späť na zoznam článkov

Dovolenkujete v horách? Vyhnite sa úrazom i iným nepríjemnostiam

Autor: Zdravotnícky pracovník Bc. Ivona Heczková
Dovolenkujete v horách? Vyhnite sa úrazom i iným nepríjemnostiam
Zdroj foto: Getty images

Horúce letné počasie ženie ľudí nie len k vode, ale i k horám. Vysokohorská turistika umožňuje športové vyžitie i kontakt s prírodou. Narastajúca popularita turistiky a iných horských aktív však zo sebou prináša i väčší výskyt úrazov.


Slovensko sa môže pýšiť krásnou prírodou, čarovnými dolinami i majestátnymi horami. Aktivity v lone prírody umožňujú príjemné uvoľnenie, relaxprekonávanie seba samého. A to nie len po fyzickej, ale i psychickej stránke.

I pre deti sa čoraz viac umožňujú športovéadrenalínové zážitky v horskom prostredí. Toto všetko však zo sebou prináša i určité riziko. Hory sú krásne, no netreba zabúdať i na to, že môžu byť i kruté.

Počasie sa v horách správa inak

Poveternostné podmienky často znepríjemňuje až znemožňuje pohyb, nielen vo vyšších polohách. Počasie je často nestabilné, čo je problém najmä pri dlhších trasách. 

Pred nástupom na túru si vždy overte poveternostné podmienky, výskyt búrok i náročnosť a dĺžku terénu. Prečítajte si tiež zaujímavý článok: Búrka a ničivá sila blesku môže ohroziť vás život.

Na túry sa odporúča vyraziť ráno. Výskyt búrok a zmeny počasia sú najčastejšie v poobedných hodinách. Vtedy je vhodné už byť v bezpečí chaty, alebo aspoň na zostupe.

Nepodceňte výbavu ani náročnosť trasy

Terén môže byť pre niekoho veľmi náročnýnebezpečný. Trasu voľte s ohľadom na vaše fyzické schopnosti i aktuálne počasie. 

Obuv je pri pohybe v teréne základom. Mala by dostatočne fixovať členok a zvládnuť i šmykľavý, či nerovný terén.

Na dlhšiu túru nevoľte nové topánky. Nerozchodená obuv vám ľahko spôsobí otlaky, čo určite nie je nič príjemné. Najmä ak vás ešte čaká dlhá trasa, alebo ženie zlé počasie.

Do vaku si pribaľte rezervné oblečenie i oblečenie, ktoré si privlečiete pre prípad ochladenia. Rátajte s tým, že sa počas túry spotíte. Teplota je vo vyšších polohách výrazne nižšia.

Zmena počasia je v horách často bežná a nepredvídateľná. Preto sa na tieto situácie pripravte, aby ste si z túry zobrali pekne zážitky a nie zápal pľúc.

Nezabúdajte na dostatok tekutín. Pri fyzickej aktivite sa tekutiny strácajú z tela veľmi rýchlo. Ľahko sa môžete dehydrovať, čím si náročnosť túry niekoľko násobne sťažíte, alebo sa i ohrozíte na zdravý.

Telo stráca tekutiny nielen potom, ale aj dýchaním, močom a stolicou. Možno vás zaujme i článok: Správny pitný režim v lete. Koľko tekutín je málo a koľko veľa?

.

V prípade potreby svetla, sa na mobil radšej nespoliehajte a do vaku si pribaľte čelovku. Baterku v mobile si šetrite v prípade potreby zavolania pomoci, alebo zamerania GPS polohy. Z rovnakých dôvodov použite na vytvorenie fotiek radšej fotoaparát ako mobil.

Ak plánujete túru s náročným terénom, je vhodné ak to ohlásite na recepcii hotela, poprípade horskej službe.

Prechádzky a zdolávanie hôr je balzam pre dušu. Na to aby ste mali tu pravú radosť z pohybu, rátajte s únavouzmenami počasia. Preto sa dôkladne pripravte na situácie, kedy by vás mohlo zastihnúť vyčerpanie, hlad či nepriazeň počasia.

 

Základná výbava a odporučenie na hory:

 • správne oblečenie
 • rezervné blečenie
 • vhodná obuv
 • dostatok tekutín
 • jedlo - napríklad energetické tyčinky, banán, jablko
 • baterka

Úrazy, poistenie a horská záchranná služba

Vznik poranenia či úrazu majú často na svedomí neznalosť terénu, podcenenie náročnosti trasy, či nedostatočná výzbroj a výstroj. I počasie má obrovský vplyv na vznik úrazu a poranenia.

Pomoc horskej služby nemusí byť vždy jednoduchá. Dôvodom môže byť nepriaznivé počasienedostupnosť terénu. Preto je mimoriadne dôležité, aby prvá pomoc bola poskytnutá včassprávne.

Základné povinnosti turistu v horách:

 • dodržiavanie pokynov horskej služby
 • dodržiavať a riadiť sa výstražnými a informačnými zariadeniami
 • neohrozovať zdravie a život sebe, ani iným osobám
 • poranenie, alebo nezvestnosť hlásiť neodkladne horskej službe

Pri záchrane a zasahovaní v horách, treba podľa horskej záchrannej služby, odlišovať poskytnutie zdravotnej starostlivostitechnický zásah. Úkony, ktoré sa týkajú poskytnutia zdravotnej starostlivosti, uhrádza štandardne zdravotná poisťovňa.

Technický zásah si musí pacient uhradiť sám. Ide napríklad o náklady spojené s vyhľadávaním, vyslobodzovaním, pátraním, či prepravou raneného.

Pokiaľ teda nechcete platiť napríklad prevoz vrtuľníkom z vlastného vrecka, je vhodné ak sa na hory poistíte. Zásahy nie sú na horách nič lacné. V priemere sa cena takéhoto zásahu pohybuje okolo 1000 eur. Pri vrtuľníku môže ísť až okolo 4000 eur a viac.

V dnešnej dobe je možné poistiť sa i cez sms. Niektoré poisťovne ponúkajú i možnosť poistiť sa priamo v turistických centrách. Platnosť však nadobúda až po zaplatení poistného.

Poistenie sa vyžaduje v horských oblastiach, kde pôsobí Horská záchranná služba:

 • Belianske Tatry
 • Vysoké Tatry
 • Západné Tatry
 • Nízke Tatry
 • Slovenský raj
 • Malá Fatra
 • Veľká Fatra
 • Pieniny
 • Stredné Beskydy
 • Kysucké Beskydy
 • Moravsko-sliezske Beskydy
 • Kysucká vrchovina
 • Bukovské vrchy
 • Kremnické vrchy
 • Javorníky

Poistenie sa vzťahuje iba na dospelésvojprávne osoby. Deti sú v prípade núdze ošetrené bezplatne. Pri rodinnom výlete je teda potrebné poistiť iba dospelé osoby.

Najčastejšie úrazy na horách, prvá pomoc a prevencia

Medzi najčastejšie príčiny vzniku úrazov patria pošmyknutia, pády i poranenia padajúcimi predmetmi. Úrazy, ktoré sa vyskytujú pomerne často sú poranenia hlavy, členka, kolien, dehydratácia či prechladnutie.

Slnko páli nie len pri vode ale i na horách. Prečítajte si tiež články o opaľovaníopaľovacích krémoch.

Úraz hlavy

Poranenia hlavy sú vo vysokohorskom prostredí pomerne časté. Príčinou môžu byť pády, ale i poranenie padajúcimi predmetmi. Najčastejšie ide o uvoľnený kameň, alebo skalu.

V niektorých prípadoch sa môže v rane vyskytovať i úlomok cudzieho telesa. Nikdy sa ho však nepokúšajte z rany vybrať. Mohli by ste ranu ešte viac poškodiť alebo zhoršiť krvácanie. To isté platí v prípade vyčnievajúcich kostných úlomkov z akejkoľvek rany.

