späť na zoznam článkov

Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 vo svete, Taliansku a Česku, časť 1.

Autor: Mgr. Simona Morvayová
Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 vo svete, Taliansku a Česku, časť 1.
Zdroj foto: Getty images

Po prvý raz bol koronavírus identifikovaný v Číne. Vedci neskôr zistili, že pochádza z nakazeného zvieraťa, ktoré skonzumoval človek.


Honkongský denník South China Morning Post informoval o prvom prípade nového koronavírusu. Podľa juhočínskeho denníka bol odborníkmi vytopovaný až do 17. novembra 2019. V danom roku identifikovali čínske úrady minimálne 266 nakazených. Prvý väčší nárast zaznamenala Čína 17. decembra a 10 dní na to pred epidémiou varoval lekár Zhang Jixian. Lekár varoval, že môže ísť o nový druh koronavírusu. Vo februári napokon lekár vírusu aj podľahol.

Prvýkrát informoval o pacientoch s neznámym koronavírusom lekár Ai Fen v časopise People, ktorý bol neskôr cenzurovaný, 16. decembra. Taktiež aj iní lekári naznačujú, že vo Wu-Chane vedeli o novom víruse koncom decembra. Lekári tu už vtedy odoberali vzorky nového koronavírusu, lenže nedokázali svoje tvrdenia potvrdiť pre byrokraciu. Taktiež im bolo nariadené, aby nezverejňovali verejnosti žiadne informácie o novej chorobe. Ešte 11. januára 2020 zdravotné úrady Wu-Chanu stále tvrdili, že bolo potvrdených iba 41 prípadov, píše denník.

Ochorenie COVID-19 má u väčšiny ľudí mierne alebo stredne ťažké príznaky, no u starších ľudí alebo osôb s inými zdravotnými problémami môže mať vážny priebeh.

Šírenie vírusu do sveta

Postupne sa koronavírus šíril do ďalších ázijských krajín a ďalej do Austrálie, USA, Francúzska a ostatných krajín vrátane Rakúska, Nemecka a Talianska.

Koronavírus zasiahol Európu nepripravenú. Aj napriek tomu, že sme boli svedkami dramatickej situácie v Číne, európske krajiny nezareagovali v dostatočnom predstihu a premrhali príležitosť zabrániť epidémii. Vírus doslova decimuje štáty a ochromuje ich ekonomiky. Zdravotníctvo v Taliansku kolabuje a v dôsledku nákazy tam už zomrelo viacej ľudí, ako v Číne.

Situácia sa však výrazne zlepšila, keď sa podarilo v Bruseli zriadiť krízový štáb, kde sa môžu jednotliví ministri zdravotníctva európskej 27-ky navzájom informovať o aktuálnej situácii, ako aj nových opatreniach.

Taliansko dodnes nepozná „pacienta nula“, teda človeka, ktorý infekciu do Talianska priviezol. Poukazuje to na dve kľúčové vlastnosti, vďaka ktorým je vírus taký úspešný. U množstva ľudí nevyvoláva žiadne príznaky a zároveň ho môžu šíriť. Spôsobom šikovným a efektívnym.

Európska únia

Európska únia sa ocitla v bezprecedentnej situácii a stojí tak pred najväčšou výzvou od skončenia II. svetovej vojny. EK už prijala prvé kľúčové rozhodnutia týkajúce sa finančnej pomoci krajinám na zmiernenie negatívnych dopadov.

Ide napríklad o finančný balík v hodnote 37-miliárd eur na nákup zdravotníckeho materiálu a realizáciu opatrení na zastavenie šírenia koronavírusu. Vo forme eurofondov sa zdroje prerozdelia medzi zasiahnuté krajiny. Na pomoc Slovensku pripadne 2,5-miliardy eur, ktoré budeme môcť využiť už v najbližších týždňoch.

Nový vírus v Číne má už druhú obeť, šesťdesiatdeväťročný muž skonal v stredu 15. januára. Informovali o tom úrady 17. januára. V Japonsku sa po prvý raz objavil vírus 16. januára. Pacient dostal 3. januára, ešte počas pobytu vo Wu-chane, horúčku a začal kašľať, do Japonska sa vrátil 6. januára.

Úrady 23. januára uzavreli jedenásťmiliónové čínske mesto Wu-chan, odkiaľ sa začal šíriť koronavírus. Vírus sa už dostal aj do USA, Japonska, Thajska či Južnej Kórey. Severná Kórea už zatvorila hranice pre zahraničných turistov.

Globálna hrozba

Čínsky koronavírus prenikol do Spojených arabských emirátov 29. januára. Koronavírus uväznil 30. januára tisícky ľudí na luxusnej lodi v talianskom prístave. Koronavírus je globálnou hrozbou, rozhodla 31. januára Svetová zdravotnícka organizácia.

Nový koronavírus má svoju prvú obeť mimo Číny. Ide o 44-ročného muža z Wu-Chanu, ktorý 2. februára zomrel na Filipínach.

Taliansko 10. februára zakázalo cestovanie v celej krajine, nemocnice kolabujú. V ten istý deň Veľká Británia vyhlásila koronavírus za vážnu hrozbu, povolila zatýkanie nakazených.

Japonsko hlási 13. februára prvé úmrtie v dôsledku koronavírusu, obeťou nákazy bola osemdesiatročná žena. Prvého nakazeného 15. februára ohlásil aj Egypt, čo je zároveň aj prvý potvrdený prípad nákazy na africkom kontinente. Francúzsko v tento deň potvrdilo obeť koronavírusu, ide o prvé úmrtie na území Európy.

Rusko 19. februára pre koronavírus dočasne zakázalo Číňanom vstúpiť do krajiny, niektorí budú mať výnimku.

Talianske úrady 23. februára oznámili, že rušia karnevalové podujatia v Benátkach. Usilujú sa tak zabrániť šíreniu nového koronavírusu, ktorý v krajine potvrdili už u najmenej 133 ľudí. Južná Kórea vydala najvyššiu výstrahu pred koronavírusom, epidémia dosiahla rozhodujúci moment.

Uzatváranie hraníc

Pre obavy zo šírenia nového koronavírusu uzavreli Turecko, Arménsko, Irak a Pakistan svoje hranice s Iránom, ktorý sa potýka so stúpajúcim počtom prípadov nákazy aj úmrtí. Afganistan zase pre koronavírus zastavil leteckú aj cestnú dopravu z Iránu aj doň. Informoval o tom 24. februára spravodajský portál BBC.

Parížsky Louvre zostal 2. marca pre koronavírus zatvorený už druhý deň, turistov nechali stáť pred dverami. V ten istý deň bratislavské základné školy reagujú na epidémiu koronavírusu, zaviedli preventívne opatrenia.

Prvý prípad koronavírusu má 3. marca už aj Ukrajina. Pacientom je muž, ktorý sa vrátil zo zahraničia. Na hraniciach mu zmerali teplotu, ale nebola zvýšená. Zdravotné problémy sa uňho objavili až po návrate domov.

Slovinsko 5. marca potvrdilo prvý prípad nového koronavírusu v krajine. Pacient pricestoval do Slovinska cez Taliansko z Maroka, uviedol na tlačovej konferencii slovinský minister zdravotníctva Aleš Šabeder. V ten istý deň vo Švajčiarsku podľahla ako prvá obeť ochorenia COVID-19 74-ročná infikovaná žena, aj vo Veľkej Británii zomrel prvý pacient, ktorý mal pozitívne testy na nový koronavírus. Kalifornia v tento deň vyhlásila stav núdze v súvislosti s prvým zaznamenaným úmrtím na koronavírus, ktorý zvýšil celkový počet obetí tejto epidémie v USA na 11.

Prerušená letecká a vodná doprava

Slovensko potvrdilo prvý prípad nakazeného koronavírusom 6. marca. Na druhý deň pribudli pozitívne výsledky aj u členov rodiny, syn bol na dovolenke v Taliansku.

