Saturejka: O účinkoch na zdravie. Nepoužívate ju v kuchyni? Možno by ste to mali zvážiť

Saturejka: O účinkoch na zdravie. Nepoužívate ju v kuchyni? Možno by ste to mali zvážiť
Zdroj foto: Canva

Saturejka záhradná je bylinka s viacerými liečivými účinkami. Pochádza z oblasti Stredozemia, odkiaľ sa postupne dostala do celého sveta. V silici obsahuje účinný karvakrol.

Charakteristika

Saturejka záhradná (Satureja hortensis) je trvácna bylina, z ktorej sa získava korenie používané v kuchyni. Rastlina patrí do čeľade hluchavkovité (Lamiaceae). Svojím vzrastom pripomína krík. Rastie v teplejšej klíme.

Štvorcová byľ je obrastená jemnými chĺpkami (rastlinné vlasy), ktoré sú občas zafarbené do ružova. Lineárne šedo-zelené listy rastú oproti sebe a majú veľkosť najviac 2,5 centimetra do dĺžky. Kvety sú biele alebo ružové a vyrastajú pozdĺž byle v praslene.

Do čeľade patrí aj saturejka horská (Satureja montana), ktorá má tiež uplatnenie v kuchyni, no kvitne v zime. Do rodu saturejka patrí asi 30 druhov aromatických bylín, ktoré pochádzajú z Eurázie a severnej Afriky (hlavne Stredomorie). Kultivované boli v rôznych klímach.

Saturejka záhradná sa používa k príprave hlavne hydinových jedál a rôznych plniek, v kuchyni je obľúbená jej typická aróma. Práve drobné lístky nesú bylinkový obľúbený buket a ľahko ostrú, no jemnú chuť.

Rastlina sa ako korenie rozšírila zo starovekého Grécka a Ríma do celého sveta. Je to najznámejšia rastlina lásky. Gréci ju zasvätili Dionýzovi, Rimania Bakchovi - bohom hýrivosti a voľných mravov. Bola používaná pri varení.

Plínius starší popisuje v Historii naturalis saturejku, ktorej názov je odvodený od gréckeho satyra. Táto mytologická postava, horský démon je sprievodcom samotného boha Dionýza. Sú dotieraví, naničhodní, starajú sa len o víno, ženy a s tým súvisiace pôžitky. Majú capie nohy, uši a rožky.

V stredoveku bol zákaz pestovania saturejky v okolí chrámov a kláštorov, pretože privádzala „hriešne myšlienky“.

Medzi hlavné účinky éterického oleja z drogy saturejky patrí vylučovanie žalúdočnej kyseliny a spazmolytické účinky. Účinný karvakrol nesie so sebou aj antibakteriálne a antihelmintické (protiparazitárne) účinky predovšetkým proti hlíste detskej (Ascaris lumbricoides).

Rastlina má vďaka karvakrolu potenciál pri liečbe Helicobacter pylori. Jej dobrá súčinnosť s antibiotickou liečbou (amoxicilín) zabraňuje rezistencii mikróba na antibiotikum, čo vedie k lepšej eliminácií mikroorganizmu. Bolo by potrebných viac štúdií k danej problematike.

Našla si uplatnenie aj pri nechuti do jedla (napríklad pri vážnych nádorových ochoreniach), ale aj pri meteorizme, kolikách či dysmikróbií spojenej s hnačkou (napríklad po užívaní antibiotík).

Silica zo saturejky záhradnej pôsobí aj expektoračne, teda dochádza vďaka nej k vylučovaniu hlienu v dýchacom systéme. Súčasne aj dezinfikuje respiračný trakt - pľúca, priedušky, priedušnicu, hrtan i ústnu dutinu.

Afrodiziakálne účinky saturejky sú vzácne medzi bylinami. Rastlina teda zvyšuje pohlavný apetít ako u mužov, tak u žien.

Olej zo saturejky sa môže použiť pri uštipnutí hmyzom.

Droga tlmí subjektívny pocit smädu u pacientov trpiacich cukrovkou (diabetes mellitus)

Účinky saturejky záhradnej (zhrnutie)

  • Karminatívum – bylinka pôsobí proti nadúvaniu (meteorizmus)
  • Antisepticum – karvakrol ako účinná látka silice pôsobí antisepticky, zneškodňuje baktérie
  • Adstringencium – znižuje krvácanie, prekrvenie pri poranení. Má sťahujúci účinok na cievy, lokálny aj celkový
  • Antidiarhoicum – proti hnačke
  • Stomachicum – podporuje chuť do jedla a zlepšuje trávenie
  • Antihelminticum – má protiparazitárne účinky (hlavne Ascaris lumbricoides)
  • Spasmolyticum – uvoľňuje kontrakcie hladkého svalstva v tráviacom, ale aj ďalších orgánových systémoch, protikŕčový účinok
  • Expectorans – vedie k tvorbe hlienu a zlepšuje vykašliavanie

Vnútorné použitie

Čaj – zápar – na jeho prípravu sa používa jedna čajová lyžička vňate saturejky, pije sa 2 - 3-krát denne. Vyššie dávky (10 gramov drogy) sa používajú pri meteorizme ako Infusum Herbae saturejae. Na tlmenie pocitu hladu pri diabete sa odporúčajú 3 čajové lyžičky na 1 šálku záparu.

