späť na zoznam článkov

34. týždeň tehotenstva: Je už čas nachystať veci pre bábätko?

Autor: Zdravotnícky pracovník Bc. Ingrid Šajgalová
34. týždeň tehotenstva: Je už čas nachystať veci pre bábätko?
Zdroj foto: Getty images

Pravdepodobne sa už cítite, ako keby ste boli tehotné viac ako 130 týždňov. Zdá sa vám to neuveriteľne dlho, ale pomaly sa blížite k dátumu pôrodu, ktorý by mal nastať o 6 týždňov.  


Ste v 34. týždni krásneho tehotenstva, len 6 týždňov do vypočítaného termínu pôrodu. Ale nezabúdajte, aj keď je termín stanovený o 6 týždňov, vaše bábätko sa za normálnych okolností môže narodiť 2 týždne pred termínom, alebo po termíne. 

Ešte si posledné týždne vychutnávajte tehotenské bruško, ktoré vám po pôrode bude chýbať. Pretože ten pocit nosiť dieťa pod srdcom a cítiť jeho pohyby je neopísateľne krásne, aj napriek rôznym nepríjemným pocitom a obrovskej veľkosti.   

Ako sa vyvíja vaše bábätko v brušku? 

Vaše dieťatko začína tento týždeň veľa priberať

Od teraz priberie približne až pol kila za týždeň, pretože sa jeho telo naďalej obaľuje tukom. Veľká časť tvorí hnedý tuk, ktorý je potrebný pre udržanie tepla novorodenca prvých pár týždňov po pôrode. 

Hnedý tuk obsahuje viac buniek produkujúcich teplo ako biely tuk, ktorý poznáme a zabraňuje podchladeniu dieťaťa. Tento tuk sa u novorodenca nachádza v hornej časti chrbtice, chrbta a ramenách. 

Poloha plodu v akej sa teraz nachádza, je schúlená a nožičky má ohnuté k hrudníku, lebo už nemá dostatok miesta v maternici. V tomto čase, by sa malo nachádzať hlavičkou v lonovej kosti.  

pľúcach sa už vytvorilo dostatok surfaktantu. Ak by sa narodilo teraz, po pôrode by už malo dýchať samé bez podpory. 

Vývoj centrálnej nervovej sústavy, tak aj dýchacej a aj tráviacej je skoro dokončený. 

Dieťa reaguje na svetlo žmurkaním, očka má otvorené, len keď je hore. Jeho zreničky reagujú stiahnutím a rozšírením na prenikajúce svetlo. 

V tomto období veľa spí a bdie

Vaše dieťatko pije plodovú vodu a tú aj vyciká nazad do plodovej vody, ktorá je samozrejme sterilná. Približne za 3 hodiny sa celý obsah plodovej vody takto vymení

Telo je pokryté mazivom vernixom, ktoré sa začína zahusťovať a jeho produkcia bude pokračovať aj po pôrode, aby ochránila telo pred infekciami, stratou tekutín a reguluje aj teplotu tela tým, že sa neuvoľňuje teplo novorodenca až v takom množstve. 

Nechty rastú a dosahujú po konce prstov, plod sa už dokonca dokáže poškriabať

Pohyby sú dosť intenzívne pre nedostatok miesta v maternici, ale aktivita pohybov klesá. Pri pohybe sú viditeľne končatiny, chrbát alebo zadoček, ako vydutina na bruchu. 

chlapcov sú už semenníky uložené v miešku. 

Ak čakáte dvojičky, tak sa váha rozdelí pre obe deti, ale nie úplne rovnako. Väčšinou je jedno vždy o niečo väčšie. Ak sú v maternici dve a viac detí, tak už nemajú dostatok miesta pre svoj rast. 

Ako sa cíti žena a čo môže pociťovať v 34. týždni? 

Vaše telo sa už začína pripravovať na pôrod, môžete spozorovať hlien na spodnej bielizni, ktorý sa vylučuje pri stenčení kŕčka maternice. Výtok v tehotenstve je častý, ak je priesvitný, alebo mliečnej farby a v malom množstve je to normálne. 

Častejšie prichádzajú kontrakcie, poslíčkovia, ako tvrdnutie brucha. Sú nepravidelné, krátko trvajúce a sú nebolestivé. 

Pokiaľ začnú byť kontrakcie v pravidelných intervaloch a dostaví sa aj bolesť, alebo ste spozorovali odtok plodovej vody, navštívte nemocnicu, nech vás skontrolujú, či nezačína predčasný pôrod. 