Saudská Arábia 9. marca pre nový koronavírus prerušila obojsmerne leteckú a vodnú dopravu s deviatimi krajinami. Tamojšie úrady v pondelok informovali, že obmedzenie sa týka Bahrajnu, Egypta, Iraku, Talianska, Kuvajtu, Libanonu, Južnej Kórey, Sýrie a Spojených arabských emirátov. Vláda predtým uzavrela aj pozemnú hranicu. „Vláda sa z dôvodu zaručenia bezpečnosti občanov a obyvateľov rozhodla dočasne obmedziť cestovanie,“ uviedlo ministerstvo vnútra.

Prvú obeť koronavírusu oznámila 9. marca aj Kanada. Stala sa tak už dvadsiatou druhou krajinou, kde si respiračné ochorenie COVID-19, ktoré nový koronavírus vyvoláva, vyžiadalo najmenej jednu obeť.

Globálna pandémia

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) 11. marca vyhlásila v súvislosti so šírením nového koronavírusu, ktorý spôsobuje respiračné ochorenie COVID-19, globálnu pandémiu. Maďarsko v ten istý deň pre koronavírus vyhlásilo výnimočný stav, hlási 13 nakazených.

Maďarsko a Česko vyhlásili 12. marca pre šírenie nového koronavírusu stav núdze. Na Slovensku premiér Peter Pellegrini vyhlásil mimoriadnu situáciu. Rakúsko hlási prvé úmrtie. Šesťdesiatdeväťročný pacient zomrel v stredu v noci v Nemocnici cisára Františka Jozefa vo Viedni, informovali o tom zdravotníci. Muž sa vrátil z Talianska a mal aj iné predchádzajúce ochorenia. Čína nedovoľuje pre koronavírus výstupy na Mount Everest. V Nepále už zaznamenali viacero zrušení výstupov počas jarnej sezóny aj napriek tomu, že je hora pre horolezcov prístupná. Veľká Británia má na rozdiel od iných krajín zasiahnutých epidémiou nového koronavírusu stále voľný režim s minimom obmedzení.

Manželka kanadského premiéra Justina Trudeaua sa nakazila novým koronavírusom, ktorý spôsobuje respiračné ochorenie COVID-19, informovala o tom 13. marca jeho kancelária.

Koronavírus 18. marca v Číne ustupuje, vo Wu-chane už druhý deň hlásia len jeden nový prípad nákazy.

Epidémia eskaluje

Európska únia (EÚ) pracuje na historicky najväčšom balíku podporných opatrení, ktoré by mali zmierniť dopady nákazy COVID-19, vyhlásil to 20. marca predseda Európskeho parlamentu David Sassoli zdôrazňujúc, že nik neostane sám.

Hongkong povolí vstup na svoje územie len rezidentom. Počas tlačovej konferencie 23. marca to oznámila správkyňa Carrie Lamová, informuje spravodajský portál CNN. Mesto zakáže aj prestup cestujúcich na svojom letisku. Slovenské liehovary reagujú na požiadavky nemocníc, zamerali sa na výrobu liehu na dezinfekciu.

Podľa vedcov existujú dva typy nového koronavírusu. Jeden z nich môže byť agresívnejší.

Letná olympiáda v Tokiu tento rok nebude, 24. marca rozhodli o jej odložení. V Španielsku epidémia koronavírusu naďalej eskaluje. Krajina je 24. marca po Taliansku druhou najhoršie postihnutou v Európe. Obete pribúdajú takým tempom, že ich mŕtve telá začali v Madride ukladať do klziskovej haly na severozápade mesta. Dôvodom je okrem iného aj to, že madridské pohrebné služby odmietli prijímať ďalšie telá, kým nebudú mať k dispozícii dostatok ochranných prostriedkov.

Neobchádza ani známe osobnosti

Britský princ Charles sa nakazil novým koronavírusom, potvrdil to 25. marca Clarence House. Ako informuje spravodajský portál BBC s odvolaním sa na hovorcu jeho oficiálneho sídla, 71-ročný princ z Walesu má mierne príznaky, no inak je naďalej v dobrom zdravotnom stave. Nakazená je aj španielska vicepremiérka Carmen Calvo.

Taliansko je svetovou anomáliou. Skutočný počet nakazených môže byť až 10-násobný. Juhoafrická republika zavedie zákaz vychádzania, ľudia nebudú môcť ani vyvenčiť psov.

Britský premiér Johnson má koronavírus a nakazený je aj minister zdravotníctva, informovali o tom 27. marca. Ukrajina nebude púšťať do krajiny už ani svojich občanov, na hraniciach s Poľskom čakali tisíce ľudí.

Nemecká armáda priviezla 28. marca z Talianska do Nemecka šesť pacientov s ochorením COVID-19, aby sa tam mohli liečiť. Matovičova vláda 28. marca rozhodla o zmiernení opatrení. Otvorených je viac obchodov, ale sprísnili sa pravidlá.

Katastrofický koniec marca

Americký prezident Donald Trump nevyhlási karanténu pre štát New York a okolité štáty. Uviedol to 29. marca s tým, že sa tak rozhodol na základe odporúčaní pracovnej skupiny Bieleho domu pre koronavírus a že to nebude potrebné. Koronavírus môže ovplyvniť termín parlamentných volieb v Poľsku, informoval o tom prezident Duda. Babiš odporúča Trumpovi boj s vírusom českým spôsobom, napísal mu to na sociálnej sieti.

Dobrodružná a romantická plavba na luxusnej výletnej lodi Zaandan sa 30. marca zmenila na horor pre jej 1250 pasažierov a 580 členov posádky. Mnohí z nich sa totiž s najväčšou pravdepodobnosťou nakazili novým koronavírusom. Rakúšania sú v šoku, koronavírus sa šíri oveľa rýchlejšie ako predpokladali.

V Británii cvičia psov na rozpoznanie nakazených koronavírusom. Prvé by mali byť pripravené už o šesť týždňov, informovali 31. marca.

Najväčšia výzva pre ľudstvo

Pandémia nového koronavírusu je najväčšou výzvou pre ľudstvo od druhej svetovej vojny, upozornil 1. apríla generálny tajomník Organizácie Spojených národov (OSN) António Guterres. Talianmi v karanténe lomcujú emócie. Niektorí kradnú, iní už nemajú ani na chlieb. Izraelský minister zdravotníctva Jaakov Litzman a jeho manželka sa nakazili novým koronavírusom.

Slovensko má k 1. aprílu viac ako 400 prípadov aj prvú obeť, Matovič sa vzdáva platu a nevylúčil "blackout". Blackoutom by sa mala mobilita na Slovensku znížiť o 90 %. Obyvateľov rómskych osád bude štát testovať na prítomnosť koronavírusu za pomoci vojenských lekárov.

Austrálski vedci začali 2. apríla s testovaním dvoch možných vakcín proti novému koronavírusu. Počet úmrtí na nový koronavírus v americkom štáte New York sa počas uplynulých 72 hodín zdvojnásobil na vyše 1 900. Celkový počet obetí v Spojených štátoch tak už presiahol päťtisíc a počet potvrdených prípadov nákazy 216-tisíc. V Grécku v rámci ďalšej vlny sprísnenia opatrení na boj proti koronavírusu okrem iného úplne zakázali plávanie v mori či praktizovanie akýchkoľvek vodných športov vrátane potápania sa. Koronavírusom sa nakazil už aj predseda iránskeho parlamentu. Alí Larídžání je tak doteraz najvyššie postaveným predstaviteľom Iránu, u ktorého nový vírus potvrdili.

Nová nemocnica v Londýne

Britský princ Charles oficiálne otvorí novú nemocnicu, ktorú postavili za deväť dní v areáli veľkého výstaviska vo východnej časti Londýna. Nightingale Hospital, ktorá sa nachádza v ExCel London, poskytne intenzívnu starostlivosť pre štyritisíc pacientov s ochorením COVID-19. Informovali o tom 3. apríla 2020. Český taxikár chorý na COVID-19, ktorý dostal experimentálny liek remdesivir, sa uzdravuje. V piatok o tom informoval jeho ošetrujúci lekár Martin Balík.

