späť na zoznam príznakov

Svetlá stolica

Svetlá stolica

Svetlá stolica sa niekedy nazýva aj acholickou stolicou a ide o stolicu, ktorá je svetlejšej farby ako je jej prirodzené sfarbenie. Činnosťou pečene vzniká žlč, ktorá sa cez menšie žlčovody a veľkým žlčovodom okolo žlčníka dostáva do čriev, pričom vďaka farbivám, ktoré obsahuje získa stolica svoju normálnu, typicky hnedú farbu. Takéto zafarbenie je teda prirodzené a pokiaľ k nemu nedochádza, môže byť problém či už v pečeni alebo v samotných žlčovodoch.

Čítajte 1 skúsenosť užívateľov s Svetlou stolicou

Svetlá stolica patri medzi príznaky Tráviacej sústavy
Ďalšie názvy: acholická stolica
V obsahu nájdete:


Choroby s príznakom "svetlej stolice"

Najčastejšie je za tým jedlo

Veľakrát sa ale stáva, najmä pokiaľ ide len o jednorazovú svetlejšiu stolicu, že na vine môžu byť aj externé okolnosti a príčiny. Veľa liekov totiž môže obsahovať rôzne bledé farbivá alebo môžu spôsobiť dočasne zosvetlenie a zblednutie stolice, prípadne aj viacero potravín či nápojov môže spôsobiť v črevách zosvetlenie stolice tým, že sa do nej primiešajú. Až po vylúčení týchto okolností je možné pomýšľať aj na to, že svetlá stolica môže mať chorobný dôvod.

Dôležité je sledovať aj to, či nie sú prítomné iné príznaky, ktoré by mohli ukázať na problémy s pečeňou, pankreasom, žlčníkom, obličkami alebo trávením celkovo. Ak sa pridá napríklad aj hnačka, ide o prejav príliš rýchleho prechodu stolice tráviacou sústavou. Všímať si treba aj to, či nenastala napríklad strata hmotnosti, či nemá človek kŕče alebo bolesti v oblasti brucha, či nie je prítomná horúčka a aj to, či sa stolica svetlej farby vyskytla len jednorazovo, alebo je to pravidelný jav.

Problémy s pečeňou

Zosvetlenie stolice môže spôsobiť aj žltačka, inak nazvaná hepatitída. Ide o infekčný zápal pečene, pričom tú môže napadnúť viacero typov vírusov, napríklad A, B, C, D, E alebo G. Najčastejšie v našej krajine sa môžu ľudia stretnúť s prvými troma typmi, pričom medzi typické príznaky žltačky patrí tmavá moč a svetlá stolica, únava a zožltnutie kože či očného bielka. Vzhľadom na to, že čoraz častejšie sa ľudia nechajú zaočkovať proti hepatitíde, je jej výskyt nižší.

Problémy s pečeňou môžu mať rôzny charakter a nemusí ísť len o infekčný zápal. Funkcie pečene potrebné pre produkciu žlče, ktorá následne zafarbuje stolicu, môžu byť narušené aj v prípade cirhózy pečene. Ide o chronický proces, pri ktorom dochádza k postupnému odumieraniu pečeňových buniek, k uzlovitej prestavbe pečene a k nahrádzaniu pečeňových buniek väzivom, čiže k fibrotizácii. Okrem svetlej stolice môže mať človek aj poruchy vyprázdňovania.

Pankreas, žlčník a svetlá stolica

Žlčník
Problémy so žlčníkom sa prejavia aj na stolici

Veľmi často majú svetlú stolicu aj ľudia pri problémoch s pankreasom, napríklad pri pankreatitíde, čiže zápale pankreasu. Pri akútnej formy má postihnutý človek problémy so zastavením plynov aj stolice, pri chronickej forme je zas stolica lesklejšia a mastnejšia z dôvodu nedostatočného trávenia živín v čreve. Práve z dôvodu lesklejšej stolice môže mať človek pocit, že je svetlejšia, pričom pri akútnej forme tomu tak aj je, ak sa pridá aj ochorenie žlčových ciest.

Problémy so žlčou sú vo všeobecnosti veľmi časté, pokiaľ nemá stolica svoje typické hnedé zafarbenie a vyskytujú sa napríklad pri nádoroch na žlčníku, ktoré môžu utlačovať transport žlče do čreva a podobne je to aj pri žlčníkových kameňoch. Tie upchávajú žlčovody a znemožňujú tak žlči, aby sa dostala do čriev, kde môže zafarbiť stolicu na jej prirodzenú farbu. Najčastejšie sa prejavujú žlčníkové kamene bolesťou v pravej oblasti brucha pod rebrami.

Pozor na krvácanie aj hlien

Dôležité je pozorovať aj prítomnosť krvi alebo hlienu v stolici. Ak je krv v stolici, ide o následok krvácania v hornej alebo dolnej časti tráviaceho traktu. Svetlá krv v stolici znamená, že krvácanie nastalo v druhej polovici tráviaceho traktu. Naopak, pokiaľ je krv až po stolici, ide najčastejšie o krv z konečníka, ktorú môžu mať na svedomí hemoroidy. Alternatívne sa jedná o mechanické poškodenie sliznice análneho otvoru, kedy je pozorovateľná svetlá až svetlo červená krv v stolici.

