späť na zoznam príznakov

Krvácanie z pažerákových varixov

Autor: Michal Hrebík

Krvácanie z pažerákových varixov je pomerne vážny príznak, ktorý svedčí buď o narušení činnosti pažeráka alebo o ochorení pečene. Pažerák je trubicový orgán v tele, ktorý spája hltan a žalúdok, pričom jeho dĺžka je zhruba 25 centimetrov. Pažerák je tvorený na začiatku priečne pruhovanou svalovinou, ku koncu hladkou svalovinou a je vystlaný sliznicou, ktorá pomocou malých exokrinných žliaz zvlhčuje potravu, ktorá prichádza do žalúdka.

Varixy na pažeráku vznikajú v dôsledku zvýšené tlaku v portálovej žile, takže krv hľadá cestu k srdcu iným spôsobom. Tlak je v dôsledku blokovania cirkulujúcej krvi v pečeni. Krv sa tak dostáva do žíl, ktoré sa zväčšia na veľkosť asi ako je malíček na ruke, vytvárajú rôzne uzly a spletité objekty, ktoré môžu byť poranené napríklad v dôsledku prechodu stravy. Tieto uzly sa nazývajú varixy a ide o kŕčové žily plné krvi, ktoré sú ale ukryté pod jemnou sliznicou pažeráka.

Nachádzajú sa najčastejšie okolo miesta, kde pažerák vstupuje do žalúdka v mieste sliznice a sú v rámci podslizničného tkaniva pričom veľakrát sa vyskytujú aj v samotnom žalúdku a niekedy aj v konečníku. Niekedy sa objaví krvácanie z pažerákových varixov bez akýchkoľvek iných príznakov, ktoré by mohli naznačiť problémy ešte pred samotným krvácaním, pričom na úvod je krvácanie len jemné a objaví sa formou stolice čiernej ako smola.

Ľudia, čo pijú nadmerne alkohol, môžu pocítiť prvé príznaky aj skôr, napríklad vtedy, ak majú problém s častým kašľom alebo problém s prehĺtaním. Alkohol totiž dráždi tieto výdutiny aj žily na pažeráku, pričom niekedy sa objavujú aj bolesti počas prehĺtania potravy. Pokiaľ už nastáva zvracanie väčšieho množstva krvi, je potrebné okamžite vyhľadať lekársku pomoc, pretože krvácanie je natoľko vážne, že sa ho telo musí zbavovať len cez okamžité vracanie.

Krvácanie z pažerákových varixov sa objavuje pri portálnej hypertenzii, čo je ochorenie, ktoré je spôsobené trvalo zvýšeným tlakom vo vrátnicovej žile, pričom ide o žilu privádzajúcu krv z orgánov v brušnej dutiny do pečene. Pri tomto ochorení je znemožnené kolovanie krvi, takže si krv hľadá iné cesty, ako sa dostať do orgánov a z tohto dôvodu prúdi napríklad cez žily v pažeráku, ktoré sa následne zväčšia, čím vzniknú varixy a tie pri podráždení potravou krvácajú.

Aj pri cirhózy pečene nastáva krvácanie z pažerákových kŕčových žíl, ale tiež aj krvácanie do tráviaceho ústrojenstva v dôsledku zlyhávania pečene. Medzi príznakmi sú aj vykašliavanie krvi z pažeráka alebo zvracanie krvi, čo už sú symptómy posledných štádií tohto ochorenia. V pažeráku sa môžu nachádza v dôsledku choroby varixy, čo sú vakovito rozšírené žily, inak nazvané aj kŕčové žily a tieto krvácajú pri podráždení, napríklad jedlom.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Zatiaľ nebola pridaná žiadna skúsenosť

Krvácanie z pažerákových varixov patri medzi príznaky Tráviacej sústavy
V obsahu nájdete:

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Otrava alkoholom, vracanie a ostatné príznaky, aká je prvá pomoc? Otrava alkoholom, vracanie a ostatné príznaky, aká je prvá pomoc?

Alkoholizmus a otravy alkoholom nie sú až tak ojedinelým fenoménom. Alkoholizmus je „metlou ľudstva” a častou príčinou spoločenských konfliktov. Je číslom jeden medzi všetkými...

Ako zistiť problém s pečeňou? Pozor, odhalia ho tieto príznaky Ako zistiť problém s pečeňou? Pozor, odhalia ho tieto príznaky

Pečeň zohráva v našom tele významnú úlohu. Je to životne dôležitý orgán, ktorý je vrátane transplantácie od mŕtveho darcu nenahraditeľný.  Zlyhávanie pečene predstavuje vždy smrteľné...

Alkoholizmus: Aké sú dokázané účinky alkoholu na naše telo? Alkoholizmus: Aké sú dokázané účinky alkoholu na naše telo?

Príjemný pocit opojenia z alkoholu, ktorý v malom množstve zlepšuje náladu, sebavedomie, či sociabilitu, je lákavý, no zároveň predstavuje len malý krôčik k vzniku závislosti na...

Nestrácajte čas, chráňte svoju pečeň! Ako sa o pečeň starať? Nestrácajte čas, chráňte svoju pečeň! Ako sa o pečeň starať?

Pečeň je životne dôležitý orgán s obrovskou regeneračnou schopnosťou . Napriek schopnosti regenerácie je denne zaťažovaná z vonka, a preto je dôležité ju chrániť a pravidelne...

Čo všetko prezradia pečeňové testy? Čo značia zvýšené hodnoty? Čo všetko prezradia pečeňové testy? Čo značia zvýšené hodnoty?

Odbery krvi sú základným vyšetrením pri návšteve ambulancie praktického lekára. To znamená, že v rutinnej praxi sa robí skríningové vyšetrenie krvi , kam patria aj tzv. „pečeňové...

Naposledy aktualizované


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.