"Pacient je pri vedomí a je v pokročilom režime odvykania od pľúcnej ventilácie. Je vo fáze rehabilitácie a uzdravenia," cituje lekára spravodajský portál Novinky.cz. Turecko sa chystá začať využívať v starostlivosti o pacientov s ochorením COVID-19 krv ľudí, ktorí sa z neho vyliečili. Návrh Európskej komisie (EK) na preplácanie časti príjmu počas skráteného pracovaného času (takzvaný kurzarbeit, pozn. SITA) môže zásadným spôsobom zmierniť dopady ekonomickej krízy súvisiacej s koronavírusom

Ticho pre obete

V Číne si v sobotu 4. apríla o 10.00 tamojšieho času uctili troma minútami ticha obete nového koronavírusu. Všetci ľudia na uliciach zostali v tichosti stáť na mieste, pričom autá, vlaky a lode začali trúbiť, rozozvučali tiež sirény a štátne vlajky spustili na pol žrde.

Moskva využíva na boj proti koronavírusu aj kamery so systémom na rozpoznávanie tvárí. V uliciach mesta sú desaťtisíce takýchto kamier. Tamojšia spravodajkyňa BBC Sarah Rainsford uviedla, že mesto je takmer úplne uzavreté, ľudia však môžu chodiť do práce alebo supermarketov.

Európska komisia (EK) 5. apríla rozšírila dočasný rámec štátnej pomoci na podporu hospodárstva o päť opatrení na zmiernenie sociálno-ekonomických dopadov koronavírusu.

Boj s koronavírusom

Pevný charakter v ťažkých časoch ukázal írsky premiér Leo Varadkar, ktorý v pondelok 6. apríla oznámil, že odteraz až do odvolania vždy na jeden deň v týždni odloží bokom funkciu premiéra, oblečie si lekársky plášť a bude pomáhať írskemu zdravotníctvu v boji proti šíreniu koronavírusu. 

Maďarský premiér Viktor Orbán ohlásil druhý balík ekonomických opatrení, ktorých cieľom je chrániť hospodárstvo krajiny pred vplyvmi pandémie koronavírusu. 

Druhá americká spoločnosť začne testovať vakcínu proti novému koronavírusu. Spoločnosť Inovio Pharmaceuticals v pondelok uviedla, že dostala úradné povolenie na uskutočnenie testov na vzorke 40 zdravých dobrovoľníkov.

Slovensko má dva prípady úmrtia v súvislosti s ochorením COVID-19. Pred pondelňajším rokovaním vlády o tom informoval minister zdravotníctva Marek Krajčí.

Stav núdze aj povoľovanie opatrení

Britského premiéra Borisa Johnsona presunuli na jednotku intenzívnej starostlivosti v londýnskej Nemocnici sv. Tomáša. Stalo sa tak v pondelok 6. apríla po tom, čo sa jeho stav dramaticky zhoršil. 

Čína v utorok 7. apríla oznámila, že prvý raz od januára, keď začala zverejňovať štatistické údaje, nezaznamenala žiadne úmrtie na koronavírus. Národná zdravotnícka komisia potvrdila 32 nových prípadov, čo je čiastočný pokles oproti 39 prípadom z pondelka.

Ľuďom, ktorí vyjdú v Maroku zo svojho príbytku bez rúška, hrozí väzenie v trvaní troch mesiacov. Toto sprísnené opatrenie platí od utorka 7. apríla, vláda o ňom rozhodla ešte v pondelok 6. apríla večer. 

V New Yorku zabil COVID-19 viac ľudí, ako teroristický útok z roku 2001Spojené štáty sa rozhodli rapídne zvýšiť už doteraz sľúbený objem zahraničnej finančnej pomoci na boj proti koronavírusu. Jej zvýšenie o ďalších 225 miliónov dolárov (v prepočte približne 207 miliónov eur) oznámil v utorok 7. apríla americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo.

V Číne vyšetrujú politika, ktorý kritizoval postoj strany ku koronavírusu. Vysokopostavený predstaviteľ Komunistickej strany Číny zverejnil blog, v ktorom kritizoval vedenie strany. Vzápätí sa po ňom zľahla zem.

Za utorok 8. apríla pribudlo na Slovensku 101 nových prípadov ochorenia COVID-19. Na tlačovej konferencii o tom informoval predseda vlády SR Igor Matovič.

Vývoj protilátok

Inštitút Roberta Kocha plánuje vykonať sériu krvných testov, aby určil koľko ľudí v Nemecku je imúnnych proti ochoreniu COVID-19, ktoré spôsobuje nový koronavírus, a koľko ho má bez toho, aby o tom vedeli. Šéf ústavu, ktorý je národným orgánom na kontrolu a prevenciu chorôb, Lothar Wieler 9. apríla uviedol, že od budúceho týždňa budú na krvi od darcov z celej krajiny vykonávať testy na protilátky.

Ku krajinám, ktoré začínajú uvoľňovať niektoré opatrenia prijaté v boji proti šíreniu koronavírusu, sa vo štvrtok 9. apríla pridalo aj Chorvátsko.

Na Slovensku bude 251 mŕtvych, v Británii 66-tisíc, odhadujú americkí vedci. V Taliansku by malo prísť o život celkovo 20-tisíc, v Španielsku 19-tisíc, vo Francúzsku 15-tisíc a v Nemecku takmer deväťtisíc ľudí. Pre Českú republiku model predpovedá vyše 400 úmrtí, pričom tie najťažšie dni by mali prísť už teraz počas veľkonočných sviatkov.

Medzinárodne uznaná vláda v Jemene v piatok 10. apríla potvrdila prvý prípad koronavírusu v tejto vojnou zmietanej krajine.  V americkom veľkomeste New York sa situácia v súvislosti s pandémiou koronavírusu vyhrotila natoľko, že obete pochovávajú do masových hrobov.

Zasahuje už aj v Rusku

Rakúsko zaviedlo 10. apríla kontrolu hraníc so Slovenskom. Ako informuje Polícia SR na sociálnej sieti, kontrola bude trvať do 27. apríla, a to aj na rakúskych hraniciach s Českou republikou. 

Pandémia v Rusku v posledných týždňoch veľmi zosilnela, pričom počet prípadov exponenciálne rastie a každých niekoľko dní sa zdvojnásobuje. Kritici Kremľa však spochybňujú oficiálne štatistiky a poukazujú na rastúci počet pacientov so zápalom pľúc.

Príliš skoré rušenie reštriktívnych opatrení v súvislosti s pandémiou koronavírusu by mohlo viesť k "smrtiacemu vzkrieseniu" infekcií, varoval 11. apríla šéf Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) doktor Tedros Adhanom Ghebreyesus. Členské štáty Európskej únie (EÚ) musia konať koordinovane, aby bola únia do budúcnosti efektívnejšia.

Smutné rekordy

Spojené štáty americké v sobotu 11. apríla zaznamenali smutné prvenstvo, keď počet obetí nového koronavírusu najprv prekonal Taliansko, ktoré hlási 19 468 mŕtvych, a následne presiahol 20-tisíc. 

Japonské ministerstvo zdravotníctva v sobotu 11. apríla zaznamenalo 714 nových prípadov nákazy novým koronavírusom a ďalšie štyri úmrtia. V krajine pritom už piaty deň po sebe hlásia rekordný nárast nových prípadov ochorenia COVID-19. Tokio v sobotu potvrdilo rekordných 197 nových prípadov, čím sa ich celkový počet vyšplhal na 1 902.

Počet obetí v Británii prekročil 12. apríla 10-tisíc, Španielsko hlási najnižší denný prírastok nových prípadov za tri týždne. Vakcína proti novému koronavírusu by mohla byť verejnosti k dispozícii do septembra. V rozhovore pre BBC Radio 4 sa tak 13. apríla vyjadrila profesorka vakcinológie na Oxfordskej univerzite Sarah Gilbert. 

