Ako sa lieči furunkul? Lieky vnútorne i lokálne, antibiotiká, masti

Liečbu furunkulu rozdeľujeme na vnútornúvonkajšiu (lokálnu).

Vnútorná liečba

Vo väčšine prípadov (okrem mierneho postihnutia) sa odporúča systémová liečba. Pri ťažkých formách (najmä na tvári) by sa mala uprednostniť intravenózna liečba.

Aké sú odporúčané liečebné postupy?

Medzi antibiotiká I. voľby patria amoxicilín/klavulanát, cefazolín a cefuroxim. Ako alternatívne antibiotikum sa môže použiť klindamycín.

  • Amoxicilín/klavulanát

Kombinácia liečiv amoxicilínu a kyseliny klavulánovej sa používa od roku 1981. Aj napriek tomu, že v súčasnosti je veľkým problémom rezistencia voči antibiotikám, tak táto kombinácia je stále účinná. 

Amoxicilín patrí do skupiny betalaktámových antibiotík. Mechanizmus účinku spočíva v inhibícii syntézy peptidoglykánu. Týmto mechanizmom dochádza k oslabeniu bunkovej steny, po ktorom zvyčajne dochádza k lýze a smrti bunky.

Kyselina klavulánová je betalaktám, ktorý je štrukturálne príbuzný penicilínom. Inaktivuje niektoré betalaktamázové enzýmy. Týmto mechanizmom zabraňuje inaktivácii amoxicilínu.

  • Cefazolín

Cefazolín patrí do skupiny cefalosporínových polosyntetických baktericídnych antibiotík. Vyznačuje sa širokým spektrom účinku. Cefazolín blokuje syntézu bunkovej steny citlivých baktérií.

  • Cefuroxim

Mechanizmus účinku cefuroximu spočíva v inhibícii syntézy bakteriálnej bunkovej steny po naviazaní sa na penicilín viažuce proteíny. Výsledkom je narušenie biosyntézy bunkovej steny, čo vedie k lýze a smrti bakteriálnej bunky.

TIP na článok: Antibiotiká bez lekárskeho predpisu - nájdeme ich v lekárni?

Lokálna liečba

Pri lokálnej liečbe sa odporúča, aby pacient postihnutú časť tela nechal v pokoji a na vyvýšenom mieste. V prípade, ak je furunkul lokalizovaný na tvári, tak pacient by nemal rozprávať. Taktiež by mal uprednostňovať mäkkú stravu.

Akýkoľvek tlak na furunkul je škodlivý. V žiadnom prípade by si pacient nemal vytláčať. Môže tým vyprovokovať nebezpečný vývin.

Na začiatku liečby sa odporúčajú vlhké obklady s obsahom antimikrobiálnych prísad. Pacienti by mali dodržiavať nasledujúce režimové opatrenia:

  1. Pri každodennej hygiene by mali pacienti používať antibakteriálne mydlá.
  2. Pravidelne by mali používať dezinfekčný prostriedok na ruky. Tým sa zníži možnosť opätovnej infekcie.

Na lokálnu liečbu furunkulu sa používa masť s obsahom kombinácie antibiotík (bacitracín, neomycín).

Bacitracín je baktericídne antibiotikum. Spektrum jeho antibakteriálnej účinnosti je podobné spektru penicilínu. Pôsobí predovšetkým na grampozitívne mikróby vrátane stafylokokov a na gramnegatívne koky.

Neomycín je baktericídne aminoglykozidové antibiotikum. Pôsobí predovšetkým na gramnegatívne, ale i na niektoré grampozitívne mikróby (stafylokoky).

Na lokálnu liečbu sa taktiež používa masť, ktorá obsahuje 4 látky:

  • ichtamol
  • perboritan sodný
  • oxid vápenatý
  • síran draselno-hlinitý

Dávkovanie a spôsob aplikácie:

Dávkovanie je individuálne. Zvyčajne sa masť nanáša 2-3x denne na postihnuté miesto. Masť sa môže nanášať buď v tenkej vrstve (napr. pri ekzéme a i.) alebo v hrubšej vrstve (v prípade hlbokých pyodermií).

TIP na článok: Čo je choroba špinavých rúk? Dyzentéria, červienka, úplavica, šigelóza

Aké sú preventívne opatrenia?

Preventívne opatrenia môžeme zhrnúť do nasledujúcich bodov:

  1. Často si umývajte ruky.
  2. Dodržujte pokyny lekára týkajúce sa starostlivosti o rany, ktoré môžu zahŕňať jemné čistenie rán a udržiavanie rán pokrytých obväzmi.
  3. Vyhnite sa zdieľaniu osobných vecí, ako sú plachty, uteráky, oblečenie alebo holiace strojčeky.
  4. Vyhnite sa kontaktu s inými ľuďmi infikovanými stafylokokovými alebo MRSA infekciami.
fzdieľaj na Facebooku