- Maria Treben - Moje léčivé rostliny - Mateřídouška obecná
- ncbi.nlm.nih.gov - Review of Ethnobotanical, Phytochemical and Pharmacological Study of Thymus serpyllum L.
- healthline.com - 12 Health Benefits of Thyme
- webmd.com - Health Benefits of Thyme
Materina dúška, prírodná sila pre zdravie? Aké má účinky a využitie?
Materina dúška je plazivá liečivá bylina. Používa sa pri liečbe viacerých chorôb. Pripravuje sa klasicky ako čaj, no môže byť použitá aj vonkajšou cestou.
Charakteristika
Ľudovo sa rastlina nazýva dúška, dymián, materinka, poľný tymián, vonný týmus, divý týmus a sadovník.
Špecifický latinský názov „serpyllum“ je odvodený z gréckeho slova vyjadrujúceho „plaziť sa“. Je to preto, že rastlina sa popína, plazí.
Do našich končín sa rastlina dostala zo Stredomoria v 11. storočí, pričom splanené druhy nájdeme v našich záhradách ako tymián obyčajný (Thymus vulgaris). Ten dorastá na rozdiel od materiny dúšky do výšky až 50 centimetrov. Účinky majú rovnaké.
Ako liečivá rastlina sa používa už od dávnych čias. V starovekom Egypte sa používal ako súčasť balzamu pri balzamovaní. V starovekom Grécku ho poznali ako veľmi aromatickú bylinku, opísal ju Plínius a Dioscorides v 2. storočí n.l.
V stredoveku sa v Európe používala materina dúška ako aromatická zložka pri výrobe syra a likérov. Dávala sa aj do vankúšov ako prevencia pred nočnými morami.
V Alpách ho oddávna používajú pri liečbe reumatizmu.
V niektorých krajinách je zasvätená panne Márií či býva žehnaná na božie telo.
Materina dúška je krásna nízka rastlina. Z drevnatých ležatých bylí vyrastajú vzpriamené až 30 centimetrové výhonky s kvetmi. Tie sú fialovej až tmavo-fialovej farby.
Éterické oleje z rastliny sa množstvom účinných látok líšia v závislosti od regiónu.
Používa sa často pri ochoreniach horných dýchacích ciest, niekedy aj spolu s inými bylinkami. V literatúre sa však udáva, že môže zmierniť aj astmu alebo vážnejšie infekcie dolných ciest dýchacích, napríklad bronchitídu (zápal priedušiek).
Svojim pôsobením na tráviaci systém zlepšuje chuť do jedla a pôsobí povzbudzujúco na trávenie. Z tohto dôvodu je vhodná a používa sa aj ako korenina do rôznych jedál.
Abatyša Hildegarda z Bingenu zmieňuje vo svojej práci materinu dúšku ako liek proti malomocnosti, obrnám a nervovým ochoreniam všeobecne. Už v minulosti sa používal olej z tejto rastliny pri liečbe náhlych cievnych mozgových príhod, roztrúsenej skleróze, epilepsii či reumatizme.
Vhodné je piť čaj z materiny dúšky v ranných hodinách namiesto kávy - pocíti sa duševná sviežosť, vyrovnaný pocit v žalúdku, ustúpi ranný kašeľ a objaví sa celková pohoda.
Spolu so skorocelom kopijnatým je vhodná pri ochoreniach dýchacích ciest, aj pri dávivom kašli.
Po alkoholickom užití je vhodným liekom na opilstvo.
V literatúre je doporučená materina dúška aj pri menštruačných ťažkostiach, kedy sa môže pridať do zmesi spolu s alchemilkou prípadne rebríčkom lekárskym. Kŕče v podbrušku sa môžu riešiť vnútorným, ale aj vonkajším použitím (vankúšik).
Boli popísané tieto účinky materiny dúšky:
- Antioxidatívne – znižuje oxidatívny stres buniek, chráni bunky pred účinkom voľných radikálov, pôsobí ako kardioprotektívum a ochrana pred vznikom nádorov
- Antimicrobiálne – účinky hlavne proti baktériám a vírusom, ale aj parazitom a hubám
- Antikancerogénne – obmedzenie rakovinového bujnenia
- Hypertonikum – výťažok z rastliny mierne zvyšuje krvný tlak
- Imunomodulans – stimuluje imunitu
- Antiinflamatórne – protizápalové účinky
Aj pre tieto účinky si nachádza rastlina široké uplatnenie cestou farmaceutického priemyslu.