Čína potvrdila najvyšší počet nových prípadov nákazy novým koronavírusom za takmer šesť týždňov. Zo 108 prípadov, ktoré potvrdili v nedeľu, však bolo 98 importovaných. V krajine tak silnejú obavy, že by mohli nakazení cestovatelia spustiť druhú vlnu nákazy.

Bankroty vo svete

Nemecko má ku 13. aprílu viac vyliečených pacientov, ako aktívnych prípadov nového koronavírusu. Srbská polícia 13. apríla zadržala riaditeľa opatrovateľského domova v meste Niš, kde sa 139 ľudí nakazilo novým koronavírusom. Medzi infikovanými je 135 klientov a štyria zamestnanci. 

Všetkých 50 štátov USA už zaznamenalo najmenej jedného mŕtveho človeka v dôsledku nového koronavírusu, ktorý spôsobuje ochorenie COVID-19. V pondelok 13. apríla sa k 49 štátom pridal aj Wyoming. 

Počet bankrotov vo svete sa podľa Coface zvýši o 25 %. Otázkou podľa spoločnosti nie je, ktoré krajiny a odvetvia budú týmto šokom postihnuté, ale ktoré z nich budú ušetrené. Ochorenie COVID-19 spôsobené novým koronavírusom je desaťkrát smrteľnejšie ako pandémia prasacej chrípky z roku 2009. Vyhlásil to šéf Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Poľsko sa chystá zaradiť ku krajinám, ktoré plánujú postupne uvoľňovať niektoré opatrenia, ktoré zaviedli v boji proti šíreniu koronavírusu. Ako v utorok 14. apríla informoval poľský minister. zdravotníctva Lukasz Szumowski, presný zoznam opatrení, ktoré vláda zvoľní, ešte nie je stanovený. 

Pribúdajú závratnou rýchlosťou

V Rusku stúpa počet novonakazených koronavírusom tak prudko ako nikdy. Z pondelka na utorok 14. apríla zaregistrovali tamojšie úrady 2 774 nových prípadov. Predchádzajúci deň pribudlo pre porovnanie 2 558 infikovaných. Celkový počet potvrdených prípadov sa tak vyšplhal už na 21 102. Počet ľudí, ktorí v Rusku ochoreniu COVID-19 podľahli, stúpol o 22 na celkovo 170.

Taliansko v utorok pristúpilo k ďalšiemu uvoľneniu opatrení prijatých v rámci boja proti šíreniu koronavírusu. Talianska vláda povolila opätovné otvorenie viacerých typov obchodov, medzi nimi aj kníhkupectiev a obchodov s detským oblečením.

V domove dôchodcov v Budapešti sa do utorka Bnakazilo koronavírusom viac než 200 ľudí. Desať seniorov mu doteraz podľahlo, informovala v utorok lekárka Cecilia Müllerová. Novozélandská premiérka Jacinda Ardernová a členovia jej vlády sa v stredu 14. apríla na ďalších šesť mesiacov zriekli 20 % svojho platu. Dôvodom je celosvetová pandémia nového koronavírusu, v dôsledku ktorej mnohí obyvatelia ostrova zostali bez práce alebo sú závislí od mzdových dotácií. 

Rušenie opatrní v Európe

Európska komisia v stredu 15. apríla spolu s predsedom Európskej rady predložila spoločný európsky plán na postupné rušenie opatrení na zamedzenie šírenia nákazy prijatých v dôsledku vypuknutia nákazy koronavírusom.

Slovinsko sa 16. apríla rozhodlo uvoľniť niektoré z opatrení, ktoré zaviedlo v minulých týždňoch v záujme zastavenia šírenia koronavírusu. Počnúc týmto víkendom budú môcť Slovinci opustiť svoje trvalé bydlisko a premiestniť sa do svojich víkendových či prázdninových domov na pobreží, v horách či na vidieku.

Na francúzskej lietadlovej lodi Charles de Gaulle sa koronavírusom nakazila tretina posádky. Informovalo o tom 16. apríla francúzske námorníctvo. Podľa ich údajov nákazu potvrdili u 668 z celkovo takmer 2 000 námorníkov. V Španielsku zaznamenali za posledných 24 hodín 5 183 nových potvrdených prípadov nákazy koronavírusom. 

Psychické problémy pre koronavírus

Pandémia nového koronavírusu by mohla mať vážny vplyv na duševné zdravie ľudí a to nielen teraz, ale aj v budúcnosti, varujú britskí psychológovia a psychiatri. Vo svojej novej štúdii v odbornom časopise The Lancet Psychiatry preto vyzývajú na bezodkladné skúmanie tohto problému.

Vo vesmírnom výcvikovom centre v ruskom Hviezdnom mestečku pri Moskve zaznamenali 16. apríla prvý prípad nákazy novým koronavírusom. Oznámilo to centrum pre monitorovanie koronavírusu v Moskovskej oblasti, osobu ale neidentifikovalo.

Koncentrácia oxidu dusičitého v ovzduší naprieč Európou pre uplatňovanie prísnych opatrení zameraných proti šíreniu nového koronavírusu pretrváva na nízkej úrovni.

Uvoľnenie aj sprísňovanie opatrení

Švajčiarske úrady uvoľnia počas nadchádzajúcich dvoch mesiacov reštrikcie týkajúce sa pandémie koronavírusu. Dôvodom je ústup prípadov nákazy v posledných týždňoch. Britská vláda predĺžila vo štvrtok 16. apríla celoštátne opatrenia proti pandémii koronavírusu o ďalšie najmenej tri týždne. 

Ruský prezident Vladimir Putin vo štvrtok 16. apríla naliehal na medzinárodné spoločenstvo, aby sa vystríhalo kritiky Číny za to, že neskoro informovala svet o nebezpečenstve koronavírusu.

V Južnej Kórei rastie počet ľudí, ktorí majú pozitívny test na koronavírus aj po vyliečení. Opätovné nakazenie sa koronavírusom zistili do 17. apríla už u viac ako dvoch percent ľudí, ktorí sa už raz vyliečili.

Systémové chyby a množstvo obetí

Veľká Británia má pravdepodobne najvyšší počet úmrtí na koronavírus v Európe. Vyjadril sa tak 17. apríla popredný expert v oblasti zdravotníctva Anthony Costello. Dôvodom majú byť podľa neho "systémové chyby". Vláda však svoj postup počas pandémie obhajuje.

Afrika sa môže stať novým epicentrom šírenia koronavírusu, varuje Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). Kontinent hlási takmer 19-tisíc infikovaných a najmenej 970 mŕtvych. Nákaza koronavírusom je v populácii omnoho rozšírenejšia ako sa nám zdá z počtu ľudí, u ktorých sa pri bežnom testovaní doteraz potvrdila jeho prítomnosť. Tvrdia to vedci zo Stanford University v americkej Kalifornii, podľa ktorých je koronavírusom nakazených 50- až 85-krát viac ľudí, než ako ukazujú oficiálne čísla. 

Pandémia ako skúška

Pandémiu koronavírusu môžeme brať aj ako skúšku, ktorá má ľudstvo pripraviť na budúcnosť, a tá, ak v skúške obstojme, by mohla byť lepšia a spravodlivejšia ako súčasnosť. Počas nedeľňajšej omše v Ríme, na ktorej bolo v rámci opatrení proti šíreniu koronavírusu prítomných len niekoľko málo kňazov, to povedal pápež František

V Thajsku používajú ako testovacie stanice pre zisťovanie koronavírusu prerobené telefónne búdkyVeľká Británia sa chystá použiť krv osôb, ktoré porazili koronavírus, na liečbu pacientov s týmto ochorením. Informovali o tom 20. apríla s tým, že testy majú zistiť, či bude možné dať plazmu od vyliečených ľudí tým, ktorí s ochorením bojujú.

Dánsko 20. apríla zmiernilo opatrenia obmedzujúce viaceré prevádzky v snahe spomaliť šírenie nového koronavírusu. Od pondelka môžu byť znovu otvorené kaderníctva, tetovacie salóny, autoškoly a fungovať znovu môžu aj zubári a fyzioterapeuti. Opatrenia v pondelok zmiernilo aj Nórsko, deti môžu do škôlok. 

