späť na zoznam článkov

36. týždeň tehotenstva. Už len krok k zrelosti dieťatka?

Autor: Zdravotnícky pracovník Bc. Ingrid Šajgalová
36. týždeň tehotenstva. Už len krok k zrelosti dieťatka?
Zdroj foto: Getty images

Vaše tehotenstvo je takmer na konci. Zostáva vám už len jeden týždeň, kým sa vaše tehotenstvo bude považovať za úplne. Dieťa narodené v 37. týždni je považované za zrelé. 


36. týždeň tehotenstva – dátum pôrodu sa blíži. 

Už ste v 36. týždni tehotenstva, a ostáva vám už len krôčik k dovŕšeniu 37. týždňa, kedy sa už vaše bábätko bude považovať za zrelé a len 4. týždne do termínu pôrodu, ktoré ubehnú veľmi rýchlo.  

Každé tehotenstvo je jedinečné, tak si ho skúste užiť, aj napriek nepohodliu a neustálej potrebe ísť na toaletu. 

Ako sa vyvíja vaše bábätko v brušku?  

Vaše dieťatko bude posledné 4 týždne veľa priberať na váhe, až 200 – 300 g za týždeň. 

Dochádza k spomaleniu rastu a nastáva priberanie na váhe ukladaním tukových zásob.    

Je už úplne vyvinuté, aj  keď sa ešte dokončuje centrálna nervová sústava a zdokonaľujú orgány. 

Reflexy má už vyvinuté. 

Jeho pokožka má ružovú farbu, lanugo z nej začína pomaly miznúť a pripravuje sa na pôrod. 

Vlásky mu naďalej rastú a môžu mať dĺžku až 5 cm.  

Pľúca sú úplne vyvinuté, ak by sa teraz narodilo, už by úplne samo dýchalo. Ale každý deň navyše, je pre neho len k dobru

črevách sa začína ukladať smolka, ktorá odchádza po pôrode ako prvá stolica. Smolka je lepkavá hmota, zelenej alebo černastej farby. 

Jeho krvný obeh a imunitný systém sa vyvinul natoľko, že by už teraz keby sa narodí bolo chránené pred infekciami. 

Kostisvaly má vyvinuté. 

Sluch má posledné týždne až mimoriadne ostrý. Po narodení bude poznať váš hlas a rozpozná obľúbené piesne. 

Vaše dieťatko zaberá väčšinu plodového vaku. 

Pohyby sú zreteľne, začínajú byť aj bolestivejšie, ale skôr sú kľudnejšie a dieťatko sa iba mrví, vydúva a vytláča svoje končatiny, ktoré sú aj hmatateľné na bruchu ako vydutina. 

Väčšina detičiek už zaujalo svoju definitívnu polohu v maternici. Ak sa tak ešte nestalo, je najvyšší čas. Ak sa ani v tomto týždni vaše dieťatko neotočí hlavičkou do panvy, bude vám pravdepodobne naplánovaný pôrod cisárskym rezom. 

Koncom 36. týždňa začína postupne klesanie hlavičky do panvy. 

Ak čakáte dvojičky, oni už nemajú dostatok miesta v maternici, ich váha je nižšia ako u detí jednopočetnej tehotnosti, keďže si svoj príjem živín a získanú váhu museli rozdeliť medzi seba. 

Ak ste vydržali s dvojičkami až doteraz, a nenarodili sa skôr, je to skvelá správa. Každým dňom dlhšie v maternici, je pre obe len k dobru. Ale radšej sa už začnite pripravovať na pôrod, ktorý nastane s najväčšou pravdepodobnosťou už v najbližšom čase. 

Ako sa cíti žena a čo môže pociťovať v 36. týždni?  

Pohyby dieťatka sa trošku zmiernili pre nedostatok miesta v maternici, väčšinou pocítite jeho mrvenie, posuny, ale pohyby môžu byť aj viac bolestivé kvôli narastajúcej hmotnosti a sily plodu. 