Hlien v stolici zas ukazuje na nárast baktérií v tenkom čreve. To sa prejavuje mimo iného aj chronicky riedkou stoličou alebo hnačkou, väčšinou svetlejšej farby. Pokiaľ sa však vyskytuje s hlienom aj krvácanie z konečníka, môže ísť o kombináciu syndrómu dráždivého čreva so zápchou. Okrem toho treba sledovať aj iné príznaky okrem samotného hlienu, ktoré môžu ukázať napríklad na ulceróznu kolitídu, Crohnovu chorobu, celiakiu alebo na divertikulitídu.

Žltačka a svetlá stolica
Za svetlým sfarebním stolice môže byť aj žltačka

Svetlo žltá stolica

V rámci svetlej farby môže mať stolica rozličné odtiene. Typicky acholická stolica je šedá a lesklá a môže aj nepríjemne zapáchať, čo je väčšinou následok zvýšenej hladiny tuku v nej. Okrem tejto farby môže mať aj svetlo žltý odtieň. To poukazuje tiež na viacero podobných problémov, ako boli popísané vyššie, najmä na zápal žlčníka, žltačku alebo zápal pečene. V prípade bakteriálnej infekcie sa takto prejavuje aj zápal žlčových ciest, čiže priamo žlčovodov.

Okrem toho, takéto svetlé sfarbenie stolice môže znamenať aj:

  • gastroezofagálny reflex
  • príliš rýchly prechod potravy cez tráviaci trakt
  • nedostatočné vylučovanie žlče
  • celiakiu
  • problém so žlčovými kameňmi
  • infekciu parazitom zvaným giardia
  • poruchu vstrebávania živín v priebehu trávenia, tzv. malabsorbčný syndróm

Čo znamená svetlá stolica u detí

U detí, či už u tých najmenších bábätiek, ale aj u väčších, môže znamenať zmena farby stolice prakticky to isté, čo aj u dospelých. V prvom rade je treba zvažovať vplyv potravín alebo nápojov na zafarbenie stolice, ale napríklad aj užívanie liekov obssahujúcich hydroxid uhlíka. Stolica nedojčeného dieťaťa kŕmeného formulou je prirodzene svetlohnedá a viac páchne. U starších detí ale nie je žiaden dôvod, aby bola stolica príliš svetlá a bledá a môže už ísť o chorobný prejav.

V týchto prípadoch je určite potrebné lekárske vyšetrenie:

Svetlá stolica u detí

Tak ako u dospelých, aj u detí je najčastejšou chorobnou príčinou za príliš svetlým zafarbením stolice nedostatok žlče. Ten vyplýva buď z nedostatočnej produkcie, prípadne z dôvodu prekážky transportu. Samotná nedostatočná produkcia môže byť spôsobená poruchou tkanív pečene, hepatitídou alebo znefunkčnením činnosti pečene. Poruchy odtoku žlče sú najčastejšie v dôsledku upchatia žlčových ciest žlčníkovými kameňmi. Tento stav sa prejaví aj prudkou bolestivosťou.

Čo hovorí farba vašej stolice o vašom zdraví?

Čo hovorí farba vašej stolice o vašom zdraví?

Ďalšie zaujímavé zdroje

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

redaktor

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Ako sa prejavuje otrava hubami a čo treba robiť? Ako sa prejavuje otrava hubami a čo treba robiť?

Otrava hubami sa zaraďuje medzi najfrekventovanejšie typy otráv vôbec. Najčastejšie sa s ňou stretávame počas sezóny zberu a to od apríla až do novembra. 

Rakovina pankreasu: Najhoršie  prognózy onkológov Rakovina pankreasu: Najhoršie prognózy onkológov

Rakovina pankreasu je najzákernejšie onkologické ochorenie s najvyššou mierou úmrtnosti vôbec. Prvé symptómy sa zväčša objavia až v pokročilom štádiu, kedy je liečba takmer nemožná...

Nestrácajte čas, chránte svoju pečeň už teraz! Nestrácajte čas, chránte svoju pečeň už teraz!

Pečeň je životne dôležitý orgán s obrovskou regeneračnou schopnosťou . Napriek schopnosti regenerácie je denne zaťažovaná z vonka, a preto je dôležité ju chrániť a pravidelne...

Problémy s pečeňou vám odhalia tieto príznaky Problémy s pečeňou vám odhalia tieto príznaky

Pečeň zohráva v našom tele významnú úlohu. Je to životne dôležitý orgán , ktorý je vrátane transplantácie od mŕtveho darcu nenahraditeľný .  Zlyhávanie pečene predstavuje vždy...

Čo všetko nám môžu prezradiť pečeňové testy? Čo všetko nám môžu prezradiť pečeňové testy?

Odbery krvi sú základným vyšetrením pri návšteve ambulancie praktického lekára. To znamená, že v rutinnej praxi sa robí skríningové vyšetrenie krvi , kam patria aj tzv. „pečeňové...

Naposledy aktualizované 29.11.2016


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov
farba stolice - marekh 10.11.2018 19:18

Po operácii hemoroidov mám stolicu svetlú , väčšinou šedú alebo svetlohnedú . Lekári mi nevedeli poradiť a vysvetliť čím to je .

Čo mi pomohlo

Zatiaľ mi nič nepomohlo ..