Taliansky premiér Giuseppe Conte v utorok 21. apríla potvrdil, že krajina by mohla začať uvoľňovať obmedzenia súvisiace s pandémiou koronavírusu 4. mája. Zároveň však odmietol nádeje niektorých na úplné uvoľnenie opatrení, ktoré patria k najprísnejším spomedzi západných demokracií.

Ignorácia situácie

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v utorok 21. apríla vyzvala Bielorusko, aby začalo podnikať kroky proti šíreniu koronavírusu. Krajina totiž tvrdohlavo odmieta zmeniť čokoľvek na bežnej prevádzke, továrne, obchody a reštaurácie fungujú naďalej v bežnom režime a diváci zapĺňajú tribúny na športových podujatiach. Bielorusko podľa WHO "musí začať s prijímaním celospoločenských opatrení" a obyvatelia krajiny musia začať praktizovať sociálny odstup, tak ako to robia obyvatelia väčšiny iných krajín.

Generálny tajomník Organizácie Spojených národov (OSN) António Guterres 22. apríla varoval, že svet nemôže v čase pandémie zabúdať na životné prostredie. Opätovne zdôraznil, že koronavírus je pre svet najväčšou hrozbou od druhej svetovej vojny. Pri príležitosti dnešného 50. výročia celosvetovej kampane Deň Zeme však vyhlásil, že "rozvíjajúca sa environmentálna kríza planéty predstavuje ešte hlbšiu núdzovú situáciu".

Druhá vlna koronavírusu v Spojených štátoch by mohla byť ešte horšia než tá prvá.

Klinické testovanie vakcíny

V Nemecku začínajú 22. apríla s testovaním vakcíny proti koronavírusu. Na klinickom teste sa zúčastní 200 ľudí vo veku 18 - 55 rokov. Zhruba 50 % nemeckých firiem v súčasnosti využíva skrátené úväzky, ďalších 18 % počíta s prepúšťaním zamestnancov.

V Indii plánujú pacientov s koronavírusom monitorovať elektronickými náramkami. Program s náramkami je zameraný na sledovanie pacientov v karanténe a pomoc zdravotníkom a poskytovateľom základných služieb. 

Taliansko začne od leta testovať potenciálnu vakcínu proti koronavírusu. Informovalo o tom 23. apríla európske konzorcium pod vedením talianskeho farmaceutického koncernu ReiThera, ktorý v spolupráci s mníchovskou spoločnosťou Leukocare a bruselskou firmou Univercells očkovaciu látku vyvíja.

Polovica úmrtí na nový koronavírus v Európe pripadá na opatrovateľské domovy.

Nové prípady

V Afrike za uplynulý týždeň stúpol počet infikovaných novým koronavírusom o 43 percent. Vo štvrtok 23. apríla o tom informoval šéf Afrického centra pre kontrolu a prevenciu chorôb John Nkengasong.

Francúzsko chce čoskoro na koronavírus testovať až 700-tisíc ľudí za týždeň. Stať by sa tak malo od 11. mája, keď krajina začne s uvoľňovaním obmedzení zavedených v súvislosti s pandémiou.

Maďarská vláda pracuje na nových predpisoch, ktoré umožnia od začiatku mája postupné obnovovanie denných aktivít. Premiér Viktor Orbán v piatok 24. apríla v štátnom rozhlase uviedol, že súčasné pravidlá, na základe ktorých musia ľudia zostať čo najviac doma, nahradia novými opatreniami a dokončia prvú fázu ochrany proti pandémii koronavírusu. 

Muž 24. apríla v americkom meste Atlanta zastrelil nevlastného syna, ktorý nedodržal domácu karanténu súvisiacu s koronavírusom.

Cigarety a nikotín

Juhoafrická republika začne od mája postupne rušiť obmedzenia súvisiace s pandémiou koronavírusu, obnoví aj predaj cigariet. Francúzsko obmedzilo predaj nikotínových náplastí a ďalších náhradných produktov určených fajčiarom, aby tak zabránilo ich hromadnému skupovaniu. 

V Bulharsku začali 24. apríla testovať elektronické náramky na sledovanie ľudí v čase pandémie koronavírusu. Celkovo 50 obyvateľov hlavného mesta Sofia bude mať na ruke zariadenie, ktoré pomocou GPS bude pozorovať ich pohyb.

Francúzsko neotvorí svoje reštaurácie, bary a kaviarne skôr než v júni.

Čína už desiaty deň po sebe nehlási žiadne nové úmrtie v dôsledku koronavírusu. V sobotu 25. apríla v krajine pribudlo 12 nových prípadov nákazy, z toho 11 je zo zahraničia.

Opatrenia súvislosti s pandémiou

India 25. apríla uvoľnila niektoré prísne opatrenia zamerané na boj proti koronavírusu. Vláda povolila otvorenie samostatných obchodov, no do práce sa môže vrátiť len 50 percent zamestnancov, ktorí musia mať ochranné rúška a dodržiavať sociálny odstup. 

Britské zdravotnícke orgány vyzývajú ľudí, aby pre nový koronavírus neignorovali príznaky iných chorôb. Výzva prišla v čase, keď sa začali objavovať obavy z neliečenia rakoviny a iných ochorení, keď sa tamojší systém zdravotnej starostlivosti zameriava na boj s pandémiou.

Tím inžinierov z amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) vyvinul vysokotlakový pľúcny ventilátor, ktorý je špeciálne navrhnutý pre pacientov nakazených novým koronavírusom.

Zvieratá na dvoch norkových farmách v Holandsku mali pozitívne testy na ochorenie COVID-19, ktoré spôsobuje nový koronavírus. Holandské ministerstvo poľnohospodárstva v nedeľu 26. apríla informovalo, že niektorí zamestnanci fariem mali príznaky choroby.

Pandémia už aj v Afrike

V 54 afrických štátoch majú dovedna viac ako 30-tisíc potvrdených prípadov ochorenia COVID-19. V nedeľu 26. apríla to vo svojej správe oznámili Africké centrá pre kontrolu a prevenciu chorôb s tým, že na kontinente evidujú 1 374 úmrtí spôsobených novým koronavírusom. 

Taliansko zaznamenalo 26. apríla najnižší denný nárast úmrtí osôb s ochorením COVID-19, odkedy tam začali v polovici marca platiť prísne reštrikčné opatrenia. 

Na Novom Zélande sa podarilo zastaviť komunitné šírenie, začínajú uvoľňovať opatrenia. "Otvárame ekonomiku, ale neotvárame spoločenský život ľudí," skonštatovala premiérka 27. apríla na pravidelnom vládnom brífingu.

Johnson je späť a Taliansko uvoľní opatrenia

Britský premiér Boris Johnson sa vrátil do práce po tom, ako sa vyliečil z ochorenia COVID-19. V pondelok 27. apríla ráno sa pred novinármi ospravedlnil za svoju dlhšiu absenciu v úrade a poďakoval sa všetkým obyvateľom za odvahu v čase pandémie. 

Taliansko predstavilo plán na uvoľnenie prísnych opatrení zavedených pred siedmimi týždňami s cieľom zamedziť šíreniu koronavírusu. Premiér Giuseppe Conte oznámil, že opatrenia uvoľnia od 4. mája. Ľudia už budú môcť napríklad v malých počtoch navštíviť svojich príbuzných. Parky, stavby a továrne opäť otvoria, avšak školy začnú s vyučovaním až od septembra.

Rusko registruje medzičasom viac chorých na koronavírus ako Čína. Nakazilo sa ním tam už vyše 87-tisíc ľudí, oznámila v pondelok 27. apríla Moskva. Mylný názor, že toxický metanol lieči koronavírus, pripravil v Iráne o život viac než 700 ľudí. Informovalo o tom v pondelok 27. apríla iránske ministerstvo zdravotníctva. 