Sledujte naďalej pohyby dieťatka, ak sa vám zdá, že je príliš kľudné, dlhšiu dobu bez pohybu, alebo naopak začína byť príliš aktívne, choďte radšej na kontrolu, aby sa skontrolovalo, či je všetko v poriadku. Dieťatko niekedy svojou prílišnou aktivitou dáva najavo, že sa niečo deje. 

Vaše dieťa je už pravdepodobne otočené dole hlavičkou v pôrodných cestách, ak ešte nie, stále je šanca na jeho pretočenie v tomto týždni.  

Vaše pôrodné cesty mäknú, začínajú sa pripravovať na pôrod. 

V tomto štádiu tehotenstva váži placenta približne 1,5 kg a jej práca je hotová. 

Môže sa u vás objaviť vaginálny výtok. Po sexe môžete spozorovať krvaví výtok, pretože váš kŕčok maternice je teraz citlivý a môže sa začať stenčovať a rozširovať. 

V tomto týždni a poslednom trimestri vás môžu potrápiť aj bolesti panvy, keďže tlakom bábätka je vyvíjaný tlak a vaša panva sa pripravuje aj flexibilitou kĺbov, aby sa uvoľnili pôrodné cesty. Na tieto bolesti vám pomôžu panvové cviky. 

Maternica tlačí na žalúdok, pľúca, močový mechúr, a môže nastať zhoršenie kŕčových žíl a hemoroidov. 

Stále vás môžu trápiť zažívacie problémy, ako pálenie záhy, poruchy trávenia, grganie, ale poklesom bruška postupne ustúpia. 

Zápcha vás pravdepodobne trápi už dlhšiu dobu. Hlavne teraz sa zamerajte na dostatočný prísun vlákniny a tekutín, aby ste čo najviac eliminovali zápchu a následný vznik hemoroidov, ktoré sa často objavia hlavne koncom tehotenstva.  

Časté močenie sa stáva ešte častejším následným poklesom hlavičky do panvy a tlakom na močový mechúr. 

Svrbenie pokožky je časté zo zníženej elasticity napnutej pokožky a môžu sa vám naďalej vytvárať strie

Vaše prsia sa naďalej zväčšujú napĺňaním mledziva, prvého výživného mlieka a pripravujú sa na dojčenie. 

Nezabúdajte si dostatočne hydratovaťpremasťovať pokožku

Žihľavka je často vyskytujúca sa v tehotenstve, najmä v striách, na nohách, rukách, tvári. Skúste použiť krém s aloe verou, alebo si prikladať studené obklady na postihnuté miesto, čím svrbenie zmiernite. 

Opuchy sa môžu objaviť na nohách, rukách, alebo tvári. Ak sa vyskytnú informujte o tom svojho lekára. 

Bolesť brucha a bolesti v boku môžete pociťovať z narastajúceho tlaku maternice a veľkosti bábätka. 

Pri kýchnutí, kašli, alebo smiechu môžete spozorovať únik moču. Pomôžu vám cviky panvového dna a nosenie hygienickej vložky vás uchráni pred nepríjemným únikom. 

Môže vás potrápiť bolesť hlavy, čo má za následok aj nekvalitný spánok. 

Bolesť chrbta vás môže taktiež potrápiť. Na vašu chrbticu sú vynakladané väčšie nároky a záťaž. 

Nekvalitný spánok, nespavosťčastejšie budenie z nepohodlia narastajúceho bruška a častého vstávania na toaletu sa odrazí aj v únave. 

Únava je častým sprievodným javom tehotenstva. Na vaše telo je vynaložená väčšia záťaž z narastajúcej veľkosti a hmotnosti a vaše telo musí vynaložiť ešte väčšiu energiu, keďže musí vyživovať aj vyvíjajúce sa dieťatko. 

Návaly tepla. Asi poznáte ten pocit, keď vás náhle zavalí pocit tepla až horúčavy, práve oni sú v období tehotenstva spôsobené vplyvom hormónov. 

Závrate, pocit točenia hlavy sa môže vyskytnúť z náhleho poklesu krvného tlaku, hlavne pri prudkom postavení sa. 

Vaše pohyby sú obmedzené z narastajúceho bruška. Aj zaviazanie šnúrok na topánke, zdvihnutie niečoho zo zeme, alebo posadenie sa z pohodlného kresla, je niekedy veľkým problémom. 

