späť na zoznam článkov

Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 na Slovensku počas októbra

Autor: Mgr. Simona Morvayová
Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 na Slovensku počas októbra
Zdroj foto: Getty images

Aktuálna situácia v súvislosti s pandemiou koronavírusu COVID-19 na Slovensku.


Krízový štáb v Trenčíne v súvislosti s druhou vlnou pandémie koronavírusu rozhodol o uzatvorení sáun na krytej plavárni, ale aj o dočasnom zrušení komerčných prenájmov na zimnom štadióne či v školských telocvičniach.

V trenčianskej nemocnici je nakazených 23 zamestnancov, hospitalizovaná je len jedna sanitárka. Veľkokapacitné mobilné odberové miesto pre COVID-19 je vyťažené zhruba na tretinu.

Košická spoločnosť U.S. Steel (USSK) má 35 potvrdených prípadov koronavírusu

Vyťaženosť nemocníc

Ministerstvo zdravotníctva SR vyťaženosť nemocníc monitoruje. Podľa Slovenskej lekárskej komory (SLK) totiž slová ministra zdravotníctva Mareka Krajčího len potvrdzujú, že obdobie medzi prvou a druhou vlnou pandémie sme nevyužili efektívne. Komora je mierne znepokojená vyjadreniami ministra zdravotníctva o tom, že do konca októbra už nebudeme mať dosť lôžok na infekčných oddeleniach pre narastajúci počet pacientov s COVIDom. 

Prešovský samosprávny kraj (PSK) eviduje k 1. októbru šesť stredných škôl, na ktorých prebieha vzdelávanie z dôvodu opatrení proti šíreniu ochorenia COVID-19 dištančnou formou.

Dohľadané kontakty zo známych ohnísk nákazy a kontakty jednotlivých infikovaných tvoria prevažnú časť prípadov v ostatných dňoch. Ochorenie potvrdili hygienici v rodinách, na pracoviskách, v zariadeniach sociálnych služieb, u ľudí po účasti na rôznych návštevách či podujatiach.

Prešovský samosprávny kraj (PSK) eviduje k 1. októbrovému dňu pozitívne prípady ochorenia na COVID-19 v piatich z celkovo 25 zariadení sociálnych služieb (ZSS) vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti. 

Zatvorenie jaskýň a zrušené podjatia

Vedenie mesta Poprad po štvrtkovom zasadnutí krízovom štábe v súvislosti s hrozbou šírenia koronavírusu zrušilo do konca roka v Poprade všetky kultúrne a spoločenské podujatia

Gymnázium Ladislava Novomeského v Senici prechádza od 2. októbra na online vyučovanie. Časť žiakov bola pozitívne testovaná na ochorenie COVID-19 alebo s pozitívne testovanými prišla do kontaktu. 

Jaskyne na Slovensku budú pre verejnosť od piatka 2. októbra opäť zatvorené.

Na COVID-19 k 2. októbru zomrelo na Slovensku už 54 ľudí. Medzi potvrdenými úmrtiami je aj 15-ročná pacientka, ktorá zomrela 7. septembra vo Fakultnej nemocnici v Nitre. Počet potvrdených úmrtí na pľúcnu formu ochorenia COVID-19 stúpol po štvrtku o šesť.

Pavilón na liečbu koronavírusu

Mesto Michalovce zavádza od pondelka 5. októbra evidenciu klientov mestského úradu. Návštevníci budú musieť uviesť meno, priezvisko a telefonický alebo e-mailový kontakt. 

Ústredná vojenská nemocnica (ÚVN) SNP zriadila v nevyužívaných priestoroch bývalej polikliniky samostatný COVID-ový pavilón. Podľa hovorkyne nemocnice Petry Diškovej je v pavilóne k dispozícii 42 lôžok, z nich 13 má možnosť napojenia pacientov na umelú pľúcnu ventiláciu. Celkové náklady na rekonštrukciu pavilónu predstavujú 1,3 milióna eur.

V Bardejove budú od pondelka 5. októbra zatvorené školy v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta.