Otváranie reštaurácií a fabrík

Rakúsko otvára 15. mája reštaurácie, hotely budú nasledovať o dva týždne neskôr. V gastronomických zariadeniach budú môcť pri jednom stole sedieť štyri dospelé osoby plus deti. Povinnosť držať od seba bezpečný odstup sa na zákazníkov nevzťahuje, personál reštaurácií však musí nosiť rúška na tvári.

Takmer mesiac po tom, čo Bangladéš nariadil uzavretie textilných fabrík pre pandémiu koronavírusu, sa 28. apríla výrobné továrne opäť otvárajú, a to aj napriek pretrvávajúcemu riziku smrtiacej nákazy. Dôvodom je tlak v dôsledku obrovských strát, ktoré textilný priemysel zaznamenal v súvislosti s rušením alebo zastavením objednávok.

V austrálskom Sydney opäť otvorili slávnu Bondi Beach. Po piatich týždňoch od uzavretia pre pandémiu koronavírusu sa 28. apríla na pláž vrátili kúpajúci i surferi.

Pandémia ako kľúč ku zmene

Pandémia nového koronavírusu odhalila, aké sú spoločnosti vo svete krehké, no ak budú vlády spolupracovať na spoločných výzvach, môžu ju podľa generálneho tajomníka Organizácie Spojených národov (OSN) využiť ako príležitosť na "prebudovanie nášho sveta k lepšiemu". António Guterres sa tak vyjadril počas dvojdňového medzinárodného stretnutia o klimatickej kríze, pričom tiež povedal, že jedinou efektívnou odpoveďou na súčasnú krízu je "odvážne, vizionárske a spoločné vedenie".

Storočný poľský veterán z druhej svetovej vojny 28. apríla vyhral svoj boj s koronavírusom

Organizácia Spojených národov (OSN) vyzvala Bielorusov, aby pre rastúce šírenie nového koronavírusu v Bielorusku zostali doma.

V Číne zakázali počítačovú hru inšpirovanú koronavírusom. Jej tvorca potvrdil, že jeho cieľom bolo protestovať proti čínskej vláde a jej reakcii na šírenie vírusu.

Tragédia koronavírusu

Wilford a Mary Keplerovci z amerického Wisconsinu spolu žili 73 rokov a zomreli v dôsledku ochorenia COVID-19 len šesť hodín po sebe. Dvojica naposledy vydýchla v nemocnici. Rodinní príslušníci uviedli, že nevedia, kde sa mohli nakaziť koronavírusom. Floridským seniorom budú pandémiu spríjemňovať robotické zvieratká. Robotické zvieratká môžu pomôcť starším prekonať sociálnu izoláciu.

Austrálsky ťažobný magnát Andrew Forrest 29. apríla vyzval, aby sa s celosvetovým vyšetrovaním pandémie nového koronavírusu počkalo do amerických prezidentských volieb.

Poľsko uvoľní ďalšie opatrenia proti šíreniu koronavírusu. Ľudia by však mali naďalej nosiť rúška a udržiavať sociálny odstup najmenej dva metre. Taliansko je pripravené na prípadnú druhú vlnu šírenia koronavírusu, ktorá môže nastať v dôsledku postupného uvoľňovania zavedených opatrení.

Čistý vzduch a zdravie

Vďaka zlepšeniu kvality ovzdušia v čase pandémie za uplynulý mesiac zomrelo v Európe o 11-tisíc ľudí menej na následky znečistenia vzduchu. Britská Univerzita v Oxforde očakáva do polovice júna výsledky z testovania vakcíny proti koronavírusu na ľuďoch. 

Vo švédskom meste Lund sa 30. apríla rozhodli zabrániť združovaniu veľkého množstva ľudí v tamojšom centrálnom parku svojským spôsobom. Rozptýlia v ňom slepačí hnoj.

V jednom z hotelov v Tokiu, kde sa nachádzajú pacienti s miernymi príznakmi ochorenia COVID-19, sa v piatok 1. mája po prvý raz predstavil robotický personál

Nákaza a kontroly v Rusku

Tisícky Španielov v sobotu 2. mája ráno po siedmich týždňoch zákazu vychádzania vyrazili na čerstvý vzduch, aby si zabehali alebo si zajazdili na bicykli. Taliani budú môcť od pondelka 4. mája vyraziť do parkov a verejných záhrad na prechádzky, zabehať si alebo sa povoziť na bicykli. Návštevníci však musia dodržiavať aspoň metrové odstupy a zakázané sú pikniky. Detské ihriská tiež zostanú zatvorené.

Rusko hlási ďalší rekordný denný prírastok prípadov nákazy novým koronavírusom. Ruská Národná garda využije v Moskve na kontrolu dodržiavania zákazov vychádzania počas blížiacich sa sviatkov helikoptéry a drony.

Úrady na Novom Zélande v pondelok 4. mája neoznámili žiadne nové prípady nákazy koronavírusom. Je to po prvý raz od polovice marca, keď sa tam vírus začal šíriť.

Tonikum ako liek

Americký prezident Donald Trump varoval, že koronavírusu by v Spojených štátoch mohlo podľahnúť až 100-tisíc ľudí. Zároveň opätovne odmietol, že by jeho administratíva reagovala na krízovú situáciu príliš pomaly.

Prezident Tanzánie John Magufuli nechá z Madagaskaru doviezť bylinné tonikum ako liek proti ochoreniu COVID-19, aj napriek tomu, že Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) varovala, že zatiaľ nemajú dôkaz o žiadnom lieku.

Rakúske hotely a reštaurácie evidovali v apríli o 130 % viac ľudí bez práce ako vlani.

Podpredsedovia Európskeho parlamentu pre komunikáciu v pondelok 4. mája vyzvali členské štáty, aby urobili viac pre informovanie verejnosti o krokoch Európskej únie (EÚ) a o vzájomnej solidarite v boji proti novému koronavírusu.

V Európe bol skôr

Francúzsko malo zrejme prvý prípad už v decembri. Francúzsky lekár si znovu prešiel záznamy pacientov, ktorých prijali v decembri a januári s príznakmi podobnými chrípke, a rozhodol sa pretestovať vzorky 14 z nich.

Vo francúzskom meste Cannes budú prostredníctvom kamier monitorovať nosenie rúšok a dodržiavanie sociálneho odstupu ľudí. 

Španielska vláda vyhlási štátny smútok za viac ako 25 800 obetí nového koronavírusu v krajine. Oznámil to v stredu 6. mája premiér Pedro Sánchez s tým, že detaily o štátnom smútku spresní, keď sa v krajine postupne uvoľnia obmedzujúce opatrenia. 

Nárast nakazených

Počet potvrdených prípadov koronavírusu v Afrike stúpol za posledný týždeň končiac utorkom 5. mája o 42 percent. Oznámilo to Africké centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb. Celkový počet prípadov registrovaných na kontinente by mal v stredu prekročiť už 50-tisíc, pričom obetí bude viac než 2 000.

 Vo Veľkej Británii zomrelo v dôsledku nového koronavírusu, ktorý spôsobuje ochorenie COVID-19, už celkovo 30 076 ľudí.

Prezident vo štvrtok 7. mája Donald Trump označil pandémiu koronavírusu za doteraz "najhorší útok" na Spojené štáty, pričom nezabudol ukázať prstom na Čínu. Trump povedal, že pandémia zasiahla USA tvrdšie než japonský útok na Pearl Harbor počas druhej svetovej vojny alebo teroristické útoky z 11. septembra 2001.

Japonsko vo štvrtok 7. mája schválilo experimentálny liek remdesivir na liečbu ochorenia COVID-19, ktoré spôsobuje nový koronavírus. 

Liečba plazmou

Liečba pomocou plazmy od osoby, ktorá sa z ochorenia COVID-19 zotavila, viedla k rapídnemu zlepšeniu stavu ženy postihnutej touto chorobou. Oznámil to vo štvrtok 7. mája riaditeľ nemocnice v poľskom meste Kedzierzyn-Kožle Jacek Mazur.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) neodporúča zatvoriť všetky trhy so živými zvieratami. Mnohí pritom tvrdia, že takýto trh v čínskom meste Wu-chan zohral kľúčovú úlohu v šírení nového koronavírusu.