V 36. týždni je vaše bruško na najvyššom bode pod bránicou, je dosť veľké a nie je to moc pohodlné. Ale už koncom tohto týždňa, možno už aj skôr vám začne pomaly klesať bruško, čím sa zmierni sťažené dýchanie, budete sa vedieť zhlboka nadýchnuť a pohodlnejšie sa najesť. 

Citlivé a krvácajúce ďasná, ktoré sa často a rýchlo po čistení zubov rozkrvácajú. 

Ak spozorujete hlienový krvavý výtok hustejšej konzistencie, pravdepodobne sa vám uvoľnila hlienová zátka

Ale nemusíte sa obávať, že pôrod práve začal. To sa iba váš kŕčok pripravuje na pôrod a pôrod po odchode hlienovej zátky môže nastať aj o pár týždňov. 

Viac o hlienovej zátke si môžete prečítať v našom článku: Hlienová zátka v tehotenstve: Kedy sa tvorí, ako vyzerá, ako odchádza? 

Prichádzajúci poslíčkovia, Braxton-Hicksové kontrakcie sú stále častejšie s prichádzajúcim blížiacim termínom pôrodu. Po zmene polohy, alebo oddychu prestanú. 

Môže sa stáť, že vám praskne plodový obal a odtečie plodová voda, alebo vám začnú kontrakcie. Je dobré ich začať sledovať, v akých intervaloch prichádzajú. 

Niekedy sa deti rozhodnú prísť na svet skôr. Kontrakcie sa môžu začať prejavovať podobne ako bolesť pri menštruácii, niektoré ženy začnú pociťovať bolesti aj v chrbte. Počas kontrakcií môžete mať pocit pokazeného žalúdka a môže vám byť ťažko. 

Ak prídu pravé kontrakcie a nie iba poslíčkovia, spoznáte to

Každá kontrakcia bude narastať silnieť na intenzite a znovu ustupovať. 

Sledujte čas a dĺžku kontrakcií, ak trvajú približne jednu minútu a prichádzajú každých 5 minút, navštívte najbližšiu nemocnicu. Veľa žien si kontrakcie pomýlia s poslíčkami, tie na rozdiel od pravej kontrakcie maternici nerastú na intenzite a sú prerušované

Prvým príznakom začínajúceho pôrodu môže byť aj odchod hlienovej zátky, odtok plodovej vody, začínajúce kontrakcie. Podrobnejšie informácie ohľadom začínajúceho pôrodu si môžete prečítať v našom článku: Pôrod. Kedy sa začne? A ešte dôležitejšia otázka: Kedy sa skončí?  

Sledujte sa, a aj vaše príznaky z prichádzajúceho pôrodu. 

Ak sa u vás vyskytne: 

 • Krvácanie z rodidiel, nečakajte a ihneď navštívte najbližšiu nemocnicu 
 • Odtok plodovej vody 
 • Výtok inej farby a so zápachom 
 • Opuchy 
 • Silné bolesti hlavy a zmeny videnia 
 • Bolesti a pálenie pri a po močení 

Ihneď kontaktujte svojho gynekológa a následne navštívte najbližšiu nemocnicu

Čo môžete postrehnúť?  

Možno ste si všimli výtok z pošvy čo je znakom, že vaše telo sa pripravuje na pôrod. 

Aký výtok sa môže vyskytnúť  v treťom trimestri a či je v poriadku podľa jeho farby, konzistencie sa môžete dočítať v článku: Výtok v tehotenstve. Čo sa považuje za normálny výtok? A ako sa prejavuje infekcia? 

Začínate rozmýšľať, ako bude prebiehať pôrod? A objavil sa u vás pocit strachu a úzkosti? 

Nebojte sa, nemajte strach z pôrodu. Skúste myslieť na to, že už o pár dní, týždňov uvidíte svoje dieťatko a konečne budete vidieť, ako naozaj vyzerá, aký má noštek, pusinku, vidieť jeho malé prsty na rukách. 