Košický samosprávny kraj eviduje k 3. októbru nakazených v dvoch zariadeniach sociálnych služieb a pre výskyt nového koronavírusu sú aktuálne zatvorené tri župné stredné školy - Gymnázium Krompachy, Gymnázium v Sobranciach a Gymnázium Javorová v Spišskej Novej Vsi. 

Primátor s koronavírusom

Jedenásť lekárov a jeden pacient z Detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou (DFNsP) v Banskej Bystrici je pozitívnych na ochorenie COVID-19

Pre šírenie koronavírusu a zhoršenie situácie prešla väčšina slovenských vysokých škôl na kombinovanú výučbu.

Primátor Považskej Bystrice Karol Janas sa nakazil novým koronavírusom. Janas je v krátkom čase druhým členom užšieho vedenia mesta s ochorením COVID-19, dva dni predtým ho potvrdili u viceprimátora Jána Panáka.

V zariadení sociálnych služieb v okrese Nové Zámky malo pozitívny výsledok testov na koronavírus 44 ľudí.

V súvislosti s vyhláseným núdzovým stavom na Slovensku, narastajúcim počtom nakazených koronavírusom a pretrvávajúcimi opatreniami proti šíreniu pandémie COVID-19 môžu expresné zásielky v rámci vnútroštátnej prepravy meškať, upozornila na to Slovenská pošta

Nakazení v Slovenských elektrárňach

Vyučovanie v Základnej škole Laca Novomeského v Košiciach je pozastavené od 6. októbra až do piatku 10. októbra, dôvodom sú štyria na koronavírus pozitívne testovaní žiaci

Prešovský samosprávny kraj (PSK) eviduje infikovaných vo viacerých župných zariadeniach sociálnych služieb i stredných školách vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti. Prvé potvrdené prípady ochorenia zaznamenal v jednej zo svojich kultúrnych inštitúcií i na samotnom úrade krajskej samosprávy. 

Slovenské elektrárne evidujú 12 zamestnancov s pozitívnym testom na COVID-19 v piatich elektrárňach. Ďalších vyše 50 nakazených, ktorí sú úzke kontakty pozitívnych, sa nachádza v domácej izolácii.

Na Slovensku pribudlo 8. októbra 1 037 pozitívne testovaných na koronavírus. Premiér Igor Matovič to uviedol na sociálnej sieti s tým, že v stredu urobili laboratóriá 9 518 testov. Opäť požiadal občanov o mimoriadnu opatrnosť

Terénni asistenti budú v obciach s rómskymi komunitami spolupracovať na zamedzení šírenia koronavírusu.

Dohľadané kontakty

Pre pozitívny test na ochorenie COVID-19 v Materskej škole L. Novomeského v Senici, elokovaného pracoviska na Ulici J. Kráľa, bude od piatku 9. októbra toto predškolské zariadenie na základe usmernenia Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Senici zatvorené

Veľká časť nových potvrdených prípadov COVID-19 sú opäť dohľadané kontakty pozitívnych osôb, ktoré sa zväčša ešte pred zavedením prísnejších opatrení zúčastňovali svadobných hostín, rodinných osláv či iných spoločenských podujatí. 

Malacky evidujú k 8. októbru potvrdené prípady koronavírusu v troch základných školách (ZŠ).

Žiaci v Základnej škole Šrobárova v Prešove prechádzajú od 9. októbra na dištančnú formu vzdelávania. Dôvodom je výskyt ochorenia COVID-19, ktoré bolo potvrdené u trénera hokejovej akadémie, ktorú navštevujú niektorí žiaci tejto školy. Pozitívne testovaný bol aj jeden žiak druhého stupňa.

Regionálne úrady verejného zdravotníctva posilní 267 príslušníkov ozbrojených síl. Armáda bude v lokálnych ohniskách nákazy, kde je enormné množstvo infikovaných, pomáhať pri testovaní obyvateľstva.

