späť na zoznam článkov

18. týždeň tehotenstva. Ako je to s pohybmi či bolesťami v podbrušku?

Autor: Zdravotnícky pracovník Bc. Ivona Heczková
18. týždeň tehotenstva. Ako je to s pohybmi či bolesťami v podbrušku?
Zdroj foto: Getty images

V tomto čase si budúca mamička čoraz viac uvedomuje a cíti život pod srdcom. Dieťatko už dáva o sebe vedieť. Viete čo vás čaká v tomto obdobý?


18. týždeň tehotenstva je pre mnohé mamičky jedným z najkrajších. Niekedy v tomto období sú už pohyby dieťatka čoraz jasnejšie. Bruško je stále väčšie. Prejavuje sa to priberanímbolestami v podbrušku.

Pohlavie bábätka je už väčšinou jasné a ak to poloha dieťatka dovolí, uvidíte to i na ultrazvuku.

Nenechajte sa stresovať porovnávaním vášho bruška s inými tehotnými ženami. Každá mamička má iný typ postavy a každé priberanie tehotnej ženy je individuálne. Pozor však na extrémne priberanie.

Prečítajte si tiež články:

Dieťa v 18. týždni tehotenstva

Veľkosť plodu je približne 18 cm a váži asi 185 g. Čoraz jasnejšie a dôraznejšie dáva o sebe vedieť. Budúca mamička okrem pohybov dieťaťa môže už pociťovať i silnejšie kopanie či štikútku dieťatka.

Štikútka bábätka v brušku je bežná a pre dieťa nepredstavuje nijaké nebezpečenstvo. Ide vlastne o veľké dýchacie pohyby a tréning bránice.

Nemusíte sa obávať ak ste ešte nespozorovali žiadne pohyby. Najmä prvorodičky ich cítia neskôr.

Mozog a celý nervový systém dieťaťa dozrieva. Začína sa formovať mozgová kôra i zložitejšie spojenia nervových sietí, ktoré sú už pokryté myelínom. Myelín je látka ktorá napomáha k správnemu fungovaniu celej nervovej sústavy. 

U dieťatka sa začínajú formovať hlasivky i pľúcne mechúriky. Vytvárajú sa tiež zárodky mliečnych zubov.

Nezabúdajte, že vaše dieťa už vníma okolité zvuky. Najradšej má zvuk vášho srdca. Môžete sa mu však i prihovárať, či zaspievať uspávanku.

Ako sa cíti mamička v 18. týždni tehotenstva?

Okrem prvých pohybov dieťatka možno cítite i čoraz výraznejšie bolesti v oblasti chrbtice. Rastúca maternica vytláča brucho smerom dopredu, čím posúva vaše ťažisko.

Hormón relaxín spôsobuje uvoľňovanie všetkých väzov a kĺbov. Najmä tých, ktoré pripájajú panvové kosti k chrbtici. Tento hormón je potrebný k správnemu roztiahnutiu panvy počas pôrodu.

Tehotná žena s bolesťou chrbtice
Uvoľňovanie väzov a kĺbov môže mať za následok bolesti chrbta, panvy, dokonca i chodidiel. Zdroj foto: Getty images

Na zmiernenie bolestí a uvoľnenie je vhodný teplý kúpeľ, či masáž pre tehotné. Doprajte si ho i kvôli oddychu a relaxu. Je predsa dôležité, aby ste sa v tehotenstve cítili dobre.

Prvé pohyby bábätka

Moment na ktorý sa každá budúca mamička nesmierne teší je, keď po prvý krát ucíti pohyb svojho dieťatka. Niektoré mamičky už v skoršiom týždni badali neurčité pocity.

Mnohé to opisujú ako jemné hladkanie, alebo žblnkot malej rybky, či let motýlych krídiel. Postupom času zistia, že to čo cítia, ide naozaj o pohybovú aktivitu bábätka.