Ženské telo je jedinečné a dokáže sa prispôsobiť natoľko, že pôrod zvládne. Ak by sa vyskytol hocijaký problém, vedzte, že vás nenechajú zbytočne trápiť, a v nemocnici vám pomôžu. 

Takže hlavu hore a myslite na to, že pôrod môže byť pre vás krásnym zážitkom a po narodení dieťatka vás zavalí, neopísateľný pocit šťastia

Na úzkosť a zmiernenie strachu vám pomôže, ak sa pôjdete prejsť do prírody a budete načerpávať energiu, a prejdete na iné myšlienky. 

Máte pocit, že musíte všetko vyčistiť, upratať, roztriediť? 

Prejavuje sa u vás syndróm prípravy hniezdočka pre bábätko, nazývané, aj ako hniezdenie. 

Ale nepreháňajte to, nezabúdajte na oddych a užívajte si tieto posledné týždne tehotenstva. 

Aké vyšetrenia vás čakajú v 36. týždni?  

Od 36. týždňa je návšteva poradne raz za týždeň

V čase od 35. – 38. týždňa sa robí ster z pošvy na prítomnosť streptokokovej infekcie. 

Ak ste už absolvovali ster v predchádzajúcom týždni, tak tento týždeň sa vám urobí bežné vyšetrenie, kde sa vám zmeria a zaznamená hmotnosť, krvný tlak, skontroluje vzorka moču na prítomnosť bielkovín, výskyt opuchov, skontroluje veľkosť maternice a váš gynekológ sa vás bude pýtať na pravidelnosť pohybov a tvrdnutie bruška. 

Váš gynekológ skontroluje vaginálnym vyšetrením otvorenosť krčka maternice, celistvosť plodových obalov a naliehanie plodu k pôrodným cestám. 

Skontroluje plod, jeho uloženie, srdcovú frekvenciu, urobí ultrazvukovú flowmetriu, čiže meranie prietokov pupočnou šnúrou i sleduje množstvo plodovej vody. Nedostatočnými prietokmi sa môže zistiť zaostávanie vo vývine, kvôli nedodatočnej funkcie placenty. 

Ak sa u vás vyskytli opuchy, bolesti hlavy, výtok, alebo zmeny videnia, informujte o tom svojho gynekológa. 

Od 36. týždňa sa začína robiť vyšetrenie CTGkardiotokografické vyšetrenie každých 7 dní. Týmto vyšetrením sa sleduje srdcová činnosť bábätka a zároveň aj zaznamenávajú kontrakcie, teda sťahovanie maternice. 

Čo ak sa dieťatko vypýta na svet skôr? 

Buďte radšej vždy pripravená, lebo len 5% detí sa narodí v daný termín, iné prídu na svet skôr, alebo neskôr od vypočítaného termínu. 

Vaše dieťatko je už vyvinuté, aj keď deti narodené do konca 36. týždňa sa považujú za hranične nezrelé late preterm, sú schopné mimomaternicového života. 

Ak by sa narodilo v 36. týždni tehotenstva, adaptáciu by zvládlo bez problémov. Podľa vyvinutia, by bolo možno ešte na pár dní uložené do inkubátora, aby sa nepodchladilo a tam bolo sledované, či sa všetko stihlo vyvinúť v poriadku. 

Ak čakáte dvojičky a narodili by sa teraz, tak by boli určitý čas v inkubátore, aby si udržali telesnú teplotu, pretože pri viacpočetnej tehotnosti sú detičky nedostatočne obalené tukom. 

Čo vám môžem odporučiť? 

Nezabúdajte : Čim lepšie je telo vyživovane, tým lepšie sa po pôrode zotaví. 