V Taliansku zomrelo v dôsledku nového koronavírusu, ktorý spôsobuje ochorenie COVID-19, už celkovo 30 201 ľudí. V piatok 8. mája potvrdili ďalších 243 úmrtí a celkový počet infikovaných sa vyšplhal na 217 185.

Koronavírus v Bielom dome

Hovorkyňa amerického viceprezidenta Mikea Pencea sa nakazila novým koronavírusom. Informoval o tom v sobotu 9. mája Biely dom. Ide pritom už o druhú osobu pracujúcu pre Biely dom, ktorú tento týždeň pozitívne otestovali na ochorenie COVID-19. Prezident Donald Trump napriek tomu tvrdí, že sa “neobáva” rozšírenia vírusu v Bielom dome.

Španielsko v pondelok 11. mája ohlásilo najnižší počet nových prípadov nákazy a úmrtí spojených s novým koronavírusom za niekoľko týždňov. V mexickom väzení zomrel v pondelok 11. mája známy drogový boss Moisés Escamilla May. Stalo sa tak po tom, čo sa nakazil koronavírusom. Kosovský premiér Albin Kurti je v domácej karanténe po tom, čo sa vystavil možnej nákaze koronavírusom. 

Nemecká vláda uvoľní 750 miliónov eur na urýchlenie vývoja a výroby vakcíny proti novému koronavírusu. Informovala o tom v pondelok 11. mája ministerka školstva a výskumu Anja Karliczek.

V čínskom Wu-chane, ktoré bolo pôvodným epicentrom koronavírusu, sa 11. mája objavili nové prípady nákazy. O piatich novo infikovaných informovali úrady v pondelok. Ide pritom o prvé prípady od 3. apríla.

Technologická pomoc

Americký štát New York spúšťa 11. mája výcvikový plán pre takzvaných vírusových detektívov, ktorých plánuje využiť pri hľadaní ľudí, ktorí sa mohli dostať do kontaktu s koronavírusom. Výcvik sa uskutoční prostredníctvom päť až šesťhodinového online kurzu. Nemocnica Mount Sinai v New Yorku spolupracuje so spoločnosťou Google na diaľkovom monitorovaní pacientov s novým koronavírusom. 

Nemecko potvrdilo 12. mája 933 nových prípadov nákazy koronavírusom za 24 hodín. V predchádzajúci deň pritom hlásili len 357 prípadov.

Čínske mesto Wu-chan plánuje otestovať na koronavírus všetkých svojich 11 miliónov obyvateľov. Informovali o tom 12. mája štátne médiá. Plán je zjavne už v prvotných štádiách a všetky mestské časti dostali pokyn na predloženie detailov k tomu, ako by sa 10-dňové testovanie mohlo uskutočniť.

Rakúski obchodníci vyzývajú vládu, aby podporila opätovné naštartovanie spotreby zaslaním hotovosti na účty obyvateľov. Šek na 500 eur navrhujú vyplatiť všetkým osobám s trvalým pobytom v krajine, vrátane detí a dôchodcov. 

Vďaka zdravotníkom

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov je od 12. mája v nemocnici po tom, ako mal pozitívny test na nový koronavírus

Po celom Česku sa počas utorkového poludnia rozozneli zvony ako symbolické poďakovanie zdravotníkom za nasadenie počas epidémie koronavírusu pri príležitosti Medzinárodného dňa zdravotných sestier.

Úrady v centrálnom Grécku začali 13. mája rozsiahle testovanie na koronavírus a hľadanie osôb, ktoré prišli do kontaktu s nakazenými ľuďmi. Deje sa tak po tom, čo v meste Larissa zaznamenali šírenie vírusu. 

Najstaršia žena sa vyliečila

Z ochorenia COVID-19 sa v Španielsku zotavila 113-ročná žena, považovaná za najstaršiu v krajine. Informujú o tom 13. mája tamojšie úrady, podľa ktorých Marii Branyas koronavírus diagnostikovali ešte v marci a po týždňoch v izolácii sa vyliečila.

Chris Cassidy z amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) poslal z Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS) pozdrav plný nádeje pre ľudí na Zemi, ktorí bojujú s pandémiou koronavírusu. 

Taliansko začne uvoľňovať obmedzenia týkajúce sa cestovania, ktoré zaviedlo v rámci boja proti šíreniu nového koronavírusu. Na základe vyhlásenia, ktoré vláda zverejnila v sobotu ráno, sa obyvatelia budú môcť od pondelka voľne pohybovať v rámci regiónu, kde žijú.

Viac ako v Číne

India zaregistrovala viac infikovaných novým koronavírusom ako Čína. Tamojšie ministerstvo zdravotníctva v sobotu uviedlo, že celkovo zaregistrovali 85 940 nakazených a 2752 mŕtvych.

Britskí vedci začali testovať, či psy dokážu rozpoznať infekciu novým koronavírusom u človeka predtým, ako sa uňho prejavia príznaky. Talianski lekári spájajú pandémiu koronavírusu so zvýšeným výskytom zápalového syndrómu medzi deťmi. 

Španielsky premiér Pedro Sánchez chce v parlamente navrhnúť, aby v súvislosti s bojom proti novému koronavírusu predĺžili núdzový stav o ďalší mesiac.

Mačky dokážu infikovať novým koronavírusom iné mačky. Výskumníci v novej štúdii upozorňujú, že mačky však v celkovom šírení vírusu nezohrávajú žiadnu úlohu.

Cestovanie a otváranie obchodov

Grécko v pondelok 18. mája znovu otvorilo aténsku Akropolu a ďalšie historické pamiatky. Súčasťou ďalšieho uvoľňovania opatrení proti šíreniu koronavírusu, ktoré v krajine zaviedli koncom marca, je aj opätovné otvorenie stredných škôl, nákupných centier a povolenie cestovania v pevninskej časti Grécka. Cestovanie na ostrovy zostáva naďalej zakázané.

Globálni lídri z oblasti zdravotníctva sa budú snažiť o nezávislé vyšetrenie reakcií na pandémiu koronavírusu. V pondelok 18. mája sa v ženevskom sídle Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) uskutočnilo virtuálne stretnutie vyslancov jej 194 členských štátov. Čína poskytne dve miliardy dolárov (1,84 miliardy eur) na boj proti pandémii koronavírusu. 

Za posledných 24 hodín, k 18. máju, podľahlo v Moskve koronavírusu 77 ľudí, čo je doteraz najviac od začiatku spisovania štatistík v ruskej metropole.

Len týždeň po tom, čo tretina francúzskych školákov opäť zasadla do školských lavíc, zaznamenali úrady znepokojivý vývoj - približne 70 nových prípadov koronavírusu súvisiacich so školami

Obnova ekonomiky

Francúzsko a Nemecko navrhujú program v objeme 500 mld. eur na obnovu ekonomiky po pandémii koronavírusu. Fond sa má zameriavať na krajiny najviac zasiahnuté krízou.

Americký prezident Donald Trump oznámil, že berie hydroxychlorochín, aby odvrátil hrozbu koronavírusu. Predstavitelia z oblasti zdravotníctva však varujú, že nemusí byť bezpečný.

Dve čínske provincie ohlásili 19. mája v reakcii na pandémiu programy odškodňovania, ktoré majú ponúknuť alternatívu chovateľom divých a exotických zvierat. Netopiere a šupinavce, ktoré sú v častiach Číny považované za delikatesu, môžu na človeka prenášať smrtiaci koronavírus. 

Šéfka britského úradu pre turizmus Visit Britain Patricia Yatesová vyjadrila 20. mája podporu myšlienke takzvaných leteckých mostov s krajinami s nízkym výskytom koronavírusu.

Pokrok Afriky a koronavírus

Pandémia koronavírusu ohrozuje progres v Afrike a mohla by milióny ľudí uvrhnúť do extrémnej chudoby, varuje generálny tajomník Organizácie Spojených národov (OSN) António Guterres.

