodením voľnými radikálmi a prispievajú aj k prevencii srdcových ochorení,
  • kyselina salicylová má protizápalové účinky a zmierňuje bolesti spojené napr. aj s menštruáciou,
  • saponíny prítomné v Alchemilke tiež napomáhajú posilňovať imunitný systém,

Alchemilka poskytuje aj širokú škálu vitamínov, vrátane vitamínu C, a minerálov, ako horčík, ktoré sú nevyhnutné pre udržanie celkového zdravia.

Vnútorné použitie

Alchemilka obyčajná ponúka pri vnútornom použití množstvo zdravotných výhod, ktoré podporujú celkovú pohodu a zdravie.

Toto sú najdôležitejšie vnútorné účinky byliny:

Podpora ženského zdravia

Alchemilka je cenná pre svoje pozitívne účinky na ženský reprodukčný systém. Pôsobí ako regulátor menštruačného cyklu a zmierňuje nepríjemné symptómy spojené s PMS a menopauzou.

Dôvodom je jej schopnosť:

  • harmonizovať hormonálne hladiny,
  • zmierniť kŕče,
  • zmierniť silné menštruačné či popôrodné krvácanie a aj bolesti.

Po pôrode napomáha aj pri hojení a prispieva k regenerácii maternice. Všetky tieto jej účinky zlepšujú kvalitu života žien.

Zlepšenie trávenia

Vnútorné použitie alchemilky má pozitívny vplyv aj na trávenie, kde pôsobí proti tráviacim ťažkostiam, ako sú hnačky či zápaly čriev. Triesloviny v alchemilke zmierňujú podráždenie tráviaceho traktu a regulujú činnosť čriev, zatiaľ čo jej obsahové protizápalové látky zmierňujú vnútorné zápaly a podporujú aj zdravú mikroflóru.

Posilnenie imunitného systému

Alchemilka je bohatá na antioxidanty, ako sú flavonoidy a vitamín C, ktoré podporujú imunitu a zvyšujú odolnosť organizmu voči infekciám. Pravidelné užívanie alchemilky vo forme čaju alebo odvaru môže napomôcť chrániť telo pred prechladnutím, chrípkou a inými vírusovými ochoreniami. Zároveň podporuje aj rýchlejšie zotavenie.

Protizápalové a analgetické účinky

Alchemilka obyčajná má vďaka obsahu organických kyselín a trieslovín protizápalové, a mierne analgetické účinky, ktoré sú prospešné pri liečbe vnútorných aj vonkajších zápalových stavov.

Podpora srdca a ciev

Flavonoidy a iné antioxidanty prítomné v alchemilke prispievajú k ochrane srdca a ciev, zlepšujú cirkuláciu krvi a pomáhajú pri prevencii srdcovocievnych ochorení. Tieto látky posilňujú cievy a zároveň zlepšujú elasticitu cievnych stien, čím prispievajú k srdcovej a taktiež cievnej pohode.

Alchemilka vďaka svojmu obsahu fytosterolov znižuje vstrebávanie cholesterolu z potravy, čím rovnako prispieva k ochrane ciev pred aterosklerózou.

Vonkajšie použitie

Alchemilka obyčajná, okrem svojich vnútorných liečebných vlastností, ponúka aj širokú škálu účinkov pri vonkajšom použití, ktoré prispievajú k nášmu zdraviu.

Rastlina má vonkajšie použitie na tieto oblasti:

Liečba kožných problémov

Vonkajšie použitie alchemilky v podobe obkladov je mimoriadne účinné pri liečbe rôznych kožných problémov, ako sú ekzémy, akné, vyrážky či podráždená koža. Triesloviny a flavonoidy obsiahnuté v alchemilke majú silné protizápalové účinky, ktoré pomáhajú upokojiť kožu, redukovať jej začervenanie a taktiež podporiť rýchlejšie hojenie kože.

Podpora hojenia rán

Alchemilka obyčajná je vynikajúca aj na podporu hojenia drobných rán, škrabancov a popálenín. Jej hojivé a antiseptické vlastnosti zrýchľujú regeneráciu poškodenej kože, zabraňujú infekcii a podporujú tvorbu nového zdravého tkaniva.

Použitie alchemilkovej masti alebo priame aplikovanie odvaru urýchľuje proces hojenia. Netreba však zabúdať, že masť či odvar nikdy neaplikujeme priamo do otvorených rán.

Zmiernenie reumatických bolestí

Aplikácia alchemilkových obkladov či použitie masážnych olejov s extraktom alchemilky na postihnuté oblasti môže priniesť úľavu od reumatických, a rovnako tak aj artritických bolestí.

Protizápalové vlastnosti alchemilky napomáhajú znižovať zápal, a tiež bolesti spojené s týmito stavmi. Zlepšujú pohyblivosť, a tiež zmierňujú stuhnutosť v kĺboch.

Úľava od opuchov a zápalov

Aplikácia alchemilkových mastí na opuchnuté alebo zápalom postihnuté oblasti, ako sú oblasť v okolí očí alebo unavené nohy, môže poskytnúť okamžitú úľavu.

Čítajte tiež: 
Chronické venózne ochorenie, nedostatočnosť: Aké má príčiny, príznaky?
Čo je to chronická žilová nedostatočnosť, ako sa prejavuje, má riziká?

Protiedémové, čiže protiopuchové a protizápalové účinky alchemilky rýchlo redukujú opuch, a zmierňujú pocit ťažkých alebo unavených končatín, čím prispievajú aj k lepšiemu pocitu pohody.

Okrem medicínskeho využitia sa mladé listy alchemilky môžu pridať taktiež do šalátov alebo použiť ako ochucovadlo v kuchyni, čím sa rozširuje jej použitie.