Nakazení zdravotníci

Pandémia ochorenia COVID-19 za niekoľko mesiacov úplne zmenila nastavenia slovenského trhu práce. Ľudia viac pracujú z domu, flexibilnejšie, a bolo by žiaduce, aby na tieto zmeny reagoval aj Zákonník práce.

Zdravotníci z prvej línie pri prvej vlne pandémie koronavírusu by mali dostať sľúbené odmeny v novembri.

Trnavská fakultná nemocnica má k 9. októbru dvoch na koronavírus pozitívne testovaných lekárov, päť zdravotných sestier a dvoch sanitárov. Vo Fakultnej nemocnici v Trnave je momentálne hospitalizovaných 23 pacientov s ochorením COVID-19, je to o jedného viac ako pred týždňom.

Najvýraznejší nárast ochorenia za piatok 9. októbra zaznamenali úrady verejného zdravotníctva v Bardejove a Dolnom Kubíne.

Nové nariadenia

Ústredný krízový štáb prijal na rokovaní viacero opatrení, platiť budú od 15. októbra. Od štvrtka bude povinné nosenie rúška aj v exteriéri v obciach a mestách. Výnimku bude mať nosenie rúška mimo obcí a miest pre rodinu, alebo ak ľudia budú od seba vzdialení viac ako päť metrov. Takisto bude platiť zákaz všetkých hromadných podujatí, na vláde sa v pondelok prerokuje aj zákaz zhromažďovania nad šesť ľudí.

Richard Sulík 11. októbra predčasne opustil zasadanie Ústredného krízového štábu. Svoj odchod zdôvodnil tým, že pandemická komisia nemá k dispozícii základné údaje o tom, kde sa nakazili ľudia pozitívne testovaní na prítomnosť koronavírusu, no chce prijímať celoplošné rozhodnutia a zatvárať prevádzky, čo spomalí ekonomiku.

V Univerzitnej nemocnici L. Pasteura (UNLP) Košice je k 12. októbru hospitalizovaných 40 pacientov s koronavírusom, piati z nich sú napojení na umelú pľúcnu ventiláciu.

Antigénové testy sú už na Slovensku. Predseda Správy štátnych hmotných rezerv SR Ján Rudolf predpokladá, že v priebehu 42. týždňa, respektíve do konca 43. týždňa, by určite mali byť u konečných užívateľov.

Podpredseda Národnej rady SR (NR SR) Gábor Grendel (OĽaNO) bol pozitívne testovaný na koronavírus

Koronavírus v prešovskej nemocnici

Slovenská futbalová reprezentácia hlási ďalších pozitívnych členov na koronavírus. Sú nimi hlavný tréner Pavel Hapal, šéfka mediálneho oddelenia Monika Jurigová a ďalší štyria členovia realizačného tímu.

Fakultná nemocnica J. A. Reimana v Prešove eviduje k 13. októbru 44 hospitalizovaných pacientov s diagnózou COVID-19. Pozitívne testy malo k 13. októbru 43 zdravotníckych zamestnancov nemocnice z celkového počtu 2 539 zamestnancov. 

Slovenská lekárska komora odkazuje politikom, že boj s koronavírusom nie je politický zápas.

V oblastiach ohrozených koronavírusom pomáhajú aj intervenčné tímy ministerstva zdravotníctva. Od 24. septembra zasahujú v pobytových zariadeniach pre seniorov, kde okrem iného klientov testujú na prítomnosť koronavírusu či kontrolujú ich zdravotný stav.

Opatrenia o zatváraní prevádzok

Minister hospodárstva SR Richard Sulík chce zatvárať reštaurácie, divadlá a kiná iba v tých okresoch, v ktorých sa v spomínaných prevádzkach vyskytlo ohnisko nákazy.

Krajiny Európskej únie (EÚ) v utorok 13. októbra schválili sériu usmernení zameraných na uľahčenie voľného pohybu naprieč euroblokom počas pandémie nového koronavírusu v snahe zabrániť ďalším zmätočným krokom jednotlivých vlád, ako počas jarnej prvej vlny.

Prijímať opatrenia o zatváraní prevádzok môže len Úrad verejného zdravotníctva SR, povedal Matovič.

