späť na zoznam príznakov

Hnačka

Autor: Michal Hrebík
Hnačka
Zdroj foto: Getty images

Hnačka je častým príznakom rôznych problémov s trávením a nemusí ísť vždy o vážne ochorenie. Napríklad v dôsledku jedla s vysokým obsahom vlákniny alebo tekutín je možné sporadicky spozorovať tekutejšiu stolicu alebo hnačku a nemusí ísť o vážny problém. Niektorí ľudia zas na stresové situácie reagujú hnačkou a celkovým nekľudom organizmu. Bežná je hnačka aj pri požití skazených potravín. Niekedy je však akútna alebo dlhodobá hnačka aj problém.


Choroby s príznakom "hnačky"

Byliny používané na hnačku

Vyskytuje sa ako príznak u dospelých aj u detí

Najčastejšie je diarea, ako sa hnačka odborne nazýva, symptómom ochorení a chorôb tráviacej sústavy. Môže ísť aj o menej vážnejšie stavy, ako je napríklad dráždivý trakčník či dráždivé hrubé črevo, kedy nejde o organickú ale o funkčnú poruchu. Aj pri gastritíde, čo je zápalové ochorenie žalúdka, dochádza niekedy k hnačke, plynatosti, nadúvaniu a zvracaniu. Pri akútnej gastritíde pominú príznaky behom pár dní, pri chronickej sú ale už dlhodobejšie.

Vážnejším zápalom je zápal slepého čreva, ktorý sa typicky prejavuje najmä bolesťami okolo pupku a neskôr v pravom podbrušku. Silné sú pocity na zvracanie, nechutenstvo, brucho je citlivé na dotyk a niekedy sa tiež vyskytuje aj hnačka. Aj ulcerózna kolitída, čo je zápal hrubého čreva spojený veľakrát aj s vredovým ochorením čreva, sa prejavuje hnačkou a v tomto prípade ide o charakteristický symptóm. Vo väčšine prípadov ide o dlhodobú chorobu.

Spolu s ňou sa môžu objaviť aj bolesti brucha, kŕče v bruchu a zvracanie

Hrubé črevo môžu postihnúť aj nádorové ochorenia, či už nezhubné, alebo aj zhubné, kedy ide o rakovinu hrubého čreva. Tu sa striedajú často hnačky a zápcha, typická je aj stolica so stopami krvi. Pri rakovine je potrebná včasná diagnostika a čo najrýchlejší začiatok liečby. Pri Crohnovej chorobe tiež dochádza častokrát k chronickým zápalom či už tráviacej trubice, tenkého čreva, hrubého čreva alebo pažeráka a ochorenie sa typicky prejavuje hnačkami a bolesťami brucha.

V prípade viacerých problémov v tráviacej sústave ide o intoleranciu niektorých látok po jedle. Celiakia je napríklad choroba tenkého čreva, ktoré je citlivé na zmes bielkovín, ktoré sa nazývajú lepok. Človek s touto chorobu tak má často hnačku a nadúva ho. Bolesťami brucha, niekedy aj kŕčmi a škvŕkaním v bruchu sa prejavuje tiež laktózová intolerancia, kedy tráviaci trakt nevie splacovať laktózu, teda mliečny cukor. Je to v dôsledku absencie enzýmu laktázy.

Nielen zo stresu, ale aj ako symptóm vážnej poruchy

Hnačka nemusí byť len stresom
Za hnačkou nie je vždy len obvyklý stres

Hnačky sú časté aj pri steatóze pečene, ktorá nastáva v dôsledku metabolickej poruchy. Najčastejšie sú na príčine tejto choroby nadmerná konzumácia alkoholu, ktorá vplýva na pečeň, ale aj obezita, kedy je porušený metabolizmus tukov. Pri alkoholizme dochádza k hnačkám aj v dôsledku celkového poškodenia celej tráviacej sústavy, či už ide o rôzne zápaly v žalúdku, podráždenie sliznice tráviacej sústavy, poškodenie pečene alebo až o cirhózu.

Problémy so správnym trávením sa vyskytujú aj pri viacerých infekčných ochoreniach. Bežné sú napríklad pri chrípke, kedy môžu nastať ale aj zápchy, hnačky sa vyskytujú niekedy aj pri kliešťovej encefalitíde, tiež aj v spojení s nevoľnosťami a nechutenstvom. V niektorých prípadoch majú problémy s chudnutím a celkovou stratou hmotnosti aj ľudia s ochorením AIDS, najmä v prípade výskytu syndrómu chradnutia organizmu v dôsledku presilenia a slabosti.

