späť na zoznam článkov

Ako dlho prežije nový koronavírus na plaste, papieri či na mobile, iných povrchoch a vo vzduchu?

Autor: Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth
Ako dlho prežije nový koronavírus na plaste, papieri či na mobile, iných povrchoch a vo vzduchu?
Zdroj foto: Getty images

Vieme, ako dlho prežije nový koronavírus na rozličných povrchoch? Môžeme sa nakaziť jediným dotykom o kontaminovaný predmet? (+ infografika)


SARS-CoV-2 je nový vírus z rodiny koronavírusov. Spôsobuje respiračné ochorenie COVID-19, ktoré môže prebiehať mierne až kriticky s následkom smrti.

Nový koronavírus sa prenáša kvapôčkovou infekciou. Ide teda o šírenie vírusu prostredníctvom drobných kvapôčok telesných tekutín.

Vírus sa nachádza v hliene, ktorý produkujú bunky dýchacieho ústrojenstva. 

K jeho rozsevu do okolia prispieva hlavne kašeľ, kýchanie a blízky rozhovor. Pričom kvapôčky sa dostávajú z nakazeného človeka cez ústa, nos, ale taktiež očné spojovky do tela druhého človeka.

Jedným zakašľaním môžeme do okolia rozniesť až 3000 kvapôčok respiračných vírusov, ako je vírus ochorenia COVID-19 či chrípky.

Podľa nových štúdií sa zistilo, že vírus pretrváva vo vzduchu až 3 hodiny.

Približne polovica vírusových čiastočiek v aerosólových kvapôčkach sa znehodnocuje po 66 minútach. 

Inou cestou prenosu je priamy kontakt

Ako dochádza k šíreniu priamym kontaktom?

Kontaminujú sa ruky chorého človeka, a to po kašľaní a kýchaní do dlane, hlienom či slinami z dýchacích ciest. Vírus sa tak dostáva do vzduchu v podobe aerosólu alebo na okolité predmety. 

A na týchto povrchoch môže SARS-CoV-2 prežiť niekoľko hodín dní. Celkovú dĺžku života vírusu ovplyvňuje materiál, ale taktiež teplota a vlhkosť prostredia.

Rizikové je:
Dotýkať sa neumytými rukami tváre, úst, nosa či očí. 
Preto sa neustále zdôrazňuje význam osobnej hygieny.
Dôkladné umývanie rúk po dobu minimálne 20 sekúnd, pod tečúcou vodou s mydlom a predošlá očista dezinfekčným prostriedkom na báze alkoholu, by malo znížiť mieru prenosu vírusu.
Plus, významná je i dezinfekcia prostredia a vecí, pomôcok každodenného života. 

Vírus môže prežívať na kľučkách dverípeniazoch (bankovkách a minciach), tlačidlách výťahov, madlách v dopravných prostriedkoch (autobusoch, vlakoch) či na zábradliach a taktiež na odeve.

Pozor, i na mobiloch a iných pomôckach, ktoré používame každodenne.

 

Tabuľka uvádza približnú dobu prežitia vírusu na rozličných povrchoch

Materiál Dĺžka prežitia SARS-CoV-2
Plast 5 dní
Keramika 5 dní
Sklo 4 dni
Drevo 4 dni
Oceľ, nehrdzavejúca oceľ 3 dni
Papier, kartón, lepenka 24 hodín
Latex viac ako 8 hodín
Hliník 2 - 8 hodín
Meď 4 hodiny


V štúdii, ako uvádza sciencedirect.com, môžu ľudské koronavírusy (a rôzne kmene SARS, MERS, bežné ľudské koronavírusy, iné) pri izbovej teplote (22 °C) prežívať na povrchoch ako je plast, sklo, papier, drevo či kov a oceľ 2 9 dní.

Pričom, teplota prostredia nad 30 - 40 °C skracuje ich celkovú dĺžku prežívania. Naopak, teplota okolo 4 °C ju môže výrazne predĺžiť (údajne až na 28 dní).

Plus.

Účinná dezinfekcia a očista týchto povrchov výrazne znižuje infekčnosť a prežívanie vírusu. Efektívna je expozícia po dobu 1 minúty 62 - 71 % etanolom (prostriedky na báze alkoholu), 0,1 % chlórnanom sodným či 0,5 % peroxidom vodíka.

 

Môže nový koronavírus prežiť na mobile?
Ako ho bezpečne vyčistiť?

Môže.