Mesto Košice vyčlenilo vyše 50 karanténnych miest pre tých zamestnancov nemocníc, u ktorých sa vyskytlo podozrenie na prítomnosť nového koronavírusu a z obáv o bezpečnosť svojich najbližších radšej nechcú byť v ich blízkosti, pokiaľ nemajú výsledky testov. 

Ďalší klub najvyššej slovenskej hokejovej súťaže musel dočasne prerušiť svoju činnosť, v Slovane Bratislava totiž testy odhalili 23 osôb s koronavírusom

Podrobnejšie dáta

Výbor NR SR pre zdravotníctvo zaviazal vládu, aby začala na dennej báze zverejňovať kompletné dáta o koronavíruse. Od 1. novembra tak budú musieť kompetentné inštitúcie zverejňovať podrobnejšie dáta.

Analýzy z odpadových vôd v regióne Bratislavskej vodárenskej spoločnosti (BVS) potvrdzujú, že koronavírus sa medzi obyvateľstvom šíri.

V bratislavskom Novom Meste je v karanténe jedna trieda siedmeho ročníka Základnej školy (ZŠ) Česká, v ktorej bol zaznamenaný pozitívny test na koronavírus.

Pacienti by mali svojho lekára pred návštevou ambulancie kontaktovať najprv telefonicky. Lekár na základe triediacich otázok posúdi, či je nevyhnutné, aby pacient prišiel do ambulancie osobne.

Vo všeobecnej nemocnici s poliklinikou Lučenec n.o. evidujú 29 pozitívne testovaných zamestnancov na ochorenie COVID-19, z ktorých je šesť lekárov. Lučenecká nemocnica je pritom spádovou nemocnicou pre juh stredného Slovenska od Veľkého Krtíša až po Revúcu. Ako jediná má v tejto oblasti aj infekčné oddelenie, ktoré môže prijímať pacientov s podozrením na koronavírus.

Reprofilizovanie nemocníc

Nemocnice na území Prešovského samosprávneho kraja (PSK) očakávajú pri silnejúcej vlne pandémie koronavírusu nápor pacientov. Župan Milan Majerský ich preto na stretnutí zástupcov ústavných zdravotníckych zariadení vyzval k spolupráci pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti, reprofilizovaní lôžok pre pacientov s ochorením na COVID-19 a zabezpečení personálnych kapacít.

Univerzita Komenského (UK) v Bratislave zavádza k 15. októbra mimoriadne kontroly na internátoch, ich cieľom je zaistiť prevádzku internátov aj naďalej. Miller priblížila, že viacerí zahraniční študenti, pochádzajúci prevažne zo Španielska, boli v priebehu minulého týždňa pre pozitívne testy na COVID-19 umiestnení do internátnych izolačných izieb. Avšak niektorí z nich opakovane ignorovali pravidlá karantény a na dvoch izbách usporiadali večierok pre ďalších jedenásť osôb.

Nosenie rúšok v exteriéri a dodržiavanie všetkých opatrení Úradu verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR) budú policajti dôsledne kontrolovať.

Pomoc hasičov

Od začiatku vypuknutia ochorenia COVID-19 do 16. októbra odobrali hasiči takmer 26 400 vzoriek a vykonali viac ako 5-tisíc výjazdov súvisiacich s koronavírusom.

Fakultná nemocnica s poliklinikou (FNsP) v Žiline hlási 36 na koronavírus pozitívne testovaných zdravotníckych i nezdravotníckych pracovníkov.

Nemocnica v Bardejove požiadala o doplnenie zdravotníckych pracovníkov, v práci nie je 101 zdravotníkov. Hospitalizovaných majú 24 pacientov, jeden v noci zomrel.

V novom pavilóne vojenskej nemocnice v Ružomberku sa už liečia prví pacienti s koronavírusom. Ako uviedol minister obrany SR Jaroslav Naď (OĽaNO), do konca dnešného dňa bude v novom pavilóne hospitalizovaných minimálne 25 pacientov.