Možno ste spozorovali znížené zvlhčenie očí, čo nie je príjemné a váš zrak sa ako keby zhoršil. Ale pozor zhoršenie zraku môže byť známkou preeklampsie

Ak je už plod uložený hlavičkou v panve, môžete pociťovať kopnutie do rebier. 

Môžu sa vám, pre zmenu, začať zmierňovať príznaky, čo určite privítate. Mierna úľava od dýchavičnosti, pálenia záhy, je znakom, že ak je už dieťatko uložené hlavičkou v panve, tak miernym poklesom už netlačí na žalúdok a pľúca. 

Môže sa stáť, že niekedy vám unikne moč, tlakom plodu na mechúr, ale mali by ste byť na pozore či nezačala náhodou odtekať plodová voda

Rozdiel medzi plodovou vodou a močom (tabuľka) 

Moč Plodová voda
 • je žltkastý
 • má špecifickú vôňu
 • stiahnutím panvových svalov sa zastaví
 • neodteká po kvapkách, ale nárazovo
 • je číra
 • je bez zápachu
 • niekedy má sladkastú vôňu
 • odteká po kvapkách
 • neviete jej odtok zastaviť stiahnutím panvových svalov

Problém so spánkom. Často sa prejavuje sťaženým zaspávaním a prílišne skorým budením sa zo spánku. Prerušovaný spánok, kvôli budeniu sa na toaletu. Cítite sa byť unavená, tým že ste sa počas spánku dostatočne nezregenerovala a spánok nepôsobil osviežujúco pre vaše telo. 

Môžete začať pociťovať bolesť na boku, z narastajúceho tlaku maternice.  

Niekedy vás prekvapí bolesť hlavy, skúste vypiť pohár vody a oddýchnuť si. Nekvalitný spánok, alebo chýbanie tekutín, sa môže prejaviť aj takýmto spôsobom. 

Viac o bolesti hlavy v tehotenstve sa môžete dočítať v článku: 
Bolesť hlavy v tehotenstve: Aké má príčiny a čo na bolesť?

Bolesti chrbta naďalej pretrvávajú, tlakom bábätka a narastajúcou váhou, je na chrbticu vynakladaná väčšia záťaž. 

Nadúvanie, môžete mať pocit, že prasknete alebo sa cítite ako balón. Nadúvanie je príznakom tehotenstva a často pretrváva počas celej doby až do pôrodu, tak ako aj grganie. To je následkom tehotenských hormónov. Nadúvanie a plynatosť je častým príznakom v tehotenstve, zmierniť tieto prejavy sa dá úpravou stravy. 

Zápcha a vznik hemoroidov, vás pravdepodobne už potrápili. Ak nie, tak ste šťastná žena. Úpravou stravy s obsahom vlákniny a dostatočným príjmom tekutín sa dajú tieto príznaky zmierniť.  

Dosť častým príznakom sú aj kŕče v nohách, najmä v noci. 

Môžu sa u vás objaviť návaly tepla, vplyvom hormónov, ako aj zvýšené potenie

Závrat, točenie hlavy  sú následkom zmeny krvného tlaku, pôsobením hormónov. 

Infekcie močových ciest môžu potrápiť nejednu ženu. Vhodný je dostatočný príjem tekutín, čajov, ako napríklad harmančekovým, repíkovým, alebo žihľavovým, ale pozor na urologické čaje, tie sa pre zloženie z rôznych bylín neodporúčajú tehotným ženám. Veľmi prospešné je aj konzumácia sušených brusníc. 

Opuch sa vyskytuje aj z dôvodu vstrebávania nadbytočnej plodovej vody do vášho tela, ale nezabudnite o tom informovať aj vášho lekára, môže sa jednať aj o preeklampsiu. 

Výkyvy nálad sú bežné, veď niet sa čo čudovať. Nosenie narastajúcej váhy a zväčšujúceho bruška, nedostatok spánku, vplyv hormónov a obmedzovanie v pohybe to má za následok. 

Čo môžete postrehnúť? 

Bruško vám naďalej rastie a vy máte sťažený pohyb. 

Ak ste doteraz nespozorovali z vašich pŕs, odtok prvého mlieka mledziva, tak najpravdepodobnejšie už tento týždeň, si všimnete prvé fliačiky na podprsenke. Už aj vaše prsia sa pripravujú na dojčenie. 