Alchemilkový čaj aj iné formy použitia byliny

Alchemilka je vďaka svojim liečivým vlastnostiam základom pre prípravu aromatického čaju, ale tiež zahŕňa širokú paletu ďalších aplikácií, čo umožňuje jej všestranné využitie v rámci domácej liečby a prírodnej medicíny. Tu sú niektoré z tých najčastejších.

Čaj z Alchemilky obyčajnej

  • Príprava čaju z alchemilky obyčajnej je jednoduchý, no účinný spôsob, ako využiť jej liečivé vlastnosti pre zmiernenie menštruačných ťažkostí.
  • Sušené listy vložené do horúcej vody a vylúhované, uvoľňujú látky, ktoré pôsobia protizápalovo a pomáhajú regulovať aj menštruačný cyklus.

Odvar z Alchemilky

  • Silnejší odvar z listov Alchemilky je vynikajúci na liečbu rôznych tráviacich problémov, vrátane hnačky a aj zápalov tráviaceho traktu.
  • Sťahujúce vlastnosti trieslovín v Alchemilke zmierňujú podráždenie a zápal v tráviacom systéme, čím podporujú trávenie, a taktiež absorpciu živín.
Alchemilka sa používa tiež v čajoch a odvaroch, na fotografii je sušená alchemilka pripravená na zaliatie horúcou vodou a tiež čaj z nej
Alchemilka sa používa tiež v čajoch a odvaroch. Zdroj foto: Canva

Tinktúra

  • Tinktúra, pripravená maceráciou listov v alkohole, zvyšuje dostupnosť niektorých účinných látok, čím sa zabezpečuje rýchlejšie, a tiež efektívnejšie pôsobenie. Tinktúra z Alchemilky je účinným spôsobom, ako zabezpečiť reguláciu hormonálnej rovnováhy.

Alchemilkový sirup

  • Sirup vyrobený z Alchemilky obyčajnej, často obohatený o vitamín C a aj iné bylinky, je cenným doplnkom na posilnenie imunitného systému tela.
  • Jeho antioxidačné vlastnosti chránia bunky pred oxidačným poškodením a podporujú obranyschopnosť organizmu proti rôznorodým infekciám.

Kapsule

  • Pre tých, ktorí hľadajú pohodlný a efektívny spôsob, ako využiť liečivé účinky Alchemilky, ponúkajú kapsule s jej extraktom skvelé riešenie.
  • Kapsule zaručujú presné dávkovanie a pravidelné dávkovanie.

Zber a skladovanie

Pestovanie Alchemilky je skutočne jednoduché a vhodné aj pre začiatočníkov, vzhľadom na to, že rastlina preferuje polotieň a vlhkú, dobre odvodnenú pôdu.

Je odolná voči škodcom a chorobám, čo ju robí ideálnou pre záhradu, ale aj na pestovanie doma. Musí mať dostatočnú vlhkosť a pôda nesmie vysychať, čím sa zaručí jej optimálny rast.

Zber listov a kvetov sa odporúča v jarných a letných mesiacoch, keď sú účinné látky v rastline najkoncentrovanejšie, čo zvyšuje aj jej liečebný potenciál.

Na sušenie je ideálne rozložiť rastlinné časti na vetranom mieste bez priameho slnka. Po dôkladnom vysušení je dôležité suroviny uskladniť v tmavých, suchých nádobách na mieste chránenom pred vlhkom a svetlom, aby si zachovali svoje vlastnosti.

Alchemilka v záhradke ako okrasná rastlina
Obľúbite si ju tiež v záhradke. Zdroj foto: Canva

Vedľajšie a nežiaduce účinky a kontraindikácie

Hoci Alchemilka obyčajná je obľúbená pre svoje pozitívne zdravotné účinky, je veľmi dôležité vedieť o možných vedľajších účinkoch a kontraindikáciách.

Osoby s individuálnou citlivosťou na rastliny z čeľade ružovitých môžu zažiť alergické reakcie.

Taktiež je dôležité, aby tehotné ženy (v prvom trimestri sa neodporúča piť alchemilkový čaj), dojčiace matky a jedinci so zdravotnými stavmi ovplyvňujúcimi hormonálnu rovnováhu, konzultovali použitie Alchemilky obyčajnej s lekárom. Môže totiž interagovať s hormonálnymi procesmi v tele.

Možné interakcie Alchemilky s liekmi, najmä s tými, ktoré ovplyvňujú krvný tlak, či zrážanlivosť krvi, si zaslúžia osobitnú pozornosť, aby sa predišlo nežiaducim komplikáciám. Vedľajšie účinky môžu zahŕňať problémy, ako nevoľnosti a aj hnačky.

Preto je kľúčové dodržiavať odporúčané dávkovanie a rovnako tak byť aj obozretný pri kombinovaní Alchemilky s inými liekmi alebo taktiež s bylinami.

fzdieľaj na Facebooku

Zaujímavé zdroje informácií

  • rxlist.com - Alchemilla
  • draxe.com - Lady’s Mantle for Menstrual & Gastrointestinal Relief + Other Benefits
  • drugs.com - Lady's Mantle
  • ncbi.nlm.nih.gov - Phenolic Composition and Antioxidant Activity of Alchemilla Species
  • sciencedirect.com - A review of the traditional uses, phytochemistry, pharmacology, and clinical evidence for the use of the genus Alchemilla (Rosaceae)
  • sciencedirect.com - Towards a modern approach to traditional use: in vitro and in vivo evaluation of Alchemilla vulgaris L. gel wound healing potential
Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!

Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →

Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.