Celoplošné testovanie

Obyvateľov Slovenska čaká celoplošné testovanie na koronavírus. Testy na avizované celoplošné testovanie na ochorenie COVID-19 vyjdú štát na 52,3 milióna eur bez dane z pridanej hodnoty.

Štát uzatvoril zmluvu na nákup skríningových testov na diagnostiku ochorenia COVID-19 s firmou, ktorá má nedoplatky v Sociálnej poisťovni.

Predseda opozičnej strany Kotlebovci - Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS) Marian Kotleba je v karanténe, jeho advokát Tomáš Rosina mal totiž pozitívny test na koronavírus. 

Na Slovensku pribudli k 18. októbru štyri potvrdené úmrtia na pľúcnu formu ochorenia COVID-19

Plošné testovanie bude dôležité hlavne pre školy, nemocnice a všetkých, ktorí nepracujú z domu. Vo svojom statuse na sociálnej sieti to uviedol minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling (SaS) s tým, že ide o správne riešenie. 

Dezinformácie medzi učiteľmi

Medzi učiteľmi na Slovensku sa šíria dezinformácie a konšpirácie. Viac ako štvrtina opýtaných pedagógov tak si myslí, že očkovanie je prípravou na čipovanie ľudí. Vyplýva to z prieskumu agentúry Focus, ktorý vypracovala pre Európsku ľudovú stranu a stranu Spolu. 

Základná škola (ZŠ) Fándlyho v Pezinku prechádza do karantény, dôvodom sú tri pozitívne testy na koronavírus.

Testovanie na koronavírus s pribúdajúcimi dňami potvrdzujú v jednom extraligovom hokejovom klube za druhým. Už v piatok 16. októbra vedenie klubu HK Nitra informovalo o výskyte ochorenia COVID-19 vo svojich radoch, v pondelok 19. októbra prišla informácia o pozitívnom teste väčšiny kádra A-tímu.

Prípravy na testovanie

Celoplošné testovanie bude pravdepodobne dobrovoľné, povedal premiér 20. októbra na tlačovej konferencií.

Vo Zvolene sa od 20. októbra napriek nedostatku informácií už pripravujú na celoplošné testovanie a v teréne vyberajú vhodné priestory. V okrese Bardejov už začali prípravy na chystané pilotné celoplošné testovanie na COVID-19.

Aktuálnou výzvou v súvislosti s projektom plošného testovania obyvateľstva SR na koronavírus je zabezpečenie dostatočného civilného personálu, či už zdravotníckych alebo pomocných administratívnych pracovníkov.

Projekt celoplošného testovania ešte nie je istý, v hre je aj lockdown.

Rezort dopravy zisťuje u hotelierov ochotu využiť ich kapacity na dobrovoľnú karanténu. Podľa šéfa rezortu dopravy a výstavby Andreja Doležala ubytovacie kapacity hotelov by slúžili pre ľudí, ktorí by v rámci celoplošného testovania občanov na koronavírus boli pozitívni.

Pozitívne testovaný Kotleba

Výmenné lístky k špecialistom nateraz nevyžaduje ani jedna zdravotná poisťovňa. Poisťovne tým reagujú na výrazné zhoršenie epidemiologickej situácie na Slovensku spojenej s pandémiou nového koronavírusu.

V okresoch Námestovo, Tvrdošín a Dolný Kubín sa v piatok 23. októbra od 8:00 začalo testovanie miestneho obyvateľstva na ochorenie COVID-19. Trojdňové testovanie v troch okresoch na Orave a tiež v bardejovskom okrese na východe Slovenska je pilotnou akciou operácie Spoločná zodpovednosť, ktorá bude pod gesciou Ministerstva obrany SR pokračovať celoslovenským testovaním počas nasledujúcich dvoch víkendov.

Po predsedovi strany Kotlebovci - Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS) Marianovi Kotlebovi mal pozitívny test na koronavírus aj ďalší poslanec Národnej rady SR (NR SR).