 • Odpočívajte a pripravujte si sily k pôrodu 
 • Prijímajte dostatok bielkovín, ktorý je hlavne v tomto období veľmi dôležitý, keď sa rýchlo vyvíja  mozog dieťaťa 
 • Vitamín B6, ktorý napomáha pri vytváraní buniek, má veľkú úlohu vo vývoji mozgu a nervového systému. B6 nájdete v banánoch, avokáde, hnedej ryži, ovsených vločkách, paradajke, špenáte a mäse 
 • Vysoký obsah omega 3 mastných kyselín vplýva na vývoj mozgu a znižuje popôrodnú depresiu, nájdete ho v rybách ako losos, sardela, sardinky, ale aj vo vajciach, orechoch a semenách 
 • Dostatočne hydratujte svoje telo tekutinami 
 • Pokúste sa vyhnúť stresu 
 • Nezabúdajte na prechádzky, ktoré vám pomôžu odbúrať stres a odstrániť úzkosť 
 • Rozprávajte a spievajte svojmu bábätku 
 • Pravidelne si premasťujte pokožku krémami 
 • Snažte sa viac relaxovať. Pomôže to nielen vám, ale aj dieťatku 
 • Používajte hygienické vložky, ktoré vám pomôžu pred nepríjemným únikom moču, alebo odtokom plodovej vody 
 • Pred fliačikmi na tričku, z odtekajúceho mledziva vás zachránia prsné vložky 
 • Skontrolujte zbalenú tašku do pôrodnice, aby ste na niečo nezabudli 

Čítajte viac o ostatných týždňoch tehotenstva v súhrnnom článku: Tehotenstvo po týždňoch: Ako prebieha tehotenstvo a vývoj plodu?  

Zdroje 

 • Literatúra: 
  • Moderní porodnictví: 2., přepracované a doplněné vydání: Roztočil Aleš, kolektiv 

V anglickom jazyku: 

Naposledy aktualizované 31.01.2021

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Zdravotnícky pracovník Bc. Ingrid Šajgalová

Zdravotnícky pracovník Bc. Ingrid Šajgalová

Vyštudovala Strednú zdravotnícku školu v Nitre a bakalárske štúdium Ošetrovateľstvo na Fakulte zdravotníctva v Banskej Bystrici. Po škole pracovala tri roky na chirurgickom oddelení a od roku 2010 na oddelení Anestéziológie a intenzívnej medicíny. V súčasnej dobe sa vzdeláva v špecializačnom štúdiu v odbore Anestéziológia a intenzívna medicína

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
11. týždeň tehotenstva: Je už možné rozlíšiť pohlavie dieťatka? 11. týždeň tehotenstva: Je už možné rozlíšiť pohlavie dieťatka?

Vaše dieťatko už vyzerá, ako malý človek. Fáza embrya je dokončená a od tohto týždňa sa vaše dieťa považuje za plod. Všetky orgány dieťatka sa vytvorili počas embryonálneho štádia, teraz...

19. týždeň tehotenstva. Prečo ešte necítim pohyby? 19. týždeň tehotenstva. Prečo ešte necítim pohyby?

Ešte ste neucítili pohyb vášho bábätka? Nemusíte sa obávať. Už čoskoro to príde. Potrápiť vás môžu kŕče v nohách i  poruchy spánku. A ako je to so športom počas tehotenstva?

18. týždeň tehotenstva. Ako je to s pohybmi či bolesťami v podbrušku? 18. týždeň tehotenstva. Ako je to s pohybmi či bolesťami v podbrušku?

V tomto čase si budúca mamička čoraz viac uvedomuje a cíti život pod srdcom. Dieťatko už dáva o sebe vedieť. Viete čo vás čaká v tomto obdobý?

40. týždeň tehotenstva: Je čas pôrodu? + 41. a 42. týždeň tehotenstva 40. týždeň tehotenstva: Je čas pôrodu? + 41. a 42. týždeň tehotenstva

V 40. týždni ste na konci tehotenstva, prichádza deň pôrodu. Čochvíľa sa stretnete so svojim dieťatkom, i napriek ťažkej a niekedy náročnej ceste, to bude pre vás dobrodružstvo. Narodí...

39. týždeň tehotenstva. Často rozmýšľate nad pôrodom? Termín je už na dosah 39. týždeň tehotenstva. Často rozmýšľate nad pôrodom? Termín je už na dosah

Termín pôrodu sa vám už blíži a vy stále viac rozmýšľate nad tým, ako to celé bude prebiehať. Ste už netrpezlivá a zvedavá, aké to bude, na koho sa vaše dieťatko bude podobať a či bude...


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.