Medzinárodná energetická agentúra (IEA) varovala, že developerské spoločnosti tento rok postavia menej veterných fariem a projektov na výrobu solárnej energie oproti roku 2019, keď zaznamenali v tejto oblasti rekord. 

Španielsky premiér Pedro Sánchez požiadal parlament, aby predĺžil núdzový stav, ktorý jeho vláda využíva na kontrolu pandémie koronavírusu. Tá si doteraz v krajine vyžiadala životy najmenej 27-tisíc Španielov. 

V Taliansku cirkuloval skôr

Štúdia milánskej polikliniky naznačuje, že koronavírus cirkuloval v krvi od darcov bez symptómov už skôr, než v krajine 21. februára v meste vzdialenom asi hodinu od Milána potvrdili prvý prípad domáceho prenosu nákazy.

Počet potvrdených prípadov ochorenia COVID-19 na celom svete prekročil 21. mája päť miliónov

Kapské mesto sa stalo ohniskom šírenia nového koronavírusu v Juhoafrickej republike a zároveň jedným z ohnísk v rámci kontinentu.

Rakúsko sa pripravuje na letnú turistickú sezónu, pričom sa však zároveň snaží zabezpečiť, aby sa nový koronavírus opäť nerozšíril.

Trump útočí na vedcov

Americký prezident Donald Trump počas 21. týždňa dvakrát nielenže spochybnil výsledky vedeckých štúdií, ktoré mu protirečia, ale zároveň bez dôkazov obvinil ich autorov, že ich motivovali politické záujmy a snahy o podkopanie jeho zámerov uvoľniť obmedzenia zamerané proti šíreniu nového koronavírusu. Bývalý komorník z Bieleho domu, ktorý pracoval pre 11 prezidentov, zomrel vo veku 91 rokov na ochorenie COVID-19.

Britskí vedci, ktorí testujú experimentálnu vakcínu proti novému koronavírusu, plánujú v rámci výskumu imunizovať viac ako 10-tisíc ľudí, aby zistili, či ich vakcína funguje.

Nemecký regionálny politik údajne navrhuje prijať pacientov s ochorením COVID-19 z Ruska, kde k 22. máju zaznamenávajú prudký nárast prípadov.

Indonézsky viceprezident Ma’ruf Amin sa v mene vlády ospravedlnil všetkým občanom za to, že hrozba v podobe ochorenia COVID-19 v krajine ešte stále pretrváva.

Vítajú turistov

V Portugalsku sú turisti vítaní a pre ľudí, ktorí pricestujú lietadlami, nebude platiť žiadna karanténa. Oznámil to v piatok 22. mája portugalský minister zahraničia Augusto Santos Silva. 

Situácia okolo pandémie sa v Rusku stabilizovala a počet nových infekcií klesá. Uviedol to v piatok 22. mája ruský prezident Vladimir Putin.

Brazílske ministerstvo zdravotníctva v piatok 22. mája oznámilo, že za 24 hodín zaznamenali 20 803 nových prípadov nákazy koronavírusom. V najhoršie zasiahnutom štáte v Latinskej Amerike je to rekordný denný prírastok nových prípadov.

Liečba aj protesty

Francúzsky minister zdravotníctva chce obmedziť využívanie populárneho lieku proti malárii v rámci liečby nového koronavírusu.

Niekoľko tisíc podporovateľov španielskej krajne pravicovej strany Vox sa 23. mája zišlo v Madride, Barcelone, Seville a iných mestách na proteste proti vláde a jej riešeniu pandémie nového koronavírusuŠpanielsko v júli otvorí svoje hranice zahraničným turistom. V sobotu 23. mája to oznámil premiér Pedro Sánchez.

Francúzsko uvoľňuje svoje opatrenia na hraniciach, ktoré zaviedlo pre pandémiu nového koronavírusu. Od pondelka 25. mája ruší hraničné kontroly, ktoré tam boli od marca, a namiesto nich zavádza námatkové kontroly na viacerých miestach, uvádza sa v stanovisku vlády. 

Nákupy pre seniorov

Vymedzené hodiny pre nákupy seniorov v Českej republike končia. Opatrenie, ktoré malo obmedziť šírenie koronavírusu medzi starými ľuďmi, ktorí sú najohrozenejšou skupinou, zrušila v pondelok vláda. Oznámil to 25. mája minister priemyslu Karel Havlíček.

V guatemalskej textilnej továrni malo vyše 200 zamestnancov pozitívny test na koronavírus. V súčasnosti čakajú na výsledky testov ďalších pracovníkov. Britská lieková agentúra schválila 26. mája použitie experimentálneho lieku remdesivir na liečbu pacientov s ochorením COVID-19

Britský premiér Boris Johnson pozval ruského prezidenta Vladimira Putina na online summit o vývoji vakcíny proti koronavírusu. Informovalo o tom v utorok 26. mája britské veľvyslanectvo v Moskve.

V Rusku podľahlo koronavírusu k 25. máju už 101 zdravotníkov. Informovali o tom ruskí predstavitelia s odvolaním sa na dáta poskytnuté regionálnymi úradmi.

Viac o novom koronavíruse vám ponúkame i v článkoch:

Zdroj

  • SITA
  • WebNoviny

Naposledy aktualizované 09.06.2020

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Mgr. Simona Morvayová

Mgr. Simona Morvayová

Moje štúdium na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre som ukončila magisterským titulom. Päť rokov som študovala odbor učiteľstvo slovenského jazyka v kombinácii s etickou výchovou. Momentálne pracujem v oblasti médií, kde okrem iného spravujem dva portály súvisiace so zdravím a zdravou stravou. Moja vášeň k jedlu a zdravým pokrmom pochádza už zo strednej školy. Keďže som študovala päť rokov na hotelovej strednej, mám k strave a novým receptom dlhodobý vzťah. Rada varím a vymýšľam nové recepty, ktoré zväčša musia byť zdravé a plné vitamínov. V prípade varenia ide skutočne o moju vášeň. Súčasná doba prináša množstvo možností a tém, ktorým sa dá práve prostredníctvom jedla venovať. Zaujímam sa aj o bezlepkové a bezlaktózové recepty. K týmto receptom ma priviedli vlastné zdravotné problémy, ale aj celiatik v rodine. Moje ďalšie záľuby okrem práce a varenia sú oddych pri jóge a behaní.

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Koronavírus COVID-19: Počet nakazených a počet úmrtí Slovensko a svet (Aktuálne štatistiky 26. 10. 2021) Koronavírus COVID-19: Počet nakazených a počet úmrtí Slovensko a svet (Aktuálne štatistiky 26. 10. 2021)

Koronavírus zasiahol do životov obyvateľov Slovenska, ale aj iných svetových krajín. Celosvetovo sú nakazené tisíce ľudí, mnohí vírusu aj podľahli.

Koronavírus COVID-19: Počet nakazených Slovensko, vždy aktuálne štatistiky 26. 10. 2021 Koronavírus COVID-19: Počet nakazených Slovensko, vždy aktuálne štatistiky 26. 10. 2021

Tu nájdete vždy aktuálny počet nových pozitívne testovaných osôb prostredníctvom PCR testov na Slovensku.

Tretia vlna koronavírusu covid-19 na Slovensku: Opatrenia a aktuálne informácie k 26. 10. 2021 Tretia vlna koronavírusu covid-19 na Slovensku: Opatrenia a aktuálne informácie k 26. 10. 2021

Pozrite si s nami aktuálne nariadenie a platné opatrenia na zamedzenie šírenia koronavírusu na Slovensku.

Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 na Slovensku ku dňu 26. 10. 2021 Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 na Slovensku ku dňu 26. 10. 2021

Nový koronavírus COVID-19 sa stále šíri na Slovensku aj vo svete. Pozrite sa s nami na aktuálne dianie v súvislosti s koronavírusom u nás.

Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 vo svete, Taliansku a Česku ku dňu 26. 10. 2021 Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 vo svete, Taliansku a Česku ku dňu 26. 10. 2021

Prinášame vám vždy aktuálne a priebežné správy o dianí okolo pandémie koronavírusu COVID-19 vo svete, deň po dni.


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.