Prvé pohyby bábätka je možné cítiť už niekedy okolo 16. týždňa tehotenstva. Najmä prvorodičky si ich však ešte nemusia uvedomiť.

Nemusíte sa strachovať, ak ste doposiaľ nič necítili. Prísť to môže kedykoľvek až do 22. týždňa

Ak máte pochybnosti, zdôverte sa vášmu lekárovi.

Prvé pohyby dieťatka v brušku pocítia skôr ženy, ktoré sú štíhlejšej postavy, alebo mamičky, ktoré nie sú tehotné po prvý krát. Spočiatku sa však môže ľahko stať, že za prvý pohyb budete pokladať pohyb vlastných čriev či svalové kŕče.

Tak ako je každé dieťatko jedinečné, tak i jeho pohybový prejav je rozdielny. Neznepokojujte sa teda, ak sa vám zdá že váš drobec je menej aktívny, ako iné bábätká v brušku.

Počas dňa si žena pohyby dieťaťa nemusí tak uvedomovať. Navyše pri bežných činnostiach a pohybe, je bábätko neustále kolísané a uspávané. Bábätko býva najviac aktívne večer, alebo pri oddychu tehotnej mamičky. 

I po tom ako prijmete jedlo sa bábätko môže ohlasovať. I jemu totiž, rovnako ako vám, stúpla hladina cukru, čo má za dôsledok príval energie.

Podobne je to i pri nervozite, kedy sa zas vyplavuje adrenalín. Ten má tiež na svedomí vzostup energie.

Aktívne pohyby dieťatka v brušku po sexe?

Nejde o nič nezvyčajné. Počas milovania je vaše dieťatko uspávané kolísavými pohybmi i rytmickými kontrakciami maternice po orgazme. Následne, keď zostanete v kľude, môže zostať vaše bábätko v brušku aktívnejšie.

Nejde o nič nezvyčajné ani nebezpečné. Pokiaľ vám lekár nezakázal sex počas tehotenstva, nemusíte sa ničoho obávať.

Prečítajte si tiež náš článok: Sex v tehotenstve. Na čo si dať pozor a aké zmeny so sebou prináša?

Pálenie záhy v tehotenstve

Tento problém sa vyskytuje niekedy často, no niekedy iba ojedinele. Avšak zväčša každá budúca mamička má s pálením záhy svoju skúsenosť.

Prečítajte si tiež: Liečba a diéta pri pálení záhy: Čo jesť a ktoré potraviny sú nevhodné?

Jednou z príčin je rastúca maternica, ktorá čoraz viac utláča iné orgány v brušnej dutine. Prispieva k tomu i to, že celé trávenie sa s príchodom tehotenstva skomplikovalo.

Sekrécia žalúdka je spomalená. Znamená to, že produkcia kyseliny chlorovodíkovej a iných zložiek žalúdočnej šťavy je spomalená, čo výrazne vplýva na trávenie prijatej potravy. Hormonálne zmeny zas spomaľujú pasáž potravy črevami.

Pre prijímanie potravy si preto nájdite dostatok času. Jedzte pomaly a jedlo dôkladne prežujte. Vyhýbajte sa rýchlemu štýlu stravovania a hltania jedla.

Jedzte radšej v menších množstváchčastejšie. Doprajte svojmu telu dostatok času na vytrávenie.

Železo v tehotenstve

Nedostatok železa v tehotenstve predstavuje pomerne častý problém. Štúdie ukazujú že nedostatočným prísunom železa trpí viac ako 50% žien. Následnou anémiou z jeho nedostatku trpí asi 15% žien.

Medzi rizikovú skupinu so sklonom k chudokrvnosti patria:

  • ženy s rýchle po sebe nasledujúcimi tehotenstvami
  • mladé tehotné ženy
  • ženy s anamnézou silnej menštruácie
  • vegetariánky a vegánky

V tehotenstve sú nároky na potrebu železa zvýšené. Nedostatok železa a následná anémia sa prejavuje najmä v období šestonedelia.

