späť na zoznam článkov

Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 vo svete, Taliansku a Česku august a september

Autor: Mgr. Simona Morvayová
Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 vo svete, Taliansku a Česku august a september
Zdroj foto: Getty images

Prinášame vám vždy aktuálne a priebežné správy o dianí okolo pandémie koronavírusu COVID-19 vo svete, deň po dni.


Očkovanie pred ZOH 2022 nebude povinné, no pri príchode do Číny bude potrebná trojtýždňová karanténa.

Takmer 600 zamestnancov americkej spoločnosti United Airlines čelí hrozbe prepustenia po tom, čo porušili firemnú politiku v oblasti očkovania proti ochoreniu COVID-19

Slovinsko v stredu 29. septembra pozastavilo očkovanie proti koronavírusu vakcínou od spoločnosti Johnson & Johnson. Opatrenie bude platiť dovtedy, kým odborníci nepreveria, či existuje súvislosť medzi úmrtím 20-ročnej ženy a vakcínou, ktorú dostala pred dvoma týždňami, uviedol minister zdravotníctva Janez Poklukar.

Nosné kvapky obsahujúce vitamín A by mohli byť účinné pri liečbe straty čuchu alebo zmien tohto zmyslu u niektorých ľudí s ochorením COVID-19. Ako uvádza spravodajský portál BBC, tvrdia to britskí vedci z University of East Anglia, kde momentálne realizujú 12-týždňový experiment.

Viac ako 400-tisíc Američanov dostalo posilňujúcu dávku očkovacej látky firmy Pfizer proti koronavírusu počas 38. víkendu, čiže v úvodných dňoch americkej kampane na poskytnutie väčšej ochrany zraniteľnej populácii. 

Rekordný počet úmrtí

Portugalsko rozpúšťa svoju pracovnú skupinu vedenú armádou zameranú na vakcinačnú kampaň proti ochoreniu COVID-19 po tom, čo sa krajine podarilo takmer úplne dosiahnuť cieľ v podobe úplného zaočkovania 85 % populácie.

Počet potvrdených úmrtí na ochorenie COVID-19 v Rusku stúpol na nový rekord. Za 27. september v dôsledku infekcie zomrelo 852 ľudí. Predošlý rekord úrad hlásil v piatok, keď uviedol, že za predchádzajúci deň infekcii podľahlo 828 ľudí.

Núdzovú situáciu v Japonsku vo štvrtok 30. septembra ukončia, keďže pribúdanie počtu infekcií koronavírusom sa spomaľuje. Ekonomika krajiny sa tak opäť môže otvárať. Oznámila to v utorok japonská vláda. V krajine tak prvý raz po viac ako šiestich mesiacoch nebudú uplatňovať núdzové opatrenia.

Svet sa k normálnemu životu po pandémii koronavírusu podľa šéfa americkej farmaceutickej spoločnosti Pfizer, ktorá vyrába vakcíny proti ochoreniu COVID-19, vráti v priebehu roka.

Uvoľnenie obmedzení v Nórsku

Spojené štáty v piatok 24. septembra odštartovali podávanie posilňovacích dávok vakcíny proti koronavírusu od konzorcia Pfizer/BioNTech.

Nórsko uvoľňuje väčšinu pandemických obmedzení, ľudia si opäť budú môcť podávať ruky.

Viac ako 50-tisíc dávok očkovacej látky proti koronavírusu v Bosne a Hercegovine (BaH) exspirovalo

Počet obetí ochorenia COVID-19, ktoré Rusko v piatok 24. septembra nahlásilo za uplynulý deň, stúpol na rekordnú úroveň

Bez vakcinácie sa prakticky všetky deti vo veku 12 až 15 rokov postupne nakazia ochorením COVID-19. Povedal to 22. septembra v britskom parlamente hlavný predstaviteľ zdravotníctva pre Anglicko Chris Whitty. 

Podávanie tretích dávok

K 23. septembru je v Portugalsku úplne zaočkovaných 84,2 % z približne 10,3-miliónovej populácie, čo predstavuje najvyššiu mieru spomedzi všetkých štátov sveta. Na druhom mieste sú Spojené arabské emiráty (80,8 %) a trio najlepších dopĺňa Singapur so 77,3 % úplne zaočkovaných.

Poľská vláda odporúča podávanie tretích dávok vakcín proti ochoreniu COVID-19 zdravotníckym pracovníkom a ľuďom nad 50 rokov.

V Nemecku došlo k incidentu, pri ktorom muž odmietajúci nosiť rúško zastrelil zamestnanca benzínovej pumpy.

USA zmierňujú prísne obmedzenia cestovania na svoje územie, ktoré prijali pre pandémiu koronavírusu začiatkom minulého roka. Krajina sa opätovne otvára pre cestujúcich z Európskej únie, Veľkej Británie a ďalších štátov. 

Česká republika rozširuje svoj program vakcinácie proti koronavírusu. Vzhľadom na rastúci počet infekcií ponúka tretiu dávku očkovacej látky.

Nárast očkovania

Taliansko eviduje rast počtu ľudí, ktorí sa dali zaočkovať prvou dávkou vakcíny proti koronavírusu po tom, ako vláda dekrétom rozhodla, že zamestnanci verejného aj súkromného sektora budú musieť od 15. októbra pri vstupe na pracovisko predkladať covid pas.

Maďarská vláda neplánuje prísnejšie opatrenia proti pandémii koronavírusu

Slovinsko začne ihneď od 17. septembra vyžadovať povinné očkovanie všetkých štátnych zamestnancov proti ochoreniu COVID-19. 

Zamestnanci v Taliansku musia od 15. októbra v práci predkladať covid pas. Za nesplnenie povinnosti preukázať sa covid pasom bude pracovníkom hroziť pokuta 1 500 eur.

Veľká Británia začala k 16. septembru treťou posilňujúcou dávkou vakcíny proti koronavírusu očkovať všetkých obyvateľov vo veku nad 50 rokov a tých ľudí vo veku 16 až 49 rokov, ktorí majú zdravotné ťažkosti. 

Neočkovaní zdravotníci

Do firiem a na podujatia v Rumunsku bude možné vstupovať len s covid pasom. Týkať sa to bude tých oblastí, v ktorých priemerný počet ochorení COVID-19 za 14 dní bude na úrovni tri prípady na tisíc obyvateľov. 

Vo Francúzsku v stredu 15. septembra suspendovali zhruba 3 000 pracovníkov v sektoroch zdravotníctva a poskytovania starostlivosti za to, že sa nedali zaočkovať proti ochoreniu COVID-19 do vládou určeného termínu.

Čína v stredu 15. septembra sprísnila obmedzenia a nariadila hromadné testovanie na prítomnosť ochorenia COVID-19 v mestách na východnom pobreží. Peking tak učinil v dôsledku najnovšieho nárastu prípadov koronavírusu v najľudnatejšej krajine sveta.

Nezaočkovaným zdravotníckym pracovníkom vo Francúzsku hrozí od stredy 15. septembra pozastavenie činnosti. Prezident Emmanuel Macron v júli nariadil, že všetci zamestnanci v zdravotníctve musia do 15. septembra dostať aspoň jednu dávku vakcíny proti ochoreniu COVID-19.

Putin v karanténe

Cyprus dosiahol 80-percentnú zaočkovanosť svojho obyvateľstva aspoň jednou dávkou vakcíny proti koronavírusu.

Ruský prezident Vladimir Putin k 14. septembru nastupuje do karantény po tom, čo sa v jeho najbližšom okolí objavili prípady nákazy koronavírusom.

Britskí zdravotnícki predstavitelia uviedli, že deti vo veku 12 až 15 rokov by sa mali dať zaočkovať proti koronavírusu

V Grécku sa od pondelka 13. septembra všetci zamestnanci, ktorí nie sú vakcinovaní proti koronavírusu, musia každý týždeň testovať. Krajina sa totiž snaží zvýšiť mieru zaočkovanosti, v ktorej sa omeškáva za priemerom Európskej únie.

Nemeckí zdravotníci ponúkajú očkovanie proti koronavírusu aj pri stánkoch s kebabom, na hokejových zápasoch či v predajniach železiarskych tovarov pre domácnosti, keďže vakcinácia v krajine sa spomalila.

Predĺženie lockdownu

Najväčšie novozélandské mesto Auckland zostane v režime najprísnejšieho lockdownu do 21. septembra.

Veľká Británia rozhodla, že zatiaľ sa v Anglicku nebude potrebné preukazovať covid pasom pred vstupom do nočných klubov a na iné podujatia s veľkým počtom návštevníkov. 

Japonsko už k 12. septembra zaočkovalo proti koronavírusu viac ako 50 percent svojej populácie.

Grécko zavádza prísne pokuty za falošné covid certifikáty. Parlament schválil novelu zákona o uvalení pokút vo výške 5 000 eur za každý falošne vydaný certifikát potvrdzujúci očkovanie, zotavenie sa alebo negatívny test na ochorenie COVID-19. Súkromné zdravotnícke zariadenia, ktorým zistia vydanie falošných dokumentov, by mohli čeliť pokutám do 50-tisíc eur.

Nemecký stály výbor pre očkovanie odporúča, aby sa tehotné ženy dali zaočkovať proti ochoreniu COVID-19.

Požiar nemocnice

Afrika dostane do konca roka o 25 % menej vakcín, dosiaľ tam úplne zaočkovali iba viac ako 3 % ľudí.

Najmenej 10 ľudí zomrelo pri požiari nemocnice pre pacientov s ochorením COVID-19 v Severnom Macedónsku.

Do Česka prichádza ďalšia vlna koronavírusu. Hospitalizácií je však menej ako vlani, čo podľa politika „dáva nádej, že počet hospitalizácií nebude korelovať s počtom nakazených“.

Bulharsko má jednu z najvyšších úmrtností na ochorenie COVID-19 v 27-člennej Európskej únii (EÚ) a čelí ďalšiemu prudkému nárastu infekcií v dôsledku šírenia nákazlivejšieho delta variantu koronavírusu. Napriek tomu však ľudia v tejto balkánskej krajine najviac váhajú s očkovaním proti COVID-19.

Švédsko plánuje 29. septembra zrušiť väčšinu reštrikcií zameraných proti šíreniu koronavírusu, vrátane obmedzení pri zhromažďovaní sa ľudí a odporúčania práce z domu.

Posilňujúca dávka

Podávanie posilňujúcej dávky vakcín sa má v USA začať 20. septembra.

Dvaja spolupracovníci vakcinačného tímu na východe Nemecka utrpeli v sobotu 4. septembra popoludní zranenia, keď ich napadol muž, ktorý žiadal vydanie očkovacieho preukazu bez toho, aby sa nechal zaočkovať.

Skupina odporcov vakcinácie a ďalších opatrení proti šíreniu koronavírusu vtrhla do budovy verejnoprávneho vysielateľa v slovinskej metropole Ľubľana

Nový Zéland v sobotu 4. septembra oznámil prvé úmrtie na ochorenie OCVID-19 za viac ako šesť mesiacov, počty nových infekcií si však udržiavajú klesajúcu tendenciu.

Cyprus už úplne zaočkoval tri štvrtiny populácie, 13 % ľudí neplánuje vakcináciu.

Posilňovacia dávka vakcíny

Obyvateľom domovov dôchodcov a opatrovateľských zariadení pre seniorov v Dánsku začnú od budúceho týždňa poskytovať posilňovaciu tretiu dávku vakcíny proti ochoreniu COVID-19.

Bulharsko pre prudký rast počtu nových prípadov ochorenia COVID-19 na dva mesiace zavedie prísnejšiu kontrolu protipandemických opatrení.

Vakcíny proti koronavírusu, ktoré vyrábajú v Juhoafrickej republike, po intervencii zo strany juhoafrickej vlády už nebudú exportovať do Európy

Kórejská ľudovodemokratická republika (KĽDR) požiadala o presmerovanie takmer troch miliónov dávok proti ochoreniu COVID-19 z iniciatívy COVAX do iných štátov.

Španielsko dosiahlo svoj pôvodný cieľ v oblasti zaočkovanosti obyvateľstva proti koronavírusu a úplne je už vakcinovaných 70 percent populácie krajiny. 

Protesty proti povinnému očkovaniu

Úplné zaočkovanie proti ochoreniu COVID-19 nielenže znižuje riziko nákazy, ale aj postcovidového syndrómu - tzv. dlhého covidu.

Zamestnanci gréckych štátnych nemocníc v stredu 1. septembra po celej krajine protestovali proti povinnému očkovaniu zdravotníkov proti koronavírusu.

V Berlíne začali očkovať zraniteľné skupiny obyvateľstva treťou posilňujúcou dávkou vakcíny proti ochoreniu COVID-19.

Izrael otvoril školský rok v riadnom termíne napriek prudkému prírastku nových prípadov nákazy koronavírusom a obavám, že žiaci budú infekcie šíriť. 

Nemecko organizuje mimoriadnu týždňovú kampaň s cieľom zvýšiť mieru zaočkovanosti proti koronavírusu. Vláda oznámila, že v týždni od 13. do 19. septembra budú vakcíny ponúkať na ľahko dostupných miestach, akými sú športové kluby, hasičské stanice a lekárne.

Vlna delta variantu

Izrael dosiahol nový denný rekord v počte potvrdených prípadov nákazy koronavírusom, keďže krajinu zasiahla vlna infekcií delta variantom vírusu. V pondelok 30. augusta v krajine zaznamenali 10 947 prípadov infekcie, a to len dva dni pred tým, ako sa do škôl má vrátiť 2,4 milióna žiakov. 

Očkovanie s treťou dávkou vakcíny proti koronavírusu sa v Českej republike začne 20. septembra. Dostať ju bude môcť každý záujemca, ktorému od ukončeného očkovania uplynulo najmenej osem mesiacov.

Dánske zdravotnícke úrady v pondelok 30. augusta odporučili tretiu dávku vakcíny proti koronavírusu pre ľudí s vážnou nedostatočnosťou imunitného systému

V rámci boja proti pandémii koronavírusu musia zhruba dva milióny francúzskych zamestnancov v reštauráciách a ďalších službách odteraz predkladať zdravotný preukaz, aby sa mohli dostať do práce.

Európska únia (EÚ) plánuje odporučiť členským krajinám, aby obnovili reštrikcie pre pohyb turistov z USA vzhľadom na rast počtu infekcií koronavírusom v krajine. 

Tretia dávka

Izrael rozšíril očkovanie proti koronavírusu treťou dávkou vakcíny na všetkých vo veku od 12 rokov. Nedeľňajšie rozhodnutie je najnovšou fázou programu s podpornými dávkami, ktorý v krajine odštartovali v júli s obyvateľmi nad 60 rokov a postupne ho rozšírili na ďalšie vekové kategórie.

Česká vláda neráta s uzatváraním služieb, obchodov a škôl ani pri najhoršom scenári vývoja epidemickej situácie v krajine.

Vo Francúzsku už po siedmu sobotu ľudia protestovali proti zdravotným certifikátom i očkovaniu proti ochoreniu COVID-19. V krajine na sobotu zvolali zhruba 200 protestov, z toho štyri v Paríži. 

Rusko v júli zaznamenalo rekordný počet úmrtí ľudí nakazených koronavírusom. Správa štatistického úradu Rosstat ukazuje, že počas minulého mesiaca zomrelo 50 421 osôb s ochorením COVID-19, čo je značne viac ako predošlý rekord.

Tisícky ľudí v sobotu 28. augusta protestovali v nemeckom hlavnom meste proti vládnym pandemickým opatreniam. Protest v Berlíne sa uskutočnil napriek tomu, že polícia zakázala deväť plánovaných demonštrácií, vrátane jednej hnutia Querdenker, ktoré je proti pandemickým reštrikciám.

Lockdown na Novom Zélande

Hospitalizácia je u ľudí nakazených delta variantom koronavírusu zhruba dvojnásobne pravdepodobnejšia ako u ľudí, ktorí sa nakazili skorším variantom.

Nový Zéland bude uplatňovať lockdown do utorka 7. septembra. O jeho predĺžení rozhodla v piatok vláda v rámci boja proti pandémii koronavírusu po tom, čo v krajine prvýkrát po šiestich mesiacoch identifikovali nové prípady nákazy.

V Dánsku je proti koronavírusu zaočkovaných už 80 percent obyvateľov vo veku nad 12 rokov.

Francúzsky premiér ohlásil plán krajiny na poskytnutie posilňujúcej dávky očkovacej látky proti ochoreniu COVID-19 pre ľudí vo veku 65 a viac rokov a pre klientov domovov dôchodcov.

Ochorenie COVID-19 so sebou nesie oveľa vyššie riziko zápalu srdcového svalu ako vakcína konzorcia Pfizer-BioNTech. Konštatuje to štúdia z Izraela.

Americká farmaceutická spoločnosť Johnson & Johnson informovala, že jej posilňujúca dávka vakcíny proti ochoreniu COVID-19 podľa úvodných klinických skúšok generuje sľubnú imunitnú odpoveď. Pri vakcinácii látkou J&J sa človek považuje za úplne zaočkovaného dva týždne po podaní jednej dávky.