Medzi účinné látky patrí esenciálny olej thymol a carvacrol. Okrem neho rastlina obsahuje flavonoidy, triterpény a taníny.
Vnútorné použitie
Sirup - na slnku trháme kvietky a stonky, ktoré potom môžeme použiť pri výrobe sirupu. Kladieme ich do sklenej nádoby, po vrstvách ich prekladáme nerafinovaným cukrom. Zalejeme vodou. Následne necháme odstáť tri týždne na slnečnom mieste.
Olej - pripravíme ho tak, že vložíme kvietky rastliny do olivového oleja odtrhnuté večer za posledného slnka a necháme ho na slnečnom mieste po dobu 5 - 6 týždňov. Môžeme ním potierať akné, hrdlo pri astme a podobne.
Korenie - jedlá z pečene, mäso, ryby, šaláty, prípadne polievky
Tinktúra - vyrobená z liehu a suchej vňate, kvetov. Počas 1 týždňového zrenia denne pretrepať. Môže sa požívať pri nádche, prechladnutí, infekciách dýchacích ciest. 10 - 20 kvapiek podávame malou lyžičkou.
Vonkajšie použitie
Sedacie kúpele - pri malátnosti môžeme použiť zmes zlatobyle, medovky, prasličky a materiny dúšky. 100 gramov byliniek sa namáča po dobu 12 hodín v 5 litrovom vedierku. Následne výluh zahrejeme, scedíme a môžeme ho priliať do teplého kúpeľa. Je účinný aj ako aromaterapia.
Zber a skladovanie
Je možné ju pestovať aj v záhrade ako kultivar, alebo získanú cez korienok priamo z prírody.
Skladujeme ako sušinu v kovových alebo tmavých sklených nádobách na tmavom mieste pri izbovej teplote. Nádoby držíme uzavreté, aby si bylina udržala svoje vlastnosti a arómu.
Ako ďalej sa dá využiť? A kedy byť opatrný?
Pri epilepsii je vhodné piť čaj po dobu celého roka. Po dobe 2 - 3 týždňov je však dobré túto pitnú kúru prerušiť približne na jeden týždeň.
Rastlina zvyšuje krvný tlak a podporuje činnosť žlčníku. Je vhodná ku koreneniu pečene, ktorá získa zaujímavú chuť. Nájdeme ju však aj v receptoch na polievky, omáčky či šaláty.
Materina dúška obsahuje veľké množstvo železa, čo je možné využiť pri doplnkovej liečbe sideropenickej anémie.
Rastlina patrí do čeľade hluchavkovité, Lamiaceae.
Bylinkou sa v minulosti skúšala liečiť aj malária.
V tehotenstve a pri dojčení sa odporúča malá maximálna dávka - ako pri korenení jedál. Zatiaľ neprebehli relevantné štúdie.
V roku 2010 sa zistilo, že výťažky z rastliny materiny dúšky sú účinné v liečbe akné.
Liečenie ekzému pomocou esenciálnych olejov materiny dúšky je tiež vhodné.
Thymol sa ukázal ako účinný prirodzený repelent.
Rastlina môže spôsobiť alergickú reakciu, preto treba byť pri prvom užití opatrný.
Éterické oleje vo vyšších koncentráciách môžu viesť k zvýšeniu systémového tlaku krvi. Je preto dôležitá tepelná úprava alebo rozpustenie v adekvátnych látkach.
Zaujímavosti v skratke
Materina dúška je liečivá bylina, používaná hlavne v liečbe tráviacich a respiračných ťažkostí.
Účinnými sú éterické oleje, ktoré majú liečivý potenciál.
Rastlina bola používaná už v dávnom staroveku pri balzamovaní, aj pre jej arómu.
Je vhodným liekom na opilstvo, ako aj prirodzeným repelentom.
Zaujímavé zdroje informácií
Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!
Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →