späť na zoznam článkov

Ako dlho prežije nový koronavírus na plaste, papieri či na mobile, iných povrchoch a vo vzduchu?

Autor: Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth
Ako dlho prežije nový koronavírus na plaste, papieri či na mobile, iných povrchoch a vo vzduchu?
Zdroj foto: Getty images

Vieme, ako dlho prežije nový koronavírus na rozličných povrchoch? Môžeme sa nakaziť jediným dotykom o kontaminovaný predmet? (+ infografika)


SARS-CoV-2 je nový vírus z rodiny koronavírusov. Spôsobuje respiračné ochorenie COVID-19, ktoré môže prebiehať mierne až kriticky s následkom smrti.

Nový koronavírus sa prenáša kvapôčkovou infekciou. Ide teda o šírenie vírusu prostredníctvom drobných kvapôčok telesných tekutín.

Vírus sa nachádza v hliene, ktorý produkujú bunky dýchacieho ústrojenstva. 

K jeho rozsevu do okolia prispieva hlavne kašeľ, kýchanie a blízky rozhovor. Pričom kvapôčky sa dostávajú z nakazeného človeka cez ústa, nos, ale taktiež očné spojovky do tela druhého človeka.

Jedným zakašľaním môžeme do okolia rozniesť až 3000 kvapôčok respiračných vírusov, ako je vírus ochorenia COVID-19 či chrípky.

Podľa nových štúdií sa zistilo, že vírus pretrváva vo vzduchu až 3 hodiny.

Približne polovica vírusových čiastočiek v aerosólových kvapôčkach sa znehodnocuje po 66 minútach. 

Inou cestou prenosu je priamy kontakt

Ako dochádza k šíreniu priamym kontaktom?

Kontaminujú sa ruky chorého človeka, a to po kašľaní a kýchaní do dlane, hlienom či slinami z dýchacích ciest. Vírus sa tak dostáva do vzduchu v podobe aerosólu alebo na okolité predmety. 

A na týchto povrchoch môže SARS-CoV-2 prežiť niekoľko hodín dní. Celkovú dĺžku života vírusu ovplyvňuje materiál, ale taktiež teplota a vlhkosť prostredia.

Rizikové je:
Dotýkať sa neumytými rukami tváre, úst, nosa či očí. 
Preto sa neustále zdôrazňuje význam osobnej hygieny.
Dôkladné umývanie rúk po dobu minimálne 20 sekúnd, pod tečúcou vodou s mydlom a predošlá očista dezinfekčným prostriedkom na báze alkoholu, by malo znížiť mieru prenosu vírusu.
Plus, významná je i dezinfekcia prostredia a vecí, pomôcok každodenného života. 

Vírus môže prežívať na kľučkách dverípeniazoch (bankovkách a minciach), tlačidlách výťahov, madlách v dopravných prostriedkoch (autobusoch, vlakoch) či na zábradliach a taktiež na odeve.

Pozor, i na mobiloch a iných pomôckach, ktoré používame každodenne.

 

Tabuľka uvádza približnú dobu prežitia vírusu na rozličných povrchoch

Materiál Dĺžka prežitia SARS-CoV-2
Plast 5 dní
Keramika 5 dní
Sklo 4 dni
Drevo 4 dni
Oceľ, nehrdzavejúca oceľ 3 dni
Papier, kartón, lepenka 24 hodín
Latex viac ako 8 hodín
Hliník 2 - 8 hodín
Meď 4 hodiny


V štúdii, ako uvádza sciencedirect.com, môžu ľudské koronavírusy (a rôzne kmene SARS, MERS, bežné ľudské koronavírusy, iné) pri izbovej teplote (22 °C) prežívať na povrchoch ako je plast, sklo, papier, drevo či kov a oceľ 2 9 dní.

Pričom, teplota prostredia nad 30 - 40 °C skracuje ich celkovú dĺžku prežívania. Naopak, teplota okolo 4 °C ju môže výrazne predĺžiť (údajne až na 28 dní).

Plus.

Účinná dezinfekcia a očista týchto povrchov výrazne znižuje infekčnosť a prežívanie vírusu. Efektívna je expozícia po dobu 1 minúty 62 - 71 % etanolom (prostriedky na báze alkoholu), 0,1 % chlórnanom sodným či 0,5 % peroxidom vodíka.

 

Môže nový koronavírus prežiť na mobile?
Ako ho bezpečne vyčistiť?

Môže.

Keďže väčšina mobilných telefónov, smartfónov, je vyrobená z plastu, tak až 5 dní.

Používame ho každodenne. Telefonujeme, surfujeme, relaxujeme, hráme či pracujeme s ním neustále počas dňa.