Ochrana po zaočkovaní klesá

V Nemecku už k 25. augustu podali viac ako 100 miliónov dávok vakcín proti koronavírusu. 

Britská štúdia ukázala, že ochrana po zaočkovaní klesá, ale vakcíny stále chránia pred vážnym ochorením.

Šéf talianskej celoštátnej očkovacej kampane proti koronavírusu generál Paolo Figliuolo je presvedčený, že v krajine do konca septembra zaočkujú 80 percent populácie vo veku od 12 rokov. 

Irán zaznamenal najvyšší denný počet obetí ochorenia COVID-19 od vypuknutia pandémie. Iránske ministerstvo zdravotníctva podľa štátnych médií v utorok 24. augusta uviedlo, že počas pondelka v krajine v dôsledku nákazy koronavírusom zomrelo 709 ľudí.

Obmedzenia pre neočkovaných

Grécko zavádza nové obmedzenia pre neočkovaných. Podľa ministra zdravotníctva je viac ako 90 percent pacientov s koronavírusom na jednotkách intenzívnej starostlivosti neočkovaných.

V japonskom Tokiu v pondelok 23. augusta otvorili dočasné zariadenie schopné poskytnúť kyslík až 130 pacientom s ochorením COVID-19 sprevádzaným miernymi príznakmi.

Česká vláda na pondelkovom zasadnutí 23. augusta rozhodla, že testy na ochorenie COVID-19 budú v krajine aj v septembri uhrádzať zdravotné poisťovne

Čoraz viac maďarských expertov upozorňuje, že opäť nastáva čas na nosenie rúšok, keďže počet nákaz koronavírusom v krajine sa zvyšuje.

Európska únia presiahla hranicu 250 miliónov plne zaočkovaných obyvateľov

Testovanie protilátok

Celoštátny lockdown na Novom Zélande bude platiť prinajmenšom do piatku 27. augusta. Zdravotnícke úrady oznámili 35 nových lokálnych prípadov nákazy rýchlo sa šíriacim delta variantom vírusu. 

V Spojenom kráľovstve štartuje projekt, v rámci ktorého sa budú môcť tisíce ľudí nechať otestovať na prítomnosť protilátok proti koronavírusu.

Tisíce ľudí pochodovali v sobotu 21. augusta vo francúzskych mestách na protest proti nedávno zavedeným tzv. covid pasom, ktoré musia mať všetci obyvatelia krajiny, ak chcú vstúpiť do kaviarní, vlakov či iných verejných priestorov.

Indický regulačný orgán schválil na núdzové použitie vôbec prvú DNA vakcínu proti ochoreniu COVID-19. 

Izrael odsúhlasil podávanie tretej posilňujúcej dávky očkovacej látky proti ochoreniu COVID-19 pre všetkých obyvateľov krajiny vo veku nad 40 rokov. 

Miliónová hranica v Thajsku

Thajsko v piatok 20. augusta prekročilo hranicu milióna potvrdených prípadov nákazy koronavírusom od začiatku pandémie. V krajine pritom prvý raz po desiatich dňoch klesol denný prírastok nových prípadov pod 20-tisíc.

Rumunsko vo štvrtok 19. augusta potvrdilo ďalších 595 prípadov nákazy koronavírusom, čo je najviac za tri mesiace.

Portugalsko dosiahlo cieľ svojej vakcinačnej kampane a proti koronavírusu je už úplne zaočkovaných 70 percent populácie krajiny. 

Tisícky ľudí vyšli v 18. augusta do ulíc lotyšského hlavného mesta Riga, aby protestovali proti povinnému očkovaniu proti ochoreniu COVID-19.

Pápež František pridal svoj hlas ku kampani zameranej proti spochybňovaniu očkovania. Vakcíny pritom označil za bezpečné, účinné a tiež sú podľa neho „skutkom lásky“.

Vláda Nového Zélandu k 17. augustu zavádza trojdňový celoštátny lockdown po tom, čo v krajine po šiestich mesiacoch identifikovali jeden prípad nákazy koronavírusom. 

Tretia dávka vakcíny

V Izraeli treťou dávkou vakcíny zaočkovali už viac ako milión ľudí vo veku nad 50 rokov. V ostatných týždňoch krajina zaznamenala rast počtu ochorení COVID-19 pre šírenie delta variantu vírusu.

Nemecký výbor pre vakcináciu proti koronavírusu Stiko odsúhlasil očkovanie všetkých mladých ľudí vo veku od 12 rokov.

Obyvatelia Anglicka a Severného Írska, ktorí dostali dve dávky vakcíny proti koronavírusu, nebudú musieť nastúpiť do izolácie, pokiaľ prišli do kontaktu s pozitívne testovanou osobou.

Denný počet obetí koronavírusu v Rusku už štvrtý deň v rade prekročil hranicu 800. V nedeľu 15. augusta úrady krajiny nahlásili 816 prípadov úmrtia na ochorenie COVID-19. 

Nový Južný Wales, ktorý je najľudnatejším štátom Austrálie, v sobotu 14. augusta nahlásil rekordný počet infekcií koronavírusom, a to 466. Štyria ľudia za uplynulých 24 hodín na ochorenie COVID-19 zomreli. Vláda vyhlásila lockdown.

Očkovanie v Číne postúpilo

Čína k 13. augustu už proti koronavírusu zaočkovala 777 miliónov ľudí, čiže 55 percent svojej populácie.

Počet úmrtí na ochorenie COVID-19 k 12. augustu v Rusku stúpol na nový denný rekord po tom, ako v krajine prudko vzrástol počet infekcií koronavírusom. Ruské úrady vo štvrtok nahlásili 808 úmrtí, čo je najviac od začiatku pandémie.

Canberra v Austrálii zavádza od 12. augusta týždňový lockdown. V meste identifikovali jednu nakazenú osobu, stopy vírusu našli aj v odpadových vodách.

Francúzsky prezident Macron nalieha, aby sa dali obyvatelia zaočkovať. Hovorí, že pandémia stále "nie je za nami".

USA pomôže krajinám Karibiku. Dodá im 837-tisíc dávok vakcíny od Pfizeru. Karibské krajiny majú od vypuknutia pandémie viac ako 16-tisíc úmrtí.   

Španielska vakcína

V Španielsku sa bude testovať prvou vakcínou, ktorú vyvinuli priamo v krajine. Ide o vakcínu PHH-1V firmy Hipra.

Austrálske mesto Melbourne ostáva pre nárast infikovaných uzavreté ďalší týždeň. 

Nemecko skoncuje s bezplatným testovaním. Zmenu ohlásila krajina od októbra, chce docieliť zvýšenú motiváciu obyvateľov k očkovaniu.

Británia zaočkovala dvomi dávkami vakcíny viac ako 75 % dospelých.

Európska únia podporuje očkovanie v partnerských krajinách východu. Navýšila objem balíka pomoci na 75 miliónov eur.

Nové rekordy nakazených

Izrael hlási najvyšší denný prírastok nakazených od februára. Nárast prípadov má na svedomí delta variant koronavírusu.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová bude rokovať o ďalšom postupe v boji s pandémiou so 16 krajinami.

Nový Južný Wales v Austrálii má k 10. augustu nový rekord infikovaných. Za jeden deň odhalili 356 prípadov.

Mexiko má v pláne požiadať USA o 3,5 milióna vakcín proti koronavírusu. V Mexiku pribúda denne viac ako 20-tisíc nových prípadov nákazy.

Vo Francúzsku k 9. augustu začala post-pandemická éra. Občania sa musia v reštauráciách, vlakoch či pri návšeteve v domove sociálnych služieb preukázať covid pasmi.

Falošné covid pasy

Talianska polícia prešetruje predaj falošných covid pasov. V krajine sa predávajú od 150 do 500 eur.

Británia si posvieti na ceny testov na koronavírus. Podnetom bola sťažnosť ministra zdravotníctva, že britskí turisti platia vysoké sumy za testy.

Firma BioNTech za prvý polrok vykázala čistý zisk viac ako 3,9 miliardy eur. V spolupráci s firmou Pfizer vyvinula prvú vo veľkom používanú očkovaciu vakcínu.

Saudská Arábia prvýkrát od pandémie umožní cudzincom vykonať menšiu púť zvanú umra. Cestujúci musia mať covid pas.

Záujem o tretiu dávku

Prevádzkovateľ výletných lodí môže od klientov na Floride požadovať covid pas. 

Čínski funkcionári dostali trest pre zlyhanie počas pandémie. Za uplynulých 24 hodín bolo zaznamenaných 94 nových prípadov koronavírusu.

Izrael začal s očkovaním treťou dávkou vakcíny, aby ochránil ľudí pred delta variantom koronavírusu. O očkovanie je vysoký záujem.