Neustála hnačka je iná ako občasná ranná

Typicky je hnačka prítomná napríklad pri infekčných ochoreniach čriev, napríklad pri salmonelóze. Ide o hnačkovité ochorenia spôsobené baktériou Salmonela, ktoré sa prejavuje kŕčmi v bruchu a nevoľnosťami. Časté sú aj rôzne typy týfusov, napríklad brušný týfus, ktorý je tiež bakteriálneho pôvodu. Aj tu dochádza k hnačkám, ale tiež aj k zápcham a tiež sa znižuje chuť do jedla. Niekedy sa môžu žalúdočné ťažkosti a hnačky vyskytovať aj pri ovčích kiahňach.

Príznaky ohľadom problémov s trávením, či už ide o hnačku, zvracanie, bolesti brucha a nevoľnosti, sú prítomné aj pri infekcii pásomnicou, čo je pomerne nebezpečné infekčné ochorenie tráviaceho traktu. Nebezpečným ochorením je aj nákaza hlístami, najmä u detí, kedy sa tiež vyskytujú tráviace problémy, zvracanie a bolesti. Pri kvasinkových infekciách môžu nastať aj problémy s hnačkou a zápchou vtedy, ak kvasinky napadnú črevo alebo žalúdok.

Diéta pri hnačke
Najčastejším riešením býva diéta

Treba si dať pozor na to, čo môžete jesť

Hnačka, poruchy vedomia, zvracanie a bolesti brucha sú časté aj pri rôznych druhoch intoxikácie, čiže otravy. Otrava môže byť spôsobená napríklad alkoholom, drogami alebo chemickými látkami, ktoré pôsobia v organizme ako jed a hrozí aj trvalé poškodenie niektorých životne dôležitých orgánov. Niekedy sa prejavujú hnačky alebo zvracanie aj ako súčasť anafylaktického šoku, čo je neprimerane silná odpoveď imunitného systému počas alergie.

Alergie ako také sa tiež prejavujú veľakrát hnačkami, či už ide priamo o alergie na niektoré látky alebo potraviny, prípadne aj o alergie na niektoré podnety z vonkajšieho prostredia. Pri niektorých poruchách štítnej žľazy, napríklad pri hypertyreóze, kedy dochádza k nadmernej produkcii hormónov, nastáva hnačka v dôsledku celkového zrýchlenia organizmu a metabolizmu. Pri niektorých komplikáciách u ľudí s cukrovkou sa tiež občas vyskytnú hnačky či zápchy.

Liečba môže zahŕňať lieky aj domáce recepty

Celkovými nevoľnosťami, zvracaním a tiež hnačkami sa môžu niekedy prejavovať aj obličkové kamene alebo aj kožné ochorenie zvané žihľavka. Hnačky tak môžu byť príznakom rozličných zdravotných problémov v organizme a častokrát sa nimi telo zbavuje škodlivých látok. Podľa pozorovania ďalších príznakov sa potom dá určiť, či je ide o vážnejšie ochorenie, ktoré si vyžaduje aj lekárske vyšetrenie, alebo ide iba o krátkodobé tráviace problémy ktoré rýchlo pominú - na základe toho sa aplikuje aj iný typ terapie.

Hnačka sa môže liečiť nasledovnými spôsobmi:

  • lieky - ide viac o symptomatickú liečbu, pretože liek proti hnačke rieši len následok a nie príčinu (niekedy stačí zas naopak lieky vysadiť, napríklad ak je hnačka z antibiotík)
  • diéta - najmä ak sú hnačky po alkohole alebo ak ich vyvolalo nejaké jedlo, je na mieste diéta
  • domáca liečba - tá zahŕňa kombináciu diétnych opatrení a režimových opatrení a je veľmi častá u detí, napríklad ak je hnačka z bolesti zubov; treba si ale dať pozor na prítomnosť iných príznakov, najmä ak je prítomná teplota, krv v stolici a zvracanie u detí, vtedy treba ísť radšej za lekárom a nasadiť lieky

Hnačka v tehotenstve

Pomerne bežná je hnačka na začiatku tehotenstva, najmä v prvom trimestri a ranom tehotenstve, ale výnimkou nie je ani v treťom trimestri a pred pôrodom. Niekedy sa dokonca uvádza, že hnačka môže byť aj príznak začiatku tehotenstva. Tehotenstvo je pre ženu obdobím, kedy je nutné oveľa viac pozorovať jej zdravotný stav, ale netreba zároveň zabúdať na to, že niektoré reakcie organizmu môžu byť počas tehotenstva prirodzene iné a silnejšie - nie vždy však sú aj príznakom choroby.