Bylinka sa zvykne v čajových zmesiach kombinovať s inými rastlinami – ľubovník, mäta, medovka, rebríček, ale aj podbeľ či alchemilka.

Náhradnou rastlinou je materina dúška (Thymus serpyllum).

Saturejka záhradná a horská sa používajú v kuchyni pri príprave jedál. Tým, že uľahčujú trávenie, uplatnenie si nájdu pri príprave ťažších pokrmov z mäsa.

V malých množstvách je možné saturejkou dochutiť aj studený nápoj - limonádu alebo smoothie.

Olej zo saturejky (Oleum saturejae) sa tiež používa ako dochucovadlo jedál.

Vonkajšie použitie

Vaňový kúpeľ so saturejkou – je možné pridať hrsť vňate do horúceho kúpeľa, pôsobí uvoľňujúco na tráviace a dýchacie ústrojenstvo. Dĺžka kúpeľa je maximálne 15 minút.

Obklady – do hrnca s horúcou vodou pridáme vňať byliny a varíme 10 minút. Do pripraveného scedeného roztoku ponoríme gázu, alebo čistý uterák, a necháme čiastočne vychladnúť. Následne prikladáme na oblasť brucha alebo priedušnice po dobu 5 - 15 minút.

Zber a skladovanie

Vo voľnej prírode u nás saturejka nerastie, avšak je obľúbená u záhradkárov, ktorí ju radi pestujú. V prírode je rozšírená hlavne v okolí Stredozemného mora.

Vňať obsahuje asi 0,3 - 2% silice, v ktorej je asi 30 % hlavnej látky karvakrolu, no nachádza sa v nej aj p-cymol, tujón, borneol, myrcén, cineol, terpilén. Tiež obsahuje triesloviny, živicu, sliz a minerálne látky.

Vedľajšie účinky

Po užití nadmerného množstva silice (Oleum saturejae) sa môžu podráždiť sliznice tráviaceho traktu. Môže tiež dôjsť k poškodeniu pečene (hepatotoxicita) a obličiek (nefrotoxicita). Raritne by mohlo dôjsť k celkovým kŕčom a smrti.

Veľmi zriedkavo sa môže dostaviť aj alergická reakcia. V takom prípade je potrebné prestať užívať akoukoľvek formou saturejku. Je nutné obrátiť sa na svojho lekára, ak je prítomná zmnožená vyrážka na koži spojená so začervenaním alebo dýchacie ťažkosti.

Bezpečnosť

Nebezpečný je koncentrovaný olej z rastliny.  Zatiaľ neboli zistené ťažkosti pri užití saturejky v gravidite alebo počas laktácie. Vzhľadom k spazmolytickým účinkom by mohlo užívanie vo vyššom štádiu tehotenstva spustiť predčasný pôrod, preto je vhodnejšie ju počas tehotnosti nekonzumovať.

Vzhľadom k tomu, že táto rastlina môže spomaliť krvné zrážanie, je potrebné neužívať ju (ani výťažky z nej) dva týždne pred plánovanou operáciou.

Interakcie

Rastlina a výťažky z nej môžu interagovať hlavne s liekmi proti zrážaniu krvi (antitrombotiká a antikoagulanciá - heparin, warfarin, kyselina acetylsalicylová, clopidogrel a podobné).

Tiež nie je vhodné ich kombinovať vo veľkých množstvách spolu s liekmi zo skupiny NSAID (nesteroidné protizápalové lieky typu ibuprofén, diclofenac).

Dávkovanie

Primeraná dávka saturejky závisí od formy, v akej je podávaná, od veku pacienta, ale aj celkového zdravia. Nie je zatiaľ dostatok vedeckých informácií ohľadom dávkovania saturejky. Vyvarovať sa treba vyšším množstvám oleja, čo by mohlo mať fatálne následky. Inak je v podstate bezpečná.

Saturejka je bylinka s viacerými účinnými látkami. Používa sa ako korenie, no našla si uplatnenie aj v medicíne. Pochádza zo Stredomoria a je to účinné afrodiziakum.

fzdieľaj na Facebooku

Zaujímavé zdroje informácií

  • Karol Mika – Fytoterapia pre lekárov – Saturejka záhradná
  • Dionýz Dugas – 500 nejlepších receptů lidové medicíny – Saturejka záhradní
  • Vojtech Zamarovský – Bohovia a hrdinovia antických bájí - Satyrovia
  • britannica.com - Satureja
  • webmd.com - Summer Savory - Uses, Side Effects, and More
  • pubmed.ncbi.nlm.nih.gov - Selective Inhibition of Helicobacter pylori Carbonic Anhydrases by Carvacrol and Thymol Could Impair Biofilm Production and the Release of Outer Membrane Vesicles
Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!

Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →

Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.