späť na zoznam bylín

Alchemilka obyčajná

Autor: Michal Hrebík
Alchemilka obyčajná
Zdroj foto: Getty images

Alchemilka obyčajná pochádza z Anglicka, ale v súčasnej dobe je rozšírená po celom svete. V minulosti patrila medzi najvzácnejšie rastliny pre alchymistov a už jej názov napovedá, že sa využívala v alchýmii, čo je akýsi predok dnešnej medicíny, chémie a bylinkárstva dohromady. Táto rastlina patrí medzi tzv. liečivé rastliny a pochádza z čeľade ružovité. Má aj viacero iných ľudových názvov, napríklad strieborník, ženský plášť, nebeská rosa, husia nôžka alebo kondolík.

Charakteristika

Samotný latinský názov pochádza z arabského označenia pre alchýmiu, pričom táto trvalá bylina je pokrytá mäkkými chĺpkami s laločnatými listami. Má žltozelené kvety, ktoré tvoria súkvetia na dlhších stonkách. Lievikovito stavané listy sú na začiatku stonke obohatené o priezračné a takmer nehmotné „perly“, ktoré nepochádzajú zo žiadnej rannej rosy, ale z transpirácie rastliny. Samotná stonka má do 40 cm, ak rastlina rastie vo vyššej nadmorskej výške, môže mať aj viac.

Rastlina dnes už rastie na všetkých kontinentoch, pričom dnes sa znova táto bylina vracia na svoje zabudnuté miesto ako výborný prírodný pomocník najmä pri ženských problémoch, ale aj pri viacerých problémoch všeobecne a má najčastejšie vonkajšie použitie. Rastlina ako taká je trvalka a rastie najmä vo vlhkom prostredí, napríklad blízko potokov, ale aj na mokrých lúkach. Rásť môže na slnečnom mieste, prípadne aj v polotieni. Najčastejšie sa zberá vňať, v menšej miere už koreň tejto rastliny.

Vnútorné použitie

Alchemilka má tak vnútorné ako aj vonkajšie použitie. V rámci vnútorného sa častokrát pripravuje zápar ako tonikum, diuretikum alebo na odkrvenie pečene. Okrem pečeni vie odkrviť a posilniť aj srdce pri traumatických horúčkach a celkovo pri vnútornom použití priaznivo ovplyvňuje trávenie. Rastlina pomáha aj pri pečeňových a ľadvinových chorobách a to najmä vo forme čaju. V tomto prípade dokonca nemusí ísť len o čaj z Alchemilky, ale aj čajovú zmes z viacerých bylín, napríklad s rebríčkom obyčajným.

Takýto zápar je ideálny pre ženy počas ťažkého priebehu menštruácie. Okrem toho v rámci vnútorného využitia sa využíva rastlina aj pri krvácaniach a ťažkostiach čriev, taktiež pri bolestiach maternice, je vhodná pri bielotoku, na závraty v období ťarchavosti, účinkuje pri zadržiavaní vody a pri obezite a zlepšuje priebeh cukrovky. Je veľmi vhodná aj pri hnačkách. Rastlina tlmí menštruačné bolesti aj krvácavosť, na druhú stranu pomôže aj s vyvolaním oneskorenej menštruácie.

Ako postupovať v prípade vnútorného použitia? Tu sú možnosti:

Zápar ako vnútorné tonikum a diuretikum

 • Tri štipky suchej bylinky alebo jej koreňa
 • Šálka vody
 • Necháme lúhovať 10 minút spolu
 • Pijú sa 3 šálky denne medzi jedlom cez deň

Zápar na ženské problémy a menštruačné ťažkosti

 • 1 liter vody
 • Hrsť suchej alchemilky a to spolu vňať aj koreň
 • Aj v tomto prípade sa pijú tri šálky denne a ide o ideálny prostriedok aj proti bolesti pri menštruácii

Čaj z alchemilky

 • Šálka vriacej vody
 • 1 čajová lyžička vňate
 • Lúhujte 10 minút a potom sceďte, denne sa pijú 2-3 šálky

Alkoholová tinktúra

 • 1 liter 60 percentného alkoholu
 • 200g nasekanej vňate
 • Vňať pridať do alkoholu a nechať 10 dní lúhovať pri izbovej teplote
 • Následne prefiltrujte a užívajte 15-20 kvapiek do vody, podľa potreby 4-6 krát denne

Vonkajšie použitie

Čo sa týka vonkajšieho využitia, využíva sa odvar ale aj rôzne náplaste. Náplasť z čerstvej vňate je dobrá na zastavenie krvácania a zacelenie rán a treba ju vymieňať na postihnutom mieste zhruba každých 10 minút. Samotný odvar pomáha tiež pri sceľovaní rán, má protizápalové účinky a tak je dobrý aj pri povrchových infekciách, zápaloch a poraneniach. Samozrejme, týka sa to len menších lokálnych poranení alebo infekcií na pokožke, ktoré nie sú celkového charakteru.

Odvar sa využíva aj na kúpele rúk a nôh, pri výplachu vagíny a genitálií všeobecne, kde má tiež dobré účinky pri povrchových zápaloch. Taktiež môže pomôcť na rôzne poranenia počas pôrodu. V rámci vonkajšieho využitia je známy aj kúpeľ s pridaním tejto byliny, ktorý je ideálny na posilnenie svalstva končatín, pri atrofii svalov pomáha aj v kombinácii s pastierskou kapsičkou. Zápar sa dá použiť aj ako kloktadlo pri zápale hrtana, pri krvácajúcich ďasnách, pri laryngitíde a na výplach ústnej dutiny. Odvar z alchemilky sa používa aj pri krvácaní z nosa.

Ak si chcete si pripraviť Alchemilku na vonkajšie použitie, skúste tieto "recepty":

Odvar na vonkajšie použitie

 • 1 liter vody
 • Dve hrste suchej alchemilky
 • Ideálne na vonkajšie a povrchové zápaly, infekcie alebo poranenia pokožky

Odvar na oči a zápal spojiviek

 • 1 liter vody
 • 50g suchej vňate
 • Treba nechať prejsť varom, aplikujte na oči veľmi jemne a opatrne

Alchemilkový kúpeľ

 • Do vody pridajte 200 g rastliny
 • Môže ísť buď o lokálny kúpeľ, napríklad nôh či rúk, prípadne o celkový

Na vaginálny výplach

 • 1 polievková lyžica vňate alchemilky
 • 0,5 litra studenej vody
 • Priviesť vodu do varu a povariť 1-3 minúty s vňaťou
 • Nechať vychladnúť, precediť a vlažné použiť na vypláchnutie vagíny pri rôznych typoch výtokov

Macerát

 • 20g sušenej byliny alebo 40g čerstvej
 • 5l vody
 • Bylinky vložte do vedra s vodou, nechajte lúhovať cez noc
 • Následne na ďalší deň vodu zohrejte a môžete pridať do kúpeľa

Zber a skladovanie

Čo sa týka zberu, samotná rastlina kvitne tak v nížinách ako aj vysokých horách a to od mája do októbra. Vňať sa zbiera v suchom počasí, ideálne ráno a pred rozkvitnutím. Koreň vykopávajte v septembri alebo októbri, pričom ho sušte v tieni. Zbiera sa samozrejme aj vňať, ktorá sa tiež suší v tieni, aby mala Alchemilka horkoštipľavú chuť, pričom táto sa zbiera najčastejšie od mája do augusta a zbierajú sa aj prízemné lístky bez stopiek.