Pozrite sa, čo by ste mali vedieť o hnačke počas tehotenstva:

Hnačka počas tehotenstva

Niekedy sa vyskytuje hnačka aj u novorodenca po pôrode a neskôr u dojčiat. Tu treba vždy rozoznávať to, či nejde len o reakciu na nejaké jedlo alebo výživu (čo sa deje u malých detí, batoliat a u ročného dieťaťa), alebo sú prítomné aj iné symptómy, ktoré môžu naznačiť chorobu. Všimnúť si treba aj farbu stolice, či je zelenej farby, žltkastá alebo iná. Malé deti sú citlivé viac ako dospelí a tak napríklad aj Helicobacter u nich môže vyvolať hnačku - vtedy treba navštíviť lekára.

Aké sú príčiny a možné riešenia hnačky

Aké sú príčiny a možné riešenia hnačky

Ďalšie zaujímavé zdroje

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Čítajte 2 skúsenosti užívateľov s Hnačkou

Hnačka patri medzi príznaky Tráviacej sústavy
Ďalšie názvy: Diarea, riedka stolica, vodnatá stolica
V obsahu nájdete:

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Čo potrebujete vedieť o účinkoch DRASLÍKA? Sú zmeny hladín nebezpečné? Čo potrebujete vedieť o účinkoch DRASLÍKA? Sú zmeny hladín nebezpečné?

Všetko, čo potrebujete vedieť o účinkoch DRASLÍKA. Môžu byť zmeny v jeho hladinách nebezpečné?

Probiotiká pre deti, bábätká: Prečo a kedy ich používať? Probiotiká pre deti, bábätká: Prečo a kedy ich používať?

Prečo sú probiotiká dôležité, a či vôbec? Potrebujeme ich? Do akej miery sú bezpečné?

Helicobacter pylori ako zákerný nepriateľ: Ako sa prenáša a prejavuje? Helicobacter pylori ako zákerný nepriateľ: Ako sa prenáša a prejavuje?

Helicobcter pylori je baktéria s celosvetovým výskytom. Ako sa prenáša a aké má táto zákerná infekcia príznaky či liečbu? Prečo je nebezpečná?

Čo je otrava jedlom a choroba špinavých rúk? (+ príznaky a prvá pomoc) Čo je otrava jedlom a choroba špinavých rúk? (+ príznaky a prvá pomoc)

I bežná činnosť ako je príprava jedla a jeho konzumácia dokáže poriadne otráviť. Všade prítomné baktérie, vírusy a parazity čakajú na svoju príležitosť množiť sa a spôsobovať problémy....

38. týždeň tehotenstva. Rozmýšľali ste už, či budete dojčiť? 38. týždeň tehotenstva. Rozmýšľali ste už, či budete dojčiť?

V 38. týždni tehotenstva je už plod úplne vyvinutý, donosený a je pripravený na pôrod. 

Naposledy aktualizované 24.05.2021


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov
Delphie 14.03.2017 18:42

Bežná hnačka - riedka stolica a bolesti brucha, odvodnenie, možno nedostatok minerálov

Čo mi pomohlo

Nám po pár užitiach vždy pomôže enterol.

syndrom drazdiveho creva - michal-too7 28.08.2015 18:09

mne sa pomerne casto vracala v minulosti hnacka. najprv som myslel, ze to bude alergia na nejake jedlo, ale bolo to nepredvidatelne a takpovediac takmer nahodne. niekedy som mal po nejakom jedle hnacku, ale po tom istom o tyzdne dva uz nic. niekedy bola aj pred jedlo, dost casto som chodil na wc, napriklad kazde rano a vtedy to este nebola hnacka, ale uz som vedel, ze to nie je ok. mal som vsak stastie, ze som nenatrafil na zleho doktora, ale siel som za panom Kluchom v NZ, ten spravil krvne testy kvoli napriklad laktozovej intolerancii, co sa nepotvrdilo, ale na zaklade anamnezy vyplynulo, ze to bude asi syndrom drazdiveho creva. nutno povedat, ze za nim som siel az vtedy, ked uz ma to trapilo naozaj dlhodobo. nasadil probiotika a zazrak, pomohlo...

Čo mi pomohlo

u mna sa potvrdilo, ze nie vzdy je nutne do cloveka hned pchat hadicky a robit kolonoskopiu alebo gastroskopiu. mam syndrom drazdiveho creva a ked mam niekedy riedkejsiu stolicu, tak si dam probiotika a je to okej. najcastejsie sa mi to stava po velkom fyzickom vypati alebo pri strese. tento sposob mi pomohol.