Poranenia hlavy sa v jednoduchosti môžu rozdeliť na otvorenézatvorené. Podstatou prvej pomoci pri otvorených poraneniach je zastaviť krvácanie a ranu prekryť.

Všímať si treba príznaky i správanie postihnutého. Pri zmätenosti, strate pamäti, môže ísť o otras mozgu. Nepodceňujte akékoľvek zvláštne správanie či vedomie i pár hodín po úraze.

Pri otvorených ránach hlavy býva prítomné silné krvácanie. Príčinou je bohaté cievne zásobenie hlavy.

Ako sa vyhnúť úraze hlavy

Každý vysokohorský turista by mal mať turistickú prilbu, ktorá ochráni pred poranením pri páde, alebo náraze padajúcim predmetom. Obozretní buďte najmä pri nestabilnom teréne. Pri uvoľnení skaly, či kameňa a jeho padaní vždy upozornite turistov pod vami hlasným zvolaním napríklad: pozor skala!

Poranenie hrudníka

Kostný skelet hrudníka chráni životne dôležité orgány. Tvoria ho rebrá, hrudná kosť a chrbtica.

Najčastejšie poranenie hrudníka býva pri páde s nárazom na hrudník. Pomliaždenie rebier je síce menej závažné, no veľmi bolestivé poranenie. Pri narazených rebrách sa vytvára opuch a veľká bolestivosť najmä pri dýchaní.

Pri zlomenine rebier môžete pri pohmate cítiť jemný praskot spôsobený zlomenými kostnými úlomkami. Odborne sa tomuto príznaku hovorí krepitus.

Vážnejším stavom je takzvaný tenzný pneumotorax. Ide o stav, kedy nastáva prenikanie vzduchu do hrudnej dutiny. Pľúca sú utláčané a nedokážu sa rozvíjať ako by sa mali.

Otvorenú hranu na hrudníku, cez ktorú prúdi spomínaný vzduch, je potrebné prekryť nepriedušnou fóliouoblepiť z troch strán. Spodná strana zostáva neprelepená. Takéto prekrytie zabráni, aby sa pri nádychu vzduch dostával do hrudnej dutiny a pri výdychu umožňuje jeho čiastočný odchod do vonkajšieho priestoru.

Bránica a ostatné brušné svaly zväčšujú pri dýchaní objem hrudníka. Tým vzniká podtlak a pľúca sa rozvíjajú. Tak funguje mechanika dýchania. Pri poranení môže do hrudnej dutiny vnikať vzduch, čo spomínanú prácu pľúc sťažuje.

Poranenia brucha

Poranenia brucha bývajú taktiež najčastejšie spôsobené pádom, s nárazom o pevnú prekážku. Objaviť sa môže bolesť, opuch, či modrina.

Najzávažnejším prejavom je takzvané doskovité brucho. Défense musculaire - ako sa mu odborne hovorí, sa prejavuje napnutou brušnou stenou, ktorá je ťažko priehmatná a bolestivá.

Môže poukazovať na závažný stav, ktorým je krvácanie do brušnej dutiny. Pacient býva bledý, spotenýschvátený.

S akýmkoľvek vnútorným krvácaním treba rátať i bez prítomnosti typických príznakov. Tie sa môžu prejaviť i s niekoľko hodinovým oneskorením.

Prvá pomoc spočíva v upokojení pacienta, vykonaní protišokových opatrení a zabezpečení transportu. Otvorené rany treba prekryť sterilnou gázou a ak je prítomné krvácanie, pokúsiť sa ho zastaviť.

Za žiadnych okolností nezatláčajte dnu vyčnievajúce orgány.

Poranenie panvy

Zlomeniny panvy patria medzi pomerne vážne poranenia. Pri takejto zlomenine, môžu byť krvné straty až 3000ml. Ľahko sa rozvíja šok, ktorý je spôsobený krvnými stratami.

Zmiernenie krvácania môže zabezpečiť fixácia panvy jej stiahnutím. Použiť môžete, plachtu, uterák či kus oblečenia.