Keďže väčšina mobilných telefónov, smartfónov, je vyrobená z plastu, tak až 5 dní.

Používame ho každodenne. Telefonujeme, surfujeme, relaxujeme, hráme či pracujeme s ním neustále počas dňa.

Ako ho správne vyčistiť, vydezinfikovať:

  • vydezinfikujeme si ruky, najskôr dezinfekčným roztokom na báze alkoholu
  • umyjeme si ruky mydlom a tečúcou vodou
  • vytiahneme mobil z puzdra, obalu
  • nepoužívame agresívne chemikálie určené na očistu povrchov v domácnosti, môžu zničiť displej, plast telefónu
  • nanesieme trochu mydla na textíliu a očistíme hrubú nečistotu a mastnotu z prednej a zadnej strany mobilu
  • pozor, na prístupné konektory a otvory, tie mydlom nečistíme
  • účinne pomôžu i vlhčené utierky 62 - 70 % alkoholom (alebo iné prostriedky na to určené), postupujeme rovnako a opatrne vyčistíme telefón i zo strán a jeho hrany
  • nakoniec, je potrebné očistiť i puzdro, obal telefónu
  • názorné video: 

 

A čo šaty, odev, obuv?

Koronavírus, tak ako aj iné mikróby, môže prežívať i na oblečení (presnú dĺžku som nenašiel, ale pôjde rovnako o hodiny až dni). Preto je dôležitá častá výmena odevu a jeho pranie na najvyššej možnej teplote. 

Následne je nutné dôkladné vysušenie a žehlenie.

Pri manipulácii so znečisteným textilom by sa mali používať rukavice a oblečenie by sa nemalo vytriasať. 

Po manipulácii s oblečením je nutné umyť si ruky.

Podobne je to i s obuvou, treba ju meniť a čistiť.

Článok na TODAY a list s prostriedkami

 

Viac o novom koronavíruse vám ponúkame i v článkoch:

 SARS-CoV-2, nový koronavírus a infografika - ako dlho vydrží vo vzduchu či na povrchoch, ako je plast, kov, sklo, drevo, papier a kartón či na mobiloch

 

Zdroj

Naposledy aktualizované 20.04.2020

Autor článku

Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth

Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth

Vyštudoval Strednú zdravotnícku školu v Nitre a bakalárske štúdium Urgentnej zdravotnej starostlivosti na UKF v Nitre. Po škole pracoval dva roky na traumatológii. Od roku 2006 v záchrannej zdravotnej službe. V súčasnej dobe stále pôsobí v oblasti prednemocničnej zdravotnej starostlivosti.

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 na Slovensku ku dňu 13. 7. 2020 Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 na Slovensku ku dňu 13. 7. 2020

Koronavírus je kmeň vírusu prenášajúci sa kvapôčkovou infekciou a spôsobuje ochorenie COVID-19. Prvý raz koronavírus indentifikovali na konci roka 2019 v Číne.

Koronavírus COVID-19: Počet nakazených a počet úmrtí Slovensko a svet (Aktuálne štatistiky 13. 7. 2020) Koronavírus COVID-19: Počet nakazených a počet úmrtí Slovensko a svet (Aktuálne štatistiky 13. 7. 2020)

Koronavírus zasiahol do životov obyvateľov Slovenska, ale aj iných svetových krajín. Celosvetovo sú nakazené tisíce ľudí, mnohí vírusu aj podľahli.

Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 vo svete, Taliansku a Česku ku dňu 13. 7. 2020 Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 vo svete, Taliansku a Česku ku dňu 13. 7. 2020

Po prvý raz bol koronavírus identifikovaný v Číne. Vedci neskôr zistili, že pochádza z nakazeného zvieraťa, ktoré skonzumoval človek.

Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 vo svete, Taliansku a Česku, časť 1. Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 vo svete, Taliansku a Česku, časť 1.

Po prvý raz bol koronavírus identifikovaný v Číne. Vedci neskôr zistili, že pochádza z nakazeného zvieraťa, ktoré skonzumoval človek.

Ako sa chrániť pred novým koronavírusom COVID-19? Prinášame 8 efektívnych zásad a opatrení Ako sa chrániť pred novým koronavírusom COVID-19? Prinášame 8 efektívnych zásad a opatrení

Koronavírus COVID-19 sa šíri „rýchlosťou svetla”. Vakcína zatiaľ neexistuje, a napriek opatreniam zo strany vlád jednotlivých štátov, zdravotníckych organizácií a individuálnym...


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.