Objavili sa vám hnedé škvrny na tvári? Niekedy sa počas tehotenstva, objavia aj hnedé kožné mapy na tvári, hlavne v oblasti čela, nad lícnymi kosťami, nad perou a na nose. Ide o zvýšenie pigmentácie, vplyvom hormónov. Tieto kožné prejavy, často ustúpia počas šestonedelia. 

Vaše vlasy žiaria leskom a hustotou. 

Pocit točenia hlavy a tras tela, môžu byť následkom zvýšeného metabolizmu. Stále by ste mali mať, nejaké malé občerstvenie pri sebe, aby ste vyrovnali hladinu cukru. 

Všimli ste si, že ste počas tehotenstva ako pátrací pes? Vadia vám rôzne vône, pachy, ktoré necíti nikto iba vy? Je to zvýšeným čuchu v tehotenstve, vďaka hormónu progesterón. 

Krvácajúce ďasná, vplyvom hormónov sú vaše ďasná citlivejšie a tým sa po čistení zubou môže vyskytnúť aj krvácanie. 

Poloha na chrbte vám asi nie je pohodlná, vplyvom tlaku maternice na tepnu, ktorá vedie krv do srdca, tá je stlačená a tým je spomalený prietok krvi. Kvôli tomu môžete začať pociťovať mdlobu, preto sa odporúča ležanie na boku.  

Na pocit únavy ste si už možno pomaly aj zvykli, ale teraz je únava ešte výraznejšia. 

Váš pupok sa vydúva smerom dovonka. 

Aké vyšetrenia vás čakajú v 34. týždni 

Ak ste sa rozhodli pre niektorú z nemocnice, pravdepodobne vás tam budú sledovať od 34. týždňa až do pôrodu. 

V tomto týždni, ak máte naplánovanú poradňu sa vám urobí klasické vyšetrenie, vykonávané pri pravidelnej prehliadke. Vyšetrenie moču, zmeranie tlaku krvi, sledovanie hmotnosti a opuchov.  

Ak sa vyskytli odchýlky v 30. týždni pri veľkom ultrazvuku, tak sa robí kontrolné sono, zmeria sa prietok krvi pupočníkom, poloha a veľkosť plodu, uloženie a funkcia placenty, a množstvo plodovej vody. 

Pokiaľ sa zistí, že placenta už nedokáže plniť svoju funkciu a dieťatko nie je dostatočne vyživované, tak sa v záujme záchrany plodu sa zaháji cisársky rez. 

34. týždeň tehotenstva, je posledným termínom nástupu na materskú dovolenku, to je 6 týždňov pred pôrodom. 

Čo ak sa dieťatko vypýta na svet skôr? 

Pokiaľ hrozí predčasný pôrod u matky, tak sa do konca 34. týždňa podávajú kortikoidy na urýchlenie dozrievania pľúc. 

Dieťatko má veľkú šancu na prežitie mimo maternice. 

Od 32. – 36. gestačného týždňa sa hodnotí novorodenec, ako ľahko nezrelý, ale je ešte jedno hodnotenie od 34. – 36. gestačného týždňa s hodnotením hranične nezrelé, označované ako late preterm

Pľúca, by už mali byť vyvinuté s dostatkom surfaktantu, tak by nemal už nastať problém s dýchaním a dieťatko bude dýchať samé. 

Po pôrode predčasne narodeného novorodenca je dôležité zabezpečiť popôrodnú adaptáciu. Takéhoto novorodenca, ošetruje sestra a lekár neonatologického oddelenia, kde sa hodnotí Apgardové skóre na základe akcie srdca, dýchania, svalový tonus, reflexy a farba kože. 

Ak je potrebné zabezpečí sa podporné dýchanie novorodenca, pri nedostatočnom vyvinutí pľúc a dychovej tiesne sa podáva surfaktant. Dieťatko je uložené do vyhriatého inkubátora, ktorý udržuje jeho telesnú teplotu a zabráni podchladeniu. Je sledované na neonatologickom oddelení. 

Čo vám môžem odporučiť? 

