späť na zoznam článkov

Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 na Slovensku november

Autor: Mgr. Simona Morvayová
Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 na Slovensku november
Zdroj foto: Getty images

Aktuálne dianie v súvislosti s pandemiou koronavírusu COVID-19 na Slovensku.


Matúš Šutaj Eštok poprosil ľudí, aby nebrali certifikát po celoplošnom testovaní ako vstupenku na slobodu.

Minister obrany SR Jaroslav Naď (OĽaNO) pripustil možnosť, že v regiónoch s nízkym zamorením obyvateľstva sa nebude opakovať celoplošné testovanie

Plošné testovanie sa nepochybne podarilo dobre zvládnuť. Uviedla to 1. novembra prezidentka SR Zuzana Čaputová na sociálnej sieti. Hlava štátu je rada, že sa nenaplnili jej obavy, a že vo výsledku každý, kto sa otestovať chcel, sa na test dostal.

Zamestnávatelia majú právo žiadať, aby im zamestnanec preukázal, že má negatívny test na koronavírus. Či už z celoplošného testovania alebo z iného schváleného testovania.

Do druhého kola celoplošného testovania by nemusela byť zapojená Bratislava. Pred rokovaním vlády to uviedol minister zdravotníctva Marek Krajčí s tým, že v Bratislave bol výskyt pozitívnych prípadov veľmi nízky.

Situácia v nemocniciach je krízová na celom severnom Slovensku. Pred rokovaním vlády 2. novembra to uviedol minister zdravotníctva Marek Krajčí. Ako dodal, situácia v regiónoch je veľmi rozdielna, rezort však jednotlivé regióny sleduje a snaží sa situáciu centrálne riadiť. 

Výsledky a pokyny k celoplošnému testovaniu

Na celoplošnom testovaní sa zúčastnilo 3 625 332 ľudí. Z nich antigénovými testom bolo určených ako pozitívni 38 359, teda 1,06 percenta.

Druhé kolo celoplošného testovania bude. Okresy, v ktorých percento pozitívnych bolo nižšie ako 0,7 percenta, však dostanú výnimku. Ide o 25 okresov, a to zväčša na juhu Slovenska, okrem Dunajskej Stredy. Výnimku dostanú aj mestá Košice a Bratislava.

Aj spoločnosti zabezpečujúce na území Slovenska distribúciu elektriny evidujú po celoštátnom testovaní na ochorenie COVID-19 pozitívne infekčných zamestnancov. Distribučné firmy zhodne tvrdia, že dodávky elektriny nie sú v žiadnom prípade ohrozené.

V zariadení pre pacientov s alzheimerom sa rozšírila nákaza koronavírusom. Testovanie preukázalo ochorenie COVID-19 u 15 klientov a 9 zamestnancov.

Antigénové testy v záchranke

Prezidentka Zuzana Čaputová podporuje zavedenie testovania na koronavírus na slovenských hraniciach. Oceňuje aj pravidelné testovanie antigénovými testami v domovoch sociálnych služieb či testovanie zdravotníckych pracovníkov.

Pre výskyt koronavírusu je na 10 dní zatvorené Obvodné oddelenie Policajného zboru (PZ) v Trenčianskych Tepliciach.

Košická záchranka začala používať antigénové testy. U pacientov so zdravotnými indikáciami si vďaka tejto pomôcke priamo na mieste overia možnú prítomnosť vírusu.

Predseda vlády Igor Matovič (OĽaNO) bude v domácej karanténe. Ako 4. novembra informoval vo svojom profile na sociálnej sieti, bol v kontakte s človekom pozitívne testovaným na koronavírus.

Počet zdravotníkov s koronavírusom v popradskej nemocnici klesol na 20, ešte v polovici októbra evidovala nemocnica 53 nakazených zdravotníckych pracovníkov.

Obrovské výpadky

Viac ako tretina podnikov v segmente hotelov, reštaurácií a stravovacích zariadení odhaduje výpadky svojich príjmov po prijatí opatrení na zníženie šírenia koronavírusu na úrovni 70 % a viac, čo pre ne môže byť likvidačné.

Predseda vlády SR Igor Matovič (OĽaNO) mal negatívny PCR test na ochorenie COVID-19.