Úraz chrbtice

Poranenia chrbtice taktiež patria medzi časté úrazy. Môže ísť o poranenia stavcov, ich častí a výbežkov, ale i väzov a svalov.

Vážnym stavom je, ak nastane poranenie miechy. Najčastejšou príčinou sú pády. Medzi príznaky patrí bolesť, opuch, deformácia chrbtice a pri vážnejšom prípade i poruchy citlivosti, tŕpnutiemravčenie v končatinách.

Poranenie miechy môže vzniknúť i druhotne, pri vyslobodzovaní, alebo nešetrným transportom. Pri podozrení na úraz chrbtice sa snažte s poraneným manipulovať čo najmenej. Avšak v prípade bezvedomia s poruchou dýchania má záklon hlavy a spriechodnenie dýchacích ciest prednosť.

Úrazy končatín

Úrazy končatín zahŕňajú širokú škálu poranení. Patria sem zlomeniny, pomliaždenie, vykĺbenie i podvrtnutie. Zistiť druh poranenia bez RTG snímku ja často krát ťažké.

Príznakmi sú bolesť, opuch, deformácia a krvná podliatina. Súčasťou takýchto poranení býva i poranenie svalov a šliach. Pri vonkajších zlomeninách i krvácanie.

V rámci prvej pomoci sa snažte končatinu znehybniť, otvorené rany sterilne prekryť a krvácanie zastaviť. Viac si prečítajte v článku: Leto je obdobím častých úrazov nôh

Šok

Slovo šok radi používame v hovorovej reči, ako niečo, čo nás prekvapí. Hoci nás hory môžu svojou krásou šokovať, pravým zmyslom slova šok je nepomer medzi potreboudodávkou živínkyslíka. 

Má svoje typické prejavy a výrazne ohrozuje organizmus. Spôsobený môže byť napríklad stratami krvi. Vtedy hovoríme o hemoragickom šoku. Prečítajte si aj o ostatných druhoch šoku a ich prejavoch v článku o šoku.

 

V tabuľke uvádzame protišokové opatrenia - 5T a polohy pri rôznych poraneniach

Protišokové opatrenia   Protišokové polohy  
Ticho
 • ranený býva vystrašený, má strach o svoj život
 • upokojenie pacienta
 
Protišoková poloha (trendelenburgova)
 • poloha na chrbte s vyvýšenými dolnými končatinami
 • umožňuje lepší prietok krvi k životne dôležitým orgánom
 • nepoužíva sa pri poraneniach hlavy
Teplo
 • pri šoku je výrazný pocit chladu
 • raneného zakryte, zohrievajte
Poloha na chrbte s podloženou hlavou
 • pri poraneniach hlavy
 • zmierňuje krvácanie
Tekutiny
 • ranenému nepodávajte tekutiny 
 • pri výraznom pocite smädu ovlažte pery
Poloha na chrbte s pokrčenými nohami
 • používa sa pri poraneniach brucha
 • zmierňuje bolesť brucha
Tíšenie bolesti
 • znehybnenie ranenej končatiny
 • úľavová poloha
Poloha v polosede (ortopnoická)
 • používa sa pri poraneniach hrudníka
Transport
 • zabezpečte ranenému transport do nemocnice
Stabilizovaná poloha
 • používa sa pri bezvedomí
 • poloha na boku, s miernym záklonom hlavy

 

Skaly, lezenie a možné poranenia

Osobitný druh poranenia je poranenie chrbtice pri lezení s lezeckou sedačkou, bez hrudného úponu. V prípade pádu zo skaly môže nastať neprirodzené prehnutie chrbtice, čo spôsobuje jej poškodenie. Prevenciou je používanie lezeckej sedačky aj s hrudným úväzom.

Okrem odrenín, pomliaždenín a podvrtnutí, sa pri lezení môže vyskytnúť i takzvaná trauma z visu na lane. Ide o prípad, keď lezec z nejakých príčin zostane visieť v sedačke na skale.