 • Dostatok odpočinku, snažte sa oddychovať a relaxovať. 
 • Dostatok pohybu, prechádzky. 
 • Vyskúšajte Jogu pre tehotné a dychové cvičenia, ktoré vám budú prospešné pri pôrode. 
 • Nenamáhajte sa, nezdvíhajte ťažké predmety a nepresiľujte sa. 
 • Masáž pokožky pre lepšie prekrvenie a redukciu vzniku strií. 
 • Pretieraním prsníkov uterákom, pripravíte vaše bradavky na dojčenie. Ale nedráždite  bradavky príliš, inak si môže vyvolať kontrakcie. 
 • Cvičte Kegelove cviky na posilnenie panvového dna, čo umožňuje lepšiu regeneráciu po pôrode a zabraní aj úniku moču.  
 • Proti úniku moču používajte tenkú vložku, ktorá vás ochráni pred nečakaným a nepríjemným únikom. 
 • Nezabúdajte na zdravú stravu, ľahké jedlá s obsahom minerálov, vápnika a najmä železa. 
 • Jedzte menšie porcie viac krát denne, pridávajte ovocie.  
 • Rozprávajte sa so svojim bábätkom, hladkajte ho. Ono vníma váš dotyk a počúva váš hlas. 
 • Začnite čítať knihy pre mamičky a získajte informácie o dojčení a stravovaní ženy po pôrode. 
 • Nachystajte prvé vecičky, vyperte a ožehlite ich. 

Skontrolujte si tašku do pôrodnice, nech na niečo nezabudnete a máte všetko pripravené. 

Doma začnite s prípravou vecičiek a zariadenia pre bábätko. Prichystajte už hniezdočko na jeho príchod. Teraz máte na to vhodnú príležitosť, v kľude a v pokoji sa radovať z prípravy, a tým sa vyhnete neskorším stresom po príchode z pôrodnice.  

Čítajte viac o ostatných týždňoch tehotenstva v súhrnnom článku: 
Tehotenstvo po týždňoch: Ako prebieha tehotenstvo a vývoj plodu?  

Zdroje

 • Literatúra:
  • Neonatologie: Jiří Dort, Eva Dortová, Petr Jehlička
  • Moderní porodnictví: 2., přepracované a doplněné vydání: Roztočil Aleš, kolektiv 

V anglickom jazyku:

Naposledy aktualizované 06.01.2021

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Zdravotnícky pracovník Bc. Ingrid Šajgalová

Zdravotnícky pracovník Bc. Ingrid Šajgalová

Vyštudovala Strednú zdravotnícku školu v Nitre a bakalárske štúdium Ošetrovateľstvo na Fakulte zdravotníctva v Banskej Bystrici. Po škole pracovala tri roky na chirurgickom oddelení a od roku 2010 na oddelení Anestéziológie a intenzívnej medicíny. V súčasnej dobe sa vzdeláva v špecializačnom štúdiu v odbore Anestéziológia a intenzívna medicína

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
11. týždeň tehotenstva: Je už možné rozlíšiť pohlavie dieťatka? 11. týždeň tehotenstva: Je už možné rozlíšiť pohlavie dieťatka?

Vaše dieťatko už vyzerá, ako malý človek. Fáza embrya je dokončená a od tohto týždňa sa vaše dieťa považuje za plod. Všetky orgány dieťatka sa vytvorili počas embryonálneho štádia, teraz...

19. týždeň tehotenstva. Prečo ešte necítim pohyby? 19. týždeň tehotenstva. Prečo ešte necítim pohyby?

Ešte ste neucítili pohyb vášho bábätka? Nemusíte sa obávať. Už čoskoro to príde. Potrápiť vás môžu kŕče v nohách i  poruchy spánku. A ako je to so športom počas tehotenstva?

18. týždeň tehotenstva. Ako je to s pohybmi či bolesťami v podbrušku? 18. týždeň tehotenstva. Ako je to s pohybmi či bolesťami v podbrušku?

V tomto čase si budúca mamička čoraz viac uvedomuje a cíti život pod srdcom. Dieťatko už dáva o sebe vedieť. Viete čo vás čaká v tomto obdobý?

40. týždeň tehotenstva: Je čas pôrodu? + 41. a 42. týždeň tehotenstva 40. týždeň tehotenstva: Je čas pôrodu? + 41. a 42. týždeň tehotenstva

V 40. týždni ste na konci tehotenstva, prichádza deň pôrodu. Čochvíľa sa stretnete so svojim dieťatkom, i napriek ťažkej a niekedy náročnej ceste, to bude pre vás dobrodružstvo. Narodí...

39. týždeň tehotenstva. Často rozmýšľate nad pôrodom? Termín je už na dosah 39. týždeň tehotenstva. Často rozmýšľate nad pôrodom? Termín je už na dosah

Termín pôrodu sa vám už blíži a vy stále viac rozmýšľate nad tým, ako to celé bude prebiehať. Ste už netrpezlivá a zvedavá, aké to bude, na koho sa vaše dieťatko bude podobať a či bude...


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.