Primátor Banskej Bystrice Ján Nosko sa po 22 dňoch domácej karantény chystá v nedeľu opäť do práce v teréne. 

Zdravotníci zo štátnych záchraniek dostanú odmeny za prvú vlnu pandémie v najbližšej výplate.

Tvrdé opatrenia

Pandémiou koronavírusu sa cíti byť veľmi ohrozených viac ako 35 percent Slovákov. Miera obáv sa tak dostala na úroveň tej, ktorú ukázali prieskumy na začiatku pandémie. 

Magistrát hlavného mesta SR Bratislavy spustil na pomoc seniorom bezplatnú telefónnu linku.

Pokles počtu prípadov nákazy koronavírusu v Českej republike je výsledkom tvrdých opatrení. Polícia to uviedla na sociálnej sieti na stránke Hoaxy a podvody – Polícia SR.

Zákaz vychádzania bude po novom platiť v noci. Zákaz vychádzania by mal po novom platiť od 23:00 do 5:00 s výnimkami cesty do alebo z práce či k lekárovi.

Lekárska komora upozorňuje na problém pri vyplácaní odmien pre zdravotníkov v prvej línii. Zdravotníci Národného ústavu detských chorôb (NÚDCH) už k 13. novembru dostali odmeny za prvú vlnu pandémie. NÚDCH rozdelil zdravotníkom, ktorí boli nasadení v prvej línii v boji s ochorením COVID-19, spolu takmer 237-tisíc eur.

Kultúrne a školské zariadenia

Od septembra klesli tržby podnikov v gastro sektore o 75 percent. V tlačovej správe to uviedli zástupcovia platformy #StáleMámeChuť, ktorá zastrešuje podnikateľov v oblasti gastronómie. Pokles tržieb podľa nej súvisí so zákazom konzumácie jedál a nápojov v interiéroch hotelov, barov či reštaurácií.

Pandemická komisia vlády SR schválila návrhy premiéra Igora Matoviča. Od pondelka 16. novembra by sa tak mali otvoriť divadlá, kiná a kostoly s maximálnou kapacitou 50 %. Fitnes a plavárne by mali fungovať s obmedzením "max. 6 osôb, 15 metrov štvorcových na osobu", uviedol na sociálnej sieti premiér. 

Úplné otváranie druhého stupňa základných škôl a stredných škôl zatiaľ neprichádza do úvahy. Nateraz tak platia výnimky, ktoré avizoval minister školstva.

Výdavky Ministerstva obrany SR za tri kolá celoplošného testovania obyvateľov Slovenska na koronavírus vychádzajú podľa šéfa rezortu Jaroslava Naďa (OĽaNO) do 30 miliónov eur

Dvojka pripravila pre divákov špeciálny večer na tému koronavírus, odvysiela aj investigatívny dokument COVID19: Svet v ohrození.

Nákupné hodiny pre dôchodcov minister zdravotníctva Marek Krajčí stále odporúča dodržiavať.

Kolaps zdravotníctva

V Bratislavskom kraji hrozí pre koronavírus kolaps zdravotníctva.

Situácia na Slovensku momentálne podľa ministra zdravotníctva Mareka Krajčího stále nie je dobrá, hoci sa pomaly stabilizuje.

V decembri by mali na Slovensku prebehnúť ďalšie kolá testovania na koronavírus. 

Za posledných 48 hodín k 19. novembru zomrelo v nemocnici vo Vranove nad Topľou šesť pacientov, u ktorých bolo potvrdené ochorenie na COVID-19. Celkovo od 16. októbra zaznamenala vranovská nemocnica 23 úmrtí pozitívne testovaných pacientov.

Epidemiologická situácia na Slovensku sa zlepšuje, kĺzavý medián poklesol v priebehu týždňa z 2024 na 1326. Na tlačovom brífingu to 20. novembra uviedol minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO). 

Testovanie a očkovanie

V rámci prvého dňa ďalšieho kola plošného testovania na koronavírus sa v sobotu 21. novembra otestovalo 68 888 osôb. Dobrovoľné testovanie využilo celkovo počas víkendu viac ako 110-tisíc ľudí, pozitívne testy malo 2 501 z nich.

