Hnačka je častým príznakom rôznych problémov s trávením a nemusí ísť vždy o vážne ochorenie. Napríklad v dôsledku jedla s vysokým obsahom vlákniny alebo tekutín je možné sporadicky spozorovať tekutejšiu stolicu alebo hnačku a nemusí ísť o vážny problém. Niektorí ľudia zas na stresové situácie reagujú hnačkou a celkovým nekľudom organizmu. Bežná je hnačka aj pri požití skazených potravín. Niekedy je však akútna alebo dlhodobá hnačka aj problém.
Choroby s príznakom "hnačky"
- Rotavírusová enteritída
- Rakovina hrubého čreva
- Izosporóza
- Akútna gastroenteropatia zapríčinená vírusom Norwalk
- Ulcerózna kolitída
- Celiakia
- Crohnovu chorobu
- Giardióza
- Kryptosporidióza
- Cholera
- Šigelóza
- Syndróm dráždivého čreva
- Amebiózu pečene
- Amebióza
- Cystická fibróza
- Askarióza
- Salmonelóza
- Laktózová intolerancia
- Alergia
- Histamínová intolerancia
- Balantidióza
- Enteropatická artritída
- Intoxikácia
- Migréna
- Zápal slepého čreva
- Hypertyreóza
- Nediferencovaná spondylartritída
- Teniózu
- Steatóza pečene
- SARS
- Enterobióza
- Ebola
- Anorexia
- Bulímia
- Amyloidóza
- Alkoholizmus
- Addisonova choroba
- AIDS
- Cytomegalovírusová infekcia
- Stafylokoková enterotoxikóza
- Sklerodermia
- Kliešťová encefalitída
- Divertikulóza
- Gastritída
- Horúčka Dengue
- Zápal pažeráka
- Osýpky
- Fibrilácia predsiení srdca
- Adenovírusová infekcia
- Spondylartritída
- Koronavírus - COVID 19
- Reaktívna artritída
- Diabetická neuropatia
- Žihľavka
- Paratýfus
- Anafylaktický šok
- Myokarditída
- Marburgská horúčka
- Nadúvanie
- Puerperálne infekcie
- Syndróm vyhorenia
- Chrípka
- Rubeola
Byliny používané na hnačku
Vyskytuje sa ako príznak u dospelých aj u detí
Najčastejšie je diarea, ako sa hnačka odborne nazýva, symptómom ochorení a chorôb tráviacej sústavy. Môže ísť aj o menej vážnejšie stavy, ako je napríklad dráždivý trakčník či dráždivé hrubé črevo, kedy nejde o organickú ale o funkčnú poruchu. Aj pri gastritíde, čo je zápalové ochorenie žalúdka, dochádza niekedy k hnačke, plynatosti, nadúvaniu a zvracaniu. Pri akútnej gastritíde pominú príznaky behom pár dní, pri chronickej sú ale už dlhodobejšie.
Vážnejším zápalom je zápal slepého čreva, ktorý sa typicky prejavuje najmä bolesťami okolo pupku a neskôr v pravom podbrušku. Silné sú pocity na zvracanie, nechutenstvo, brucho je citlivé na dotyk a niekedy sa tiež vyskytuje aj hnačka. Aj ulcerózna kolitída, čo je zápal hrubého čreva spojený veľakrát aj s vredovým ochorením čreva, sa prejavuje hnačkou a v tomto prípade ide o charakteristický symptóm. Vo väčšine prípadov ide o dlhodobú chorobu.
Spolu s ňou sa môžu objaviť aj bolesti brucha, kŕče v bruchu a zvracanie
Hrubé črevo môžu postihnúť aj nádorové ochorenia, či už nezhubné, alebo aj zhubné, kedy ide o rakovinu hrubého čreva. Tu sa striedajú často hnačky a zápcha, typická je aj stolica so stopami krvi. Pri rakovine je potrebná včasná diagnostika a čo najrýchlejší začiatok liečby. Pri Crohnovej chorobe tiež dochádza častokrát k chronickým zápalom či už tráviacej trubice, tenkého čreva, hrubého čreva alebo pažeráka a ochorenie sa typicky prejavuje hnačkami a bolesťami brucha.
V prípade viacerých problémov v tráviacej sústave ide o intoleranciu niektorých látok po jedle. Celiakia je napríklad choroba tenkého čreva, ktoré je citlivé na zmes bielkovín, ktoré sa nazývajú lepok. Človek s touto chorobu tak má často hnačku a nadúva ho. Bolesťami brucha, niekedy aj kŕčmi a škvŕkaním v bruchu sa prejavuje tiež laktózová intolerancia, kedy tráviaci trakt nevie splacovať laktózu, teda mliečny cukor. Je to v dôsledku absencie enzýmu laktázy.
Nielen zo stresu, ale aj ako symptóm vážnej poruchy

Hnačky sú časté aj pri steatóze pečene, ktorá nastáva v dôsledku metabolickej poruchy. Najčastejšie sú na príčine tejto choroby nadmerná konzumácia alkoholu, ktorá vplýva na pečeň, ale aj obezita, kedy je porušený metabolizmus tukov. Pri alkoholizme dochádza k hnačkám aj v dôsledku celkového poškodenia celej tráviacej sústavy, či už ide o rôzne zápaly v žalúdku, podráždenie sliznice tráviacej sústavy, poškodenie pečene alebo až o cirhózu.