Kritická situácia

Situácia v bardejovskej nemocnici je kritická, rieši ju aj intervenčný tím. V Nemocnici sv. Jakuba v Bardejove zomrelo za posledný týždeň desať pacientov s ochorením COVID-19. Momentálne je v nemocnici hospitalizovaných 35 pacientov s touto diagnózou, z toho desať je podozrivých na toto ochorenie. 

Na Slovensku platí od 24. októbra do nedele 1. novembra zákaz vychádzania. Výnimky tvoria cesty do práce, obchodu, lekárne či na vychádzku so psom.

Počas pilotnej fázy plošného testovania na ochorenie COVID-19 otestovali zdravotníci 140 945 ľudí. Z otestovaných ľudí bolo 5 594 identifikovaných ako infekčných, ich celkový percentuálny podiel je 3,97 percenta.

V Univerzitnej nemocnici L. Pasteura (UNLP) v Košiciach je aktuálne hospitalizovaných 69 pacientov nakazených koronavírusom. Lôžka vyčlenené pre nakazených pacientov sú k 27. októbru obsadené na 49 percent.

V Nemocnici s poliklinikou Brezno začína byť situácia vážna, dôvodom je čoraz viac na koronavírus pozitívnych zdravotníckych pracovníkov.

Prosba o pomoc

Primátor mesta Partizánske Jozef Božik aj primátorka Prievidze Katarína Macháčková boli pozitívne testovaní na koronavírus

Ministerstvo zdravotníctva SR na sociálnej sieti prosí zdravotníkov, aby sa zapojili do celoplošného testovania na COVID-19. Prihlásiť sa môžu lekári, sestry, pôrodné asistentky, záchranári, študenti medicíny od 5. ročníka, študenti ošetrovateľstva od 2. ročníka a študenti urgentnej zdravotnej starostlivosti od 2. ročníka.

Svoje kapacity doteraz ponúklo pre karanténne ubytovanie 31 hotelov a penziónov, informuje rezort dopravy. V hoteloch a penziónoch, kde môžu občania pozitívne testovaní na koronavírus v rámci celoplošného testovania na ochorenie COVID-19 stráviť obdobie karantény, budú platiť prísne bezpečnostné a hygienické opatrenia.

Ministerstvo obrany SR (MO SR) stále hľadá zdravotnícky personál, ktorý má záujem pomôcť s celoplošným testovaním obyvateľov SR na ochorenie COVID-19. Zdravotníci, ktorí chcú pomáhať priamo vo svojom regióne, môžu kontaktovať príslušné regionálne veliteľstvo telefonicky alebo e-mailom a to aj v prípade, že sa už registrovali prostredníctvom formulára. 

Citlivosť antigénových testov je oproti očakávaniam dvojnásobná. Ukázali to výsledky testovacej štúdie Fakultnej nemocnice Praha Motol, ktoré na stredajšej tlačovej konferencii predstavil predseda vlády Igor Matovič.

Upozornenie polície

Pri celoplošnom testovaní bude na odberných miestach pomáhať aj viac ako 50 zamestnancov Úradu vlády Slovenskej republiky. Ako dobrovoľníci budú vykonávať administratívne úkony. 

Polícia upozorňuje ľudí, aby nepodceňovali koronavírus a možné dôsledky ochorenia COVID-19. Urobila tak vo svojom profile Hoaxy a podvody – Polícia SR na sociálnej sieti.

Počas víkendového celoplošného testovania na koronavírus poskytne organizácia Depaul Slovensko ľuďom bez domova, ktorí využívajú jej služby, možnosť otestovať sa a získať certifkát.

Štát plánuje digitalizovať dáta z plošného testovania. Chce mať k dispozícii evidenciu všetkých pozitívnych antigénových testov na COVID-19. 

Primátor mesta Liptovský Mikuláš Ján Blcháč mal pozitívny test na koronavírus.

Pomoc hasičov

Slovenské elektrárne, ako prevádzkovateľ kritickej infraštruktúry, si svojich zamestnancov otestujú na COVID-19 vo vlastnej réžii.