Očkovanie proti koronavírusu by malo byť dobrovoľné. Pred zasadnutím Ústredného krízového štábu to v pondelok povedal hlavný hygienik Ján Mikas.

Ministerstvo zdravotníctva SR posiela odmeny za prácu v prvej línii či červenej zóne už aj zdravotníkom z neštátnych zariadení.

Prvá dodávka vakcín proti COVID-19 by mohla na Slovensko doraziť už v polovici decembra.

Ochota dať sa zaočkovať proti koronavírusu u Slovákov mierne narástla. Ukázal to kontinuálny prieskum „Ako sa máte, Slovensko?", ktorý vznikol z iniciatívy MNFORCE, Slovenskej akadémie vied (SAV) a Seesame. 

Kontroly na hraniciach

Všetci, ktorí budú prechádzať cez hranice, budú od pondelka 7. decembra potrebovať negatívny výsledok testu na koronavírus.

Národný onkologický ústav (NOÚ) v Bratislave má zvýšený počet zdravotníkov nakazených koronavírusom. Z celkového počtu viac ako 900 zamestnancov bolo počas uplynulých dní na COVID-19 pozitívne testovaných 51 z nich, čo predstavuje 6 percent a ide o vysoký nárast.

 

Zdroje

  • SITA
  • WebNoviny

Naposledy aktualizované 01.12.2020

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Mgr. Simona Morvayová

Mgr. Simona Morvayová

Moje štúdium na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre som ukončila magisterským titulom. Päť rokov som študovala odbor učiteľstvo slovenského jazyka v kombinácii s etickou výchovou. Momentálne pracujem v oblasti médií, kde okrem iného spravujem dva portály súvisiace so zdravím a zdravou stravou. Moja vášeň k jedlu a zdravým pokrmom pochádza už zo strednej školy. Keďže som študovala päť rokov na hotelovej strednej, mám k strave a novým receptom dlhodobý vzťah. Rada varím a vymýšľam nové recepty, ktoré zväčša musia byť zdravé a plné vitamínov. V prípade varenia ide skutočne o moju vášeň. Súčasná doba prináša množstvo možností a tém, ktorým sa dá práve prostredníctvom jedla venovať. Zaujímam sa aj o bezlepkové a bezlaktózové recepty. K týmto receptom ma priviedli vlastné zdravotné problémy, ale aj celiatik v rodine. Moje ďalšie záľuby okrem práce a varenia sú oddych pri jóge a behaní.

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Koronavírus COVID-19: Počet nakazených a počet úmrtí Slovensko a svet (Aktuálne štatistiky 26. 10. 2021) Koronavírus COVID-19: Počet nakazených a počet úmrtí Slovensko a svet (Aktuálne štatistiky 26. 10. 2021)

Koronavírus zasiahol do životov obyvateľov Slovenska, ale aj iných svetových krajín. Celosvetovo sú nakazené tisíce ľudí, mnohí vírusu aj podľahli.

Koronavírus COVID-19: Počet nakazených Slovensko, vždy aktuálne štatistiky 26. 10. 2021 Koronavírus COVID-19: Počet nakazených Slovensko, vždy aktuálne štatistiky 26. 10. 2021

Tu nájdete vždy aktuálny počet nových pozitívne testovaných osôb prostredníctvom PCR testov na Slovensku.

Tretia vlna koronavírusu covid-19 na Slovensku: Opatrenia a aktuálne informácie k 26. 10. 2021 Tretia vlna koronavírusu covid-19 na Slovensku: Opatrenia a aktuálne informácie k 26. 10. 2021

Pozrite si s nami aktuálne nariadenie a platné opatrenia na zamedzenie šírenia koronavírusu na Slovensku.

Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 na Slovensku ku dňu 26. 10. 2021 Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 na Slovensku ku dňu 26. 10. 2021

Nový koronavírus COVID-19 sa stále šíri na Slovensku aj vo svete. Pozrite sa s nami na aktuálne dianie v súvislosti s koronavírusom u nás.

Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 vo svete, Taliansku a Česku ku dňu 26. 10. 2021 Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 vo svete, Taliansku a Česku ku dňu 26. 10. 2021

Prinášame vám vždy aktuálne a priebežné správy o dianí okolo pandémie koronavírusu COVID-19 vo svete, deň po dni.


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.