Problémy so správnym trávením sa vyskytujú aj pri viacerých infekčných ochoreniach. Bežné sú napríklad pri chrípke, kedy môžu nastať ale aj zápchy, hnačky sa vyskytujú niekedy aj pri kliešťovej encefalitíde, tiež aj v spojení s nevoľnosťami a nechutenstvom. V niektorých prípadoch majú problémy s chudnutím a celkovou stratou hmotnosti aj ľudia s ochorením AIDS, najmä v prípade výskytu syndrómu chradnutia organizmu v dôsledku presilenia a slabosti.
Neustála hnačka je iná ako občasná ranná
Typicky je hnačka prítomná napríklad pri infekčných ochoreniach čriev, napríklad pri salmonelóze. Ide o hnačkovité ochorenia spôsobené baktériou Salmonela, ktoré sa prejavuje kŕčmi v bruchu a nevoľnosťami. Časté sú aj rôzne typy týfusov, napríklad brušný týfus, ktorý je tiež bakteriálneho pôvodu. Aj tu dochádza k hnačkám, ale tiež aj k zápcham a tiež sa znižuje chuť do jedla. Niekedy sa môžu žalúdočné ťažkosti a hnačky vyskytovať aj pri ovčích kiahňach.
Príznaky ohľadom problémov s trávením, či už ide o hnačku, zvracanie, bolesti brucha a nevoľnosti, sú prítomné aj pri infekcii pásomnicou, čo je pomerne nebezpečné infekčné ochorenie tráviaceho traktu. Nebezpečným ochorením je aj nákaza hlístami, najmä u detí, kedy sa tiež vyskytujú tráviace problémy, zvracanie a bolesti. Pri kvasinkových infekciách môžu nastať aj problémy s hnačkou a zápchou vtedy, ak kvasinky napadnú črevo alebo žalúdok.

Treba si dať pozor na to, čo môžete jesť
Hnačka, poruchy vedomia, zvracanie a bolesti brucha sú časté aj pri rôznych druhoch intoxikácie, čiže otravy. Otrava môže byť spôsobená napríklad alkoholom, drogami alebo chemickými látkami, ktoré pôsobia v organizme ako jed a hrozí aj trvalé poškodenie niektorých životne dôležitých orgánov. Niekedy sa prejavujú hnačky alebo zvracanie aj ako súčasť anafylaktického šoku, čo je neprimerane silná odpoveď imunitného systému počas alergie.
Alergie ako také sa tiež prejavujú veľakrát hnačkami, či už ide priamo o alergie na niektoré látky alebo potraviny, prípadne aj o alergie na niektoré podnety z vonkajšieho prostredia. Pri niektorých poruchách štítnej žľazy, napríklad pri hypertyreóze, kedy dochádza k nadmernej produkcii hormónov, nastáva hnačka v dôsledku celkového zrýchlenia organizmu a metabolizmu. Pri niektorých komplikáciách u ľudí s cukrovkou sa tiež občas vyskytnú hnačky či zápchy.
Liečba môže zahŕňať lieky aj domáce recepty
Celkovými nevoľnosťami, zvracaním a tiež hnačkami sa môžu niekedy prejavovať aj obličkové kamene alebo aj kožné ochorenie zvané žihľavka. Hnačky tak môžu byť príznakom rozličných zdravotných problémov v organizme a častokrát sa nimi telo zbavuje škodlivých látok. Podľa pozorovania ďalších príznakov sa potom dá určiť, či je ide o vážnejšie ochorenie, ktoré si vyžaduje aj lekárske vyšetrenie, alebo ide iba o krátkodobé tráviace problémy ktoré rýchlo pominú - na základe toho sa aplikuje aj iný typ terapie.
Hnačka sa môže liečiť nasledovnými spôsobmi:
- lieky - ide viac o symptomatickú liečbu, pretože liek proti hnačke rieši len následok a nie príčinu (niekedy stačí zas naopak lieky vysadiť, napríklad ak je hnačka z antibiotík)
- diéta - najmä ak sú hnačky po alkohole alebo ak ich vyvolalo nejaké jedlo, je na mieste diéta
- domáca liečba - tá zahŕňa kombináciu diétnych opatrení a režimových opatrení a je veľmi častá u detí, napríklad ak je hnačka z bolesti zubov; treba si ale dať pozor na prítomnosť iných príznakov, najmä ak je prítomná teplota, krv v stolici a zvracanie u detí, vtedy treba ísť radšej za lekárom a nasadiť lieky
Hnačka v tehotenstve
Pomerne bežná je hnačka na začiatku tehotenstva, najmä v prvom trimestri a ranom tehotenstve, ale výnimkou nie je ani v treťom trimestri a pred pôrodom. Niekedy sa dokonca uvádza, že hnačka môže byť aj príznak začiatku tehotenstva. Tehotenstvo je pre ženu obdobím, kedy je nutné oveľa viac pozorovať jej zdravotný stav, ale netreba zároveň zabúdať na to, že niektoré reakcie organizmu môžu byť počas tehotenstva prirodzene iné a silnejšie - nie vždy však sú aj príznakom choroby.
Pozrite sa, čo by ste mali vedieť o hnačke počas tehotenstva:
Niekedy sa vyskytuje hnačka aj u novorodenca po pôrode a neskôr u dojčiat. Tu treba vždy rozoznávať to, či nejde len o reakciu na nejaké jedlo alebo výživu (čo sa deje u malých detí, batoliat a u ročného dieťaťa), alebo sú prítomné aj iné symptómy, ktoré môžu naznačiť chorobu. Všimnúť si treba aj farbu stolice, či je zelenej farby, žltkastá alebo iná. Malé deti sú citlivé viac ako dospelí a tak napríklad aj Helicobacter u nich môže vyvolať hnačku - vtedy treba navštíviť lekára.
Aké sú príčiny a možné riešenia hnačky
Aké sú príčiny a možné riešenia hnačky