V dôsledku stiahnutiazaškrtenia svalov a ciev sedačkou, dochádza k poruche žilového návratu. Dôsledkom je strata citlivostihybnosti končatín.

Vplyvom hromadenia sa krvi v dolných končatinách a jej narušenom spätnom návrate do srdca, nastáva nedostatočné prekrvenie mozgu a bezvedomie.

Zradná je najmä záchrana takéhoto postihnutého. Pri príliš rýchlom návrate nahromadenej krvi z dolných končatín, môže nastať preťaženie srdcatoxický účinok splodinami metabolizmu, ktoré sa hromadia pri poruche obehu krvi.

Následkom útlaku lezeckých postrojov môže vzniknúť takzvaná rabdomyolýza. Ide o rozpad svalových buniek, čo môže viesť k zlyhaniu obličiek.

Preventívne opatrenia v tomto prípade predstavujú najmä používanie celotelového úväzu. Ide o kombináciu sedaciehohrudného úponu, pri ktorom sa predlžuje čas než dôjde k rozvoju šoku. Podľa možnosti teba striedavo odľahčovať končatiny a čo najviac nimi pohybovať.

Ďalšie zaujímavé zdroje:

 • hory.sk - Portál, ktorý sa venuje počasiu a podmienkam na horách
 • hzs.sk - Aktuálne informácie horskej záchrannej služby
 • solen.sk - Poranenia lebky a mozgu
 • solen.sk - Poranenia chrbtice a miechy
 • solen.sk - Krvácanie z rán a telesných otvorov

Naposledy aktualizované 13.10.2021

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Zdravotnícky pracovník Bc. Ivona Heczková

Zdravotnícky pracovník Bc. Ivona Heczková

Vyštudovala strednú zdravotnícku školu v Považskej Bystrici a Urgentnú zdravotnú starostlivosť v Nitre. Po dobu jedného roka pracovala vo Fakultnej nemocnici v Nitre na jednotke intenzívnej starostlivosti a Klinike anestéziológie a intenzívnej medicíny. Od roku 2009 pôsobí v oblasti urgentnej medicíny ako zdravotnícky záchranár. Kratšiu dobu i ako medicínsky supervízor

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Koronavírus COVID-19: Počet nakazených a počet úmrtí Slovensko a svet (Aktuálne štatistiky 25. 10. 2021) Koronavírus COVID-19: Počet nakazených a počet úmrtí Slovensko a svet (Aktuálne štatistiky 25. 10. 2021)

Koronavírus zasiahol do životov obyvateľov Slovenska, ale aj iných svetových krajín. Celosvetovo sú nakazené tisíce ľudí, mnohí vírusu aj podľahli.

Koronavírus COVID-19: Počet nakazených Slovensko, vždy aktuálne štatistiky 25. 10. 2021 Koronavírus COVID-19: Počet nakazených Slovensko, vždy aktuálne štatistiky 25. 10. 2021

Tu nájdete vždy aktuálny počet nových pozitívne testovaných osôb prostredníctvom PCR testov na Slovensku.

Tretia vlna koronavírusu covid-19 na Slovensku: Opatrenia a aktuálne informácie k 25. 10. 2021 Tretia vlna koronavírusu covid-19 na Slovensku: Opatrenia a aktuálne informácie k 25. 10. 2021

Pozrite si s nami aktuálne nariadenie a platné opatrenia na zamedzenie šírenia koronavírusu na Slovensku.

Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 na Slovensku ku dňu 25. 10. 2021 Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 na Slovensku ku dňu 25. 10. 2021

Nový koronavírus COVID-19 sa stále šíri na Slovensku aj vo svete. Pozrite sa s nami na aktuálne dianie v súvislosti s koronavírusom u nás.

Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 vo svete, Taliansku a Česku ku dňu 25. 10. 2021 Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 vo svete, Taliansku a Česku ku dňu 25. 10. 2021

Prinášame vám vždy aktuálne a priebežné správy o dianí okolo pandémie koronavírusu COVID-19 vo svete, deň po dni.


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.