Ako ho správne vyčistiť, vydezinfikovať:

  • vydezinfikujeme si ruky, najskôr dezinfekčným roztokom na báze alkoholu
  • umyjeme si ruky mydlom a tečúcou vodou
  • vytiahneme mobil z puzdra, obalu
  • nepoužívame agresívne chemikálie určené na očistu povrchov v domácnosti, môžu zničiť displej, plast telefónu
  • nanesieme trochu mydla na textíliu a očistíme hrubú nečistotu a mastnotu z prednej a zadnej strany mobilu
  • pozor, na prístupné konektory a otvory, tie mydlom nečistíme
  • účinne pomôžu i vlhčené utierky 62 - 70 % alkoholom (alebo iné prostriedky na to určené), postupujeme rovnako a opatrne vyčistíme telefón i zo strán a jeho hrany
  • nakoniec, je potrebné očistiť i puzdro, obal telefónu
  • názorné video: 

 

A čo šaty, odev, obuv?

Koronavírus, tak ako aj iné mikróby, môže prežívať i na oblečení (presnú dĺžku som nenašiel, ale pôjde rovnako o hodiny až dni). Preto je dôležitá častá výmena odevu a jeho pranie na najvyššej možnej teplote. 

Následne je nutné dôkladné vysušenie a žehlenie.

Pri manipulácii so znečisteným textilom by sa mali používať rukavice a oblečenie by sa nemalo vytriasať. 

Po manipulácii s oblečením je nutné umyť si ruky.

Podobne je to i s obuvou, treba ju meniť a čistiť.

Článok na TODAY a list s prostriedkami

 

Viac o novom koronavíruse vám ponúkame i v článkoch:

 SARS-CoV-2, nový koronavírus a infografika - ako dlho vydrží vo vzduchu či na povrchoch, ako je plast, kov, sklo, drevo, papier a kartón či na mobiloch

 

Zdroj

Naposledy aktualizované 07.08.2020

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth

Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth

Stredná zdravotnícka škola v Nitre mi dala základ pre uplatnenie sa v oblasti zdravia a chorôb. Vďaka nej som 2 roky pracoval na traumatologickej klinike a ambulancii vo FN Nitra. Od roku 2006 som bol zamestnaný v záchrannej zdravotnej službe, kde som zotrval do roku 2017. Bakalárske štúdium som absolvoval na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre v odbore urgentná zdravotná starostlivosť. Bakalársky titul mi umožnil pokračovať v poslaní zdravotníckeho záchranára. Medzičasom som získal miesto na tiesňovej linke 155. V prednemocničnej zdravotnej starostlivosti tak pôsobím do dnešnej doby. Záujem o človeka, zdravie a aj samotné choroby som mal už v detstve, čo mi dalo predpoklad venovať sa tejto téme i v dospelosti. Štúdium a získavanie nových informácií v praxi mi poskytlo skvelý podklad pre písanie odborných textov a to v podobe článkov, ktorým porozumejú i bežní ľudia. Moja záľuba v portáli Zdravotéka má tak pevné základy v rokoch praxe aj v osobnom záujme. Podobne ma zaujíma i zdravá strava, výživa a celkovo zdravý životný štýl. Svoj voľný čas vypĺňam rodinou a športom

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Koronavírus COVID-19: Počet nakazených a počet úmrtí Slovensko a svet (Aktuálne štatistiky 19. 1. 2022) Koronavírus COVID-19: Počet nakazených a počet úmrtí Slovensko a svet (Aktuálne štatistiky 19. 1. 2022)

Koronavírus zasiahol do životov obyvateľov Slovenska, ale aj iných svetových krajín. Celosvetovo sú nakazené tisíce ľudí, mnohí vírusu aj podľahli.

Tretia vlna koronavírusu covid-19 na Slovensku: Opatrenia a aktuálne informácie k 19. 1. 2022 Tretia vlna koronavírusu covid-19 na Slovensku: Opatrenia a aktuálne informácie k 19. 1. 2022

Pozrite si s nami aktuálne nariadenie a platné opatrenia na zamedzenie šírenia koronavírusu na Slovensku.

Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 na Slovensku ku dňu 19. 1. 2022 Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 na Slovensku ku dňu 19. 1. 2022

Nový koronavírus COVID-19 sa stále šíri na Slovensku aj vo svete. Pozrite sa s nami na aktuálne dianie v súvislosti s koronavírusom u nás.

Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 vo svete, Taliansku a Česku ku dňu 19. 1. 2022 Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 vo svete, Taliansku a Česku ku dňu 19. 1. 2022

Prinášame vám vždy aktuálne a priebežné správy o dianí počas pandémie koronavírusu COVID-19 vo svete, deň po dni.

Koronavírus COVID-19: Počet nakazených Slovensko, vždy aktuálne štatistiky 19. 1. 2022 Koronavírus COVID-19: Počet nakazených Slovensko, vždy aktuálne štatistiky 19. 1. 2022

Každý deň tu nájdete aktuálny počet nových pozitívne testovaných osôb prostredníctvom PCR testov na Slovensku.


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.