Počas tehotenstva sa kontroluje krvný obraz, podľa ktorého sa následne odporúčajú doplnky železa. Avšak toto vyšetrenie, nič nehovorí o zásobe železa. Preto je dôležité myslieť na prevenciu a najmä u rizikových pacientiek sa takéto doplnky podávajú.

Možné dôsledky spôsobené nedostatkom železa:

  • predčasný pôrod
  • popôrodná úmrtnosť novorodenca
  • popôrodné depresie
  • nízka pôrodná hmotnosť
  • horšia duševná a psychomotorická výkonnosť dieťaťa
Tehotná žena so šalátom a tabletkami
Žijeme v dobe, kedy je skôr nadbytok jedla, ako jeho nedostatok. Problémom je však skladba stravy. Zdroj foto: Getty images

Najlepšou prevenciou nedostatku železa je vyvážená a dostatočne pestrá strava. K úprave deficitu železa sú často potrebné i rôzne preparáty.

Prečítajte si tiež:

Čítajte viac o ostatných týždňoch tehotenstva v súhrnnom článku: Tehotenstvo po týždňoch. Ako prebieha tehotenstvo a vývoj  plodu?

Ďalšie zaujímavé zdroje

Naposledy aktualizované 29.03.2021

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Zdravotnícky pracovník Bc. Ivona Heczková

Zdravotnícky pracovník Bc. Ivona Heczková

Vyštudovala strednú zdravotnícku školu v Považskej Bystrici a Urgentnú zdravotnú starostlivosť v Nitre. Po dobu jedného roka pracovala vo Fakultnej nemocnici v Nitre na jednotke intenzívnej starostlivosti a Klinike anestéziológie a intenzívnej medicíny. Od roku 2009 pôsobí v oblasti urgentnej medicíny ako zdravotnícky záchranár. Kratšiu dobu i ako medicínsky supervízor

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
12. týždeň tehotenstva: Má už plod skutočnú podobu dieťatka? 12. týždeň tehotenstva: Má už plod skutočnú podobu dieťatka?

Za posledné tri týždne sa veľkosť vášho dieťatka zdvojnásobila, rastie veľkou rýchlosťou. Už teraz meria od temena po kostrč približne 5 - 6 cm. 

11. týždeň tehotenstva: Je už možné rozlíšiť pohlavie dieťatka? 11. týždeň tehotenstva: Je už možné rozlíšiť pohlavie dieťatka?

Vaše dieťatko už vyzerá, ako malý človek. Fáza embrya je dokončená a od tohto týždňa sa vaše dieťa považuje za plod. Všetky orgány dieťatka sa vytvorili počas embryonálneho štádia, teraz...

19. týždeň tehotenstva. Prečo ešte necítim pohyby? 19. týždeň tehotenstva. Prečo ešte necítim pohyby?

Ešte ste neucítili pohyb vášho bábätka? Nemusíte sa obávať. Už čoskoro to príde. Potrápiť vás môžu kŕče v nohách i  poruchy spánku. A ako je to so športom počas tehotenstva?

40. týždeň tehotenstva: Je čas pôrodu? + 41. a 42. týždeň tehotenstva 40. týždeň tehotenstva: Je čas pôrodu? + 41. a 42. týždeň tehotenstva

V 40. týždni ste na konci tehotenstva, prichádza deň pôrodu. Čochvíľa sa stretnete so svojim dieťatkom, i napriek ťažkej a niekedy náročnej ceste, to bude pre vás dobrodružstvo. Narodí...

39. týždeň tehotenstva. Často rozmýšľate nad pôrodom? Termín je už na dosah 39. týždeň tehotenstva. Často rozmýšľate nad pôrodom? Termín je už na dosah

Termín pôrodu sa vám už blíži a vy stále viac rozmýšľate nad tým, ako to celé bude prebiehať. Ste už netrpezlivá a zvedavá, aké to bude, na koho sa vaše dieťatko bude podobať a či bude...


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.