Obklady, macerát, odvar aj Alchemilkový čaj

Alchemilka obyčajná sa dá využiť vo viacerých formách. Najčastejšie sa zberá vňať, ktorá chutí horko a sťahujúco, pričom len zriedka sa aplikuje samotne, skôr v rámci čajovín. Koreň sa používa na kúpeľ, ale tiež aj na rôzne obklady alebo odvary a čaje. Ak sa využívajú obklady, ide najčastejšie o čerstvé byliny, pri maceráte môže ísť aj o sušené byliny, ale vtedy je zvyčajne nutné dvojnásobné použitie množstva oproti čerstvej bylinke. Odvary a obklady sa prevarujú.

Počas tehotenstva

 • Niektoré zdroje síce Alchemilku obyčajnú neodporúčajú piť v tehotenstve
 • Na druhú stranu nejde o toxickú rastlinu a nie sú známe žiadne škodlivé účinky ani kontraindikácie a pri miernom dávkovaní nemôže byť dlhodobejšie užívanie problémom
 • Alchemilka pomáha na rôzne poranenia cez pôrod (ale aj po potrate), ale aj počas tehotenstva pomáha pri závratoch a točení hlavy
 • Bylina pôsobí pozitívne na svalstvo maternice a má spazmolytické, čiže sťahujúce účinky.
 • Taktiež alchemilkový čaj pomáha napríklad počas prvej časti cyklu až do ovulácie na zlepšenie plodnosti a na otehotnenie, čiže je dobrá aj na neplodnosť

Na druhú stranu, rastlina obsahuje aj triesloviny, ktoré sa pri kontakte so sliznicami sťahujú a naopak by tak mohli spôsobiť predčasné sťahy maternice v tehotenstve. V každom prípade, ak budete užívať rastlinu pred počatím alebo v poslednom mesiaci tehotenstva, malo by to mať pozitívny vplyv proti samovoľným potratom a pri podpore nárastu maternice a jej stiahnutiu do pôvodného tvaru.

Ideálna pre ženy

Tu sú účinky rastliny pre ženy:

Obdobie Konkrétne účinky
Menštruácia Pomoc pri menšutračných poruchách, zmiernenie krvácania, zmiernenie bolesti
Nepravidelná menštruácia Naštartovanie pravidelnosti a upravenie cyklu, vyvolanie oneskorenej menštruácie
Obdobie menopauzy Podpora svaloviny maternice, priaznivé účinky na psychiku a upokojenie stavu
Otehotnenie Podpora plodnosti a zvýšenie šance na počatie
Tehotenstvo Posilňujúce účinky na svalstvo maternice, ale zároveň aj pozor na predčasné sťahy maternice
Pôrod Perd pôrodom účinky na posilnenie maternice a zníženie pred samovoľným potratom
Po pôrode Regenerácia maternice, stiahnutie svalstva maternice do pôvodného stavu, zastavenie krvácania, lepšie hojenie rán

Pestovanie doma

Ak chcete alchemilku pestovať doma, množí sa semenami alebo rozdelením podzemkov na začiatku jari, pričom veľmi dôležité pre pestovanie je dodatočné zavodnenie celej pôdy, ktorá by mala byť vlhká. Či už sa rozhodnete pre polotieň alebo slnečné miesto, vlhkosť je úplnou prioritou. Tiež chráňte Alchemilku pred hmyzom, ktorý ju veľmi často napáda. V každom prípade musí byť stanovište vlhké a ak nie je úplne presvetlené prirodzeným slnečným svetlom, malo by ísť maximálne o polotieň.

Zdroje:

Pestovanie Alchemilky v záhradke

Pestovanie Alchemilky v záhradke

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov
alchemilka - Zuzana 22.11.2016 11:47

Kúpila som si tento čajík z dôvodu bolestivej menšturácie.. neviem či sa mi to iba zdá, a či je to prakticky možné, ale už po prvom pití (začala som v deň príchodu menštruácie a pila som dva týždne), keď mi prišla menštruácia, tak neboli také bolesti a bolo to oveľa znesiteľnejšie. Zároveň dúfam, že sa mi podarí otehotnieť. Plánujem piť pol roka takto v periódach. Snáď pomôže :-)