USA hlási, že viac ako polovica obyvateľov je zaočkovaná oboma dávkami vakcíny proti koronavírusu. Jednu dávku dostalo 58 % obyvateľov.

Protesty proti covid pasom

Počas soboty 7. júla protestovali tisíce ľudí v Paríži proti covid pasom. Francúzi sa nimi musia preukázať v kaviarňach, vlakoch a iných verejných priestoroch.

Európska lieková agentúra odporučila doplnenie ďalších vedľajších účinkov k vakcíne od Johnson & Johnson. Ide o imunitnú trombocytopéniu, tinitus a závraty.

Americká letecká spoločnosť United Airlines bude od všetkých zamestnancov vyžadovať, aby do konca októbra boli zaočkovaní proti ochoreniu COVID-19. 

Čína sa zaviazala dodať do konca roka dve miliardy vakcín. Vo svete sa podali doteraz stovky milióny čínskych vakcín Sinopharm a Sinovac.

Potrebné covid pasy

Americký výrobca vakcín Novavax ponúkol pomoc ako prvým chudobnejším štátom a to Indii, Indonézii a Filipínam. Vakcíny Novavax sa jednoduchšie skladujú a prepravujú. 

Francúzi sa musia od pondelka 9. augusta preukazovať covid pasmi. Ústavný súd odobril väčšinu novej legislatívy, i keď niekoľko opatrení zamietol ako protiústavné.

Taliansko bude od pasažierov diaľkovej prepravy vyžadovať doklad o očkovaní. V septembri v krajine obnovia prezenčnú výuku v školách, ale žiaci budú musieť nosiť rúška.

Nezákonné párty počas pandémie ochorenia COVID-19 na španielskom ostrove Ibiza pomôžu odhaliť súkromní detektívi vydávajúci sa za turistov.

Opätovné zavedenie obmedzení

Spojené kráľovstvo plánuje v nadchádzajúcich týždňoch ponúknuť očkovanie proti ochoreniu COVID-19 pre 16 a 17-ročných

Administratíva amerického prezidenta Joea Bidena podnikla prvé kroky k podmienke, aby takmer všetci zahraniční cestovatelia prichádzajúci do Spojených štátov boli zaočkovaní proti koronavírusu.

Poľské regióny s nízkou zaočkovanosťou sa vrátia k pandemickým obmedzeniam, keď denný počet infekcií koronavírusom v krajine dosiahne tisíc. 

V Česku sú státisíce seniorov, ktorým už vyprchala imunita po očkovaní proti koronavírusu. Odborníci otestovali takmer 700 seniorov nad 65 rokov, z ktorých podľa ich zistení viac ako polovica má buď veľmi nízku hladina protilátok alebo žiadne.

V dejisku Hier XXXII. olympiády japonskej metropole Tokio zaznamenali v stredu 4. augusta 4166 nových prípadov ochorenia COVID-19. Uvedené číslo predstavuje najvyšší denný prírastok od vlaňajšieho vypuknutie pandémie koronavírusu.

Potrebné očkovanie

Izrael bude od 32. týždňa vyžadovať od ľudí prichádzajúcich z 18 krajín absolvovanie karantény. Jednotlivci - zaočkovaní aj nezaočkovaní, prichádzajúci z 18 krajín budú musieť od 11. augusta absolvovať 14-dňovú karanténu.

Starosta New Yorku Bill de Blasio rozhodol, že pre vstup do mnohých interiérov objektov v meste bude potrebný doklad o vakcinácii proti ochoreniu COVID-19. Týkať sa to bude napríklad zamestnancov aj zákazníkov reštaurácií, telocviční a zábavných centier.

Čínske úrady v utorok 3. augusta oznámili masové testovanie na koronavírus v meste Wu-chan. K testovaniu všetkých obyvateľov v meste, kde v roku 2019 po prvý raz identifikovali ochorenie COVID-19, sa podujali pre neobyčajne rozsiahlu sériu vzniku ohnísk nákazy v krajine. 

Nemecko začne ponúkať očkovanie proti koronavírusu pre všetky deti, ktoré sú vo veku 12 a viac rokov.

V Spojenom kráľovstve sú od dneška zaočkovaní cestujúci oslobodení od povinnej karantény. Povinnosťou pri vstupe do ostrovnej krajiny ostáva preukázanie sa negatívnym testom.