Na pomoc pri víkendovom plošnom testovaní obyvateľstva na koronavírus poskytne Hasičský a záchranný zbor (HaZZ) 50 dvojčlenných odberových tímov.

V spoločnosti Slovenské elektrárne našli k 30. októbru 26 pozitívnych zamestnancov na koronavírus. Pozitivita pracovníkov slovenského dominantného výrobcu elektriny tak dosiahla 0,74 %.

Na Slovensku sa v sobotu 31. októbra o 7:00 začína celoplošné testovanie obyvateľov na koronavírus. Posledný ster je naplánovaný na 21:30. O 22:00 sa odberné miesto zavrie, aby sa mohlo vydenzifikovať a pripraviť na ďalší deň.

Na základe medzinárodnej spolupráce medzi ministrom vnútra SR Romanom Mikulcom (OĽaNO) a ministrom vnútra Maďarska, prišlo v sobotu v skorých ranných hodinách na Slovensko vypomáhať 193 lekárskych asistentov.

 

Zdroje

  • SITA
  • WebNoviny

Naposledy aktualizované 02.11.2020

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Mgr. Simona Morvayová

Mgr. Simona Morvayová

Moje štúdium na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre som ukončila magisterským titulom. Päť rokov som študovala odbor učiteľstvo slovenského jazyka v kombinácii s etickou výchovou. Momentálne pracujem v oblasti médií, kde okrem iného spravujem dva portály súvisiace so zdravím a zdravou stravou. Moja vášeň k jedlu a zdravým pokrmom pochádza už zo strednej školy. Keďže som študovala päť rokov na hotelovej strednej, mám k strave a novým receptom dlhodobý vzťah. Rada varím a vymýšľam nové recepty, ktoré zväčša musia byť zdravé a plné vitamínov. V prípade varenia ide skutočne o moju vášeň. Súčasná doba prináša množstvo možností a tém, ktorým sa dá práve prostredníctvom jedla venovať. Zaujímam sa aj o bezlepkové a bezlaktózové recepty. K týmto receptom ma priviedli vlastné zdravotné problémy, ale aj celiatik v rodine. Moje ďalšie záľuby okrem práce a varenia sú oddych pri jóge a behaní.

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Koronavírus COVID-19: Počet nakazených a počet úmrtí Slovensko a svet (Aktuálne štatistiky 26. 10. 2021) Koronavírus COVID-19: Počet nakazených a počet úmrtí Slovensko a svet (Aktuálne štatistiky 26. 10. 2021)

Koronavírus zasiahol do životov obyvateľov Slovenska, ale aj iných svetových krajín. Celosvetovo sú nakazené tisíce ľudí, mnohí vírusu aj podľahli.

Koronavírus COVID-19: Počet nakazených Slovensko, vždy aktuálne štatistiky 26. 10. 2021 Koronavírus COVID-19: Počet nakazených Slovensko, vždy aktuálne štatistiky 26. 10. 2021

Tu nájdete vždy aktuálny počet nových pozitívne testovaných osôb prostredníctvom PCR testov na Slovensku.

Tretia vlna koronavírusu covid-19 na Slovensku: Opatrenia a aktuálne informácie k 26. 10. 2021 Tretia vlna koronavírusu covid-19 na Slovensku: Opatrenia a aktuálne informácie k 26. 10. 2021

Pozrite si s nami aktuálne nariadenie a platné opatrenia na zamedzenie šírenia koronavírusu na Slovensku.

Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 na Slovensku ku dňu 26. 10. 2021 Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 na Slovensku ku dňu 26. 10. 2021

Nový koronavírus COVID-19 sa stále šíri na Slovensku aj vo svete. Pozrite sa s nami na aktuálne dianie v súvislosti s koronavírusom u nás.

Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 vo svete, Taliansku a Česku ku dňu 26. 10. 2021 Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 vo svete, Taliansku a Česku ku dňu 26. 10. 2021

Prinášame vám vždy aktuálne a priebežné správy o dianí okolo pandémie koronavírusu COVID-19 vo svete, deň po dni.


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.