Protest v Nemecku

V Berlíne sa v nedeľu 31. augusta zišli tisícky ľudí na protest proti protipandemickým opatreniam nemeckej vlády. Zhromaždenie, ktoré sa uskutočnilo napriek zákazu, viedlo k stretom s políciou a zadržaniu približne 600 demonštrantov.

Hekeri zaútočili na internetovú stránku talianskeho administratívneho regiónu Lazio, ktorého súčasťou je aj Rím. Dôsledkom bolo to, že obyvatelia regiónu sa dočasne nemohli zaregistrovať na očkovanie proti ochoreniu COVID-19.

Nemecká vláda bude odporúčať vakcináciu proti koronavírusu v prípade všetkých obyvateľov krajiny vo veku 12 až 17 rokov.

Už 259 prípadov koronavírusu zaznamenali organizátori olympijských hier v Tokiu v súvislosti s konaním najväčšieho športového sviatku. Tieto štatistiky sa vedú od 1. júla 2021, čiže aktuálne ich vyhodnotili po dobu celého jedného mesiaca.

České laboratória v sobotu 31. júla odhalili 117 nových prípadov nákazy koronavírusom, čo bolo o 10 menej ako pred siedmimi dňami. Za posledný týždeň podľa údajov českého ministerstva zdravotníctva v krajine pripadalo 11 nových potvrdených infekcií na 100-tisíc obyvateľov.

 

Dôležité informácie o SARS-CoV-2 a COVID-19 v článkoch Zdravotéky:

Zdroj

  • SITA

Naposledy aktualizované 05.10.2021

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Mgr. Simona Morvayová

Mgr. Simona Morvayová

Moje štúdium na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre som ukončila magisterským titulom. Päť rokov som študovala odbor učiteľstvo slovenského jazyka v kombinácii s etickou výchovou. Momentálne pracujem v oblasti médií, kde okrem iného spravujem dva portály súvisiace so zdravím a zdravou stravou. Moja vášeň k jedlu a zdravým pokrmom pochádza už zo strednej školy. Keďže som študovala päť rokov na hotelovej strednej, mám k strave a novým receptom dlhodobý vzťah. Rada varím a vymýšľam nové recepty, ktoré zväčša musia byť zdravé a plné vitamínov. V prípade varenia ide skutočne o moju vášeň. Súčasná doba prináša množstvo možností a tém, ktorým sa dá práve prostredníctvom jedla venovať. Zaujímam sa aj o bezlepkové a bezlaktózové recepty. K týmto receptom ma priviedli vlastné zdravotné problémy, ale aj celiatik v rodine. Moje ďalšie záľuby okrem práce a varenia sú oddych pri jóge a behaní.

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Koronavírus COVID-19: Počet nakazených a počet úmrtí Slovensko a svet (Aktuálne štatistiky 19. 1. 2022) Koronavírus COVID-19: Počet nakazených a počet úmrtí Slovensko a svet (Aktuálne štatistiky 19. 1. 2022)

Koronavírus zasiahol do životov obyvateľov Slovenska, ale aj iných svetových krajín. Celosvetovo sú nakazené tisíce ľudí, mnohí vírusu aj podľahli.

Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 vo svete, Taliansku a Česku ku dňu 19. 1. 2022 Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 vo svete, Taliansku a Česku ku dňu 19. 1. 2022

Prinášame vám vždy aktuálne a priebežné správy o dianí počas pandémie koronavírusu COVID-19 vo svete, deň po dni.

Tretia vlna koronavírusu covid-19 na Slovensku: Opatrenia a aktuálne informácie k 19. 1. 2022 Tretia vlna koronavírusu covid-19 na Slovensku: Opatrenia a aktuálne informácie k 19. 1. 2022

Pozrite si s nami aktuálne nariadenie a platné opatrenia na zamedzenie šírenia koronavírusu na Slovensku.

Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 na Slovensku ku dňu 19. 1. 2022 Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 na Slovensku ku dňu 19. 1. 2022

Nový koronavírus COVID-19 sa stále šíri na Slovensku aj vo svete. Pozrite sa s nami na aktuálne dianie v súvislosti s koronavírusom u nás.

Koronavírus COVID-19: Počet nakazených Slovensko, vždy aktuálne štatistiky 19. 1. 2022 Koronavírus COVID-19: Počet nakazených Slovensko, vždy aktuálne štatistiky 19. 1. 2022

Každý deň tu nájdete aktuálny počet nových pozitívne testovaných osôb prostredníctvom PCR testov na Slovensku.


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.